Log In
Fayetteville Stage Race - Sun RR • Mar 17 2013
Mostly Cloudy, 75 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
2 Logan Sofjan Northwest Cycling Club Teammate Win: Joshua Gibson
3 Gabriel Porterfield International Christian Cycling Clu
4 Austin Schneider Northwest Cycling Club Teammate Win: Joshua Gibson
5 Alexander Bartz Southwest Cycling Club Racing
6 Paul Porterfield International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macleod Williams Southern Elite
2 Matthew Carey Matrix/RBM
3 Peter Winski Northwest Cycling Club
4 Omar Nunez Golds Gym-Laredo,TX
5 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
6 Duncan Coleman 787 Racing
7 Xavier Williams Southern Elite Teammate Win: Macleod Williams
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lowry PROACTIVE
2 Panayiotis Sotiriades PROACTIVE Teammate Win: Chris Lowry
3 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
4 Andrew Hays VooDoo Racing
5 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Dental
6 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Dental
7 John Ashe Austinbikes/Revenant
8 Patrick Mcgrath Joes Pro Bikes
9 Steven Guzman 787 Racing
10 Edwin Braun Get Fit Cycling Race Team
11 Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
12 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Matthew Denton
13 Karl Haussmann Kelly's Team
14 Jeromie Payne Bat City Cycling
15 Cole Gober Austinbikes/Revenant
16 Enrique Varela 787 Racing
17 Keith Gumney Bikesport
18 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
19 David Richardson River City Market Racing
20 Bryan Reid Colavita Racing
21 Michael C brown FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
22 Michael Herrick Dallas Bike Works
23 Robb Bush GS Tenzing
24 Jon Lewis Texas Pro Health Racing
25 Bradley Herle LiftMaster-Tuneros Racing
26 Logan Hunn Bike Barn Texas
27 Stephen Higgins 787 Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
2 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
3 Tom Harrison Team Delirium Racing
4 Martin Soetaert Bat City Cycling
5 Ken Germond Austin Nationals Cycling
6 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
7 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
8 Clif Cassidy Colavita Racing, Inc.
9 Al Kline TEAM FLAT BELLY ORGANICS Teammate Top 5: Scott Munroe
10 Bradley Houston Violet Crown Sports Assoc
11 Maner Shaw Team Delirium Racing Teammate Top 5: Tom Harrison
12 Gradyn Comfort Red's Racing
13 Martin Milliken Violet Crown
14 Kevin Lynch The Woodlands Cycling Club
15 Jason Newman Team Cycle Progression
16 Jonathan Snow Cougar Cycling
17 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
18 Reidar Bratvold
19 Hill Swift GCCA
20 Michael Moist Sugar Cycles Factory Racing Teammate Win: Charles Huckabee
21 Charles Bippert Bat City Cycling Teammate Top 5: Martin Soetaert
22 Robert Bodamer Matrix Cycling Club
23 Frank Kurzawa Violet Crown
24 Frederick Price Joe's Pro Bikes
25 Clark Shaffer Bat City Cycling Teammate Top 5: Martin Soetaert
DNF Joe Udell Kelly's Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Collins
2 William Allen Colavita Racing, Inc.
3 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
4 Michael Haney Violet Crown
5 Leroy Leflore
6 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cullen Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jordan Cullen
3 Joseph Garcia Bicycle-Heaven
4 Kyle Sigl ThinkFinance Racing
5 Brian Jones GS Tenzing
6 Jonathan Barnes DNA Racing
7 Shaun Moffett Bike World Racing
8 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jordan Cullen
9 Warren Woodbury Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Joseph Garcia
10 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jordan Cullen
11 Michael Dessau Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jordan Cullen
12 Steven Williams GS Tenzing Teammate Top 5: Brian Jones
13 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
14 Ara Oggoian Bicycle Heaven Teammate Top 5: Joseph Garcia
15 Brian Odonnell Bayou City Racing
16 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team,
17 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Kevin Girkins Team Cycle Progression
19 Felix Guardado GS Tenzing Teammate Top 5: Brian Jones
20 Erin Elliott DNA Racing
21 Jack Funk GP Velotek
22 Jeffrey Labauve GS Tenzing Teammate Top 5: Brian Jones
23 Chad Hodges DNA Racing
24 Brent Wells Team Velocity Bike Shop
25 Pedro Martinez Southern Elite/Sun & Ski Sports
26 Jack Cobb
27 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jordan Cullen
28 Eben Kellogg Alchemy Racing Team - Texas
29 Glen Watson Bike Barn Texas
30 Jason Mccombs Dallas BIke Works
31 Christopher Lutz Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Joseph Garcia
32 Bradley Williams US Military Cycling Team Fueled by
33 William Fiser GS Tenzing Teammate Top 5: Brian Jones
34 Stephan Sanchez
35 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
36 Keith Mccollum Southern Elite
37 Jason Bentley Bat City Cycling
38 James Slauson Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Joseph Garcia
39 Kyle Anderson PARK PLACE DEALERSHIPS
40 Zack Lavergne PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
42 Adam Mccullough
43 Steve Dodge Dallas Bike Works
44 Tice Porterfield International Christian Cycling Clu
45 Eric Warnsman Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Joseph Garcia
DNF Harry Mann ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Kyle Sigl
DNF Tice Porterfield International Christian Cycling Clu
DNF Rob Newsom Woodlands Cycling Club Race Team
DNF Robert Watson Rockwall Cycling
Finishers: Cat 2: 40   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vince Dietsch Austinbikes/Revenant
2 Christopher Tveter
3 Evan East Slipstream-Craddock Junior Developm
4 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Robby Ketterhagen 787 Racing
6 Ryan Godfrey Dallas BIke Works
7 Grant Koontz Southern Elite Teammate Top 5: Bill Quach
8 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
9 Alex Wolfe Alchemy Racing Team - Texas
10 Connor Herrington KingRacingGroup
11 Edward Dominguez
12 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
13 Jason Berardinelli Cook Ford/Bay Area Cycling
14 Clayton Mcgrath Joes Pro Bikes
15 Aaron Nelson Bike World Racing
16 Patrick Storer Tad Hughes Custom Fit Studio
17 Seth Cooke FRESH Racing
18 Tom Dudzik Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Evan East
19 Said Assali Shama Cycles
20 Benjamin Baxter
21 Patrick Davis Alchemy Racing Team - Texas
22 Melvin Barrios Griin / Mambo Cycling Team
23 Tyler Stewart Jubilee Subaru
24 Rob Gray Southern Elite Teammate Top 5: Bill Quach
25 Enoc Ishida Dallas BIke Works
26 Michael Wert GS Tenzing
27 Connor Simmons
28 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas
29 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
30 Garrett Hobbs Dallas Racing
31 Michael Frentress 787 Racing Teammate Top 5: Robby Ketterhagen
32 Beau Lee DNA Racing
33 James Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Evan East
34 Paul Baird
35 Sean Schnur 4th Dimension Fitness
36 Richard Lamb Southern Elite Teammate Top 5: Bill Quach
37 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
38 Nicholas Mcright Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Evan East
39 Dan Ronan Dallas BIke Works
40 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team
41 Andrew Kutach FRESH Racing
42 Adolfo Alzate
43 Jorge Munoz jr Dominion - Falcon Bank
44 Danny Hayden FRESH Racing
45 Philip Ruthstrom Bayou City Racing
46 Mitchell Sides Alchemy Racing Team - Texas
47 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Juniors
48 John Mott Ghisallo Foundation
49 Will Hughes FRESH Racing
50 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
51 Ryan Coover Enve/Firefly Bicycles Racing
52 Marcus Kuliska
53 Darwin Darr FRESH Racing
54 Aaron Santos Plano Athletic Cycling Club/PACC
55 Christopher Veum GCCA
DNF Alejandro Ramirez Shama Cycles
DNF Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
DNF Andres Gonzalez Bike Barn (Texas)
DNF Dylan Gray Southern Elite Teammate Top 5: Bill Quach
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 44   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrison Horton Northwest Cycling Club
2 Curtis George Griin / Mambo Cycling Team
3 Chris Marvin
4 Christopher Copeland Bike Barn Texas
5 Alexander Fleming Bike Barn Texas
6 W Kent snead ATC Racing
7 John Martin Bikesport
8 Connor Bazley Nac Velo-The Bike Shop
9 Bryce Billing
10 Shane Pavonetti Austinbikes/Revenant
11 Rich Russo Team Spincycle
12 W Andrew lechner Jubilee Subaru
13 Matt Miner Bicycle-Heaven
14 Isaac Porterfield International Christian Cycling Clu
15 Anthony Rosich Rozik
16 Brandon O'neal Woodlands Cycling Club Race Team
17 Kyle Walker Texas Tech University
18 Jacob Schofield
19 Blake Powitzky Cook Ford/Bay Area Cycling
20 Evert Klein
21 Gilbert Madrona SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
22 Stephen Maurice Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
23 Luis Gomez
24 Orlando Gonzalez Corinth Cycling/Harden Dental
25 William Martin
26 Ricardo Martinez Griin / Mambo Cycling Team Teammate Top 5: Curtis George
27 Evan Lee
28 Kris Bates VooDoo Racing
29 Christopher Dicaprio
30 Robert Mcdonald 787 Racing
31 Luke Haueter
32 Carlos Barrios Griin / Mambo Cycling Team Teammate Top 5: Curtis George
33 Kyle Simmons Bike Barn Texas Teammate Top 5: Christopher Copeland
34 Scott Crowley
35 John Clem Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Christopher Copeland
36 Davis Dombrowski Dominion - Falcon Bank
37 Luis Ruiz Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
38 Derek Strommen High Desert Bicycles Team
39 Steve Chism Bicycles Plus Racing
40 Jorge Lopez SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
41 Paul Negrete Houston Community College
42 Brian Cain
43 John Ricasio SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
44 Alex Hollanshead
45 Adriano Frechel
DNF John Ricasio SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
DNF Joshua Michael
DNF Luke Haueter
DNF Mathew Sides Team Yacht Club
DNF Lance Mooney Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maurizio Topini Woodlands Cycling Club Race Team
2 Philip Shama Shama Cycles
3 Brent Stein VooDoo Racing
4 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
5 Robert Diaz Bike Barn Texas
6 Oscar Barreto
7 Marc Coppedge Team Yacht Club
8 Daniel Piercy Violet Crown Sports Assoc
9 Nathan Lesniewski FRESH Racing
10 Alexander Vinot
11 Clint Fiedler Joes Pro Bikes
12 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
13 Stuart Page Shama Cycles Teammate Top 5: Philip Shama
14 Daniel Perkins Violet Crown
15 Kevin Franklin Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Maurizio Topini
16 Grant Woolf Bat City Cycling
17 Jeff Paulsen
18 Jesus Aguirre
19 Chuck Terrell
20 Barry Conlon Bat City Cycling
21 Josue Stevanato
22 Jeff Dykes Team Yacht Club
23 Paul Scott PLAN7 | BRIGHTFACE
24 David Gardner One Hour Racing
25 Clint Siddons Joe's Pro Bikes
26 James Engle Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Win: Maurizio Topini
27 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
28 Doug Baysinger Shama Cycles Teammate Top 5: Philip Shama
29 Luis E rosero Knobbies & Slicks
30 John Turlington Kelly's Team
31 Howard Chapman
32 John Powell VooDoo Racing Teammate Top 5: Brent Stein
33 Todd Mitchell
34 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
35 Chuck Lafferty FRESH Racing
36 Kevin Gibson Bike Barn Texas Teammate Top 5: Robert Diaz
37 Joe Sitterly
38 Kerry Bickerstaff FRESH Racing
39 Justin Joyner
40 Gerardo Morales
41 Greg Colvin Shama Cycles Teammate Top 5: Philip Shama
42 Michael Atzert Northwest Cycling Club
43 William Lewis FRESH Racing
44 William Hughes FRESH Racing
45 Jack Varcados Bayou City Racing
46 Eric Oneal The Woodlands Cycling Club
47 Mike Hutton Northwest Cycling Club
48 Stan Poe Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Robert Diaz
49 Ahmed King Shama Cycles Teammate Top 5: Philip Shama
50 Howard Garofano Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Hutchings Elbowz Racing
2 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Brant Speed Pedal Hard Cycling
4 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Win: Logan Hutchings
5 Elkin Arteaga Dallas BIke Works
6 Allen Abell Bicycle-Heaven
7 Christopher Powers Matrix/RBM
8 Tristan Uhl 787 Racing
9 Alberto Covarrubias
10 Colin Strickland Alchemy Racing Team - Texas
11 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
12 Jonathan Petrillo Race Team
13 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
14 Shawn Hodges PACC
15 Travis Burandt Alchemy Racing Team - Texas
16 Michael Sheehan Elbowz Racing Teammate Win: Logan Hutchings
17 Zachary Carlson Matrix/RBM
18 Nick Torraca Elbowz Racing Teammate Win: Logan Hutchings
19 Chris Carlson Matrix/RBM
20 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
21 Jason Short PACC
22 Ryan Dromgoole PACC
23 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
24 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
25 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
26 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheri Rothe Jubilee Subaru
2 Michelle Hayner Velossimo Racing
3 Catherine Moore ThinkFinance Racing
4 Andrea Thomas ThinkFinance Racing
5 Allison Atkinson ATC Racing
6 Jennifer Wagner Shama Cycles
7 Kim Jennings Jubilee Subaru Teammate Win: Sheri Rothe
8 Danielle Bradley Jubilee Subaru Teammate Win: Sheri Rothe
9 Kathleen Hattaway Jubilee Subaru Teammate Win: Sheri Rothe
10 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Catherine Moore
11 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Catherine Moore
12 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Win: Sheri Rothe
13 Ash Duban Comanche Racing
14 Allison Floyd River City Market Racing
15 Celina Richardson River City Market Racing
16 Mandy Heintz Shama Cycles
17 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
18 Karla Gendler Colavita Racing
19 Rebecca Angeles ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Catherine Moore
20 Caryn Montague ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Catherine Moore
21 Mary Jimenez Team LaS'port
22 Nicole Bevers Shama Cycles
23 ? Kathleen ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Catherine Moore
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Porterfield International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Bunkers The Mules International Cycling Tea
2 Katie Kantzes
3 Tracy Jones Bayou City Racing
4 Anne Flanagan ATC Racing
5 Faith Cooke
6 Christie Tracy Team ALS-C3
7 Kaylee Bazley
8 Brooke Williamson Shama Cycles
9 Carmen Hampton Bike Barn (Texas)
10 Helen Currie Northwest Cycling Club
11 Becky Strommen High Desert Bicycles Team
12 Kayla Bass FRESH Racing
13 Pamela Ferguson
14 Ashley Lesniewski FRESH Racing
15 Jeannie Lafferty FRESH Racing
16 Sandra Zavala Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 16