Log In
Johnson City Omnium - Crit • Jun 4 2017
Clear, 82 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Georg Pingen Lift Center Racing
2 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth
3 William Hardin Hearts Racing Club
4 Luis Leme
5 Chase Peeler Los Locos
6 Enzo Allwein Team Handmade
7 W. Harrison nguy Frazier Cycling
8 Spencer Lowden Cyclus Sports
9 Mitchell Hopkins Cycletherapy
10 Matthew Bopp Team Mission Source / NGCA
11 Gabriel Rojas Global Force Team Costa Rica
12 David Piercey Lift Center Racing Teammate Win: Georg Pingen
13 Hao Sun North Carolina State University at
14 Yukio Mariner MOAB Racing
15 Carter Jackson I Am Racing
16 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team
17 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA
18 Christian Acker Clemson University
19 Owen Busch Team Handmade
20 Thomas Sunday FACT
DNF Alastair Pounder Dornier Racing
DNF Zane Davis Village VW Chattanooga Cycling Team
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey
2 Abraham Vines
3 Sean Noonan
4 Dylan Crockett Tri-Cities Road Club
5 Shawn Groat Crosstown Velo
6 Bradley Hoeweler Element Cycles
7 Sean Huson Crosstown Velo Teammate Top 5: Shawn Groat
8 Anthony Williams Tri Cities Road Club Teammate Top 5: Dylan Crockett
9 Andrew Turner Cycle Haus Racing
10 Tate Delottinville I Am Racing
11 Lee Yarbro Hub Cycling-Caney Fork Racing
12 Gareth Miller Village VW Chattanooga Cycling Team
13 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
14 Jonathan Kinnick Norris Bicycles
15 Brent Baker
16 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth
17 Connor Wright Harper Auto
18 Ryan Helms QCW Cycling
19 Caleb Bennett I Am Racing
20 Austin Sheffer Virginia Polytechnic University
21 Jacob Kuper I Am Racing
22 Marie Tutterow Hicks Orthodontics Women's Racing
Finishers: Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cian Evans
2 Hunter Connell Bike N' Tri - Health Factory Race T
3 Micajon Dykes MOAB Racing
4 Aaron Cupp Tri-Cities Road Club
5 Alfred Enochs Hub Cycling-Caney Fork Racing
6 Tanner Mcgruther Bike N' Tri - Health Factory Race T
7 Corey Nunez Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Aaron Cupp
8 Forrest Kirkendall Snyder Factory Racing
9 Matthew Torrence Knoxville Bicycle / Aubrey's Restau
10 Jayson Hubbs Rescue Racing
11 Brent Price Team reedy creek
12 Matthew Calhoun
13 Jeffrey Weatherall
14 Keith Gilley
15 Tommy Gates
16 Che Nunez
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 RL Hesson I Am Racing
2 Jeffrey Kauppi MOAB Masters Racing
3 Eric Bair 11elevenCycling p/b INFINIT Nutriti
4 Alex Berry Team Mission Source / NGCA
5 Georg Pingen Lift Center Racing
6 Tim Tobbe Crosstown Velo
7 Keith Gerarden Happy Tooth Racing
8 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Alex Berry
9 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team
10 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
11 Justin Lowe Lift Center Racing Teammate Top 5: Georg Pingen
12 Zachary Lewis 11elevenCycling p/b INFINIT Nutriti Teammate Top 5: Eric Bair
13 Keith Knittle MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
14 Michael Byrd Race City Cycling
15 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
16 Nelson Daniel Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Alex Berry
17 Deane Gauthier Crosstown Velo
18 Brad Yewer Tri-Cities Road Club
19 Ziyu Jin Jigawatt Cycling
20 Caleb Bennett I Am Racing Teammate Win: RL Hesson
DNF Tate Delottinville I Am Racing Teammate Win: RL Hesson
DNF Terrance Boxx Lift Center Racing Teammate Top 5: Georg Pingen
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Holmes Carolina Cycling Team
2 Thomas Sunday FACT
3 Roger Payne Living Water Cycling
4 Martin Houlihan Race City Cycling
5 Timothy Taylor Lift Center Racing
6 Daniel Thode
7 Jonathan Kinnick Norris Bicycles
8 Dan Dejager Tri-Cities Road Club
9 Joseph Fritz Team Loblolly Cycling
10 Jasen Taylor Race City Cycling Teammate Top 5: Martin Houlihan
11 Vibora Lim Lift Center Racing Teammate Top 5: Timothy Taylor
12 Timothy Murray Tri-Cities Road Club
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Rojas Global Force Team Costa Rica
2 Arvin Jansen I Am Racing
3 Yukio Mariner MOAB Racing
4 Gareth Miller Village VW Chattanooga Cycling Team
5 Hunter Connell Bike N' Tri - Health Factory Race T
6 Tanner Mcgruther Bike N' Tri - Health Factory Race T
7 Scott Pringle Bike N' Tri - Health Factory Race T Teammate Top 5: Hunter Connell
8 Hayden Connell Bike N' Tri - Health Factory Race T Teammate Top 5: Hunter Connell
9 Jacob Kuper I Am Racing Teammate Top 5: Arvin Jansen
10 Jacob Pingen Lift Center Racing
11 Zachary Lowe Lift Center Racing
12 Levi Dykes MOAB Racing Teammate Top 5: Yukio Mariner
13 David Hubbs Reedy Creek Bicycles
14 Owen Braunecker Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
15 Theron Sellers
16 Lance Thode
17 Luke Day
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lewis UCI CT: Cylance
2 Zachary Felpel HC Devo p/b Monster Media Racing
3 James Brookshire Chainheart Cycling Development Team
4 Benjamin Renkema SC Competitive Cyclist
5 Travis Livermon
6 Winston David SC Competitive Cyclist
7 Griffin Easter UCI CT: Team Illuminate
8 Johnny Mitchell SC Competitive Cyclist Teammate Top 5: Benjamin Renkema
9 Parker Kyzer SC Competitive Cyclist Teammate Top 5: Benjamin Renkema
10 Gabriel Mendez Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
11 Bryan Mutell 4D Racing
12 Huntley Nash
13 Fausto Crapiz Village VW Chattanooga Cycling Team
14 Richard Obriant Jigawatt Cycling
15 Samuel Munday Team Novo Nordisk Development
16 Charlie Hough Chainheart Cycling Development Team Teammate Top 5: James Brookshire
17 Caleb Aoake Team Novo Nordisk Development
18 Michael Gearren ii Cyclus Sports
19 Hamish Beadle Team Novo Nordisk Development
20 Miles Hubbard Monster Media Elite Development
21 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
22 Brian Sciba Kelly Benefit Strategies Elite
23 Logan Jones-wilkins
24 Mac Brennan UCI CT: Holowesko | Citadel Racing
25 Corey Davis SC Competitive Cyclist Teammate Top 5: Benjamin Renkema
26 David Richardson I Am Racing
27 Thomas Brown
28 Andrei Krasilnikau Holowesko-Citadel
29 Marcus Canady North Carolina State University at
30 Cullen Easter UCI CT: Team Illuminate
31 Tom Salvesen
32 Simon Pellaud Team Illuminate
33 Davis Adams Infinity Cycling Team
34 Alex Winnicki Cyclus Sports
35 Alex Jerome
36 Franklin Deese Cyclus Sports
37 Michael Potter Boone Area Cyclists
38 Thomas Gaines
39 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development
40 David Nickels Team Novo Nordisk Development
41 Peter Foerster Stradalli Cycle - Safetti
42 Erich Mesquita lima HC Devo p/b Monster Media Racing Teammate Top 5: Zachary Felpel
43 Stanley Bjorling
44 Andrew Scarano Stradalli Cycle/Safetti
45 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
46 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development
47 Colin Cavaliere Cyclus Sports
48 Carlos Norena Stradalli Cycle/Safetti
49 Garrett Clark Monster Media Racing
50 Hoel Wiesner The Electric Banana Cycling Project
51 Caleb Smith Boone Area Cyclists
52 Dylan Lawson Cyclus Sports
53 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team
54 Rasmus Ulstrup kunosson Team Novo Nordisk Development
55 Benjamin Wright LUX/Stradling p/b Specialized
56 Devin Reavis Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 20   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevy Ramos Tri-Cities Road Club
2 Austin Thompson
3 Morgan Miller CTH Performance Project
4 Isabella Nguy Frazier Cycling
DNF Alexandra Christofalos CTH Performance Project
DNF Emily Strange
DNF Gracie Pendleton Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Demonte Jigawatt Cycling
2 Riley Gallagher Evolution Jr. Devo Team
3 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors
4 Melanie Singer Taco Mamacita
5 Keren Bennett Evolution Jr. Devo Team
6 Marie Tutterow Hicks Orthodontics Women's Racing
7 Oliver Whittington Hearts Racing Club
8 Allyson Hurst Forest Acres Cycling Team
9 Kerrigan Sunday FACT
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Nashville Local Cycling
2 Kerrigan Sunday FACT
3 Kristen Day
4 Grace-lynn Thode
5 Emma Thode
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikayla Harvey Team Illuminate
2 Lorena Vargas Team Colombia CyclingGirls
3 Isabella Brookshire Sho-Air TWENTY20 Development
4 Jennifer Caicedo
5 Stephanie Cucaz OrthoCarolina Winston Womens Cyclin
6 Hannah Swan Cycle Haus Racing
7 Hannah Arensman TWENTY20 Pro Cycling
8 Lexie Millard UCI WPT: Team Illuminate
9 Karol Moreno Team Colombia CyclingGirls Teammate Top 5: Lorena Vargas
10 Sarah Guilbert RTO National Women's Cycling
11 Elizabeth Harden RTO National Cycling
12 Manuela Escobar Team Colombia CyclingGirls Teammate Top 5: Lorena Vargas
13 Luz Adriana tovar Team Colombia CyclingGirls Teammate Top 5: Lorena Vargas
14 Katherine Shields OrthoCarolina Winston Womens Cyclin Teammate Top 5: Stephanie Cucaz
15 Erica Zaveta UCI WPT: Cylance Pro Cycling
16 Lori Nedescu
17 Danielle Clark RTO National Women's Cycling
DNF Georgia Catterick Team Illuminate Teammate Win: Mikayla Harvey
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat ?: 7