Log In
Texas State Criterium Championship Skill Base • May 30 2016
Clear, 78 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Porterfield DARK HORSE RACING
2 Jacob Lundgren Fresh Racing
3 Jack Makohon Rockwall Racing
4 Nehemiah Steward OKC Velo Bike Lab Team
5 Maximiliano Alvarez Park Place Dealerships / Sun & Ski
6 Andrew Ibarra PARK PLACE DEALERSHIPS/ SUN AND SKI
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noni Bertagnoli Park Place Dealerships/Dallas Racin
2 Giana Bertagnoli Park Place Dealerships/Dallas Racin Teammate Win: Noni Bertagnoli
3 Grace Wall Crest/RBM Racing
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Ross
2 Ruben Lundgren Fresh Racing
3 Devin Williams PlayTri
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edgar Ibarra Dallas Racing
2 Craig Keane STOUT Racing p/b Rockwall Cycling
3 Rhett Mckeller Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P
4 Robert Plaskota
5 Brent Moulder
6 Danny Finlan
7 Chuck Hill Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P Teammate Top 5: Rhett Mckeller
8 Raul Varela Park Place Dealerships / Sun & Ski
9 Willem Van der gryp
10 Ryan Hobbs CRCA/WYLD STALLYNS
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle Dallas Racing
2 Gary Deserrano Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF P
3 Jimmy Olsen Dallas Racing Teammate Win: Jorge Merle
4 Paul Brent fletcher Dallas Racing Teammate Win: Jorge Merle
5 Manuel Alba
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Neill
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Sandusky Matrix/RBM
2 Hugo Scala Matrix/RBM Teammate Win: Rob Sandusky
3 Mark Baerd
4 William martin ?
5 David Tolley Super Squadra p/b Eliel
6 Mason Quintana
7 Paul Papin
8 Evan Bausbacher Matrix/RBM Teammate Win: Rob Sandusky
9 Tony Steward JE Dunn Elite - OKC Velo
10 Randy Lee Team Plano Cycling
11 William Plumlee
12 Preston Glace 787 Racing
13 James Fowler Evoke Racing
14 Kevin Solomon
15 Jason Mccombs
16 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling 787 Racing
17 Kyle Swanson Corinth Cycling/Harden Racing
18 Maximilian Hall
19 Michael Krutak
20 Nicholas Minnery Southern Elite
21 Adam Biwan Bicycles Plus Racing
22 Jason Guzak
23 Jeremy Stitt
24 Andy Chasteen
25 Michael Johnson Bicycles Plus Racing
26 Jacob Ingram Matrix/RBM Teammate Win: Rob Sandusky
27 Connor simmons ? U23 Development Team
28 John Wilmeth BikeBarn / Cantu Cycling Wheels
29 Eric Warnsman Blur Racing p/b Austin Multi-Sports
30 Jared Reynoso
31 Enoc Ishida
32 Jimmy Olsen Park Place/Sun & Ski Sports
33 Kary Cummins
34 Jeff Henry Renegade Racing
35 Mark Niiro
Finishers: Cat 2: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Anderson Bicycle Heaven/PVA
2 Fred Vincent
3 Lucas Bourgoyne NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM
4 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome!
5 Zach Hostetler Baylor University
6 Jared Hall Bentonville Racing
7 Justice Hudson Dallas Racing
8 Shawn Bentley Bicycles Plus
9 Joseph Emmons Park Place Dealership/Sun Ski Dalla
10 Hugo Scala Matrix/RBM
11 Timothy Palyukh Bicycles Plus Racing
12 Bryan Burpee
13 Conor Steward
14 Jacob Wood
15 Derrick Saunders Smooth Operator
16 Carlos Torres R & M Cycling
17 Ruben Diaz santiago Dallas Racing
18 Brian Handal NICK LOPEZ TAILORING CYCLING TEAM Teammate Top 5: Lucas Bourgoyne
19 Ramon Galindo
20 Michael Homan Pearland Cycling
21 Christian Newton
26 Gary Deserrano
27 Anthony Rosich Rock Riders
28 Steel Gonzales Bicycle Heaven
29 Gabriel Ortiz
30 Rodolfo Arredondo
31 Ryan Hobbs CRCA/WYLD STALLYNS
32 Jeremy Ordaz
Finishers: Cat 3: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Nelson Crest/RBM
2 Brandt Rensmeyer
3 Brandon Mckinney TILT Racing p/b Crush Fitness
4 Dylan Goosen
5 Ben Hostetler West Virginia University
6 Andy Jobin
7 Jeff Makohon Rockwall Cycling
8 Joel Shewry TBI/DRT
9 David Ness Bicycles Plus Racing
10 Michael baker Tbi - dedicated race team Cadence Cyclery
11 Will Sharp NWCC
12 John Ketterhagen
13 Craig Petersen Bicycles Plus Racing
14 Theo Nijholt
15 Angel Leal Bicycle Heaven/PVA
16 Travis Crisman
17 Richard Hellberg Dallas Bike Works
18 Tommy Ketterhagen
19 Nathan Sykora Squadra Di Servitori
20 Dustin Harris MBBC
21 Chris Moore Bicycles Plus Racing
22 John Eddington PACC - Plano Cycle & Fitness
23 Kevin Krekeler Rock Riders Cycling
24 Brion Goudreau Cadence Cyclery
25 Brian Luciano
Finishers: Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Ray
2 Brandon Ringer
3 Eric Torello Rockwall Cycling
4 Aaron Mcdowell Go Green Racing
5 Lucas Koehler
6 Vince Hess Bixby Bicycle Works
7 Steve Norsworthy Rockwall Cycling Teammate Top 5: Eric Torello
8 Daniel Conner
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Uhl Giant racing
2 Kevin Girkins Elbowz Racing
3 Cesar Omar serna
4 Corey Ray Team Cadence Cyclery p.b. MINI of P
5 Tice Porterfield VooDoo
6 Jacob Schofield Bicycle Heaven/PVA
7 Davis Dombrowski Matrix/RBM
8 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
9 Michael Pincus GIANT Racing Teammate Win: Tristan Uhl
10 Jefferey May Jonge Rakkers Vollezele
11 Mario Arroyave Elevate Cycling Team p/b Bicycle Wo
12 Dean Haas Prestige Imports
13 Brady Reed Team Cadence Cyclery p.b. MINI OF Teammate Top 5: Corey Ray
14 Jacob White
15 Devin Carroll
16 Paul Dentel PACC
17 Beau Edwards GIANT Racing Teammate Win: Tristan Uhl
18 Jake Magee Elbowz Racing Teammate Top 5: Kevin Girkins
19 Grant Koontz
20 Connor Sallee Team Plano Cycling
21 Tyler Cloutier Matrix/RBM
22 John Ryan Matrix/RBM
23 Pablo Cruz Team Arapahoe Resources
24 David Gaona Dallas Bike Works
25 Kyle anderson Park place dealerships Super Squadra
26 Meredith Miller Cycle Progression
27 Andrew Armstrong Matrix/RBM
28 Eduardo Guzman Rudy
Finishers: Cat 1: 23   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Smith Team SixOneFour
2 Emily Vandyken
3 Melissa Monosoff
4 Ariel Wyant Bixby Bicycle Works
5 Katrine Waterman Alfa Romeo-Fiat of Dallas p/b Frisc
6 Kim Chance Matrix/RBM
7 Amy Manuel
8 Madeline Barrett B&B Trek Racing
9 Debra Bailey RCM Hit Squad P/B CRUSH Fitness
10 Cinthia Pedraza
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Beaudoin PHENOM p/b Phobio
2 Dawn Mcdowell
3 Maddie Woolley
4 Estefy Gonzalez ATC Racing
5 Tracy Carrington
6 Chelsea Reedy Matrix cycling/RBM
7 Abigail Yates Matrix/RBM
8 Kellie Nelson Crest/RBM
9 Lisa Stone Bad Kitty
10 Sheree Benavides Matrix/RBM
11 Melissa Rodriguez
12 Venny Alub Haute Wheels Racing.
13 Rebecca Cohen PHENOM p/b Phobio Teammate Win: Emily Beaudoin
14 Celeste Desormeaux
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan Dallas Racing
2 Catherine Moore Bicycles Plus
3 Samantha Runnels Ridebiker p/b Sho-Air
4 Kimberly Pettit
5 Ana Belen garza perez Dallas Racing Teammate Win: Flora Yan
6 Flory Deleon Dallas Racing Teammate Win: Flora Yan
7 Kate Wilson Velo club Lagrange Michelob ultra
8 Michelle Montoya
9 Helen Baillie_strong Dallas Racing Teammate Win: Flora Yan
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 2