Log In
2012 Lime Rock Cycling Grand Prix • Jul 29 2012
Series: NEBRA 2012
Overcast, 70 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pitman Skylands cycling 0:47:09
1
2 Anthony Manca Bethel Cycle Sport Club 0:47:09
2
3 Ian Whaley Bethel Cycle 0:47:09
3
4 Vincent Buffone Northampton Cycling Club 0:47:10
4
5 Colin Tanner Hudson Furniture Racing Team 0:47:10
5
6 Jason Yoakum Bethel Cycle 0:47:10
6
7 Frank Lao Mineola Bike Club Racing 0:47:10
7
8 Matt Narel Bethel Cycle 0:47:10
8
Teammate Top 5: Anthony Manca
9 Jeffrey Baumgardner CRCA/ W&D Racing / NYC Velo 0:47:10
9
10 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports 0:47:10
10
11 William Bosch Bethel Cycle Sport 0:47:11
11
Teammate Top 5: Anthony Manca
12 Nathan Coste Laurel Bicycle Club 0:47:11
12
13 Wyatt Drake Farm Team Juniors 0:47:11
13
14 Vincent Lore Bethel Cycle 0:47:11
14
Teammate Top 5: Anthony Manca
15 David Hansen Rogue Race Team 0:47:11
15
16 Mark Mahoney Bethel Cycle Sport Club 0:47:11
16
Teammate Top 5: Anthony Manca
17 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport 0:47:11
17
18 Paul Armstrong Regulator Cycling 0:47:11
18
19 Nathaniel Shurack Cycling Concepts Racing Team 0:47:11
19
20 Ed Wolf Bethel Cycle 0:47:12
20
Teammate Top 5: Anthony Manca
21 Peter Greer Team Berkshire Bike and Board 0:47:12
21
22 Paul Parton Bethel Cycle Sport Club 0:47:12
22
Teammate Top 5: Anthony Manca
23 Barry Koblenz Capital Bicycle Racing Club 0:47:12
23
24 Chris Bousquet New Haven Bicycle Club/Devil's Gear 0:47:12
24
25 Matthew Lang 0:47:21
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Weymouth Bethel Cycles 0:25:40
2 Liz Budd 0:25:50
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hillman 0:40:30
1
2 Kary Daley 0:40:31
2
3 Aaron Davidson Mystic Velo Club 0:40:31
3
4 Tim Murdoch 0:40:31
4
5 Robert Harmon 0:40:32
5
6 Jason Candee Berkshire Bike and Board 0:40:33
6
7 Douglas Sellers 0:40:33
7
8 Ralph Allen 0:40:33
8
9 Daniel Patterson Elevate Cycles 0:40:33
9
10 David Clark Berkshire Bike and Board 0:40:33
10
11 Eddie Martinez ii Northeast Road Masters 0:40:34
11
12 Brent Mather 0:40:34
12
13 Michael Kozlik Cannibal Veloclub 0:40:34
13
14 Manuel Mainardi CRCA/Arc Racing 0:40:34
14
15 Scott Smith Bethel Cycle 0:40:36
15
16 William De vries Berkshire Bike and Board 0:41:56
Off The Back
17 Rex Joffray 0:41:56
Off The Back
18 Matthew Vella Benidorm Bikes-Eastern Bloc 0:41:59
Off The Back
19 Paul Rahn Century Road Club Association 0:44:27
Off The Back
20 Mark Wendolowski NCC 0:44:38
Off The Back
21 Dustin Bessette P&P
Off The Back
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 9   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Garber Greater Hartford Cycling Club 1:00:39
2 Sean Cahill Greater Hartford Cycling Club 1:00:39 Teammate Win: Graham Garber
3 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 1:02:03
4 Mike Nadeau TYCracing.com p/b New England bike 1:02:31
5 James Elliott US Military Cycling Team Fueled by 1:02:32
6 Doug Levens Cycle Fitness 1:02:55
7 Matthew Doran BRAUER / MICK MANAGEMENT 1:02:56
8 John Funk Verge Sport / Test Pilot 1:02:56
9 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 1:03:11
10 Eric Pearce Cycle Fitness Cycling Club 1:04:26
11 Gregg Salisbury Oren Salt -1 lap
12 Bruce Townend Valley Bike and Ski Werks -1 lap
13 Steven Lehmann Sunapee Racing Team -2 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Funk Verge Sport / Test Pilot 0:48:28
1
2 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:48:28
2
3 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club 0:48:28
3
4 Matthew Doran BRAUER / MICK MANAGEMENT 0:48:29
4
5 Thomas Officer Cycle Fitness Cycling Club 0:48:31
5
6 Eric Pearce Cyclefitness / oldschoolcoaching.co 0:48:31
6
7 Bryon Lewis Colavita Racing Inc. 0:49:58
1
8 Rich Foley TARGETRAINING | TRI&CYCLE 0:49:59
2
9 Richard a Garabedian jr BCA/TOSK 0:49:59
3
10 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club 0:49:59
4
Teammate Top 5: Greg Pelican
11 Jay Kulpinski BCA/Tosk Chiropractic 0:49:59
5
12 Bruce Townend Valley Bike and Ski Werks 0:50:00
6
13 Wayne Santos BOB-Goodale's Bike Shop 0:50:00
7
14 Miguel Torres jr Cheshire Cycle Racing 0:50:03
15 Keith Hartstein 545 Velo 0:50:04
16 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:50:07 Teammate Top 5: Patrick Ruane
17 Steven Lehmann Sunapee Racing Team 0:50:09 Teammate Top 5: Patrick Ruane
18 Geoffrey House Northampton Cycling Club 0:50:15
19 Jeffrey Cote Eastern Bloc Cycling Club Inc. -2 laps
Off The Back
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Officer Cycle Fitness Cycling Club 0:36:22
Off The Front
2 Jose r Torres Independent 0:36:59
1
3 Keith Hartstein 545 Velo 0:36:59
2
4 Bruce Townend Valley Bike and Ski Werks Racing Te 0:36:59
3
5 K.c. Gawlak Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti 0:36:59
4
6 James Themig Mystic Velo Club 0:37:00
5
7 Peter Greer Team Berkshire Bike and Board 0:37:00
6
8 Mark Durso Team Edge 0:37:00
7
9 Ken Coleman BCA/TOSK 0:37:01
8
10 Reid Hanford Mystic Velo - Men 0:37:01
9
11 James Thompson Cyclonaut Racers 0:37:01
10
12 James Bouderau Cannibal-Velo Club 0:37:01
11
13 Sam Slater Eastern Bloc 0:37:01
12
14 Eric Hansmeier Monadnock Cycling Club 0:37:03
13
15 Tom Coughlan NEBC p/b Cycle Loft 0:37:03
14
16 Mitchell Favreau Mystic Velo Club 0:37:03
15
17 Robert Smythe CCNS 0:37:04
16
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Mystic Velo \ NEMCA 0:37:37
2 Michael Patterson United4Health 0:37:37
3 John Auer Team Somerset 0:37:46
4 Bob Ludecke Laurel Bike Club 0:37:47
5 Kaarel Piirand NHCC/Team N.H. 0:38:30
6 Richard Egnor Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti 0:38:31
7 Pete Murphy Northeast Masters 0:38:32
8 Jeff Fryer CCNS 0:40:23
9 Ted Kallman Northampton Cycling Club 0:41:27
10 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA 0:42:20 Teammate Win: David Burnett
11 Louis Pirotte -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Dudzik Farm Team Juniors 1:08:03
1
2 Connor Walsh CVC / Subaru of New England 1:08:03
2
3 Ryan Serbel Upton Bass Racing 1:08:03
3
4 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 1:08:03
4
5 Rickey Visinski UPTON BASS RACING 1:08:03
5
6 Uri Halevi BikeReg.com Cycling Club 1:08:03
6
7 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 17:54:%1
Off The Back
8 Michael Busa Tenet Racing 17:54:%1
Off The Back
9 Derek Cote Farm Team Juniors 17:54:%1
Off The Back
Teammate Win: Tom Dudzik
10 Timothy Durrin Berkshire Bike and Board 1:11:30
Off The Back
11 Dillon Pronovost Cheshire Cycle Racing -2 laps
Off The Back
12 Braedan Weller Berkshire Bike and Board -2 laps
Off The Back
13 Wayne Santos BOB Cycling -2 laps
Off The Back
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Summers Central Wheel/GHCC 0:23:03
1
2 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:23:05
2
3 Joanna Millstein Rock Creek Velo 0:23:19
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1