Log In
Races at the Lake #3 • May 5 2018
Race uploaded by Kevin Verhoff csv | json
Clear, 71 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler 43:43:00
2 Sally Price VeloFemme p/b Litzler Teammate Win: Laura Webb
3 Aurora Brnicevic Independent 43:44:00
4 Marie Rote bike ohio 43:45:00
5 Pei-i Wu Team Hungry 44:06:00
6 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
7 Megan Bair Independent Teammate Top 5: Aurora Brnicevic
8 Kristen Keyes Snake Bite Racing 44:18:00
9 Elizabeth Molnar VeloFemme p/b Litzler 47:02:00 Teammate Win: Laura Webb
10 Amanda Schmidt Snakebite Racing 44:06:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary-kate Wintz VeloFemme p/b Litzler 45:28:00
2 Stephanie Ritter Independent
3 Anna-lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 45:29:00
4 Ana carla Drago Summit Freewheelers 45:31:00
5 Elizabeth Mis Stelleri Performance Training
6 Kendra Weekley Independent 45:50:00
7 Mary Ballenger Independent 44:04:00 Teammate Top 5: Stephanie Ritter
8 Sherlyn Paterson Stelleri Performance Training 46:04:00 Teammate Top 5: Elizabeth Mis
9 Shannon Cogan Stelleri Performance Training 46:14:00 Teammate Top 5: Elizabeth Mis
DNF Lyndse Rae faba Stelleri Performance Training Teammate Top 5: Elizabeth Mis
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco VeloFemme p/b Litzler 31:05:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 28:34:00
2 Alexa Fischer Lady Gnar Shredders 31:32:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Galati La Prima Espresso Co. Racing 38:54:00
Off The Front
2 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling Team 39:48:00
Off The Front
3 Frankie Ross Independent 39:58:00
Off The Front
4 Florian Lungu La Prima Espresso Co. Racing 40:07:00
Off The Front
Teammate Win: David Galati
5 Mark Nicoll Allegheny Cycling Association 40:39:00
1
6 Alan Baker J Mac Cycling LLC
2
7 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 40:40:00
3
8 E Hubstenberger iii Independent
4
Teammate Top 5: Frankie Ross
9 Peter Scacheri Spin/Litzler Automation 40:41:00
5
10 Ricardo Gloria oliveira Summit Freewheelers 40:43:00
6
11 Mike Janeiro Independent 41:26:00
Off The Back
Teammate Top 5: Frankie Ross
12 David Steiner Spin/Litzler Automation
Off The Back
13 Adrian Gorski Independent 39:20:00
Off The Front
Teammate Top 5: Frankie Ross
14 Joel Schmidt Ride On Wooster 40:08:00
Off The Front
15 Shawn Grandon Summit Freewheelers 40:10:00
Off The Front
DNF Lawrence Smith Summit Freewheelers
Off The Front
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Becker * Independent 1:00:18
Off The Front
2 Robert Sroka First Internet Bank Cycling 1:00:19
Off The Front
3 Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club 1:00:45
Off The Front
4 David Galati La Prima Espresso Co. Racing
Off The Front
5 Paul Martin First Internet Bank Cycling 1:00:46
Off The Front
6 Aaron Cruikshank Spin/Litzler Automation
Off The Front
7 Jake Lifson Independent 1:01:34
1
Teammate Win: John Becker *
8 Chris Neag Snake Bite Racing
2
9 Andrew Lageman Independent 1:01:35
3
Teammate Win: John Becker *
10 Shawn Aker Independent
4
Teammate Win: John Becker *
11 Zachary Chappell Snakebite Racing 1:01:36
5
12 Eamonn Schnell Oberlin College
6
13 Trevor Miller Independent 1:01:37
7
Teammate Win: John Becker *
14 Brian Batke Team Lake Effect 1:01:38
8
15 Nathan Cebula Ride On Wooster 1:01:39
9
16 Troy Chipka Independent 1:01:40
10
Teammate Win: John Becker *
17 Luke Chronister Snakebite Racing 1:01:41
18 Luke Manning Kreitler Racing Team 1:01:45
19 Matthew Weeks Independent 1:01:46 Teammate Win: John Becker *
20 Mike Janeiro Independent 1:01:48 Teammate Win: John Becker *
21 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 1:01:50
22 Dan Wilson Freddie Fu Cycling Team 1:03:09
Off The Back
23 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 1:03:20
Off The Back
Teammate Top 5: Steven Mongielo
24 Florian Lungu La Prima Espresso Co. Racing 1:03:21
Off The Back
Teammate Top 5: David Galati
25 Larry Hughes Independent 1:02:39
Off The Back
Teammate Win: John Becker *
26 Doug Carraway Independent 1:03:11
Off The Back
Teammate Win: John Becker *
27 Corey Knowles Buffalo Bicycling Club 1:03:29
Off The Back
Teammate Top 5: Steven Mongielo
DNF James Carey Independent
Off The Back
Teammate Win: John Becker *
DNF Adam Fulcher DistrictTaco Racing
Off The Back
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Lauderman iii Independent 34:04:00
1
2 Adam Fulcher DistrictTaco Racing
2
3 Mike Scalamogna NuGo Racing
3
4 Eamonn Schnell Oberlin College
4
5 Caleb Smith Independent 34:05:00
5
Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
6 Talius Chickering Independent
6
Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
7 Luke Chronister Snakebite Racing 34:06:00
7
8 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 34:08:00
8
9 Jason Wilson Audi 34:10:00
9
10 David Stryffeler Independent
10
Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
11 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 34:12:00
11
12 Kevin Verhoff Independent 34:14:00
12
Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
13 Robert Brnilovich Snakebite Racing 34:21:00
14 Liam Hughes Kreitler Racing Team 34:25:00
15 Jeffrey Davis bike ohio 34:27:00
16 Adam Mcneill Summit Freewheelers 34:33:00
17 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 34:34:00
18 Theodore Rauh Independent 34:35:00 Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
19 Adrian Gorski Independent 37:06:00
Off The Back
Teammate Win: Lawrence Lauderman iii
DNF Bradley Harger Full Spectrum Racing Virginia
Off The Back
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Verhoff Independent 28:30:00
1
2 Jeffrey Davis bike ohio
2
3 Andrew Vine Summit Freewheelers 28:31:00
3
4 Tom Weaver Summit Freewheelers
4
5 Junhe Hu Independent 28:32:00
5
Teammate Win: Kevin Verhoff
6 Adrian Gorski Independent
6
Teammate Win: Kevin Verhoff
7 Nicolas Zevchek Summit Freewheelers 28:33:00
7
Teammate Top 5: Andrew Vine
8 John Jameson Independent
8
Teammate Win: Kevin Verhoff
9 Bradley Harger Full Spectrum Racing Virginia
9
10 Jason Hall Summit Freewheelers
10
Teammate Top 5: Andrew Vine
11 Gary Zehr Independent
11
Teammate Win: Kevin Verhoff
12 Walt Impellicceiri Independent 28:35:00
12
Teammate Win: Kevin Verhoff
13 Jack Jenkins Independent 28:39:00 Teammate Win: Kevin Verhoff
14 Adam Wintz Team Six One Four 28:44:00
15 Adam Mcneill Summit Freewheelers 28:45:00 Teammate Top 5: Andrew Vine
16 Rick Thompson Independent 28:46:00 Teammate Win: Kevin Verhoff
17 James Libecco Summit Freewheelers 28:47:00 Teammate Top 5: Andrew Vine
18 Charlie Denk Independent 28:48:00 Teammate Win: Kevin Verhoff
19 Jason Conn NuGo Racing 29:26:00
Off The Back
20 Michael Lucas Summit Freewheelers 30:15:00
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Vine
21 Dylan Caban Independent 31:23:00
Off The Back
Teammate Win: Kevin Verhoff
22 Corey Gregg Independent 31:38:00
Off The Back
Teammate Win: Kevin Verhoff
23 Michael Kinzel Independent 28:32:00 Teammate Win: Kevin Verhoff
24 Edward Doughty Independent 30:47:00
Off The Back
Teammate Win: Kevin Verhoff
DNF Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team
Off The Back
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Jenkins Independent 27:23:00
2 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 29:09:00
3 Nathaniel Abbott Independent 29:55:00 Teammate Win: Jack Jenkins
4 Cameron Scacheri Independent 29:56:00 Teammate Win: Jack Jenkins
5 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 31:14:00
6 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 28:22:00
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 28:16:00
2 George Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 31:32:00 Teammate Win: Ian Niles
3 Ian Fischer Team Six One Four 28:49:00
4 Colby Schmidt Independent 25:48:00
Finishers: Cat 5: 4