Log In
Texas Time Trial State Championship • May 19 2018
Partly Cloudy, 87 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Mannon Strike Cycling 0:54:24
2 David Schmidt 0:55:42
3 Sean Hale Southwest Cycling Club Racing 0:55:43
4 Vince Dietsch Velo Roussillon 0:56:34
5 John Donovan Shama Cycles 0:57:35
6 Michael Vitale Bicycles Plus Racing 0:57:51
7 Logan Mclain LUX Cycling 1:00:37
8 James Day Shred Monster 1:02:26
Finishers: Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Tarabay 0:55:39
2 Matthew Crawford Velo Roussillon 0:55:41
3 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA 0:57:53
4 Drew Yoder Shama Cycles 0:58:08
5 Stuart Gardner Bike Barn (Texas) 0:58:46
6 Zachary Saathoff Welhous Bikes 0:58:50
7 Patrick Breen Dallas Bike Works 0:58:57
8 Brandon Copley Violet Crown Sports Assoc 0:58:59
9 Reed Olmstead Shama Cycles 1:00:05 Teammate Top 5: Drew Yoder
10 Donald Gwartney 1:00:29
11 Brian Vanorman FRESH Racing 1:01:36
12 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team 1:03:30
DNF James Newsom Team Elevate Racing 0:00:00
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Mayhall 0:57:11
2 Peter Murray 0:57:45
3 Jonathan Browning FRESH Racing 0:58:08
4 Frank Musil 0:58:21
5 Benjamin Proko 0:58:22
6 Ian Mccarrell 0:59:56
7 Matt Borowski Bicycles Plus Racing 1:00:04
8 Sam Comer Violet Crown Sports Assoc 1:00:42
9 David Rosenthal Southwest Cycling Club Racing 1:01:48
10 Alejandro Ramirez Shama Cycles 1:02:01
11 Eric Tan Blur Racing p/b Blur Cycleworks 1:04:22
12 Mark Cumberbatch US Military Endurance Sports 1:07:09
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Petersen Southwest Cycling Club Racing 0:56:51
2 Mitch Adshead United Cycling Team 0:57:07
3 Steve Schnell 0:58:34
4 Justin Barker 1:00:06
5 Rob King 1:00:44
6 Richard Wootten Shama Cycles 1:00:49
7 Gerd Pfister 1:00:53
8 Paul Detwiler 1:01:15
9 Danny Tweedel 1:01:34
10 Christian Madland 1:02:20
11 Ward Mclain Team LaS'port 1:03:07
12 James Martin BNG Endurance 1:03:23
13 Gavin Sabine 1:03:29
14 Victor Rasanow Dallas Racing 1:04:51
15 Steve Conry 1:05:13
16 John Michael austin 787 Racing 1:05:34
17 Mike Moyers 1:05:46
18 Philip Dueck 1:07:01
19 Ulrich Waldenmeyer 1:07:56
20 Stanley Lee Northwest Cycling Club 1:12:20
21 Michael Crabtree 1:13:45
22 John Moore 1:14:12
23 Marco Hanna 1:21:24
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mcallister Elevate Elite Cycling Team 1:01:30
2 Steve Brannan Team Elevate Racing 1:02:18
3 Ruarri Day-stirrat 787 Racing 1:03:01
4 Brian Odonnell 1:03:39
5 Paul Von burg 1:03:51
6 Shawn Chmil 1:04:24
7 Ted Odowd 1:07:18
8 John Cascio GS Tenzing 1:07:55
9 Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing 1:09:19
10 Carlos Torres 1:11:15
11 Chuck Terrell Texas Pro Health Racing 1:13:47
12 Gene Chauvin 1:14:43
13 Chris Hoffman 1:17:17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beckett Tooley Latini's Bicycle Repair 0:14:07
2 Reese Vannerson 0:15:35
3 Jack Makohon Rockwall Racing 0:15:57
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Mclain LUX Cycling 0:27:04
2 Will Sharp Hot Tubes Development Cycling Team 0:28:04
3 Brian Luciano Northwest Cycling Club 0:29:43
4 Luke Rucker Shama Cycles 0:31:38
5 Noah Rose Northwest Cycling Club 0:37:55
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Fadhil Matrix Cycling Club 0:29:14
2 Iszac Rose Northwest Cycling Club 0:29:42
3 Joshua Gibson Northwest Cycling Club 0:30:05
4 Hector Rivas Northwest Cycling Club 0:33:11
5 Jack Chipman Northwest Cycling Club 0:35:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tad Cowan Northwest Cycling Club 0:17:19
2 Lucas Rose Northwest Cycling Club 0:18:17 Teammate Win: Tad Cowan
3 Liam Osbon Northwest Cycling Club 0:19:05 Teammate Win: Tad Cowan
4 Braxton Boyer Dallas Racing 0:19:12
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Larson Southwest Cycling Club Racing 0:56:47
2 John Fell 0:58:04
3 Kevin Franklin Northwest Cycling Club 0:58:35
4 Grant Harrell 0:58:50
5 Joseph Burda McKinney Velo Club 0:58:56
6 Daniel Scoville Northwest Cycling Club 0:59:22
7 Philip Butler Crest/RBM Cycling 0:59:51
8 Michael Todd Crest/RBM Cycling 1:00:24
9 Robert Dole Violet Crown Sports Assoc 1:01:14
10 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing 1:01:31 Teammate Win: Eric Larson
11 John Maloney Southwest Cycling Club Racing 1:02:33 Teammate Win: Eric Larson
12 Greg Gibbs Crest/RBM Cycling 1:03:14
13 Francis Oliver 1:04:31
14 Larry Wright 1:06:24
15 Daniel Gaspard Northwest Cycling Club 1:06:33 Teammate Top 5: Kevin Franklin
16 Steven Chow Crest/RBM Cycling 1:09:04
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny York Bike Barn (Texas) 0:55:04
2 David Milham 0:57:48
3 Nathan Lesniewski Shama Cycles 0:58:01
4 Todd Finley Crest/RBM Cycling 0:59:05
5 David Harman Northwest Cycling Club 1:17:10
6 Thomass Traxler 0:59:53
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Kohn Northwest Cycling Club 0:53:56
2 John Impey 0:55:52
3 Rhett Mckeller Cadence Cyclery 0:57:48
4 Jason Bentley Bat City Cycling 0:59:04
5 Jason Rose Northwest Cycling Club 0:59:39 Teammate Win: Jeff Kohn
6 Herbert Woodard 1:00:52
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Korioth 0:55:14
2 Craig Miller AUDI RENO- TAHOE CYCLING 0:58:31
3 Patrick Holland 0:58:43
4 Gregory Lastrapes 1:00:43
5 Gregg Goodwin McKinney Velo Club 1:01:31
6 Craig Hatherly 1:02:00
7 Patrick Dougherty Team Elevate Racing 1:02:28
8 Andy Scott Northwest Cycling Club 1:04:16
9 Mike Herrick McKinney Velo Club 1:04:18 Teammate Top 5: Gregg Goodwin
10 Bobby Ramirez 1:07:05
11 Louis Lafleur Northwest Cycling Club 1:11:05
12 Peter Moles Northwest Cycling Club 2:01:49
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Morrison Red's Racing 0:54:22
2 Jeffry Fene McKinney Velo Club 0:56:49
3 Scott Hendricks 0:57:53
4 Jon Huibregtse 0:58:03
5 David Hughes ZiaVelo Cycling 0:59:24
6 Michael Wheatall 1:00:01
7 John Landry Violet Crown Sports Assoc 1:01:22
8 Gary Todd Team LaS'port 1:02:34
9 Gregory Bilhartz Blur Racing p/b Blur Cycleworks 1:05:38
10 Jonathan Snow A Bloc 1:10:46
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 0:26:52
2 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 0:27:09
3 Gradyn Comfort Shama Cycles 0:28:20
4 Bill Shirer McKinney Velo Club 0:28:48
5 Doug Schwegel A Bloc 0:28:56
6 Charlie Johnson Southwest Cycling Club Racing 0:29:03
7 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 0:29:10
8 Val Lincecum Spirit Of The Pack 0:29:47
9 William Neale Violet Crown Sports Assoc 0:30:36
10 Peter Staneland 0:30:43
11 Peter Aubin Shama Cycles 0:31:03 Teammate Top 5: Gradyn Comfort
12 Mike Hogan 0:31:07
13 George Bellairs 0:31:40
14 Billy Rowe Bike Barn (Texas) 0:34:09
15 C Jerry vargas Northwest Cycling Club 0:36:51
16 Jeffrey Gill Shama Cycles 0:37:51 Teammate Top 5: Gradyn Comfort
17 Richard Balhoff 0:38:46
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix 0:29:02
2 Armando Durazo 0:30:03
3 James Griffis The Woodlands Cycling Club 0:30:47
4 William Allen Colavita Racing Inc. 0:31:25
5 Mario Valaperta The Woodlands Cycling Club 0:32:48
6 Ruben Solis 0:33:40
7 Donald Ford Blur Racing p/b Blur Cycleworks 0:34:20
8 George Rux 0:35:39
9 Carl Grasshoff Northwest Cycling Club 0:38:14
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Fanning Geri Atrix 0:31:53
2 Thomas Hall 0:32:06
3 Robert Van brunt 0:32:28
4 Fred Vogt The Woodlands Cycling Club 0:33:19
5 Tommy Cole 0:34:30
6 Dennis Stuart Northwest Cycling Club 0:37:08
7 Frank Thayer Northwest Cycling Club 0:41:14
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Dusterhoff Bicycle Sport Shop Club 0:33:40
2 Robert Chaplin 0:34:14
3 Richard Vincent Dallas Racing 0:34:21
4 Frederic Schmid Waco Bicycle Club 0:36:29
5 T Michael holton 0:35:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W. Dale claudel 0:58:00
2 Cyril Russel-harris 1:01:05
3 Cody Solbo 1:02:01
4 Mike Alvarado 1:02:11
5 Joe Escano 1:02:27
6 Erwan Hurtaud 1:02:51
7 James Griffis The Woodlands Cycling Club 1:03:02
8 Kevin Thompson 1:04:50
9 Stuart Simmons 1:08:40
10 Patrick Devlin 1:14:45
11 Kurt Lobaugh 1:17:47
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Rothe Elbowz Racing 0:52:21
2 Justin Stanley Elbowz Racing 0:52:37 Teammate Win: Stefan Rothe
3 Brady Reed Strike Cycling 0:52:46
4 Mathew Davis Team LaS'port 0:53:54
5 Kenny York Bike Barn (Texas) 1:00:34
Finishers: Cat 1: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Matta 1:05:33
2 Brent Neal Northwest Cycling Club 1:06:05
3 Stephen Reedy 1:07:15
4 Kai Dussling Northwest Cycling Club 1:10:30
5 Brian Baker Northwest Cycling Club 1:22:06
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wise Baltimore Bicycle Club 0:29:39
2 Joel Rosinbum 0:31:11
3 Jorge Avalos US Military Endurance Sports 0:32:23
4 Mark Barr 0:33:08
5 Robert Ludwick 0:35:18
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Olson Shama Cycles 1:02:17
2 Angela Man Shama Cycles 1:02:26 Teammate Win: Rachel Olson
3 Liesel Mcallister Team Elevate Racing 1:04:43
4 Meredith Gardner ATX Sirens 1:09:41
5 Pamela Ferguson Haute Wheels Racing 1:28:07
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Mcgrew 1:01:17
2 Nicole Jurisch Shama Cycles 1:01:46
3 Christy Richbourg FRESH Racing 1:05:04
4 Tiffany Johnson Haute Wheels Racing 1:06:00
5 Alison Bassity Shama Cycles 1:09:37
6 Lisa Michele Urban Development Team p/b The Urba 1:13:18
7 Yen Nguyen Violet Crown Sports Assoc 1:13:28
8 Stephanie Cole Northwest Cycling Club 1:19:56
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deborah Thorn Mayhem Racing 1:07:26
2 Meredith Rawls Hilltop Bicycle Center 1:10:56
3 Kerilyn Scoville Northwest Cycling Club 1:11:40
4 Kaylee Garvey FRESH Racing 1:13:17
5 Crystal Oden 1:15:42
6 Elaine Roberts Crest/RBM Cycling 1:16:49
7 Emma Kosciak 1:17:13
8 Jessica Alexander Ruckus Racing Project 1:19:01
9 Kelci Molina Crest/RBM Cycling 1:19:49
10 Mary Goodell Crest/RBM Cycling 1:20:35
11 Catalina Norby Texas A & M University 1:25:40
12 Kara Breedlove Haute Wheels Racing 1:25:41
13 Mandy Keillor Northwest Cycling Club 1:35:52 Teammate Top 5: Kerilyn Scoville
14 Nicole Marvin 1:47:52
Finishers: Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Betty Chang Violet Crown Sports Assoc 1:17:37
2 Jessica Miller Haute Wheels Racing 1:21:34
3 Lynnette Wood 1:26:27
4 Gail Scruggs Northwest Cycling Club 1:35:31
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club 0:16:09
2 Mya Duncan Northwest Cycling Club 0:17:06 Teammate Win: Irene Benavides perez
3 Emily Moyers Northwest Cycling Club 0:17:19 Teammate Win: Irene Benavides perez
4 Sheridan Shaw Southwest Cycling Club Racing 0:18:11
5 Hannah Rose Northwest Cycling Club 0:18:59 Teammate Win: Irene Benavides perez
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Tooley Latini's Bicycle Repair 0:29:58
2 Briley Bell Northwest Cycling Club 0:36:04
3 Katy Gibson Northwest Cycling Club 0:37:45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eva Wilk LUX Cycling 0:31:42
2 Paige Zizka Northwest Cycling Club 0:31:43
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Scoville Northwest Cycling Club 0:16:54
2 Elaina Moyers Haute Wheels Racing 0:23:05
3 Kristin Barker 0:23:19
4 Miriam Osbon Northwest Cycling Club 0:24:41 Teammate Win: Danielle Scoville
5 Valerie Barker 0:25:46
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Atkinson United Cycling Team 1:05:40
2 Helen Scott Northwest Cycling Club 1:06:29
3 Caryn Montague Windsor Door Racing 1:06:44
4 Sri Johnson 1:09:48
5 Jenny Griffin 1:10:33
6 Istra Bauza Haute Wheels Racing 1:10:52
7 Nicole Volek Haute Wheels Racing 1:20:56
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lesniewski Shama Cycles 1:00:42
2 Robyn Poulson Urban Development Team p/b The Urba 1:00:44
3 Kathy Garrett Northwest Cycling Club 1:05:01
4 Kellie Nelson Matrix Cycling Club 1:05:35
5 Tamra Roberts Violet Crown Sports Assoc 1:05:57
6 Dolores Becho 1:08:07
7 Kim Murphy FCS Cycling 1:20:19
8 Kristin Blaise 1:26:04
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Margraf Colavita Racing Inc. 0:31:45
2 Suzanne Wheatall Northwest Cycling Club 0:33:18
3 Carole Burroughs 0:35:00
4 Linda Young 0:35:05
5 Kayla Bass 0:36:27
6 Leigh Carr Southwest Cycling Club Racing 0:39:47
7 Barbara Wu Northwest Cycling Club 0:40:14 Teammate Top 5: Suzanne Wheatall
8 Sabrina Strawn Northwest Cycling Club 0:44:52 Teammate Top 5: Suzanne Wheatall
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Schmid 0:40:13
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Manglaris 1:07:40
2 Jen Ingram 1:08:25
3 Leslie Dupuy 1:09:29
4 Raynee Toles 1:09:42
5 Christina Willis 1:12:03
6 Elizabeth Smith 1:12:43
7 Laura Pryor 1:17:05
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Vandyken UCI WPT: Team TIBCO-Silicon Valley 0:56:53
2 Christie Tracy ATC Racing 0:59:01
3 Amber smolik Shama cycles Shama Cycles 1:03:22
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Inna Wirawan Northwest Cycling Club 1:24:23
2 Liz Mcglynn Northwest Cycling Club 1:38:58 Teammate Win: Inna Wirawan
2 Jeanette Tyler Northwest Cycling Club 1:31:54 Teammate Win: Inna Wirawan
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1