Log In
Mason Lake RR • Mar 8 2020 • Grapeview, WA
Mostly Cloudy, 41 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Howard 1:56:49
2 Justin Heinen Taco Time NW 1:56:49
3 Christopher Anderson 1:56:49
4 Steve Bleifuhs Taco Time NW 1:58:00
5 Thomas Horan Fell Swoop 1:58:00
6 Blaine Felton Taco Time NW Cycling Team 1:58:04
7 Stephen Gingrich Apex 1:58:06
8 Richie Frahm 1:58:07
9 Scott Grinsell Dyna Racing 2:18:55
10 Matt Dente Fell Swoop 2:20:29 Teammate Top 5: Thomas Horan
DNF Rodney Brandon Taco Time NW DNF Teammate Top 5: Justin Heinen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Phillips DropBar Racing 1:24:57
Off The Front
2 Greg Hoglund Este Racing 1:27:02
1
3 Nikos Mills Drop Bar Racing 1:27:04
2
Teammate Win: Sean Phillips
4 Richard Steele OMG Racing 1:27:04
3
5 Brad Halstead Country Green Turf Farms 1:27:04
4
6 Austin Hildreth Country Green Turf Farms 1:27:04
5
7 Samuel Park Hagens Berman 1:27:05
6
8 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycli 1:27:05
7
9 Alex Aguinaldo Apex Racing Team 1:27:05
8
10 Gary Cornilles Dialed Cycling Team 1:27:05
9
11 Christian Zauner OMG! RACING 1:27:06
10
Teammate Top 5: Richard Steele
12 Bart Heer Fell Swoop 1:27:06
11
13 John Rasanen Liquid Velo Cycling Team 1:27:06
12
14 David Root Pacific Office Automation Cycli 1:27:06
13
15 Mark Watson Hagens Berman 1:27:06
14
16 Chris Adolf Fell Swoop 1:27:06
15
17 Harrison Magun Apex Racing 1:27:06
16
18 Rick Roof Team 2FIVE3 Racing 1:27:06
17
19 Jeffrey Boden Apex Racing 1:27:06
18
20 David Hart Pacific Office Automation Cycli 1:27:07
19
21 Andrew Lynch Gene Johnson Cycling Team 1:27:07
20
22 Brian Guthrie Team 2FIVE3 Racing 1:27:07
21
23 Kirk Beatty Country Green Turf Farms 1:27:07
22
Teammate Top 5: Brad Halstead
24 Paul Ogilvie OMG Racing 1:27:07
23
Teammate Top 5: Richard Steele
25 Richie Strong Liquid Velo 1:27:07
24
26 David Saltzberg Pacific Office Automation Cycli 1:27:08
25
27 David Gordon Country Green Turm Farms 1:27:08
26
28 Chris Bright Illy Coffee-River City Bicycles 1:27:08
27
29 Kevin Masterson Drop Bar Racing 1:27:09
28
Teammate Win: Sean Phillips
30 Russ Sovde Audi 1:27:10
29
31 Michael Dahlin Center Cycle 1:27:11
30
32 Michael Walsh Apex Racing 1:27:17
33 Doug Babbitt 1:27:20
34 Zqwan Peterson Fell Swoop 1:27:20
35 David Branson Apex Racing 1:27:25
36 Mike Brown Fell Swoop 1:27:26
37 Tim Pierce Fell Swoop 1:27:36
38 Anthony Pawley Team Tomato 1:53:15
Off The Back
DNF Peter Sechler Apex Racing DNF
DNF Jeff Ott Audi DNF
DNF Robert Rice Gene johnson plumbing DNF
DNF Todd Dry Team 2FIVE3 Racing DNF
DNF Race Jones DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 16   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Monett Team253Racing 1:38:37
Off The Front
2 Rick Roof Team 2FIVE3 Racing 1:41:18
3 Lloyd Lints Este Racing 1:41:18
4 Steve Green Fount Cycling Guild 1:41:18
5 Mark Clausen Taco Time Northwest/Seattle Sup 1:41:22
1
6 Eric Holman Alki Velo Club 1:41:22
2
7 Edgar Vanlieshout Hagens Berman 1:41:22
3
8 Francisco Pons Monton Racing Team 1:41:22
4
9 Dan Scott Gene Johnson Cycling Team 1:41:22
5
10 Ron Huebner Gene Johnson Cycling Team 1:41:22
6
11 Frederick Vandiver Taco Time NW 1:41:22
7
12 Todd Dry Team253Racing 1:41:22
8
Teammate Win: Scott Monett
13 Paul Coffee Team 2FIVE3 Racing 1:41:28 Teammate Top 5: Rick Roof
14 Lance Weldon 1:57:44
Off The Back
15 Roberto Castro Wenatchee Valley Velo 1:57:44
Off The Back
16 Stewart Delaire Country Green 2:06:56
Off The Back
DQ Nelson Mittuch Team 2FIVE3 Racing DQ Teammate Top 5: Rick Roof
DNF Gary Conner DNF
DNF Steve Green Fount DNF
DNF Ross Sponholtz Union Bay Cycling DNF
DNF Curtis White 2Five3 DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Hollenbeck Velobody 2:42:44
Off The Front
2 Felipe Nystrom Zoom Squad 2:43:27
Off The Front
3 Kent Ross Wildlife Generation Pro Cycling 2:43:27
Off The Front
4 Chris Wilson Fount Cycling Guild 2:43:27
Off The Front
5 Kyle Peterek Apex Racing 2:43:27
Off The Front
6 David Kuester Fount Cycling Guild 2:43:31
Off The Front
7 Scott Ofarrell Fount Cycling Guild 2:43:33
Off The Front
Teammate Top 5: Chris Wilson
8 Keelan Ontiveros Union Bay Cycling 2:46:08
1
9 Theodore Schwartz Hangar 15 Bicycles Elite 2:46:08
2
10 Erik Hammerquist Velobody 2:46:08
3
Teammate Win: Sean Hollenbeck
11 John Bowie Liquid Velo p/b Expeditors 2:46:08
4
12 Max Ritzow Velobody 2:46:08
5
Teammate Win: Sean Hollenbeck
13 Trenton Starkey Fount Cycling Guild 2:46:08
6
Teammate Top 5: Chris Wilson
14 Brent Davis Audi 2:46:08
7
15 Galen Erickson Gene Johnson Cycling Team 2:46:08
8
16 Mike Robson Tenspeed Hero 2:46:08
9
17 David Richter Fount Cycling Guild 2:46:08
10
Teammate Top 5: Chris Wilson
18 Lucas Strain 2:46:08
11
19 Ayden Young Audi 2:46:08
12
20 Brian Baumhover Audi/Kryki Sports 2:46:08
13
21 Mark Meuleman Este Racing 2:46:08
14
22 Will Murray 2:46:08
15
23 Benjamin Peterson Zoom Squad 2:46:08
16
Teammate Top 5: Felipe Nystrom
24 Leif Olson Este 2:46:08
17
25 Branden Russell Fount Cycling Guild 2:46:08
18
Teammate Top 5: Chris Wilson
26 Will Teal 2:46:08
19
27 Joel Lentz Apex Racing 2:46:08
20
Teammate Top 5: Kyle Peterek
28 Austin Arguello 2:46:08
21
29 Alex Turpin Apex Racing 2:46:08
22
Teammate Top 5: Kyle Peterek
30 Cristian Fuentes Pacific Office Automation Cycli 2:46:08
31 Shawn Howard 2:46:08
32 John Wolters TenSpeedHero 2:46:08
33 Chad Nichols ZOOM SQUAD 2:46:23 Teammate Top 5: Felipe Nystrom
34 Nicholas Zendler Liquid Velo 2:46:23
35 Jack Bardi Gateway Devo Cycling 2:46:23
36 Brian Babbitt CBC Racing 2:46:23
37 Joe Holmes TETE DE LA COURSE CYCLING 2:46:28
38 Wayne Brown Apex 2:46:33
39 Keiichi Otani Broadmark Capital Cycling 2:46:43
Off The Back
40 Brian Hitchcock Fount Cycling Guild 2:46:50
Off The Back
Teammate Top 5: Chris Wilson
41 Bradlee Haley Liquid Velo p/b Expeditors 2:46:54
Off The Back
42 Andrew Martin Tenspeed Hero 2:47:07
Off The Back
43 Alec Moorman Tenspeed Hero 2:49:54
Off The Back
44 Stuart Ayling Este 2:52:07
Off The Back
45 Jonathan Heile Team Sports Bicycle Racing Team 2:53:58
Off The Back
46 Andrew Austin Liquid Velo 3:04:21
Off The Back
DQ Artem Shmidt DQ
DNF D Chris twardzik DNF
DNF Brian Mccleerey Apex Racing DNF Teammate Top 5: Kyle Peterek
DNF Ryan Short ESTE RACING DNF
DNF Josh Adams ESTE racing DNF
DNF Julian Soh DNF
DNF Richie Frahm DNF
DNF Robert Velez DNF
DNF John Reynders TEAM SPORTS BICYCLE RACING TEAM DNF
DNF Miles Farrow johnson DNF
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Maris Pacific Office Automation Cycli 2:21:56
Off The Front
2 Adrian Magun Apex Racing 2:21:56
Off The Front
3 Sean Bunce Fount Cycling Guild 2:21:56
Off The Front
4 Brandon Wagner 2:21:56
Off The Front
5 Joaquin Luna Audi 2:21:56
Off The Front
6 Peter Kim Gene Jonson Cycling Team 2:23:40
1
7 Dieter Fox Fount Cycling Guild 2:23:40
2
Teammate Top 5: Sean Bunce
8 Evan Blanshan Audi 2:23:40
3
Teammate Top 5: Joaquin Luna
9 Kieron Crossley Gene Johnson Cycling Team 2:23:40
4
10 Andrew Baker Broadmark Realty 2:23:40
5
11 Liam Barber Team California Juniors 2:23:40
6
12 Christopher Dennis Apex Racing Team 2:23:40
7
Teammate Top 5: Adrian Magun
13 Josh Sollitto Hagens Berman 2:23:40
8
14 William Cucco Hagens Berman 2:23:40
9
15 Maarten Brugmans Audi 2:23:40
10
Teammate Top 5: Joaquin Luna
16 Nick Johnson ESTE Racing 2:23:40
11
17 George Romer Hagens Berman 2:23:40
12
18 Andrew Shirey Audi / Kryki Sports 2:23:40
13
19 Gregory Luniewski Caliber Home Loans 2:23:40
14
20 Aaron Jones Apex Racing Team 2:23:40
15
Teammate Top 5: Adrian Magun
21 Daniel Fealk Apex Racing 2:23:40
16
Teammate Top 5: Adrian Magun
22 Samuel Welch Apex Racing 2:23:40 Teammate Top 5: Adrian Magun
23 Jasmine Soh 2:23:40
24 Matt Mcwhirter Fount Cycling Guild 2:23:40 Teammate Top 5: Sean Bunce
25 Chris Harbers Audi 2:23:40 Teammate Top 5: Joaquin Luna
26 Jeremy Cucco Hagens Berman 2:23:40
27 Curt Busch Fount Cycling Guild 2:23:50 Teammate Top 5: Sean Bunce
28 Travis Venable 2:23:52
29 Jeff Pozarski Caliber Home Loans/Gerk's 2:24:49
Off The Back
30 Nathan Hakken Apex Racing 2:24:51
Off The Back
Teammate Top 5: Adrian Magun
31 Jonathan Popescu Audi 2:39:10
Off The Back
Teammate Top 5: Joaquin Luna
32 Edward Rosenberg Audi 2:39:10
Off The Back
Teammate Top 5: Joaquin Luna
DQ Justin Seely Fount Cycling Guild DQ Teammate Top 5: Sean Bunce
DNF Zachary Gudwin Audi DNF Teammate Top 5: Joaquin Luna
DNF Ryan Meinhardt Audi DNF Teammate Top 5: Joaquin Luna
DNF George Wright Este Racing DNF
DNF Matthew Herz Keller Rohrback DNF
DNF Alec Burks BoneKrew DNF
DNF Eamon Rutledge Gene Johnson Cycling Team DNF
DNF Adam Cramer DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hodges Fount Cycling Guild 1:56:16
1
2 Ryan Havill Taco Time Northwest Cycling Tea 1:56:16
2
3 Ryan Styrk Fount Cycling Guild 1:56:16
3
Teammate Win: Kevin Hodges
4 Johnathan Hsu Fount Cycling Guild 1:56:18
4
Teammate Win: Kevin Hodges
5 Sam Frigo Gene Johnson Cycling Team 1:56:18
5
6 Trenton Cherco 1:56:18
6
7 Richard Newcombe Fount Cycling Guild 1:56:18
7
Teammate Win: Kevin Hodges
8 Victor Peterson Hagens Berman 1:56:18
8
9 Andreas Broxson Ridge Cyclesport 1:56:18
9
10 Greg Talpey Liquid Velo 1:56:18
10
11 Ryan Downey Este Racing 1:56:18
11
12 Michael Warner Team 2FIVE3 Racing 1:56:18
12
13 Rob Golkosky Union Bay Cycling 1:56:18
13
14 Stephen Fontenot OMG Racing 1:56:18
14
15 Henry Kaeser 1:56:18
15
16 Claudio Pozzi Fount Cycling Guild 1:56:18
16
Teammate Win: Kevin Hodges
17 Jonathan Lafler Kryki Sports/ Audi 1:56:18
17
18 Ray Lamont Gene Jonson Cycling Team 1:56:18
18
19 Ryan Dennison Audi 1:56:18
19
20 Michael Swale Team 2FIVE3 Racing 1:56:18
20
21 Ivan Robles Fount Cycling Guild 1:56:18
21
Teammate Win: Kevin Hodges
22 James Corcoran Gene Johnson Cycling Team 1:56:18
22
Teammate Top 5: Sam Frigo
23 Gary Winberg Fount Cycling Guild 1:56:18
23
Teammate Win: Kevin Hodges
24 Todd Pettyjohn Fount Cycling Guild 1:56:18
24
Teammate Win: Kevin Hodges
25 Travis Stadler Fount Cycling Guild 1:56:18
25
Teammate Win: Kevin Hodges
26 Joseph Thomas Taco Time NW 1:56:26
27 Patrick Binkley Este Racing 1:56:26
28 Justin Laford Fount Cycling Guild 1:56:28 Teammate Win: Kevin Hodges
29 Nick Schaefer 1:56:32
30 Arthur Erlendsson Apex Racing 1:56:36
31 Erik Johnson Team2FIVE3 Racing 1:56:39
32 Gerald Marvin 1:56:53
Off The Back
33 Daniel Perry Egencia 1:56:55
Off The Back
34 Matthew Dann 1:56:58
Off The Back
35 Joseph Mullan Indigenous Wheel Co. 1:56:58
Off The Back
36 Dan Plumb Union Bay Cycling Team 1:57:24
Off The Back
37 Justin Hoblet 2Five3 2:00:19
Off The Back
38 Steven Moe Nemesis 2:13:05
Off The Back
39 Sage Vann 2:16:54
Off The Back
40 Nicholas Orndorff 2:24:31
Off The Back
41 Scott Burger Liquid Velo 2:35:19
Off The Back
42 James Wright Taco Time NW Cycling Team 2:41:15
Off The Back
DNF Adrian Koukoulas Audi DNF
DNF Michael Zimmerman Caliber Home Loans / GERK'S p/b DNF
DNF Chris Joosse 2FIVE3 Racing DNF
DNF John Mcconnell Team 2FIVE3 Racing DNF
DNF Bobby Humphrey Team 2Five3 Racing DNF
DNF Cooper Waters DNF
DNF David Crawford Este Racing DNF
DNF Austin Myers BoneKrew DNF
DNF Adian Fay MT SI RACING DNF
DNF Alexander Bennett Hagens Berman DNF
DNF Yasser Rodriguez Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Top 5: Sam Frigo
Finishers: Cat 4: 50   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Stoehr T?e de la Course 1:38:05
2 Andrew Scogin 1:38:05
3 Steven Crane Este Racing 1:38:07
4 James Walsh Rainier Beer Cycling Team 1:38:09
5 Sam Horn Apex Racing 1:39:24
6 Theo Roffe Liquid Velo 1:40:29
7 Sam Witus Apex Racing 1:43:17 Teammate Top 5: Sam Horn
8 Jesse Favia 1:48:06
9 Garrett Klee 1:50:30
10 Alex Williams 1:50:30
11 Matthew Schoellhamer Apex Racing 1:50:30 Teammate Top 5: Sam Horn
12 John Howard Apex Racing Team 1:51:17 Teammate Top 5: Sam Horn
13 Jeremy Eckert Liquid Velo 1:51:17
14 James Allen 1:51:17
15 Alan Blackman 1:51:17
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wheeler Fount Cycling Guild 1:57:56
2 Veronica Ewers Fount Cycling Guild 2:01:29 Teammate Win: Jennifer Wheeler
3 Heather Nielson ZOOM SQUAD 2:10:58
4 Margaux Mcbirney Liquid Velo 2:11:08
5 Kelly Plese Kenmore Velo 2:27:30
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Florence Chardon Fount Cycling Guild 1:57:56
2 Kathleen Abadie Fount Cycling Guild 2:03:26 Teammate Win: Florence Chardon
3 Meghan Henry Liquid Velo 2:05:50
4 Brooke Davis Caliber Home Loans / GERK'S p/b 2:10:58
1
5 Nikki Mohrbacher Keller Rohrback 2:10:58
2
6 Stephanie White Indigenous Wheel Co. 2:10:58
3
7 Rachel Wood Team Thrive 2:10:58
4
8 Emily Alexander Liquid Velo Cycling Team 2:10:58
5
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vi Nguyen 1:09:07
Off The Front
2 Morgan Zerby Fount Cycling Guild 1:11:22
1
3 Ashley Hudson Union Bay Cycling 1:11:22
2
4 Anna Johnson 1:11:22
3
5 Yoshina Hayano diaz KRYKI SPORTS / AUDI 1:11:22
4
6 Claire Law Audi 1:11:22
5
7 Allie Foote Este 1:11:22
6
8 Morgan Aguirre Fount Cycling Guild 1:11:22
7
Teammate Top 5: Morgan Zerby
9 Katherine Wade-easley UBC Cycling 1:11:22
8
10 Alycia Staats UBC 1:11:22
9
11 Mackenna Lees Breakfast Cycling Club 1:11:22
10
12 Kelly Dahlin Jerry Baker Juniors 1:11:33
13 Sally Moore Liquid Velo 1:11:35
14 Caitlin Mcallister Fount Cycling Guild 1:11:35 Teammate Top 5: Morgan Zerby
15 Samantha Devoir 1:16:40
Off The Back
16 Kelsey Cohan Indigenous Wheel Co 1:16:42
Off The Back
17 Erin O'connor Liquid Velo 1:20:42
Off The Back
18 Julia Kowalski 1:25:46
Off The Back
19 Deirdre Rohr 1:28:10
Off The Back
DQ Laura Matsen ko DQ
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 2