Log In
New England Time Trial Championships • Sep 10 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Babcock UNATT 0:29:50.37
2 Aaron Russ UNATT 0:31:36.30 Teammate Win: John Babcock
3 Aaron Schulefand UNATT 0:32:57.80 Teammate Win: John Babcock
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mitchell CCB Racing 0:26:38.09
2 Damien Callahan NCC 0:29:29.96
3 Johan Gibcus UNATT 0:29:56.12
4 Bryan Mcgill CLR CLRRACING.com 0:29:59.53
5 Jorma Mueller Ride Studio Cafe 0:31:35.91
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Lipinski Blue Hills Cycling Club 0:29:38.94
2 Matthew Simpson Embrocation Cycling Journal 0:29:39.80
3 Ned Connelly Cox Communications Cycling Team 0:32:18.81
4 Thad Lavallee Velocite 0:32:29.33
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mcmahon CCB Racing 0:29:12.25
2 Michael Kirby Target Training 0:29:35.04
3 Bill Shattuck 0:30:01.55
4 Pete Rumsey Arc En Ciel Racing Team 0:32:04.91
5 Paul Coluccio EECT/Kreb Cycle 0:32:08.55
6 Guy Zerega Cox Communications Cycling Team 0:32:11.51
7 Geoff Williams Providence Velo Club 0:33:02.76
8 Murat Altinbasak WeeBIKE HASYUN Racing p/b First 0:34:16.86
9 David Lane Club Fastar Target Training 0:35:18.29 Teammate Top 5: Michael Kirby
10 John Marcinkowski UNATT 0:39:42.71
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving 0:30:01.50
2 Art Podgorski jr. Cyclonauts Racers Inc. 0:30:04.44
3 David Potter Arc En Ciel Racing Team 0:31:14.18
4 James Carrington Michael and the Cyclonauts 0:32:50.90
5 Armand Pantalone BOB Goodale's Speed Merchant Ae 0:33:33.49
6 Ken Siriani UNATT 0:35:25.99
7 Chris Hundling UNATT 0:35:40.91
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Santos BOB Goodale's Bike Shop/Speed M 0:31:00.33
2 Ken Mccallum CCB Racing 0:31:19.43
3 Mark Dutka Mystic Velo 0:31:54.32
4 Scott Loring 0:32:38.54
5 Mitchell Favreau Mystic Velo Club 0:33:21.07
6 Gary Stafford Swansea Velo Club Bikeworks 0:33:27.62
7 William Hurley UNATT 0:34:43.77
8 Robert Mortensen Landry's Bicycles 0:38:46.25
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Murphy Blue Hills Cycling Club 0:30:49.13
2 Kelly Parsons Mystic Velo Club 0:32:41.49
3 David Marti Unattached 0:32:54.23
4 Stephen Cousin UNATT 0:33:10.78
5 Chuck Litty Bethel Cycle Sport Club 0:33:32.32
6 Lawrence Purtill Cox Communications Cycling Team 0:34:02.79
7 Paul Joyce Corner Cycle Cycling Club 0:34:34.24
8 John Tobin UNATT 0:35:35.40 Teammate Top 5: Stephen Cousin
9 Jose r Torres INDEPENDENT 0:36:24.76
10 Bob O'Brien NEBC 0:37:06.89
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Themig Mystic Velo Club 0:32:01.02
2 Michael Adsit Skylands Cycling 0:34:03.43
3 Richard Tisch UNATT 0:35:07.27
4 James Sullivan Mystic Velo 0:35:31.66 Teammate Win: James Themig
5 David Holmander Blue Steel Cyclery 0:39:26.81
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Goodrich UNATT 0:31:44.28
2 Michael Patterson Old Lyme Bike Camp 0:34:32.13
3 Stephen Allison NEBC p/b Cycle Loft 0:37:11.49
4 Thomas Kennedy thomas j kennedy plumbing 0:38:37.07
5 Jeff Fryer CCNS Cycling 0:40:15.82
6 Ted Kallman Northampton Cycling Club 0:40:30.72
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Auer Team Somerse 0:37:19.19
2 David Reed Mystic Velo 0:39:05.33
3 Lawrence Miller CBRC 0:40:01.04
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wilson NEBC p/b Cycle Loft 0:38:39.28
2 Pete Murphy Northeast Masters 0:38:57.23
3 Fioravante Bares NEBC p/b Cycle Loft 0:42:02.84 Teammate Win: Robert Wilson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amos Brumble CCB racing 0:31:10.83
2 Neal Heffron 545 Velo 0:33:07.92
3 Jay Trojan Swansea Velo club Flandria Ca 0:33:19.59
4 David Foley WeeBIKE HASYUN Racing 0:33:19.59
5 Robert Rulli UNATT 0:37:04.42
6 Peter Mcteague UNATT 0:40:59.27
7 John Schaeffer Tri State Velo 0:41:03.03
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Myers Bethel Cycle 0:31:37.47
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Budden Targetraining 0:33:49.73
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Revo 0:32:34.09
2 Carol lynn Mills East End/Kreb Cycle 0:34:32.47
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peggy Gioioso Bob's cycling/Speed Merchant Ae 0:40:29.51
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Snell NEBC p/b Cycle Loft 0:34:19.15
2 Dorothy Ramsey Team Danbury Audi/Pedal and Pum 0:35:17.18
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianne Donnely 0:35:00.47
2 Denise Mitchell digna NMystic Velo Club 0:35:46.57
3 Grace Vandal Mystic Velo 0:38:16.81
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annette Kennedy NEBC p/b cycleloft/NEMCA 0:39:40.77
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo Club 0:40:23.11
Finishers: Cat 4: 1