Log In
Watsonville Criterium • Jul 8 2017
Clear, 80 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Gomezvillafane Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
3 Erik Schiller SunPower Racing
4 Eddy Bach
5 Matthew Accarrino
6 Benjamin Dodge Sun Power Racing
7 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Kyle Erickson
9 Morgan Cole Sun Power Racing Teammate Top 5: Erik Schiller
10 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Cyclin
11 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Nicholas Wallace Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Benjamin Gomezvillafane
13 Alexi Gabuyo LOW//Factory Racing
14 Eric Petersen Pedali Alpini/ Inc.
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Davis prestige world wide
2 Daniel Regua SJBC
3 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Jr. Cycling
4 Connor Wright Sierra Cyclesmith
5 Lyubomir Grigorov SquadraSF p/b Terun
6 Matthew Hepworth SunPower Racing
7 Vasileios Raptakis SunPower Racing
8 Pierre Meunier
9 Nathan Davis Team Cyclesport Specialized p/b Mus
10 Ian Fernihough SJBC Teammate Top 5: Daniel Regua
11 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Race Team
12 Cody Leuck SquadraSF pb Terun Teammate Top 5: Lyubomir Grigorov
13 Stefan Hubrich Don Chapin Junior Development
14 Mckay Kinsey Academy Cycling
15 Cameron Stewart Don Chapin Jr. Development
16 Gustav Staprans
17 John Sullivan
18 John Deagon
19 John Wasserman SunPower Racing
20 Esteban Ramirez Team Swift
21 Christian Taylor Don Chapin
22 John Danby
23 Evan Hudelson Funsport Bikes Cycling Team
24 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team
25 Nick Archer Academy
26 Brandon Rapp SJBC Teammate Top 5: Daniel Regua
27 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
28 Gordon Smith ACADEMY
29 Jhonatan Solis
30 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
31 Jason D prater Rocky Mountain Road Club
32 Cory Vogel SunPower Racing
DNF Corey Doman T
DNF Chris Cain SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Lyubomir Grigorov
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman SquadraSF p/b Terun
2 Joseph Chicoine Eliel Factory Team
3 Nils Tikkanen
4 Erik Camacho ThirstyBear p/b Akamai
5 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Scott Giles Schnur Racing
8 Matthew Sloan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Top 5: David Allen
9 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: David Allen
11 Eric Petersen Pedali Alpini/ Inc.
DNF Hanna Muegge
DNF Chris Cain SquadraSF p/b Terun Teammate Win: David Grundman
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeong Kim
2 Gregoire Denis Sunpower racing / Alto Velo Racing
3 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
4 Alex Mcmanigill
5 John Sullivan
6 Jacob Jordan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
7 Shaun O'bryan Swell Bicycles
8 Michael Riyanto SJBC
9 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
2 Sean Haidet Schnur Racing
3 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
4 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
5 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT
6 Dennis Hopp SJBC
7 Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Andrew Adelman
8 Ed Moon CA Technologies Racing
9 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team
10 Derek Johnson Schnur Racing Teammate Top 5: Sean Haidet
11 Eric Petersen Pedali Alpini/ Inc.
DNF John Sevic CoreTechs Elite
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Aevolo Cycling
2 James Enright SquadraSF p/b Terun
3 Christopher Beall LOW//Factory Racing
4 Blaise Hamel SquadraSF p/b Terun
5 Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
7 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: James Enright
8 Robert Terra Williams Cycling
9 Stephan Hoffman TEAM CLIF BAR Cycling
10 David Grundman SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: James Enright
11 Christian Lam SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: James Enright
12 Tyler Pearce Michael David Winery Cycling Team
13 Adam Naguib Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Patrick Thomas
15 Riley Marmesh LOW//Factory Racing Teammate Top 5: Christopher Beall
DNF Colin Patterson SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: James Enright
DNF John Gregorio Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10