Log In
Fountain Festival Omnium - RR • Mar 20 2022 • Colorado Springs, CO
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colt Golembeski 2:07:42
1
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Little Black Swift / Cyclet 3:15:38
2 Jerod Ridge Black Swift / Cyclet 3:15:38 Teammate Win: Justin Little
3 Jason Meidhof 0 3:15:43
4 Carlos Casali Black Swift / Cyclet 3:18:03 Teammate Win: Justin Little
5 Geoffrey Mina Rally Sport Cycling 3:18:53
6 James Dunkleberger Groove Subaru Excel 3:18:56
7 David Neis 0 3:19:12 Teammate Top 5: Jason Meidhof
8 Richard Scudney Sonic Boom Racing 3:19:17
9 Brett Henry 0 3:22:11 Teammate Top 5: Jason Meidhof
10 Lee Gerakos Sonic Boom Racing 3:24:21
11 Michelle Henry 0 3:24:35 Teammate Top 5: Jason Meidhof
12 Shawn Betz Stages Cycling 3:28:22
13 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling 3:33:05 Teammate Top 5: Geoffrey Mina
14 Jack Jefferies 3:37:22
15 Joseph Taddeucci Rally Sport Cycling 3:37:22 Teammate Top 5: Geoffrey Mina
DNF Jeff Ofsanko Rally Sport Cycling Teammate Top 5: Geoffrey Mina
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vladislav Dragomirov COS Racing 1:36:55
1
2 Lucas Jaramillo Rage Cycling Team 1:36:55
2
3 Michael Worrell Groove Subaru Excel 1:36:55
3
4 Curtis Mcilvain NoCo Cycling Project 1:36:55
4
5 Jeff Mabry Modern Market Racing 1:36:55
5
6 Simon Shukhman 0 1:36:55
6
7 Scott Meadows Old School Industrie 1:36:55
7
8 Adam Engel 0 1:36:55
8
9 Antony Fraij Sonic Boom Racing 1:36:59
10 Brian Holcomb 0 1:36:59
11 Donald Dority 0 1:39:23
12 Kevin Eldredge ChristianCycling Col 1:39:25
13 Matthias Kondler Racer X Cycling / C 1:39:25
14 Ronald Budhi COS Racing 1:39:25 Teammate Win: Vladislav Dragomirov
15 Gregory Nye Stem Ciders Racing 1:39:25
16 Scott Kurban Groove Subaru Excel 1:44:15 Teammate Top 5: Michael Worrell
17 Lanny Dunham Modern Market Racing 1:44:21 Teammate Top 5: Jeff Mabry
18 D'arcy Straub 0 1:44:21
19 Troy Westergren Primal - Audi Denver 1:46:53
20 Richard Klusman Modern Market Racing 1:46:56 Teammate Top 5: Jeff Mabry
21 Derek Shipley Stem Ciders Racing 1:47:00
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Evans 1:41:21
2 Robert Strickland 1:41:21
3 Andrew Mccarron 1:46:21
4 Justin Jewell 1:46:23
5 Robert Lydic 1:48:10
6 Ramey Youssef 1:58:10
Finishers: Cat 4: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Warner Stages Cycling 3:13:21
2 Christopher Stout Medtronic/Quest 3:16:53
3 Byron Nix 0 3:16:53
4 Kevin Nicol Excel Sports -Insigh 3:16:53
5 Norman F alvis 3:17:12
6 Robert Arena Groove Subaru Excel 3:17:12
7 Dan Berger Black Swift / Cyclet 3:17:18
8 Raik Huster Sonic Boom Racing 3:22:08
9 Yannick Drouet 0 3:22:42 Teammate Top 5: Byron Nix
10 Bennett Hug Modern Market Racing 3:27:37
11 Nathan A miller 0 3:30:26 Teammate Top 5: Byron Nix
12 Brian Wenham CINCH Cycling 3:51:14
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tod Rowles Rapha Cycling Club 1:41:21
2 Steven Frank 0 1:41:21
3 J Hartel COS Racing 1:42:49
4 Daniel Burke Racer X Cycling / C 1:42:49
5 Andrew Mcadoo 0 1:43:30
6 George York COS Racing 1:44:16
7 Michael Barsch Wholesome Masters Ra 1:44:32
8 Philippe Capraro Modern Market Racing 1:46:23
9 John Broomhead Racer X Cycling / C 1:46:23 Teammate Top 5: Daniel Burke
10 Michael Elmer COS Racing 1:48:10 Teammate Top 5: J Hartel
11 Alex Collazos 0 1:51:42 Teammate Top 5: Steven Frank
12 Monty W bobo COS Racing 1:51:42 Teammate Top 5: J Hartel
13 Louis Rodriguez 0 1:53:56 Teammate Top 5: Steven Frank
14 Michael Still 0 1:56:33 Teammate Top 5: Steven Frank
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Asnes Medtronic/Quest 1:44:46
1
2 Joseph Paulson 0 1:44:46
2
3 Robert Pinkerton 0 1:44:46
3
4 William Soden 0 1:44:46
4
5 Glen Larson COS Racing 1:44:46
5
6 Lloyd Jones 0 1:44:46
6
7 Geoff Cooper Wholesome Masters Ra 1:44:46
7
8 Tracy Sharples COS Racing 1:44:46
8
Teammate Top 5: Glen Larson
9 Jim Mason Team Colorado 1:44:46
9
10 John Callahan 0 1:44:46
10
Teammate Top 5: Joseph Paulson
11 James Dickerson Great Divide Brewing 1:44:46
11
12 Jorge Fernandez Sonic Boom Racing 1:44:46
12
13 Robert Fisher Tierra Plan Racing p 1:44:46
13
14 Chris Beaudin 0 1:45:12 Teammate Top 5: Joseph Paulson
15 Stephen Wade COS Racing 1:56:23 Teammate Top 5: Glen Larson
16 Jeffrey Brown Wholesome Masters Ra 2:03:17
17 David Morrow 0 2:03:17 Teammate Top 5: Joseph Paulson
18 Jim Kraychy 0 2:13:09 Teammate Top 5: Joseph Paulson
19 Rip Mobus Chalet/Celebrity Hom 2:13:18
DNF William Kellagher Medtronic/Quest Teammate Win: Adam Asnes
DNF Jeffrey Rice Chalet/Celebrity Hom
DNF Vance Moorman 0 Teammate Top 5: Joseph Paulson
DNF Phillip Gutierrez 0 Teammate Top 5: Joseph Paulson
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Worley BoulderCentre for Or 1:44:46
2 Jerry Rome Local Velo 1:44:46
3 Murray S. willis Wholesome Masters Ra 1:53:29
4 Tony Riccio Wholesome Masters Ra 1:56:48
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Dunkleberger Colorado State Unive 1:36:55
1
2 Ryan Osullivan Full Send Racing p/b 1:36:55
2
3 Seth Hurley COS Racing 1:36:55
3
4 Nicholas Seeber University of Arizon 1:36:55
4
5 Alex Breakstone 0 1:36:55
5
6 Henry Nelson Fort Lewis College 1:36:55
6
7 Bryce Pfuetze University of Colorado Boulder 1:36:55
7
8 Daniel Padgett COS Racing 1:36:55
8
Teammate Top 5: Seth Hurley
9 Peter Thompson US Military Enduranc 1:36:55
9
10 Keaten Kappes 0 1:36:55
10
Teammate Top 5: Alex Breakstone
11 Matthew Bell COS Racing 1:36:59 Teammate Top 5: Seth Hurley
12 Peter Jackman 0 1:36:59 Teammate Top 5: Alex Breakstone
13 Hanson Finley COS Racing 1:37:10 Teammate Top 5: Seth Hurley
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Abrahamse University of Colora 1:36:11
Off The Front
2 Kyle Sterns University of Colora 1:36:11
Off The Front
Teammate Win: Simon Abrahamse
3 Kye Cordes Fort Lewis College 1:36:14
Off The Front
4 Dante Humphrey 0 1:37:51
Off The Front
5 Matteo Bugatti Stem Ciders Racing 1:38:37
1
6 Leif Bryan Boulder Junior Cycli 1:38:37
2
7 Samuel Boehle University of Colora 1:38:37
3
Teammate Win: Simon Abrahamse
8 Nick Surina US Air Force Academy 1:38:37
4
9 Andrew Chamberlin 0 1:38:37
5
Teammate Top 5: Dante Humphrey
10 Sebastian Soto 0 1:38:37
6
Teammate Top 5: Dante Humphrey
11 Jeremy Ostrowski Reynolds Roofing Rac 1:38:37
7
12 Michael Welker Primal - Audi Denver 1:38:37
8
13 Jonathan Cary 0 1:38:37
9
Teammate Top 5: Dante Humphrey
14 Benjamin Bravman GBX 1:38:37
10
15 Charlie Kieffer 0 1:38:37
11
Teammate Top 5: Dante Humphrey
16 Marcus Gould 0 1:38:37
12
Teammate Top 5: Dante Humphrey
17 Chris Bacarisse 0 1:42:16 Teammate Top 5: Dante Humphrey
18 Ben Kizziar University of Colora 1:42:19 Teammate Win: Simon Abrahamse
19 Jonathan Meyer 0 1:42:49 Teammate Top 5: Dante Humphrey
20 Tye Wehring 0 1:42:51 Teammate Top 5: Dante Humphrey
21 Finn Bridgham Fort Lewis College 1:42:52 Teammate Top 5: Kye Cordes
22 Joseph Elliott Build Cycling Club 1:44:08
23 Christopher Wood Boulder Junior Cycli 1:44:17
24 Derek Bondy COS Racing 1:44:19
25 Levi Logan 0 1:44:29 Teammate Top 5: Dante Humphrey
26 Beckett Mcvoy Boulder Junior Cycli 1:44:30
27 Luke Holloway 0 1:44:30 Teammate Top 5: Dante Humphrey
28 Martin Osorio 1:44:30
29 Benjamin Tribble Primal - Audi Denver 1:44:30
30 Ross Younger Primal - Audi Denver 1:44:30
31 Carson Mccue University of Colora 1:44:36 Teammate Win: Simon Abrahamse
32 Daniel Aragon 0 1:44:39 Teammate Top 5: Dante Humphrey
33 John Newman Stem Ciders Racing 1:45:54 Teammate Top 5: Matteo Bugatti
34 Hays Edmunds 0 1:46:49 Teammate Top 5: Dante Humphrey
35 Anthony Harvey 0 1:46:51 Teammate Top 5: Dante Humphrey
36 Richard Shall 0 1:55:44 Teammate Top 5: Dante Humphrey
37 Dave Milito 0 1:56:54 Teammate Top 5: Dante Humphrey
38 Derek Griffiths Primal-Audi Denver 1:58:39
39 Chia-hsiang Shen US Air Force Academy 2:01:23
40 Carlos Thomas 0 2:09:46 Teammate Top 5: Dante Humphrey
DNF Brian Spencer 0 Teammate Top 5: Dante Humphrey
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 32   Cat 5: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Kallner 1:40:26
2 Christopher Mehlman 1:40:29
3 Boudewijn Van werven 1:43:06
4 David Kessler 1:43:13
5 Gary Deaguero 1:44:01
6 Wade Sousa 1:48:34
7 Kieron Brunner 1:48:46
8 Jordon Zall 1:48:46
9 William Dolphin 1:54:05
10 Curt Butler 1:54:12
11 Michael Rucker 1:57:02
12 Alex Avakian 1:57:03
13 Brett Tucek 2:22:55
DNF John Morgan
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Lange 3:00:38
Off The Front
2 Lance Abshire 3:00:44
Off The Front
3 Sindre Hvesser brein 3:01:46
1
4 Matt Jablonski 3:01:46
2
5 Luca Haines Fort Lewis College 3:01:46
3
6 James Hilyer 3:01:46
4
7 Ian Williams 3:01:46
5
8 Reade Warner 3:01:46
6
9 Jim Maddock 3:01:46
7
10 Ian Anderson 3:01:46
8
11 Grant Simonds 3:01:46
9
12 Nathan Colavolpe 3:01:46
10
13 Christopher Clancy 3:01:46
11
14 Liam Flannery 3:01:58
15 Chaz Hogenauer 3:02:03
16 Henry York 3:02:13
17 Jabez Meulemans 3:05:14
18 Kylen Solvik 3:05:14
19 Sam J redding 3:05:15
20 Sam Hausmann 3:05:15
21 Ryan Witt 3:05:18
22 Ryan Chaney 3:05:18
23 Cole Tamburri 3:05:18
24 Ross M ellwood 3:05:24
25 Collin Zimmerman 3:05:24
26 Oliver Boyd 3:08:12
27 James Davis 3:08:12
28 Peyton Wilkerson 3:08:12
29 Emile Goguely 3:08:12
30 George Jordan 3:11:03
31 Henry Lord 3:11:03
32 Sebastian Sturges Ardor Racing 3:11:10
33 Lucca Trapani 3:11:20
34 W Grant ellwood 3:11:20
35 Michael Migler 3:12:37
36 Vaughn Veenendaal 3:12:37
37 Michael Comer 3:15:47
38 Sam Riess 3:15:47
39 Jonathan Wells 3:15:49
40 Alex Green 3:15:49
41 Andrew Tsoi 3:15:51
42 Cyrus Pearo 3:15:53
43 Christopher J dolan 3:16:01
44 Sean Burke 3:16:14
45 Rob Smallman 3:20:21
46 Max Frankel 3:20:25
47 Connor Pulvidente 3:20:25
48 Nikolai Lyssogor 3:20:25
49 Terry Rice 3:21:03
50 Patrick Nay 3:29:51
51 Chris Lundberg 3:42:53
DNF Luke Elphingstone
DNF George Piepgras
DNF Aaron Calhoun
DNF Jonathan Cavner
DNF Dustin Evans
DNF Seth Hart
DNF Liam Olson
DNF Dom Repucci
DNF Christopher Schroeder
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 28   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Jennifer Iarossi JENNIFER IAROSSI
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Granger DNA Cycling Masters 2:01:51
2 Lisa Ludwig 0 2:03:41
3 Sue Lloyd Sonic Boom Racing 2:04:28
4 Charlotte Miller COS Racing 2:10:48
5 Carol Storey 0 2:10:58
DNF Carol Becht Racer X Cycling/Colo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danika Brabec Fort Lewis College 1:49:50
1
2 Hannah Reese Flow Formulas Racing 1:49:50
2
3 Grace Arlandson 0 1:49:50
3
4 Jessica Cygan 0 1:49:50
4
5 Sabrina Hayes Fort Lewis College 1:53:02 Teammate Win: Danika Brabec
6 Sasha Underwood 0 1:56:02
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Frye COS Racing 1:53:02
2 Mia Aseltine 0 1:55:55
3 Lauren Mcmurtry Team Kyles Bike Shop 1:55:55
4 Chelsea Harris 0 2:01:31
5 Amy Romero Stem Ciders Racing 2:01:35
6 Jorja Bond Boulder Junior Cycli 2:04:55
7 Olivia Gordon Fort Lewis College 2:01:31
DNF Rachel Higgins US Air Force Academy
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Clouse Colorado Mesa Univer 1:46:26
1
2 Allison Crow University of Colora 1:46:26
2
3 Vanessa Romano Colorado Mesa Univer 1:46:26
3
Teammate Win: Katie Clouse
4 Ashley King Orion Racing p/b Bor 1:46:26
4
5 Michelle Dobbs 0 1:46:26
5
6 Bethany Matsick Liberty University 1:46:26
6
7 Cassidy Hickey Colorado Mesa Univer 1:46:26
7
Teammate Win: Katie Clouse
8 Kate Seiler Colorado Mesa Univer 1:46:26
8
Teammate Win: Katie Clouse
9 Lauren Riedle Flow Formulas Racing 1:46:26
9
10 Isabella Rich Colorado Mesa Univer 1:46:26
10
Teammate Win: Katie Clouse
11 Madelyn Roberson Fort Lewis College 1:46:26
11
12 Sidney Andrew 0 1:46:26
12
Teammate Top 5: Michelle Dobbs
13 Mckenzie Steiner US Air Force Academy 1:46:26
13
14 Celeste Carmignani Flow Formulas Racing 1:46:26
14
15 Lauren Lackman Colorado Mesa Univer 1:46:32 Teammate Win: Katie Clouse
16 Michaela Thompson Fort Lewis College 1:46:32
17 Margot Clyne University of Colora 1:46:32 Teammate Top 5: Allison Crow
DNF Jessica Cygan 0 Teammate Top 5: Michelle Dobbs
DNF Hannah Reese Flow Formulas Racing
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 1