Log In
Crossroads Classic Day 1 • Aug 4 2016
Clear, 76 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Rodney Dender Trappe Door Racing
3 Robert O'gorman jr Happy Tooth Elite Racing
4 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
5 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
6 Dariusz Tyborowski team spokes cycles/ Pb Carolina Ale
7 Mitchell Hopkins Cycle Therapy
8 Richard Nance hearts racing
9 Tim Tobbe Crosstown Velo
10 Yuans Halaixt
11 R Cameron holland Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
12 Jerry Gala Happy Tooth Elite Racing Teammate Top 5: Robert O'gorman jr
13 Charlie Putnal Crosstown Velo
14 Michael Stearns Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
15 John James Trappe Door Racing Teammate Top 5: Rodney Dender
16 Christopher Vigna Team Rize
17 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: David Fuentes
18 Jefferson Parker Crosstown Velo
19 Andrew Le beau Trappe Door Racing Teammate Top 5: Rodney Dender
20 Jason Chapple Benissimo Cycling
21 Bert Gutierrez hearts racing
22 Joseph Carpisassi Happy Tooth Elite Racing Teammate Top 5: Robert O'gorman jr
23 Rick Williams Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Fowler Trappe Door Racing
2 Chris Knetsche Trappe Door Racing Teammate Win: Gene Fowler
3 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
4 Bill Gros PTS Racing
5 Darren Fuller Trappe Door Racing Teammate Win: Gene Fowler
6 Marcus Morgan ROCK&ROLL lube
7 Randy Parker Herbalife 24
8 Keith Johnson Atlantic Velo
9 Richard Creed Revolution Cycle Sport p/b Loneride
10 Brian Conroy Faster Mustache
11 Barry Woosley Clemmons Bicycle
12 Bob Kubinski Team Simple Green/Cannondale
13 Kelly Holmes Carolina Cycling Team
14 Joe Hutchins Cycle Therapy
15 William Marcheck Triangle Velo
16 Michael Grigat Team Rize
17 Robert Brnilovich
18 James Berry Spinx
19 Tim Woolford US Military Cycling Team
20 Robert Wellmon QCW Cycling p/b Breakaway Bikes
24 Marcus Jones Crosstown Velo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Canady NCSU Cycling
2 Cliff Mueller Tumult Racing
3 David Stryffeler PTS Racing
4 William Sheftall Raising Cane's Racing
5 Alex Jerome Cyclus Sports
6 Tyler Dishmon High Country Development Team
7 Nate Sievers PA Lightning
8 Max Kolisch
9 Alastair Pounder Dornier Racing
10 Connor Benson Dornier Racing
11 John Fender Clemmons Bicycle
12 Eric Moore Les Amis/ Upstate Junior Cycling
13 Merwin Davis Cyclus Sports Teammate Top 5: Alex Jerome
14 Charles Ramsbotham Appalachian State University
15 Patrick Walford KrykiSports
16 Emile Therrien Velobrew
17 James Fender Clemmons Bicycle
18 William Hardin Ken's Bike Shop - Hearts Racing
19 Chase Morris Tumult Racing Teammate Top 5: Cliff Mueller
20 Ian Broadhead
21 Michael Byrd Race City Cycling
22 Christopher Guepe PTS Racing Teammate Top 5: David Stryffeler
23 Richard Obriant NCSU Cycling Teammate Win: Marcus Canady
24 Matthew Cross Tumult Racing Teammate Top 5: Cliff Mueller
25 Jimmy Awad
26 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long & F
27 Stephen Wilson Team M/S pb Herbalife
28 K Sakai Cycle Depot-Projekt 5
29 Matt Sloyer High Country Development Team
30 Mark Mcclay Southeast Velo Racing
31 Ryan Hayden Electric Banana Cycling Project p/b
32 Hao Sun NCSU Cycling Teammate Win: Marcus Canady
33 Danny Mathis hearts racing
34 Noah Byrd Electric Banana Cycling Project p/b
35 James Gallagher Triangle Velo
36 Jim Payne Tumult Racing Teammate Top 5: Cliff Mueller
37 Van Morales Cyclus Sports Teammate Top 5: Alex Jerome
38 Brian Hale Hilton Head Cycling
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Sherrill Fly Racing
2 Seth Jones Tumult Racing
3 Tim Dinger Merlo & Fahrney / FLY Racing
4 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
5 Sean Noonan Southeast Velo Racing
6 David Twomley Team M/S pb Herbalife
7 Travis Beam Live it Xtreme
8 William Murray Merlo & Fahrney / FLY Racing Teammate Top 5: Tim Dinger
9 Jeff Safrit Southeast Velo Racing Teammate Top 5: Sean Noonan
10 Ross Handy
11 Robert Bonham
12 Gregory Jones Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
13 David Tucker Team Rize
14 Peter Steyaert PTS Racing
15 Daniel Cox Cone Health / Cycles de Oro
16 Zachary Harless Piney Flats Racing - #GingerPower
17 Ian Witsaman Caraway Velo Club
18 Keith Koontz Monster Media/Spy Racing p/b Fight
19 Allen Duquette unattached
20 Nicholas Able Race City Cycling
21 Moises Castro Southeast Velo Racing Teammate Top 5: Sean Noonan
22 James Lloyd Rogue Velo Racing Teammate Top 5: Elijah Shipp
23 Jason Griffin Team Roger C Peace
24 Jasen Taylor Race City Cycling
25 Evan Kimbro Cone Health / Cycles de Oro
26 Eric Winebarger Clemmons Bicycle
27 Alan Sanfilippo Triangle Velo
28 Charles Morgan Fly Racing Teammate Win: Jason Sherrill
29 Jerry Muir CatUp Coaching
30 David Burstein Greensboro Velo Club
31 Jaymes Graham Tumult Racing Teammate Top 5: Seth Jones
32 David Rieder CatUp Coaching
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Lauderman iii Marietta Adventure Company
2 Sam Chalk live it extreme
3 Benedikt Schiermeyer Live it Xtreme
4 Lonnie Clouse
5 Henrik Kragerup Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
6 Tyler Labelle Live it Xtreme
7 Joshua Quinn Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
8 Marc Sawicki
9 Martin Houlihan
10 Scott Caragher Live it Xtreme Teammate Top 5: Benedikt Schiermeyer
11 Van Hubbard
12 Kory Williams
13 Lawton Ives TriCyclists BRC
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Renkema Team Finish Strong Elite
2 Alder Martz Attaque Team Gusto
3 Winston David UCI CT Lupus Racing Team
4 Justin Meade Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
5 Thomas Brown Litespeed- BMW
6 Dillan Juul PTS Racing
7 Matt Moosa Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
8 Charlie Hough Holowesko-Citadel
9 David Duquette Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
10 Greg Wittwer
11 Alex Ryan mock orange pro cx
12 Fabio Calabria Team Novo Nordisk
13 Zachary Felpel High Country Development Team
14 Brais Dacal Team Novo Nordisk
15 Parker Kyzer Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
16 Colin Cavaliere Cyclus Sports
17 Alex Winnicki Cyclus Sports
18 Michael Mulvihill Electric Banana Cycling Project p/b
19 Chris Uberti Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
20 Philip Sousa PTS Racing
21 Jeffrey Hennessee
22 Thomas Borner Cyclus Sports
23 Patrick Raines Ken's Bike Shop - Hearts Racing
24 Ian Baun Cyclus Sports
25 Fran Carratala Team Novo Nordisk
26 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
27 Lucas Livermon Cyclus Sports
28 Sam Brand Team Novo Nordisk
29 Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk
30 Chad Capobianco
31 Frank Cundiff
32 Umberto Poli Team Novo Nordisk
33 Jordan Villella Cyclus Sports
34 Ulugbek Saidov Team Novo Nordisk
35 David Flynn Ken's Bike Shop - Hearts Racing
36 Patrick Weddell High Country Development Team
37 Nathan Ward High Country Development Team
38 Michael Potter High Country Development Team
39 Bryan Mutell Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
40 Devin Reavis High Country Development Team
41 Eric Serantoni Lowcountry Racing
42 Johnny Mitchell Team Finish Strong Elite Teammate Win: Benjamin Renkema
43 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk
44 Charkie Huegel Nine Lives Carbon Repair
45 Emanuel Mini Team Novo Nordisk
46 Reid Mcclure Team Novo Nordisk
47 Erich Mesquita lima High Country Development Team
48 Brad Harman Shalom House
49 Nate Berry Happy Tooth Elite Racing
50 Spencer Crowe Craft Factory Cycling Team
51 Caleb Smith High Country
52 Chris Goguen Race CF
53 Josh Tucker clemmons racing
54 John Croom Levine Law Group p/b Jakroo
55 Kenny Cox Velobrew
56 Dylan Lawson Cyclus Sports
57 Dustin Greer Maxxis/First Endurance
58 Garrett Clark High Country Development Team
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 22   Cat 3: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mckinnon
2 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team
3 Kate Kirkpatrick
4 Diana Ramos
5 Kaitlyn Mittan VeloWorks Spokes Etc
6 Teresa O sullivan American Dornier Racing
7 Jacqueline Blair Ken's Bike Shop - Hearts Racing
8 Danielle Nelson Uptown Cycles
9 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Alexandra Christofalos JETCycling
11 Merrill Thierman Dornier Racing
12 Tanya Harris Cycletherapy / Ride Fast Gear
13 Hannah Bauer Evolution JR Devo
14 Riley Gallagher Evolution JR Devo
15 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 Marypreston Austin Constellation Cycling
17 Sarah Guilbert Uptown Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 4