Log In
Tour de Grandview • Jul 1 2012
Clear, 85 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Panther p/b Competitive Cyclist
2 Emile Abraham Latino Cycling Team
3 Chris Uberti Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
4 James Driscoll
5 Ryan Aitcheson
6 Travis Livermon Team Mountain Khakis
7 Jeanmichel Lechance Latino Cycling Team Teammate Top 5: Emile Abraham
8 Johnathan Freter Cleveland Clinic Sports Health - RG
9 Edward Grystar Freddie Fu Cycling Team
10 Kirk Albers Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
11 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's NoTubes
12 David Cueli Team Cocos
13 Jim Baldesare Mass Bay Road Club
14 Anthony Hall Champion System p/b Stan's NoTubes
15 Michael Masters Central Ohio Bicycle Club
16 Stephan Hirsch 787 Racing
17 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
18 Adam York Cleveland Clinic Sports Health Cycl
19 Gabriel Moss masaquiza Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
20 Thomas Brown Team Mountain Khakis
21 Benjamin Renkema Team Athletix Benefitting Globalbik
22 Rob Thompson Spin
23 Dan Greene Iron City Bikes
24 Jonathan Card
25 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health - RG
26 Jacob Rytlewski Astella Oncology p/b ABD Cycling
27 Eric Schildge Jamis Sutter Home
28 Noah Metzler Team Athletix Benefitting Globalbik
29 John Woods Team Upland p/b Sustainable Cycling
30 Jeffrey Pendlebury Cleveland Clinic Sports Health - RG
31 Jeremy Grimm Cleveland Clinic Sports Health Cycl
32 Andrew Clarke Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
33 John Simes
34 Ryan Knapp Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
35 Douglas Ansel Team Upland p/b Sustainable Cycling
36 Jonathan Atwell Team United Healthcare Georgia/The
37 Rob Dahl Metromint Cycling
38 John Delong VeloShine Cycling Team
39 Diego Garavito
40 Joseph Hall Mama Mimi's presented by Kenda
41 Alexander Gonzalez
42 Thomas Herman Central Ohio Bicycle Club
43 Jonathan Hamblen
44 Mike House Maumee Valley Wheelmen
45 Joey Iuliano Astella Oncology p/b ABD Cycling
46 Nicholas Inabinet Astella Oncology p/b ABD Cycling
47 Cameron Jackson Carbon Racing
48 John Minturn BikeReg.com/Cannondale
49 Adam Kaye Astella Oncology p/b ABD Cycling
50 Gevan Samuel
51 Frank Travieso Team Coco's
52 Robert Stumpf Panther p/b Competitive Cyclist Teammate Win: Paul Martin
53 Patrick Weddell Appalachian State University
54 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/The
55 Anthony Patrick Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Noah Kinney
DNF Kevin Henschel
DNF Gregory Strock Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
DNF Stefan Kadar Cleveland Clinic Sports Health - RG
DNF Dennis Aleman
DNF Marco Aledia Cleveland Clinic Sports Health - RG
DNF Doug Fagan Racing For Riley
DNF Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health - RG
DNF Guido Palma
DNF Kyle Perry Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF Anthony Viton BSM Cycling
Finishers: Cat 1: 40   Cat 2: 18   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Rollenhagen Tri-City Cyclists
2 Carl Flink Steel City Endurance
3 Chase Howard Carbon Racing
4 Jared Bonecutter
5 Matt Celek Ride On Wooster
6 Todd Howman Ride On Wooster
7 Christian Schott Allegheny Cycling Association
8 Isaiah Wallake Central Ohio Bicycle Club
9 Robert Sroka Lake Effect Cycling Team
10 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
11 Brent Goetz Maumee Valley Wheelmen
12 Richard Parr Stark Velo
13 David Rich MERRILL LYNCH CYCLING
14 David Neis MERRILL LYNCH CYCLING
15 Mark Gori Spin
16 Logan Leland Team Cyclist Connection
17 Charles Dell Team Upland p/b Sustainable Cycling
18 Joe Fuller Veda Cycling
19 Brett Davis Spin
20 Luke Sundermeier Mama Mimi's presented by Kenda
21 Sam Klontz BSM Cycling
22 Ryan Vingris Olympus Homes Cycling Team
23 Ryan Stubenrauch Mama Mimi's presented by Kenda
24 Will Gleason Central Ohio Bicycle Club
25 Steve Fine Team Dayton Bicycling
26 Daniel Rich MERRILL LYNCH CYCLING
27 Weston Flickinger Prochain Cycling
28 Richard Toler MERRILL LYNCH CYCLING
29 Steve Caminati Echelon Cycling Team
30 Christopher Grisvard New Hampshire Cycling Club
31 John Proppe Team Lake Effect
32 Andrew Hague Echelon Cycling Team
33 Billy Campbell Olympus Cycling Team
34 Doug Mcconaha Olympus Homes Cycling Team
35 Brandt Athey Mama Mimi's presented by Kenda
DNF Jack Mccann Prochain Cycling
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lewis
2 Jason Blodgett Spin
3 Michael Fenoff Team Bikes and Moore
4 Cory Muth
5 Chris Abston Racing Greyhounds
6 Larry Hughes Olympus Homes Cycling Team
7 Ivan Mwiruki Echelon Cycling Team
8 Matthew Evans MERRILL LYNCH CYCLING
9 Brent Bachman Eddys Bike Shop
10 Nicholas Vorwerk Team Type 1
11 Adam Downs
12 Doug Carraway Team Six One Four
13 Spencer Hackett Cap City Cyclocross
14 Daniel Brown Team Athens
15 Michael Clevidence Team Athens
16 Phillip Boydelatour Cap City Cyclocross
17 Justin Miller Team Six One Four
18 Greg Van amerongen
19 Brian Ohara Olympus Homes Cycling Team
20 John Scott Mama Mimi's presented by Kenda
21 Colin Payton Champion City Cycling
22 Danny Alarcon Echelon Cycling Team
23 James Boyington
24 Jeff Moore
25 Bunty Mistry
26 Nick Immell
27 Ian Broadhead WAS Labs Cycling
28 Joseph Scarbro
29 Brad Fischer Team Six One Four
30 Muhammad Saifullah
31 Kristian Graham Team Six One Four
32 Rick Voithofer Team Six One Four
33 Benjamin Bachman Eddys Bike Shop
34 Joseph Ipacs
35 Dominic Wisler Mama Mimi's presented by Kenda
36 Brandon Shaw
37 Aaron Daniels Cap City Cyclocross
38 Rob Luikart
39 Ken Buddell
40 Blair Beavers
41 Scott Hennigsen
42 Neal Schmitt
43 Tommy Graul
44 Jackson Romie Echelon Cycling Team
45 Daniel Mccarty Champion City Cycling
46 Troy Chipka Ride On Wooster
47 Brian Luther
48 Matt Kapp
49 Dante Escusa
50 Brian Schultz Mama Mimi's presented by Kenda
51 Jonathan Patton MERRILL LYNCH CYCLING
52 Keith Kimberly
53 Layton Mccallum
54 Steve Quelette Broken Spoke Cycling
55 Julian Valencia
56 David Farnham Cap City Cyclocross
57 Shawn Aker
58 Robert Brnilovich Stark Velo
59 Erik Deister
60 Jacob Henningsen University of Cincinnati
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 27   Cat 5: 25   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Vlemmix
2 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
3 Blair Fraley Echelon Cycling Team
4 Jeff Kompa Spin
5 Jim Jenkins AeroCat Cycling
6 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports
7 Mike Renneboog
8 Peter Czerwinski New Hampshire Cycling Club
9 Dick Chartier Ghisallo Cycling Team Inc.
10 David Linden MERRILL LYNCH CYCLING
11 Joe Bonnell Echelon Cycling Team Teammate Top 5: Blair Fraley
12 Doug Mcconaha Olympus Homes Cycling Team
13 Gene Spangler Ghisallo Cycling Team Inc.
14 Jeff Aufdencamp Mama Mimi's presented by Kenda
15 Ted Pablo Ride On Wooster
16 John West Team Louisville
17 Brian Roche Mama Mimi's presented by Kenda
18 Jeffery Blodgett A World Of Pain
19 David Chambers A World Of Pain
20 Christian Fischer Team Six One Four
21 Conrad Mrowiec
22 Terry Griffith
23 Chris Freter ALAN North America Cycling
24 John Price A World Of Pain
25 Vince Urichich
26 Mitchell Tallan Echelon Cycling Team Teammate Top 5: Blair Fraley
27 Jeff Grzybowski Cleveland Clinic Sports Health - RG
28 Joel Schmidt Ride On Wooster
29 John Bodell Spin Teammate Top 5: Jeff Kompa
30 Christopher Grisvard New Hampshire Cycling Club
31 M. Shayne dillinger Team Ghisallo
DNF Daniel Mccarty Champion City Cycling
DNF Leo Lackey
DNF Brad Rogers
DNF John Chamberlain Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Keely Team Kenda presented by Geargrinder
2 Debbie Milne Absolute Racing Team
3 Katie Arnold Echelon Cycling Team
4 Briana Kovac Racing For Riley
5 Morgan Patton Team Type 1
6 Jenette Williams Jeff's Bike Shop
7 Cady Chintis Les Petites Victoires
8 Erika Howard Secret Cycling
9 Sally Price Cleveland Clinic Sports Health Cycl
10 Patty Buerkle Tradewinds Elite
11 Joanna Bechtel Metromint Cycling
12 Samantha Brode Cleveland Clinic Sports Health - RG
13 Melissa Moeller
14 Becca Schepps Innervation Fitness/Stan's NoTubes
15 Kayla Starr Mama Mimi's presented by Kenda
16 Elizabeth So Les Petites Victoires
17 Katherine Kakis graham Team Six One Four
18 Mandy Marquardt Team Type 1 Teammate Top 5: Morgan Patton
19 Luanne Murray Kreitler Racing Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Nuovo
2 Diane Dennedy Secret Cycling
3 Kenadi Moore
4 Marie Rote
5 Kristen Arnold Team Six One Four
6 Meredith Gabriel Team Six One Four
7 Lisa Chipka
8 Kim Cory
9 Tammy Greene Iron City Bikes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 1