Log In
NWA Spring Classic Road Race • Apr 23 2017
Clear, 63 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadden Mooty carve
2 Justin Neff Festlig Norsk
3 Ronald Milligan Live Love Cycle
4 Glendon Vansandt
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Orion Child Velo Childeric
2 Asa Child Velo Childeric Teammate Win: Orion Child
3 Rowan Child Velo Childeric Teammate Win: Orion Child
4 Will Mertins
5 Aden Priest Breakaway Cycling
6 Owen Dixon Breakaway Cycling Team-NWA
DQ Samuel Gurel Healthsouth Race Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kirk Tyson Foods Cycling Team
2 Pat Zimmerman
3 Victor Gurel Health South
4 Phillip Wilson Tulsa Wheelmen
5 Donnie Vanpatter
6 Norman Bradsher Tulsa Tough
7 Jay Hawkins OKC VELO
8 Paul Komarek Fayetteville Wheelmen / Experience
9 Joe Engel Walmart/GPP Cycling Team
10 Devin Cole
11 Peter Erdoes OKC VELO
12 Jason Vickery Tyson Foods Cycling Team/ Dickson S Teammate Win: Michael Kirk
13 Steven Auchterlonie Cycling Performance Lab
14 Shane Carter
15 Randy Mcintosh Wal-Mart / GPP Cycling
16 Peter Beland Walmart/GPP Cycling Team
17 Jason Alvarado
18 Bill Sowers Walmart/GPP Cycling Team
19 Robin Grunnagle Tyson Foods Cycling Team Teammate Win: Michael Kirk
20 James Gillum OKC Velo
21 Jonathon Johnson Tyson Foods Cycling Team Teammate Win: Michael Kirk
22 Aaron Highfill
23 Danny Hamilton Tyson Foods Cycling Team Teammate Win: Michael Kirk
24 Brandon Cowart
25 William Hannigan
26 John Lasorsa Okc velo
27 Ben Upchurch Tyson Foods Cycling Team Teammate Win: Michael Kirk
28 Alan Good Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Phillip Wilson
29 Jason Jenkins Walmart/GPP
30 Heath Deal Walmart/GPP Cycling Team
31 Chris Barnes Air Assurance
32 Pete Lantz
33 Jaime Cancel Walmart/GPP Cycling Team
34 Bruce Hayes Walmart/GPP Cycling Team
35 Lee Lamunyon
36 John Kelly CARVE
37 Randy Jackson
38 Nick Engel Walmart/GPP Cycling Team
39 Mike Manning TEAM GPP MTB
40 Travis Truax Phat Tire - HealthSouth
41 Steven Dodge Phat Tire Road and Gravel
42 Eric Belk
43 Wesley Bradshaw EXPERIENCE FAYETTEVILLE CYCLING
44 Gary Linker
DNF Spike Manlike Phat Tire Road and Gravel
DNF Pete Marrs dna racing
DNF Bruce Dunn Experience Fayetteville Cycling Tea
DNF Bradley Wright Springfield Brewing Company
DNF Bill Kopsky
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 21   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Mason Tulsa Wheelmen
2 Todd Gill
3 Kevin Crawford Walmart / GPP Cycling
4 Ryan Day Tulsa Wheelmen Teammate Win: Mitchell Mason
5 Russell Ussery Springfied Brewing Company Cycling
6 Tim Pickens
7 Jason Warren Pinnacle Velo
8 Joe Pewett Walmart/GPP
9 Phillip Doyle Festlig Norsk CC
10 William Briggs Bixby Bicycle Works
11 John Wooldridge
12 Dan Henderson Bixby Bicycle Works Bike Team
13 Dave Mcclain Bixby Bicycle Works
14 Jerry Wilson
15 Steve Nave Bixby Bicycle Works
16 William Wamego Bixby bicycles
17 Gary Beck Buffalo River Cyclists
18 Kenneth Smith
19 April Smith
20 Terry Bridwell Festlig Norsk CC
21 Alan Oatsvall Festlig Norsk CC
22 Jim Ryan Team Tom's
23 Ryan Palomba
24 Mark Emde
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Grigg Springfield Brewing Company
2 Kyle Landrum
3 Austin Boardman Tulsa Wheelmen
4 Grant Morey Tulsa Wheelmen
5 Bryant Evans Tulsa Wheelmen
6 Evan Ward DNA Racing
7 Jordan Beever Queen City Cycles
8 Sean Krahenbuhl Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Austin Boardman
9 Brian Hirschy Fayetteville Wheelman
10 Adam Davis
11 Brent Bunch
12 Christopher Morris Hawkins-Weir Engineers
13 Alex Haga
14 Dat Duong
15 Ted Neal Walmart/GPP Cycling Team
16 Brett Olson DNA Racing
17 Nathan Payne
18 Josh Teal Faction
19 Andrew Dettmer SBC Cycling
20 Tanner Burrows
21 Steven Mantey Breakaway Cycling-NWA
22 James Mcgeady Festlig Norsk
23 Kenny Branham
24 Will England Breakaway Cycling Club
25 Mac Walsh Fayetteville Wheelmen
26 Leslie Malan DNA Racing
27 Jeffrey Beltran Festlig Norsk CC
Finishers: Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Koontz Team Arapahoe Resources
2 Evan Bybee Arapahoe Resources
3 Chad Cagle Tulsa Wheelmen
4 Kevin Solomon Tyson Foods Cycling Team
5 Hunter East
6 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
7 Skyler Mackey Oklahoma Bicycle Project
8 Andy Chasteen DNA Racing/Garneau
9 Charles Parmain Team Soundpony p/b Triad Bank
10 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
11 Ryan Gabriel
12 Richard Holt
13 Janne Hamalainen Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
14 Thomas Brown Team Experience Fayetteville
15 Bryan Hayes
16 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Solomon
17 Andrew Farmer DNA Racing
18 Ben Gramling Tyson Foods Cycling
19 Sean Salazar Tyson Foods Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Solomon
20 William Gault Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
21 Robert Lemaster Soundpony p/b Triad Bank
22 John Purvis Oklahoma Bicycle Project
23 Squire Lawrence Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
24 Jason Waddell Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
25 Jay Blankenship Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Chad Cagle
26 Chris St. peter Intelligentsia-Allied
27 Braxton Mundell Oklahoma Bicycle Project
28 Eric Franklin Oklahoma Bicycle Project
29 Erin Elliott Oklahoma Bicycle Project
DQ Justin Leopold
DQ Jordan Miller Move Up Development
DQ Jeremy Stitt DNA Racing/Garneau
DQ Jack Funk GP VeloTek
DQ Cailean Carlberg Soundpony Triad Bank
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Grundy Bentonville Racing
2 Josiah Morgan
3 Brian Lea Fayetteville Wheelmen
4 Rafael Santiago TULSA Wheelmen
5 Brandon Wold DNA Racing
6 Will Peterson GP Velotek
7 Max Tucker
8 Christopher Dakin Air Assurance Devo p/b Spokehouse
9 Joseph Pardue Breakaway Cycling
10 Bryan Fissel
11 Dustin Weaver Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Rafael Santiago
12 Barret Richardson
13 Michael Morriss 360 Racing
14 Brandon Cavnar OKC VELO/Charley's Bike Lab
15 Hiestand Gregory Bentonville Racing Teammate Win: Chad Grundy
16 Samuel Meullenet Breakaway Cycling
17 Drew Cardoza Team Air Assurance p/b AVB
18 Alex Fedak Schlegel Racing
19 Brad Schrag
20 John Alewine
21 Jason Evans Walmart/GPP Cycling Team
22 Michael Franz Walmart/GPP Cycling Team
23 Adam Barnes Tyson Foods Cycling Team
24 Trevor Fine
25 David Thames
26 Derek Yorek Walmart/GPP Cycling Team
27 Dustin Smith Pro Bike Inc
28 Tim Jansen GP Velotek
29 Joshua bradley ? Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Rafael Santiago
30 Thomas Moritz Team Tom's Bicycles
31 Taylor Scott Tulsa Wheelmen Teammate Top 5: Rafael Santiago
32 Leah Thorvilson Canyon Sram Racing
33 Bryan Sunday Walmart/GPP Cycling Team
DNF Justin Davis
DNF Blake Kingfisher Healthsouth Race Team
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Simmons Pinnacle Velo
2 Zachery Motsinger
3 Michael Levitsky Pedalers pub-Garver
4 Kirk Grynwald Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
5 William Watts Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
6 Brandon Thornton Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
7 Jesse Nabholz
8 Chris Hurst Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
9 Seth Norton Experience Fayettville
10 Josh Moore
11 Andy Nelson Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
12 Dustin Morris Air Assurance
13 Paul Bush Bixby Bicycle Works/Cycling for Suc
14 Eric Barnes Experience Fayetteville
15 Ryan Currie Air Assurance Devo P/b Spoke House
17 Adolfo Cordova Pinnacle Velo Teammate Win: Neil Simmons
18 Alexander Jensen Tulsa Wheelmen
19 James Woodward
20 Jack Jarko
21 Austin Dixon* Fayetteville Wheelman
22 Butch Paine Tulsa Wheelmen
23 Chris Evans
24 Jonathan Barba Edge City Cycling
25 David Williams
26 Jason P holland Bixby Bicycles/Cycling For Success
27 Jeff Burge
28 Brent Grist
29 Robert Stuart iii
30 Donald Morgan Team Soundpony p/b Triad Bank
31 Scott Rodehaver Tulsa Wheelmen
32 Matt Harrison
33 Jeff Albright
34 Mike Wallner Experience Fayetteville
35 Marianne Melling GP VeloTek
36 Dillon Hargrave Soundpony - Triad Bank
37 Mitchell Pearce ExperienceFayetteville/Fayetteville
38 Gary Hamer
39 Christopher Hyatt Walmart/GPP Cycling Team
40 Ben Rowell Walmart/GPP Cycling Team
41 Matt Courtney Pro Bike
42 Luke Neafus Oklahoma Bicycle Project
DNF Jacob Mantey Breakaway Cycling-NWA
DNF Russell Kim OKC Velo Bike Lab
DNF Austin Hess SBS-PDG
DNF Nathan Elfrink Team Tom's Bicycles
DQ Mike Patrick
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sedona Emde Pandemonium
2 Cate ^mertins
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Desinee Bottorff Phat Tire Road and Gravel
2 Lisa Demarni cromer
3 Diane Palomba
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katy Brown DNA Racing
2 Alexis Racheotes TYSON FOODS CYCLING TEAM
3 Elise Donovan DNA Racing Teammate Win: Katy Brown
4 Nancy Karrer
5 Missy Belk SPRINGFIELD BREW COMPANY
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Ann fields Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
2 Jessica Brooks Experience Fayetteville Cycling
3 Sarah Little-masterson Paceline Cyclery
4 Finn Taylor Yoga Box P/B Transitions Life Care
5 April Meyer Pandemonium
6 Madison Gramling Experience Fayetteville Cycling Tea
7 Krystal Miller Experience Fayetteville Cycling Teammate Top 5: Jessica Brooks
8 Chassie Kirby Phat tire Road team /Spoke MTB team
9 Julie Funk
10 Casandra Dickerson Isocentric
11 Susan Hubbard Fayetteville Wheelmen Teammate Top 5: Jessica Brooks
12 Marci Hamburger Pandemonium Teammate Top 5: April Meyer
13 Ruth Seaman TNWCTeam
14 Chelsea Gorbet Tulsa Wheelman
15 Dawn Vincent Pandemonium Teammate Top 5: April Meyer
16 Kari Bloom Pandemonium Cycling
17 Kelli Moyer Pandemonium Teammate Top 5: April Meyer
18 Kim Crosier Pandemonium Teammate Top 5: April Meyer
19 Esthela Casale Live Love Cycle
20 Susan Jaris Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend Teammate Win: Leigh Ann fields
21 Amanda Mcgeady festlig norsk
22 Jennifer Woodral festlig norsk cc
DNF Lisa Butler Festlig Norsk CC
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 7   Cat ?: 1