Log In
Binghamton Circuit Race • Apr 23 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Schwarzweller MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T
2 Bruce Beauharnois TEAM WEAR ON EARTH
3 Steve Wells MVP HEALTH CARE CYCLING
4 Eric Korolewski TEAM OMMEGANG - SYRACUSE BICYCLE
5 Benjamin Salibra Century Road Club Association
6 John Hertzler CORNING/NOTUBES RACE TEAM
7 Cam Mancuso DEATHROW VELO
8 Eric Gregoire TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE Teammate Top 5: Eric Korolewski
9 David Yacobelli CORNING/NOTUBES RACE TEAM
10 Eli Robinson CORNING/NOTUBES RACE TEAM
11 Dan Hertzler CORNING/NOTUBES RACE TEAM
12 John Hunter MT. BORAH CUSTOM APPAREL/ MINERVA D
13 Dereck Treadwell
DNF ? ?
15 Benjamin Salibra Century Road Club Association Teammate Top 5: Benjamin Salibra
16 Cam Mancuso DEATHROW VELO
17 Eli Robinson CORNING/NOTUBES RACE TEAM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Beauharnois TEAM WEAR ON EARTH
2 David Yacobelli CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Adam Schwarzweller MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T
4 Tim Andrus ROGUE RACE TEAM
5 Bradford Stratton CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
6 Aaron Dinoto TEAM ROG
7 Steven Smith
8 David Hansen ROGUE RACE TEAM Teammate Top 5: Tim Andrus
9 Seth Demarrais Capital Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Bradford Stratton
10 Ashton Momot Wear On Earth Teammate Win: Bruce Beauharnois
11 Nathan Sentz
12 Eli Robinson CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Top 5: David Yacobelli
13 Rick Randall MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T Teammate Top 5: Adam Schwarzweller
14 Eric Gregoire TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
15 Michael Howard BIKEBOY RACING
16 Dereck Treadwell
17 Daniel Ohart ROGUE RACE TEAM Teammate Top 5: Tim Andrus
18 Chris De lancey TEAM ROG/GVCC
19 Gregory Gray TEAM ROG
20 Marty Maynard MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T Teammate Top 5: Adam Schwarzweller
21 Cam Mancuso DEATHROW VELO
22 Donald Higgins TEAM BIKEWAY.COM
DNF 275, 283 ?
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Kelly
2 Jill Wood Rogue Race Team-NY
3 Evelyn Korbich Young Medalists/ Team Rothrock
4 Ruth Sherman Big Horn Velo of Elmira NY
5 Margaret Thompson Big Horn Velo of Elmira NY
6 Tamara Lewis Tioga Velo Club
7 Lilynn Graves Big Horn Velo of Elmira NY Teammate Top 5: Ruth Sherman
8 Emily Elbers Onondaga Cycling Club Inc.
9 Delana Spaulding Tioga Velo Club
10 Angela Ott Tioga Velo Club
11 Tiffany Grygus Tioga Velo Club
12 Susan Foster Tioga Velo Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Laurion MONROE EXTINGUISHER/SOLO BREAK RACI
2 Kenneth Reilly PAWLING CYCLE & SPORT
3 David Moore TEAM OMMEGANG - SYRACUSE BICYCLE
4 Sam Morkal williams CRCA JUNIOR DEVELOPMENT
5 Michael Grygus Tioga Velo Club
6 Ashton Momot WEAR ON EARTH
7 David Hansen ROGUE RACE TEAM
8 Christopher Jones RUUD RACING/TVC
9 Rick Randall MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T Teammate Win: Owen Laurion
10 Zachary Houlik YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
11 Mark Bartsch ROGUE RACE TEAM
12 Rod Millott CRCA/FOUNDATION
13 Jeremy Boyle YOUNG MEDALIST / TEAM ROTHROCK
14 Tim Akers Wear On Earth
15 Andrew Williams RUUD RACING / TVC
16 Chris De lancey TEAM ROG/GVCC
17 Michael Kumiega TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE Teammate Top 5: David Moore
18 Chris Dordal Young Medalists/ Team Rothrock
19 Phillip Mccarthy Team SCARR Teammate Top 5: David Moore
20 Gene Primomo CBRC
21 Jeff Hoover MAXPOWERCYCLING
22 Tim Andrus ROGUE RACE TEAM
23 Bryan Blake MAXPOWERCYCLING.COM
24 Marty Maynard MONROE EXTINGUISHER / SBR CYCLING T Teammate Win: Owen Laurion
25 Daniel Ohart ROGUE RACE TEAM
26 Michael Howard BIKEBOY RACING
27 Donald Higgins TEAM BIKEWAY.COM
28 Keith Watkins CENTRAL NEW YORK CYCLIST
29 William Pestcoe YOUNG MEDALISTS /TEAM ROTHROCK
30 Ethan Frost CHRISTIANA CARE PT+/FSVS
31 Steve Witkowski THRU-IT-ALL BODY SHOP INC.
32 Stan Mcfall CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES/FLCC
DNF ? ?
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Ring LIVINGSTON CYCLING CLUB/ SWAIN SPOR
2 Jeff Lubkowski PARK AVE MULTI / GVCC
3 Kyle Gagnier
4 Eric Giehl NICE TRI/GVCC
5 Dylan Dearborn CBRC
6 Robert Wood ROGUE RACE TEAM
7 Michael Klein Wear On Earth
8 Brian Martina TEAM ROG
9 Edward King CENTRAL NEW YORK CYCLIST
10 Raymond Willard OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
11 Dale Beckwith CENTRAL NEW YORK CYCLIST
12 Dan Schroen CNB / GVCC
13 Nate Foster HUMAN ZOOM
14 James Pitman Upstate Velo
15 Steve Goebel GVCC
16 Kyle Oberdorf
17 Brad Helmetsie UNAFFILIATED
18 Carl Pfranger Mohawk Valley Bicycling Club
19 Chris Reel NICE TRI GVCC Teammate Top 5: Eric Giehl
20 Dana Loucks MAXPOWER CYCLING
21 Joshuah Tatro
22 Anthony Sylor LIVINGSTON CYCLING CLUB/SWAIN SPORT Teammate Win: Toby Ring
23 Steven French LCCS/SWAIN 2
24 James f Szczygiel MSR RACING
25 Kent Goben CORNING RACE TEAM
26 Andrew f Emborsky LCC/SWAIN SPORTS 2
27 Jon Murray
28 Eric Saari TEAM ELEVATE CYCLES
DNF ? ?
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 19   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Lubkowski PARK AVE MULTI / GVCC
2 Raymond Willard TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
3 Toby Ring LIVINGSTON CYCLING CLUB/ SWAIN SPOR
4 Carl Pfranger Mohawk Valley Bicycling Club
5 Nate Foster HUMAN ZOOM
6 Dan Schroen CNB / GVCC
7 Eric Giehl NICE TRI/GVCC
8 James Pitman
9 Dylan Dearborn CBRC
10 Dana Loucks MAXPOWER CYCLING
11 Michael Klein Wear On Earth
12 Kyle Gagnier
13 Edward King CENTRAL NEW YORK CYCLIST
14 Dale Beckwith CENTRAL NEW YORK CYCLIST
15 Eric Saari TEAM ELEVATE CYCLES
16 Steve Goebel GVCC
17 Chris Reel NICE TRI GVCC
18 Joshuah Tatro
19 Kent Goben CORNING RACE TEAM
20 Kurt Woodruff RUUD RACING
21 Kevin Kirchheimer
22 Eddie Ellard CEDAR BIKE
23 Anthony Sylor LIVINGSTON CYCLING CLUB/SWAIN SPORT Teammate Top 5: Toby Ring
24 Brian Martina TEAM ROG
25 Ronald Schmidth
26 James f Szczygiel MSR RACING
27 Kyle Schmidt
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnathan Krauss
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Morkal williams CRCA JUNIOR DEVELOPMENT
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Houlik YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
2 William Pestcoe YOUNG MEDALISTS /TEAM ROTHROCK Teammate Win: Zachary Houlik
3 Sam Morkal williams CRCA JUNIOR DEVELOPMENT
4 Tyler Mower PRO BIKES
5 Jeremy Boyle YOUNG MEDALIST / TEAM ROTHROCK Teammate Win: Zachary Houlik
6 Evelyn Korbich YOUNG MEDALIST/TEAM ROTHROCK Teammate Win: Zachary Houlik
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Krause Young Medalists/ Team Rothrock
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Krause Young Medalists/ Team Rothrock
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Elbers FARM TEAM ELITE WOMEN
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Polhemus FARM TEAM
2 Tyler Mower PRO BIKES
3 Stuart Witkowski YOUNG MEDALISTS/ TEAM ROTHROCK
4 Alec Ratzell YOUNG MEDALISTS / TEAM ROTHROCK
5 Magnus Hartwell YOUNG MEDALISTS /TEAM ROTHROCK
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adsit SKYLANDS CYCLING
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Williams RUUD RACING / TVC
2 Aj Finkelstein TEAM OMMEGANG - SYRACUSE BICYCLE
3 Jude Burke Onondaga Cycling Club Inc.
4 Nate Seymour Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Todd Sherwood Tioga Velo Club
DNF 571, 567 ?
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Reed ROGUE RACE TEAM
2 Stephen Hudyncia ROGUE RACE TEAM HORSEHEADS NY
3 Gregory Drumm Team SCARR
4 Ad Stabel CENTRAL NEW YORK CYCLIST
5 Brian Polhemus BATTENKILL-UNITED
6 Gregory Gray TEAM ROG
7 Andrew Ross MAXPOWERCYCLING.COM
8 Michael Beggs CENTRAL NEW YORK CYCLIST Teammate Top 5: Ad Stabel
9 Charles Rhoades RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
DNF ? ?
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Speranza CORNING/NOTUBES RACE TEAM
2 Karl Faruzel TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
DNF ? ?
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Damiano Mohawk Valley Bicycling Club
2 Ronald Schmidth
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Beach RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
2 Michael Adsit SKYLANDS CYCLING
3 Tim Riley BUFFALO BICYCLING CLUB
4 Stuart Joseph Mohawk Valley Bicycling Club
5 Philip Thompson DICK SONNE'S RACING/MVBC
6 Eugene Emborsky HOLLYLOFT/ALFIES
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjolein Schat CORNING/NOTUBES RACE TEAM
2 Sarah Kryzsiak
3 Amy Kneale Farm Team Cycling
4 Jill Wood Rogue Race Team-NY
5 Casey Kelly PEARL STREET CYCLING
6 Emily Elbers Onondaga Cycling Club Inc.
7 Margaret Thompson CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Win: Marjolein Schat
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1