Log In
New Brighton Stockyard Days Sprints • Aug 5 2018
Clear, 83 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Orion Racing
2 Peter Moore St Paul Bicycle Racing Club
3 Cory Meza Rollins Racing
4 Justin Rumley Big Ring Flyers
5 Jacob Burbach
6 Jacob Olsen Big Ring Flyers
7 Joe Burbach Minnesota Junior Cycling Inc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rumley Big Ring Flyers
2 Cory Meza Rollins Racing
3 Jacob Olsen Big Ring Flyers Teammate Win: Justin Rumley
4 Eli Markworth
5 Jacob Beissel Balance Cycling
6 David Smith Taco Cat Racing
7 Louis Mueller
8 Reid Olson Balance Cycling Teammate Top 5: Jacob Beissel
9 Anthony Corradi Minnesota Cycling Team
10 Ethan Nelson St Paul Bicycle Racing Club
11 David Anderson Synergy Racing
DNF Bogdan Rylski Northstar Development
DNF Marcel Davidse
DNF Jordan Holicky St Paul Bicycle Racing Club
DNF Charles Anderson PJW Racing
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hudacek Omnium Racing
2 Ryan Kraft
3 Steven Hartman Omnium Racing Teammate Win: Andrew Hudacek
4 Eric Wiesenburger
5 Lee Zettler
6 Eric Guan Avanti Racing Club
7 Tyler Greenwaldt
8 Micah Danielson St Paul Bicycle Racing Club
9 Phillip Skulte
10 Donavan Heide Velocity Cycle Club
11 Pratish Karmacharya
12 Aaron Ray
13 Brandon Lorrig
14 Michael Dunstan University Of New Hampshire
15 Daniel Ayala
16 Alan Klein
17 Dario Canelon St Paul Bicycle Racing Club
18 Glenn Barr Chilkoot Velo
19 Doug Fountinelle Midtown Cycling
20 Ryan Amundson Midtown Cycling
21 Mitchell Stenoien
22 Ted Hintz
DNF Tim Fountinelle Midtown Cycling
DNF James Berg Midtown Cycling
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Klein
2 Aaron Ray
3 Connor Anderson-larson Velocity Cycle Club
4 David Narel
5 Andrew Hangsleben Velocity Cycle Club
6 Benjamin Brinkman Velocity Cycle Club
7 Brandon Lorrig
8 Gunnar Rudrud
9 John Knudson
10 Daniel Ayala
11 Tim Pollnow Velocity Cycle Club Teammate Top 5: Connor Anderson-larson
12 Charles Hayes Us Military Endurance Sports
DNF Lake Dolan
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Hoppe St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Busch
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Eerdmans
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Schinke Donkey Label
2 Matt Muyres Donkey Label Teammate Win: Benjamin Schinke
3 Pablo Espinosa Squadrasf P/b Terun
4 Daniel Stahlmann St Paul Bicycle Racing Club
5 Charles Anderson Pjw Racing
6 James Berg
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Bell
2 Glenn Barr Chilkoot Velo
3 Michael Slavics Christiancycling.Com
4 Chris Iverson Big Ring Flyers
5 Ron Hagen Chilkoot Velo
6 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club
7 Ken Earley Hub Cycling Team
8 Ryan Amundson Midtown Cycling
9 James Berg Midtown Cycling
10 David Winecoff Midtown Cycling
11 John Dunn Orion Racing
12 Allen Bellas Pjw Racing
13 Marcel Derosier St Paul Bicycle Racing Club
14 Loren Willis Synergy
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Iltis
2 Mark Halvorson Orion Racing
3 Timothy Kraft
4 Eric Ware Pjw Racing
5 Charles Hayes
DNF Leif Irgens Birchwood/gis
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Phelps Kingfield
2 Jennifer Mettler Northstar Development
3 Erin Ayala Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
4 Anna Louise sviben Zubaz Racing
5 Bonnie Donzella Hollywood Cycles
6 Brianne Whitcraft Koochella
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Scudiero
2 Ashley Miller Goldenrod Pastries
3 Dana Zychowski Kingfield
4 Anna Louise sviben Zubaz Racing
5 Amanda Harvey Corpse Whale Racing
6 Emy Everhart Synergy
7 Veronica Hudacek Synergy
8 Tiana Johnson Zubaz Racing Teammate Top 5: Anna Louise sviben
9 Stephanie Johnson
10 Brianne Whitcraft Koochella
11 Christine Danielson
12 Jennifer Seck
13 Suzanne Walsh
14 Maggie Rathbun
15 Katie Daigh
DNF Jaime Berglund Seven Spokes Racing
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracey Schilling-hysjulien
2 Greta Lozada
3 Tania Lex
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Harvey Corpse Whale Racing
2 Brianne Whitcraft Koochella
3 Christine Danielson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margot Derosier Northstar Development
Finishers: Cat 5: 1