Log In
Pennsylvania State Elite Time Trial Champ • Jun 9 2012
Clear, 83 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Goates Mountainside P/b City Islanders 0:56:16
2 Joseph Bruce Philadelphia Ciclismo 0:56:43
3 Matthew Randolph Unattached 0:57:15
4 Michael Garretson Mountainside/lost Boys 0:58:45
5 Dakota Schaeffer Young Medalists/team Rothrock 0:58:59
6 Jonathan Glick Shirk's Racing Presented By Trek Bi 0:59:05
7 Gale Hess Thru It All Body Shop 0:59:58
8 Brian Cincera Bikeline/lwa 1:00:29
9 Byron Horgash Team Traveller 1:00:45
10 Matthew Dishart Thru It All Body Shop 1:00:50
11 William Pestcoe Young Medalists/team Rothrock 1:00:55 Teammate Top 5: Dakota Schaeffer
12 James Best Cycledrome 1:02:44
13 Joseph Lanza Guys Racing Club 1:02:49
14 Joel Noal Spokes-n-skis/altoona Bicycle Club 1:06:52
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/lsv 0:52:08
2 Brett Kielick 160over90 P.b. Vie13/qcw 0:53:16
3 Nick Rogers 160over90 P.b. Vie13/qcw 0:53:43
4 Micah Engle Stan's Notubes / Axa Equitable 0:54:14
5 Ryan Shebelsky Team Alliance Environmental 0:54:37
6 Meurig James Ifractal-qcw P.b. Breakawaybikes.co 0:55:04
7 Joe Whitman Stans No Tubes/axa Equitable Cyclin 0:55:49
8 John Heffner Iron City Bikes 0:58:25
9 George Kotokis Guy's Racing Club 1:02:11
10 Rod Myers Phenix Velo Club / World Cup Ski & 1:02:15
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 0:55:16
2 James Haglund Mountainside P/b City Islanders 0:55:45
3 Lee Sobotkin Tri-state Velo 0:57:45
4 Colin Mckenna Lambs Gap Cycling Team 0:57:47
5 Gregory Fulchiero Spokes N Skis / Altoona Bicycle Clu 0:59:40
6 Jeremy Hunter Thru It All 1:00:34
7 Greg Korbich Unattached 1:01:23
8 Jeff Covert Human Zoom Cycling 1:01:27
9 Jarrod Wysock Spinteck Cycling Team 1:01:31
10 Seth Gunderson Lancaster Regional Cycling 1:02:03
11 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:20
12 Vincent Reydams World Cup Ski & Cycle Racing Team 1:02:56
13 Robert Sands Evolution / Beaver Valley Velo/ Fl 1:06:33
14 Jacob Slife Hpc/list 1:08:49
15 Stephen Harvey Qcw Cycling/breakawaybikes.com 1:09:40
16 William Roach Ifractal-qcw P.b. Breakawaybikes.co 1:11:23
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Doherty Unattached 1:01:44
2 Joshua Lahr Blue Mountain Velo 1:07:00
3 Clay Battin Unattached 1:07:37
4 Matthew Moyer Unattached 1:10:22
5 Patrick Felton Team Bbc 1:12:24
6 Hubert Sacilowski Blue Mountain Velo 1:25:07
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Iglewicz Pa Masters Rc 0:56:27
2 Michael Miller Team Alliance Environmental 0:57:21
3 Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen/peddler R 0:57:59
4 Bryan Teter Orange Street Velo & Retul Fit Stud 0:59:40
5 Nate Seymour Evolution Cycling Club - P/b Long A 0:59:46
6 Russell Blake Lancaster Regional Cycling Team 1:00:40
7 Stephen Olenchock Lamprey Systems 1:01:49
Finishers: Cat 2: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Riley Ifractal-qcw P.b. Breakawaybikes.co 0:55:00
2 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 0:56:16
3 Ken Wareham Thru It All Body Shop 0:56:53
4 Martin Mrugal Pa Masters Rc 0:57:13
5 Michael Csuy Pa Masters Rc 0:57:27
6 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/mazur Co 1:00:03
7 Kevin Kolodziejski Tri-state Velo 1:00:58
8 Randy Haluck Thru It All Body Shop 1:01:34 Teammate Top 5: Ken Wareham
9 Joseph Kaehler South Mountain Velo Club 1:02:01
10 Mohsen Ghodsi Mountainside Racing P/b City Island 1:02:16
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Chester County Velo 0:57:34
2 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 0:58:11
3 Jay Gaunt Mainline Cycling Club 0:59:13
4 Stuart Ross Clean Currents P/b Don Beyer Kia 1:01:29
5 Gregory Smith Clean Currents P/b Beyer Kia 1:01:39
6 David Rattigan Unattached 1:02:26
7 Paul Kornet Chester County Velo 1:02:32 Teammate Win: John Newton
8 James Hartnett South Mountain Velo Club 1:05:02 Teammate Top 5: Timothy Rohrbaugh
9 William Care Era Cycling 1:05:09
10 Mark Hastings Ifractal--qcw P.b. Breakawaybikes.c 1:06:09
11 Mark Matthews Ifractal-qcw P.b. Breakawaybikes.co 1:08:11
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Haverstick Era Cycling 1:01:39
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Engle Unattached 1:15:31
2 Jere Ballard South Mt Velo Club 1:02:25
3 Richard Kazimir Century Road Club Of America 1:02:28
4 Joe Hydrick Orange Street Velo & Retul Fit Stud 1:04:09
5 Kevin Greene Ifractal-qcw Cycling P.b. Breakaway 1:07:51
6 David Lauria Zen Masters Racing 1:10:03
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alaina Gurski Cawes/ifractal/ P/b Specialized 1:03:19
2 Julia Lonchar Peanut Butter & Co. Human Zoom 1:05:30
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cecilia Davis-hayes Ifractal-qcw P.b. Breakawaybikes.co 1:04:01
2 Nadia Latzgo Young Medalists/team Rothrock 1:04:26
3 Jacqueline Mcclure Cawes/ifractal P/b Specialized 1:05:21
4 Laura Hellenthal Peanut Butter And Co. Human Zoom 1:06:03
5 Jennifer Gilbert Team Alliance Environmental 1:08:34
6 Evelyn Korbich Young Medalist/team Rothrock 1:09:55
7 Hannah Hayduk Team Alliance Environmental / Chest 1:13:44
8 Marcy Diem Thru It All Body Shop 1:14:56
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabina Olenchock Lamprey Systems 1:10:04
2 Sara Brams-miller Cawes/ifractal P/b Specialized 1:14:15
Finishers: Cat 4: 2