Log In
Kingwood TT • Aug 6 2016
Partly Cloudy, 83 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bram Carter Liberty Cycle 25:03.64
2 Justin Deangelis 34:00.24
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Kirkpatrick baird KMS: Killington Mountain School 22:17.45
2 Andrew Petti CRCA/Century Road Club Developm 22:25.34
3 Aidan Carter Liberty Cycle 22:46.84
4 Noah Jerris Team Somerset 24:40.20
5 Aidan Duffy Team Somerset 25:02.76
6 James O'neill Byrne International LLC 30:54.95
DNF Benjamin Busler Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Carlton Liberty Cycles 23:51.07
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Gerdeman T-Town Elite 28:22.13
2 Frank P villani Team Somerset 33:54.45
3 Sebastian Malaver T-Town Elite 35:54.94 Teammate Win: Luke Gerdeman
4 Benjamin Jerris Team Somerset 37:08.49
5 Dominik Hochstrasser 37:33.19
6 Thomas Byrne BYRNE International LLC 39:52.78
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 20:10.62
2 David Gardner TorcUP/cyclefitters 21:13.71
3 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 21:28.21
4 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 22:16.89
5 Peter Obrien Firehouse Cycles 22:29.13
6 Rich Carolan Team ProPower Coaching 23:08.69
7 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 23:35.59 Teammate Win: Patrick Walter
8 Richard Fay TorcUP/Cycle Fitters 24:44.12 Teammate Top 5: David Gardner
9 Albert Anderson TorcUp 25:25.13
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 19:59.84
2 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 20:58.40 Teammate Win: Andreas Runggatscher
3 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 20:59.49
4 Mark Pohndorf FinKraft Cycling Team 21:15.79 Teammate Win: Andreas Runggatscher
5 Jeff Overstreet ActiveYards 21:21.09
6 Guy Poirier cyclonauts racers 21:35.20
7 Fred Rica High Gear/Trek/WW 21:41.57
8 Steven Goldman Westwood Velo 21:52.31
9 Chuck Crocco Team Somerset 22:12.91
10 Craig Kipe EBS Racing Club 22:56.03
11 T.j. Ditullio Action Wheels 26:25.44
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Active Yards - Chester County V 21:25.10
2 Doug Hover Cycles 54/Five Four Sports 21:30.23
3 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 21:50.69
4 Tim Borsetti Cycles 54/XRCEL 22:32.61
5 Dana Fallon Team ProPower Coaching 23:03.69
6 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 23:08.88
7 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 23:09.47 Teammate Top 5: Doug Hover
8 Mark Cowin Pro Pedals P/B Viking Racing 23:10.13
9 Ricardo Hernandez QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 23:13.40
10 Albert Trank Liberty Cycle 23:31.37
11 Ed Shuhart Unattached 23:47.45
12 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 24:05.02
13 David Prodorutti west chester cycling club 24:13.99
14 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes 24:17.26
15 Ilkka Kruus 24:35.50
16 Dan Murphy 24:36.21
17 Benedict Rocco PSRacing/BTB 25:04.21
18 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM 25:08.72
19 Joseph Brennan Century Road Club of America 25:20.32
20 Christopher Byrne BYRNE International LLC 27:17.23
21 Steve Barnes Guys Racing Club 28:37.73
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Saling Team Somerset 25:42.33
2 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 26:20.61
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Fritz Pro Pedals p/b Viking Racing 22:28.95
2 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cy 22:29.75
3 Shawn Teske PRO Pedals P/B VIKING RACING 22:39.99 Teammate Win: Christopher Fritz
4 David Brown Century Road Club Of America 22:41.88
5 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Jay's Cycle C 22:50.69
6 Jere Ballard south mountain velo club 23:12.14
7 John Piper Pro Pedals P/B Viking Racing 23:32.23 Teammate Win: Christopher Fritz
8 Pj Bottoms skylands cycling 23:41.95
9 Ron Short Pro Pedals P/B Viking Racing 23:48.54 Teammate Win: Christopher Fritz
10 Eric Wallenburg Pro Pedals P/B Viking Racing 23:52.41 Teammate Win: Christopher Fritz
11 Michael Franco Liberty Cycle 24:27.55
12 Charlie Muller Cycles 54 24:56.13
13 Bob Jaggard Vilking Racing P/B Pro Pedals 24:56.39
14 Eddie Baker 24:59.48
15 Mark Napoli Pro Pedals P/B Viking Racing 25:05.64 Teammate Win: Christopher Fritz
16 Drew Davala Pro Pedals p/b Viking Racing 25:18.64 Teammate Win: Christopher Fritz
17 Rick Woods Liberty Cycle 25:25.91
18 Dan Marion Team Marty's 25:30.06
19 Christopher Petti 25:48.64
20 Ronald Garofalo DNK Cycling 25:58.27
21 Rob Beighley Doylestown Bike Works p/b Fred 26:06.59
22 Joe Deangelis 27:06.96
23 Bruce Brodowski EBS Racing Club 27:08.10
24 Jack Galinski Saucon Valley Bikes 28:14.91
25 Todd Deutsch Century Road club of america 28:18.37 Teammate Top 5: David Brown
26 David Gropper 28:23.77
27 Nicholas Chaya 28:53.73
28 Nicholas Paul BYRNE International LLC 30:29.94
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Ferreira Team Metra / XRCEL / Cycles 54 20:32.80
2 Brian Norling Shore Cycling Sports 20:35.66
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 20:42.84
4 Chris Yura Honey Stinger Hive 20:48.99
5 John Sedlak DNK Cycling 22:59.55
6 David Mitchell PA Masters p/b Piscitello Law 25:52.40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Tebben 22:18.19
2 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 23:00.08
3 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 23:02.89
4 Chris Dawson Redline Racing 23:06.85
5 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing 23:11.65
6 Fred Tanjutco Pro Pedals P/B Viking Racing 23:12.52
7 Michael Dworkin Knapp's Cyclery p/b Enduroworx 23:25.32
8 Alberto Garibi QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 23:26.73
9 Richard Mannion 23:37.54
10 Tim Boring Team ProPower Coaching 23:56.66
11 Misha Kozosey Doylestown Bike Works p/b Fred 23:59.55
12 Kevin Eng Cycle Craft 24:01.80
13 Eric Gerhardt 24:28.84
14 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 24:34.73
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Cotero Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 29:27.64
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scout Carter Liberty Cycle 35:27.20
2 Katharine Byrne BYRNE International LLC 37:16.17
3 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 37:51.59
4 Nikita Paul BYRNE International LLC 53:45.88
5 Trinity Paul BYRNE International LLC 55:33.94
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Tormey EECT/Live Love Velo 25:38.37
2 Julia Franco Liberty Cycle 26:06.92
3 Tamara Fellows Team Somerset 26:43.00
4 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderki 27:15.45
5 Samantha Sampson Pro Pedals p/b Viking Racing 27:42.88
6 Rebecca Feldman Team Marty's 29:04.72
7 Ellen Hardy BYRNE International LLC 37:10.12
8 Jenifer O'neill Byrne International LLC 40:03.75
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Rinderer Beachwood Bicycles 24:03.47
2 Jennifer Matro QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 24:46.16
3 Jocelyn Shilling Vertical Earth 25:10.49
4 Michele Bernich Redwood Realty Advisors 25:24.85
5 Leisha Johnson Beachwood Bicycles 25:38.04 Teammate Win: Amanda Rinderer
6 Diane Elmore Sturdy Girl Cycling 26:20.14
7 Carol Kester 26:47.48
8 Stacey Lonergan 27:00.09
9 Shanna Lesico Active Yards 27:07.61
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 23:45.95
2 Pamela Wahl Guy's Racing Club 23:49.56
3 Elizabeth Tyrell Team Somerset 24:01.48
4 Gabrielle Czernik Team Elite Endurance 24:14.34
5 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 24:24.37
6 Nicole Ragonese Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 25:16.84
7 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 26:55.17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2