Log In
The Velo Shop Criterium • Jul 24 2016
Clear, 88 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Gerdeman T-Town Elite 26:07.3
1
2 Zac Olszewski Vortex Cycling Club 26:07.3
2
3 Divik Verma T-Town Elite 26:07.9
3
Teammate Win: Luke Gerdeman
4 Liam Mccary T-Town Elite 26:08.1
4
Teammate Win: Luke Gerdeman
5 Divya Verma T-Town Elite 26:08.5
5
Teammate Win: Luke Gerdeman
6 Jacob Evans Vortex 26:09.7
6
7 Kai Dove Endorphine Fitness PWC 26:10.6
7
8 Jonah Hover 26:10.7
8
9 Anson Wright T-Town Elite 26:11.1
9
Teammate Win: Luke Gerdeman
10 Matthew Mchugh Zen Masters Racing 26:15.8
11 Aidan Mchugh Zen Masters Racing 26:17.3
12 Borja Arenzana World Cup Ski and Cycle 26:18.5
13 Gavin Lewis T-Town Elite 28:28.6
Off The Back
Teammate Win: Luke Gerdeman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Barr SwashBuckler Brewing Co Cycling 57:38.5
2 Michael Miller Chester County Cycling Foundation 57:44.5
1
3 Brian Evans Gotham Cyclists 57:47.4
2
4 John Levkulic Gotham Cyclists 57:47.6
3
5 Alan Funk South Mountain Cycle and Caf 57:48.9
4
6 David Iglewicz PA Masters RC/Piscitello Law 57:49.3
5
7 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 57:49.5
6
8 Brent Hinkle Chester County Velo 57:49.7
7
9 Joshua West B I C Y C L E T H E R A P Y 57:50.0
8
10 Michael Black QCW Breakaway P/B JL Velo Felt Bike 57:50.3
9
11 Jun Sugai Chari & Co. 57:50.4
10
12 Mark Gorman The Velo Shop/LWA Racing 0:57:50
11
13 Kenneth Whittington 57:50.7
12
14 Scott Steele Gotham Cyclists 57:51.1
13
Teammate Top 5: Brian Evans
15 Steve Weaber Deluxx Bikes 57:51.6
14
16 George Sherman Gotham Cyclists 57:51.7
15
Teammate Top 5: Brian Evans
17 Araron Miller Thru It All Body Shop 57:51.8
16
18 Joe Murphy Unattached 57:52.4
17
19 David Grant Chester County Velo 57:54.0
18
20 Matthew Dishart Thru It All Body Shop 57:54.8
19
21 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 58:01.8
22 Scott Gamble ActiveYards 58:09.0
23 Daniel Shelanskey Caffeinated Cyclist Racing 1 Lap
Off The Back
24 Joshua Bardige Unattached 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 55:22.6
Off The Front
2 Aaron Katin CRCA/Rockstar Games 55:22.8
Off The Front
3 John Spittal Thru-It-All Cycling 55:23.6
Off The Front
4 Michael Miller Team Skyline 55:41.1
Off The Front
5 David Grant ActiveYards 56:09.9
1
6 Brad Ober Thru-It-All Cycling 56:09.9
2
7 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 56:10.2
3
8 David Kates The Velo Shop / LWA Racing 56:10.5
4
9 Kenneth Whittington 56:10.6
5
10 George Sherman Gotham Cyclists 56:10.7
6
11 Larry Detris cycledrome 56:10.7
7
12 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 56:10.8
8
13 Dennis Penny Mid Atl Masters Bicycle Org 56:10.8
9
Teammate Win: Jeffrey Miesemer
14 Peter Fickinger ActiveYards 56:11.0
10
Teammate Top 5: David Grant
15 Gregory Sherrick Blue Bell Private Wealth Management 56:11.1
11
16 James Best Cycledrome 56:11.2
12
17 Richard Pickup Pure Energy Racing 56:11.7
13
18 Hugh Browder 56:11.7
14
19 Scott Gamble ActiveYards 56:11.8
15
Teammate Top 5: David Grant
20 Lindy Barile Kelly Benefit Strategies/LSV 56:12.1
16
21 Joseph Favara South Mountain Cycles 56:12.9
17
22 Robert Wellmon QCW Cycling p/b Breakawaybikes.com 56:13.0
18
23 Andy Mark Zen Masters Racing 0:56:13
19
24 Michael Shapanka Watchung Wheelmen 56:13.5
20
25 William Mclaughlin Somerset Wheelmen 56:13.7
21
26 Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line 56:13.7
22
27 Angry Ric steele ActiveYards 56:13.8
23
Teammate Top 5: David Grant
28 Michael Richey ActiveYards 56:14.0
24
Teammate Top 5: David Grant
29 Steve Weaber Deluxx Bikes 56:14.1
25
30 Gary Cohen Guy's Racing Club 56:14.7
26
31 Christopher Candy ActiveYards 56:24.4 Teammate Top 5: David Grant
32 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law 56:32.1
33 Mark Pfeiffer QCW Cycling 56:33.6
34 Bob Reuther ActiveYards 56:37.9 Teammate Top 5: David Grant
35 Ned Bement Active Yards - CCV 56:38.0
36 Patrick Singletary 56:38.2
37 Chris Mc hugh Zen Masters Racing
38 Kevin Saint clair Team SKYLINE 57:13.7
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Miller
DNF Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing / D&Q Teammate Win: Jeffrey Miesemer
DNF Rebecca Quinn The Velo Shop/LWA Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 22   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Slaughter Morgan Stanley 54:46.6
1
2 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law 54:46.9
2
3 Larry Detris cycledrome 54:47.3
3
4 Patrick Gellineau Team Somerset 54:47.6
4
5 Craig Leiser ActiveYards 54:47.9
5
6 Michael Holub Cycledrome 54:47.9
6
7 Angry Ric steele Chester County Velo 54:47.9
7
8 John Leighty QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 54:47.9
8
9 Chris Rasselh 54:48.2
9
10 David Wieand Gotham Cyclists 54:48.4
10
11 Robert Wellmon QCW Cycling p/b Breakawaybikes.com 54:48.5
11
12 Bruce Donaghy Morgan Stanley/Market Edge Cycling 54:48.5
12
13 Richard Trimpi Velo Shop / LWA 54:48.8
13
14 William Patterson Unattached 54:49.0
14
15 Paul Pearson Tru-Brew/BCRC 54:49.1
15
16 Jay Hoffman TSV 54:49.6
16
17 Robert Casciato PA Masters 54:49.7
17
18 Michael Shapanka Watchung Wheelmen 54:49.9
18
19 Paul Mcdonald The Velo Shop/LWA Racing 54:50.1
19
20 Martin Lorenz Guy's Racing Club 54:50.4
20
21 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle 54:50.7
21
22 Karl Turek PA Masters 54:50.8
22
23 Jeff Johnson Deathrowvelo Shimano 54:51.4
23
24 Bryan Stahley Cycledrome 54:51.8
24
Teammate Top 5: Larry Detris
25 Mark Hastings QCW Cycling 54:52.0
25
26 Brian Mchugh Zen Masters Racing 54:57.3
27 Kevin Saint clair Team SKYLINE 55:09.5
28 Michael Tacci Team Skyline Masters 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chip Berezny The Velo Shop / LWA
2 Patrick Gellineau Team Somerset
3 Robert Casciato PA Masters
4 William Care Thru-It-All
5 Jay Hoffman TSV
6 Steven Laverty Tri-State Velo
7 Lewis Fischman
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck T Town Elite
2 Luke Myers Team Citius
3 John Josulevicz Vortex Cycling Club
4 Reagen Pattishall T-Town Elite Teammate Win: Grayson Hauck
5 Mason Dove Endorphin Fitness PWC
6 Gavin Evans Vortex
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Nelson QCW Breakawaybikes.com p/b Felt Bic 1:06:38
Off The Front
2 Ryan Rapolas QCW Cycling 1:06:38
Off The Front
Teammate Win: Karl Nelson
3 Colton Valentine QCW Cycling 1:06:40
Off The Front
Teammate Win: Karl Nelson
4 Jasnon Wood 1:07:52
Off The Front
5 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling 1:08:17
1
6 Joshua West B I C Y C L E T H E R A P Y
2
7 Alan Funk South Mountain Cycle and Caf
3
8 Michael Miller Chester County Cycling Foundation
4
9 Peter Alter QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
5
Teammate Win: Karl Nelson
10 Michael Black QCW Breakaway P/B JL Velo Felt Bike
6
Teammate Win: Karl Nelson
11 William Walton Young Medalists
7
12 Brad Thompson Amoroso's/TSV
8
13 Erik Mitchell TheRunUp.com p/b Pactimo 2 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Dudle South Mountain Cycle and Cafe 0:47:16
1
2 Eric Baum Gotham Cyclists 47:16.3
2
3 Joshua Woodson WWVC Racing 47:16.5
3
4 Jordan Thompson 47:16.5
4
5 Randall Calvert Team FEC p/b Trek Bikes 47:16.6
5
6 Jason Mangler Zen Masters Racing 47:16.9
6
7 Loren Barisch World Cup Ski & Cycle Racing Team 47:16.9
7
8 Sean Guydish Young Medalists 47:17.1
8
9 Michael Schweizer Long Tail Creative 47:17.2
9
10 Steven Karaszkiewicz Team FEC p/b Trek Bikes 0:47:17
10
Teammate Top 5: Randall Calvert
11 Joe Luby Cutters Bike Shop 47:17.3
11
12 Nathaniel Moser SBR BikeSport/Limerick Chiropractic 47:17.5
12
13 Mansur Mendizabal M Team 47:17.8
13
14 Austin Banks Young Medalists 47:17.8
14
15 Stephen Zook QCW Cycling p/b breakawaybikes.com 47:17.9
15
16 Stephen Ponzer Guy's Racing Club 0:47:17
16
17 Jamari Braddy Chocolate City Cycling 47:17.9
17
18 Travis Feick Team Skyline 47:18.3
18
19 Louis Russo Bicycle Revolutions Racing 47:18.6
19
20 Samuel Santos The Keystone Boys 47:18.7
20
21 David Kates The Velo Shop / LWA Racing 47:18.7
21
22 Lamar Zook QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 47:18.9
22
23 ? Sunya The hockey Shop 47:19.0
23
24 Jonathan Elison 47:19.4
24
25 Thomas Calcagni 47:19.5
25
26 Tom Marnell The Velo Shop/LWA Racing 47:19.9
26
27 Wes Evasick 47:20.2
27
28 Scott Feather Team Vortex 47:20.4
28
DNF Bruce Dechillo The Velo Shop/LWA
DNF Leo Brooks-sinloff
DNF Darryl Moser
DNF Samuel Cruz
DNF Dustin Kapustiak Giant Co-Factory
DNF Ian Witkowski Young Medalists
DNF Max Knee FUJI - TIC
DNF Gary Josulevicz
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masami Yamashita The Velo Shop
2 Dorothy Ramsey Death Row Velo/Shimano/RCS
3 Annette Weaver MAMBO Kings Racing / D&Q
4 Joanne Trimpi Velo Shop / LWA
5 Jody Twer Sturdy Girl Cycling
6 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
7 Anne Rock Deluxx Bikes Cyclocross Team
8 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling Teammate Top 5: Jody Twer
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team 52:07.3
2 Michelle Ritondo Bicycle Revolutions Racing 52:07.5
3 Kelli Wright Guy's Racing Club 52:07.6
4 Denise Matheny Trolley Racing Team 52:08.2
5 Carla Ratti Sherpa 52:08.4
6 Joanne Trimpi Velo Shop / LWA 53:38.8
7 Shanna Lesico Chester County Velo 1 Lap
8 Kelly O'brien Team FEC p/b Trek Bikes 1 Lap
9 Katie Fogel Penn State Lehigh Valley 2 Lap
10 Sydnee Sherrick Blue Bell Private Wealth Management 2 Lap
DNF Bryn Stevenson Team Marty's
DNF Sue Wiedorn Team B3 Cycling
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Wollaston Cycling New Zealand 52:06.7
1
2 Alysha Katl NZL 52:06.8
2
3 Bryony Botha New Zealand 52:07.0
3
4 Elspeth Huyett QCW pb Breakawaybikes.com 52:07.0
4
5 Lydia Tanner 52:07.3
5
6 Annette Weaver Mid Atl Masters Bicycle Org 52:07.7
6
7 Evelyn Korbich Riptide Cycling 52:07.8
7
8 Sabina Olenchock Lamprey Systems - St. Luke's Hospit 52:08.3
8
9 Pamela Schmaldinst Delaware Valley Racing 1 Lap
Off The Back
10 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten 2 Lap
Off The Back
11 Anne Rock Deluxx Bikes Cyclocross Team 2 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 4