Log In
Grant Park Criterium • Aug 21 2016
Partly Cloudy, 84 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Feller L5Flyers Cycling Team
2 Davis Branyon Prima Tappa Cycling
3 Michael Garrison North Georgia Cycling Association
4 David Heath Frazier Cycling
5 Alex Jerome 0
6 Christian Dicenso Snyder Factory Racing
7 Tyler Campbell Giovanni's Tile Design Cycling
8 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
9 Thomas Cross jr North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Michael Garrison
10 Tim Mondor Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
11 Tim Spackman Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
12 Brandon Gavic Twin Six
13 Haegan Altizer Snyder Factory Racing
14 Blake Wilson Frazier Cycling Teammate Top 5: David Heath
15 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Glen Feller
16 Dennis Thibodeau Low Country Cycling Team
17 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: David Heath
18 Jon Okenfuss Washington University in St Louis
19 Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Glen Feller
20 Andrew Luettgen Snyder Factory Racing
21 Sid Law Daffin Area Race Team
22 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
DNF Marc Klokow Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
DNF Drago Cepar Depaula Racing
DNF Nick Gastley #N/A
DNF Mark Schulz 0 Teammate Top 5: Alex Jerome
DNF Adam Hewitt #N/A
DNF Jeff Moore L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Glen Feller
DNF Daudi Cobb Peachtree Bikes
DNF Aaron Budsock North Atlanta Riding Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Callahan Frazier Cycling
2 James Stuart North Georgia Cycling Association
3 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
4 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
5 Drew Rosedale 0
6 John Wilkes L5Flyers Cycling Team
7 Jeffrey Burgoon Smyrna Bicycles
8 Jacob Payne #N/A
9 Jason Griffin Team Roger C Peace
10 Crispin Del nero Velo Voodoo
11 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Chris Robinson
12 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Daniel Baccino
13 Kevin Maxey 0 Teammate Top 5: Drew Rosedale
14 Dakota Watkins 0 Teammate Top 5: Drew Rosedale
15 Devin Vernick L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Chris Robinson
16 Nicolas Federico Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
17 Ovirne Lopez Dingo Race Productions
18 Will Goodson Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
19 Paul Lawler Reality Bikes
20 Michael Montgomery 0 Teammate Top 5: Drew Rosedale
21 Clay Adair 0 Teammate Top 5: Drew Rosedale
22 Craig Forest L5 Flyers
23 Adrian Long L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Chris Robinson
24 J Sroczynski Scenic City Velo
25 Dan Raatjes Prima Tappa Cycling
26 Steve Hartwell 0 Teammate Top 5: Drew Rosedale
27 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
28 Robert Heath Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
29 John Strickland Prima Tappa Cycling
30 Tyler Adsit Georgia Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos A arango #N/A
2 Micah Cotton
3 Fabian Jacot 0
4 Dillon Patterson #N/A Teammate Win: Carlos A arango
5 Jorge Hernandez North Georgia Cycling Association
6 Michael Zinkann Portable Rock Climbing
7 Kanwei Li 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
8 Scott Moore Portable Rock Climbing
9 Amen Shmidt North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Jorge Hernandez
10 Jeffery Cahill US Military Endurance Sports
11 Nick Jeanfils 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
12 Nathan Bolster 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
13 Paul Lantinga L5Flyers Cycling Team
14 Patrick Cambre #N/A Teammate Win: Carlos A arango
15 Howard Arce #N/A Teammate Win: Carlos A arango
16 0 0 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
17 Matthew Moore 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
18 Jack Brooks #N/A Teammate Win: Carlos A arango
19 Chris Meredith #N/A Teammate Win: Carlos A arango
20 Afotey Quaye The Spindle ATL
21 Francisco Hernandez #N/A Teammate Win: Carlos A arango
22 Ron Marcus Scenic City Velo
23 Richard Morton 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
24 Gabriel Hoegnaes Team Novo Nordis
25 Brandon Hammond Portable Rock Climbing
26 Ian Poore North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Jorge Hernandez
27 Joshua Williams #N/A Teammate Win: Carlos A arango
28 Ethan Sanders 0 Teammate Top 5: Fabian Jacot
29 Iury Bess #N/A Teammate Win: Carlos A arango
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Callahan Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
3 David Heath Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
4 Jorge Hernandez North Georgia Cycling Association
5 Blake Wilson Frazier Cycling Teammate Win: Seth Callahan
6 Jude Lopez #N/A
7 Ian Nuhfer 0
8 Adam Taylor 0
9 Henry Howell 0
10 Brandon Bell #N/A
11 Max Schwalbach North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Jorge Hernandez
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Goodson Frazier Cycling
2 Amen Shmidt North Georgia Cycling Association
3 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
4 James Paine The Bike Store
7 Cameron Conlon Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
8 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
9 Josiah Mcintyre Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
10 Baden Rogan Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
11 Andrew Conlon Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
914 Julien Ruhe North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Amen Shmidt
914 Johnny Rhodes delbridge North Georgia Cycling Association Teammate Top 5: Amen Shmidt
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emile Abraham The 706 Project
2 John Stowe Cherry St. Cycles
3 Daudi Cobb Peachtree Bikes
5 Isaac Strickland Nouveau Velo Cycling Team
6 Ryan Pumpian North Georgia Cycling Association
7 Jake Andrews Cherry St. Cycles
8 Brad Parkerson Nouveau Velo Cycling Team Teammate Top 5: Isaac Strickland
9 Michael Stella 0
10 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
11 Marcelo Martino Giovanni's Tile Design Cycling
12 Willie Payton DeathRow Velo
13 Tyrone Edwards
14 Erik Van name Wahoo Fitness Masters Team
15 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
16 Chad Salla Team Greenville Health System
17 Michael Zinkann Portable Rock Climbing
18 J Sroczynski Scenic City Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Lougher Nouveau Velo Cycling Team
2 Mark Burroughs Nouveau Velo Cycling Team Teammate Win: Andy Lougher
3 Carter Schmeck Portable Rock Climbing
4 Igor Rudalev Century Road Club Assoc
5 Christopher Wiley Peachtree Bikes
6 Pablo Santa cruz FloridaVelo
7 Michael Carter Wahoo Fitness Masters Team
8 Creed Sewell 0
9 Xavier Cortez
10 Matt Corse 0
11 Gregory Smith Velocity Racing & Cycling Inc
12 Tom Golden Scenic City Velo
13 Richard Craig North Georgia Cycling Club/ Team Pr
14 Mchael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team
15 Dan Klapheke North Georgia Cycling Association
16 Bret Burleson Velocity Racing & Cycling Inc
17 Robert Conlon Frazier Cycling
18 Steven Frank #N/A
19 Scott Wilde Velocity Racing & Cycling Inc
20 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association
21 Richard Fuqua Velocity Racing & Cycling Inc
22 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc
DNF Justin Roman 0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC.
2 Miguel Bryon 0
3 Philip O'donnell 0
4 Emile Abraham The 706 Project
5 Charlie Hough 0
6 Brock Mason Prima Tappa Cycling
7 Winston David 0 Teammate Top 5: Miguel Bryon
8 Willem Kaiser The 706 Project Teammate Top 5: Emile Abraham
9 Andrew Scarano The 706 Project Teammate Top 5: Emile Abraham
10 Oscar Clark 0 Teammate Top 5: Miguel Bryon
11 Frank Travieso The 706 Project Teammate Top 5: Emile Abraham
12 Andrew Hodges Prima Tappa Cycling
13 Michael Gearren ii Steen Wear/The Chain Stay
14 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team
15 #n/a #n/a #N/A
16 Franklin Deese Cyclus Sports
17 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
18 Ben Rothschild Snyder Factory Racing
19 Amos Harvey 0 Teammate Top 5: Miguel Bryon
20 Austin Ulich The 706 Project Teammate Top 5: Emile Abraham
21 Huntley Nash 0 Teammate Top 5: Miguel Bryon
22 Brandon Pruett Litespeed-BMW
23 Oleg Tanovitsky Century Road Club Assoc
24 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development
25 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
26 Tim Henry Litespeed-BMW
27 Dylan Cantrell North Georgia Cycling Association
28 Ty Magner UHC Pro Cycling
29 Alex Winnicki Cyclus Sports
30 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
31 Hank Beaver Litespeed-BMW
32 Ryan Robinson Shalom House Cycling
33 Timothy Killelea Scenic City Velo
34 Forrest Howard Boone Area Cyclists
35 Timo Heister Shalom House Cycling
36 Zvonimir Jeliniä‡ Team Novo Nordisk
37 Daniel Holt Litespeed-BMW
38 Kevin O'donnell Snyder Factory Racing
39 Carlos Norena Finish Strong
DNF David Nickels Team Novo Nordisk Development
DNF #n/a #n/a #N/A
DNF Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development
DNF Colby Millen Litespeed-BMW
DNF Paul Gregory Low Country Cycling Team
DNF Rasmus Ulstrup kunosson Team Novo Nordisk Development
DNF Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
DNF Daudi Cobb Peachtree Bikes
DNF Chris Chotas Litespeed-BMW
DNF Tyrone Edwards #N/A
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 20   Cat 3: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Juniors
2 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling
3 Elizabeth Harden Les Amis/Up State Junior Cycling
4 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
5 Anja Conlon Frazier Cycling
6 Brittany Montgomery Sorella Cycling
7 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
8 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Anja Conlon
9 Beth Lofgren Scenic City Velo - Taco Mamacita
10 Amanda Calvird KnoxVelo Club
11 Autumn Kirkendall #N/A
12 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Teammate Top 5: Anja Conlon
13 Taylor Benedict 0
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Anja Conlon Frazier Cycling Teammate Win: Megan Heath
3 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Megan Heath
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
2 Taylor Benedict 0
3 Francesca Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
4 Sophie Zents North Georgia Cycling Association
5 Francesca Ruhe North Georgia Cycling Association
6 Lizzy Westrip #N/A
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Flamingo Racing LLC
2 Megan Heath Frazier Cycling
3 Barbara Stella Prima Tappa Cycling
4 Jennifer Caicedo Finish Strong
5 Rachel Mckinnon 0
6 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling
7 Loren Morgan Prima Tappa Cycling Teammate Top 5: Barbara Stella
8 Lauren Benedict Frazier Cycling Teammate Top 5: Megan Heath
9 Lauren Dodge 0 Teammate Top 5: Rachel Mckinnon
10 Emily Cox The 706 Project
11 Anja Conlon Frazier Cycling Teammate Top 5: Megan Heath
12 Amanda Calvird KnoxVelo Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 6