Log In
Northern California/Nevada Time Trial Championship • Jun 12 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Moore Cal Giant Cycling 49:19.5
2 Justin Rossi Marc Pro-Strava 50:15.0
3 Kris Lunning MarcPro-Strava 50:38.6
4 Robert Meyer Metromint Cycling 50:50.7
5 Frank Spiteri Marc Pro-Strava 51:02.2
6 Brian Buchholz Webcor/Alto Velo Rac 51:31.9
7 Jesse Miller-smith Marc Pro Strava 52:08.7 Teammate Top 5: Justin Rossi
8 Kirk Evans team b+ radsport 52:27.8
9 Josh Rennie Team Clif Bar 52:39.2
10 Michael Margraf Webcor/Alto Velo 53:12.7
11 Gregory White Davis Bike Club 53:19.8
12 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling 53:29.2
13 James Regan 55:46.0
14 Graham Simpson Webcor/Alto Velo 57:58.4
15 Tom Vanderheiden Wells Fargo Racing T 59:00.4
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Duro Divine Electric NorC 57:42.2
2 Matthew Leary 57:52.6
3 William Lachenauer UShandcycling 1:06:29.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hanacek Rio Strada Racing 1:00:14.8
2 Dominic Cooke TEAM TFO 1:15:06.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 56:17.7
2 Kevin Miller Victory Velo 56:50.0
3 Dominick Brookes Michael David Winery Cycling Team 57:38.0
4 Leej Hinge Bicycles plus/ sierr 57:38.8
5 Keith Reed Tri Valley Velo 59:02.6
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robbie Farrens Rocket Sports Racing 14:51.1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Zellmer Team Specialized Jun 25:46.0
2 Jordan Mcelroy TRUCKEE BICYCLE TEAM 27:42.5
3 Alex Howard 28:11.0
4 Alistair Eeckman Above Category Racin 29:02.3
5 Bjorn Fox Above Category Racin 29:50.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell White Davis Bike Club 53:47.2
2 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 58:46.2 Teammate Win: Russell White
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Grefrath Taleo Racing 52:00.3
2 Chad Timmerman Team IndoorPower 52:30.2
3 Travis T Metromint Cycling 52:58.2
4 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Crea 53:33.9
5 Conrad Snover Marc Pro - Strava 55:02.2
6 Chris Parod Team Bicycles Plus/S 55:35.6
7 Jeromy Cottell Peninsula Velo 1:00:03.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Lyman Team Specialized Rac 49:58.4
2 Jason Walker Marc Pro - Strava 52:01.9
3 Brian Choi Stuzio.com 52:19.1
4 Andrew Scott Marc Pro - Strava 52:42.6
5 Michael Kopp Taleo Racing 54:28.0
6 Robert Macneill Webcor/Alto Velo 54:36.1
7 Jeff Albert Argon 18 55:16.2
8 Patrick Cashell 55:23.7
9 David Nader Peninsula Velo Pomod 56:04.1
10 Andreas Schulten Bicycle Planet 56:20.2
11 Paul Carter Wells Fargo Racing 57:11.7
12 Jonathan Pettengill Audi Cycling Team 58:55.7
13 Geoff Hart Team Indoor Power 1:00:00.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Team Specialized Rac 50:44.2
2 John Ford Morgan Stanley Smith 53:37.5
3 Steven Vickery Chico Corsa 54:08.1
4 Ken Hill Davis Bike Club Race 54:39.9
5 Tim Petersen Tim Petersen 55:15.1
6 William Long Pen Velo/Pomodoro 55:20.1
7 Jeff Upton Folsom Bike 55:22.8
8 Jeremy Wire SJBC 55:38.4
9 Kieran Sherlock VOS Racing 57:15.2
10 Christopher Bowlus Davis Bike Club 58:44.4
11 Stephen Youtsey Dolce Vita Cycling 1:02:46.6
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Team Specialized Rac 50:17.8
2 John Novitsky VOS Racing 51:43.9
3 Kurt Bickel Echelon Gran Fondo 52:42.2
4 Thomas Coulter Mogan Stanley Smith 53:08.7
5 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT 53:18.7
6 Jonathan Laine Safeway/Bicycles Plu 55:34.7
7 Richard Coyle Rio Strada Racing 55:55.7
8 Alex Osborne IronDataThirstyBear 56:12.9
9 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 57:11.5
10 Bernard Harrison Reno Wheelmen 57:19.4
11 Kevin Willitts Team Bicycles Plus 57:32.2
12 David Tu VOS Racing 57:47.5 Teammate Top 5: John Novitsky
13 Erik Salander Peninsula Velo/Pomod 58:48.6
14 Gilbert Tarin Taleo Racing 1:00:20.8
15 Cory Roay Pen Velo/Pomodoro 1:00:39.4
16 Eric Stampfli US Handcycling(USHF) 1:16:51.6
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Anderson Team Specialized Rac 52:23.8
2 Steven Palladino Fightin' Bobas 55:10.1
3 David Kelley Webcor/Alto Velo 55:48.5
4 Mark Powers Pen Velo/Pomodoro 56:19.3
5 John Richardson Pen Velo/Pomodoro 57:49.6
6 Roy Hoglund Webcor/Alto Velo 58:07.0
7 Bradley Thomas Team Mason Thomas 58:55.9
8 Manuel Borges VOS Racing 1:05:16.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tapscott Webcor/Alto Velo 56:34.0
2 Lloyd Rath Team Hammer Nutritn 56:47.8
3 Larry Wolff Team Hammer Nutritio 58:10.8
4 Josef Lemire SHO-AIR/SERT 58:15.4
5 Lloyd Leighton Davis Bike Club 1:02:08.4
6 John Witkowicki Red Peleton 1:02:22.0
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Kelso Team Hammer Nutritn 27:32.2
2 Scott Hennessy vos racing 27:36.6
3 Jim Fox Hammer Nutrition 27:55.1
4 David Trousdale Webcor/Alto Velo 30:05.9
5 Joseph Pritchard Mellow Motors 30:46.2
6 Dwayne Gannon Paco's Bike & Ski 32:44.3
7 David Fitch San Jose BC 33:49.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Turner Webcor/Alto Velo 30:19.5
2 Lawrence Roach AltaAlpina 33:46.5
3 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 34:11.0
4 Richard Weiner Mellow Motors 35:16.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fitzhugh Rollins 34:19.4
2 John Oakes Redding Velo 34:36.9
3 Ken Green Stanford Cycling 37:48.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Elsbach VOS racing 51:24.4
2 John Elgart Webcor/Alto Velo 51:24.4
3 Robert Schott Webcor Alto Velo 55:05.2
4 Richard Humphreys Webcor Alto Velo 55:05.2
5 Franz Broz VOS Racing 55:18.4 Teammate Win: Jan Elsbach
6 Albert Barreto VOS Racing 55:18.4 Teammate Win: Jan Elsbach
7 Jan Elsbach ELGART
8 Robert Schott HUMPHREYS
9 Franz Broz BARRETO
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Maminski San Jose Bike Club S 54:53.8
2 Andrew Nevitt San Jose Bike Club S 54:53.8 Teammate Win: Dave Maminski
3 Dave Maminski NEVITT
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Chuck Morgan Stanley Smith 54:27.9
2 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith 54:27.9 Teammate Win: Paul Chuck
3 Paul Chuck FESSENDEN Brian
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Huffman California Giant Ber 50:05.3
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Robertson San Jose BC 58:56.8
2 Sue Kayser 58:56.8
3 Craig Robertson KAYSER Sue
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling Metromint Cycling Te 53:22.3
2 Nina Strika Red Peloton 56:24.0
3 Jane Despas 57:04.9
4 Haley Juno-galdes Webcor Alto Velo 58:24.2
5 Michelle Melka RED Racing 58:34.9
6 Emily Foxman Webcor/Alto-Velo 58:35.8
7 Susannah Breen Fremont Bank Cycling 59:05.0
8 Cristina Hughes 1:02:43.1
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yvonne Walbroehl Pen Velo/Pomodoro 1:02:02.5
2 Stephanie Artis 1:03:23.7
3 Kelly Thomas Team Mason Thomas 1:03:33.8
4 Laura Jump 1:07:51.8
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nancy Lewis Michael David Winery 30:22.6
2 Linda Elgart Webcor/Alto Velo 30:50.4
3 Lesley Jensen Team One Racing 31:04.5
4 Kimberly Thomas Team Mason Thomas 32:27.6
5 Laurie Peterson Red Peloton 37:48.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucia Mokres Los Gatos BRC 59:11.0
2 Maryann Schrupp Team TIBCO II 1:04:31.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikke Preisler Metromint Cycling 59:35.1
2 April Hamlin Los Gatos 1:01:32.3
3 Kristen Hill Davis Bike Club 1:05:41.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giana Roberge Peanut Butter & Co. 57:56.4
2 Sandra King Team Fremont/FFBC p/ 1:03:41.7
3 Andrea Atkins Velo Bella 1:05:31.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Wik Sycomp Racing 59:54.2
2 Joanne Thompson bike station aptos 1:01:41.3
3 Andi Smith Webcor/Alto Velo 1:01:49.2
4 Stella Rosefield Tri Valley Velo 1:05:16.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Levenson B4T9 / AV 58:13.9
2 Lauraleen Fenech Los Gatos 58:58.0
3 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 58:59.5
4 Elizabeth Benishin Velo Bella 1:01:16.3
Finishers: Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen allen Webcor/Alto Velo 31:24.0
2 Phyllis Olrich Victory Velo 31:56.3
3 Narda Roushdi Team Fast Freddie 32:24.6
4 Marsha Kirschbaum Velo Bella 32:41.0
5 Norma Hilton Pen Velo/Pomodoro 33:00.2
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aldene Gordon Los Gatos BRC 39:13.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helene Drumm Whole Athlete 55:41.0
2 Gena Harper Unattached 55:41.0
3 Helene Drumm HARPER Gena
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerika Hutchinson 56:40.3
2 Jane Wolcott Webcor/Alto Velo 58:38.6
Finishers: Cat 2: 2