Log In
The Walburg Classic • Feb 23 2013
Clear, 56 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
2 Logan Sofjan Northwest Cycling Club
3 Gabriel Porterfield International Christian Cycling Clu
4 Austin Schneider Northwest Cycling Club
5 Julian Larkin KingRacingGroup
6 Paul Porterfield International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Macleod Williams Southern Elite
3 Duncan Coleman 787 Racing
4 Lance Mooney Northwest Cycling Club
5 Xavier Williams Southern Elite
6 Logan Vollentine T3Multisports
7 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
8 James Ryan Team Winded
9 Carter Tate One Hour Racing
10 Matthew Strange PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Christian danoy T3multisports T3Multisports
12 Jack Ryan Team Winded
13 Joshua Snider Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Lance Mooney
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Lesniewski FRESH Racing
2 Chuck Lafferty FRESH Racing Teammate Win: Nathan Lesniewski
3 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
4 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
5 Joe Gonzalez PACC
6 William Cearley LiftMaster-Tuneros Racing
7 Manuel Samaniego FRESH Racing Teammate Win: Nathan Lesniewski
8 Gregory Merrell Bayou City Racing
9 Bob Atkins
10 Alexander Vinot
11 Frank Velazquez
12 Chad Bagnell Rockwall Cycling
13 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
14 Clark Whitley Shama Cycles
15 Bill Viering MBBC Racing
16 Cody Pedigo Northwest Cycling Club
17 Robert Diaz Bike Barn Texas
18 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
19 Larry Crowson FRESH Racing Teammate Win: Nathan Lesniewski
20 Kerry Bickerstaff FRESH Racing Teammate Win: Nathan Lesniewski
21 George Steeves LiftMaster-Tuneros Racing
22 Paul Carroll LiftMaster-Tuneros Racing
23 Richard Linebaugh TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Gregg Goodwin
24 David Dederichs McKinney Velo Club
25 Brent Stein VooDoo Racing
26 Doug Baysinger Shama Cycles
27 W Kent snead ATC Racing
28 Scott Giancola McKinney Velo Club
29 Eddie Cadena McKinney Velo Club
30 Jeffrey Lloyd
31 Johnny Cox LiftMaster-Tuneros Racing
32 John powell Voodoo racing VooDoo Racing
33 Victor Williams Bike World Racing
34 Hugh Walker
35 Brandon O'neal Woodlands Cycling Club Race Team
36 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
37 Steven Kotar LiftMaster-Tuneros Racing
38 Michael Ramsey
39 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Gregg Goodwin
40 David Moulton
41 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
42 Michael Winders McKinney Velo Club
43 Lin Waters PACC Teammate Top 5: Joe Gonzalez
44 Gerardo Morales
45 Daniel Perkins Violet Crown
46 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
47 Shaun Porter
48 Andrew Powell Northwest Cycling Club
49 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
50 William Hughes FRESH Racing Teammate Win: Nathan Lesniewski
51 Josue Stevanato
52 James Engle Woodlands Cycling Club Race Team
53 Joel Shewry Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Gregg Goodwin
54 Sean Osborn
55 Jeff Martin
56 Nathan Scaggs MBBC Racing
57 Craig Jones VT Bike Stuff
58 Carey Allen
59 Sheldon Parmer Northwest Cycling Club
60 James Jackson
61 Luis Ruiz Northwest Cycling Club
62 Brad Boulton Team Bicycles inc Teammate Top 5: Gregg Goodwin
63 Julian Larkin KingRacingGroup
64 Ahmed King Shama Cycles
65 Mike Hutton Northwest Cycling Club
66 Ethan Ditmanson Broken Star Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 49   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Kremke Bike Barn (Texas)
2 John Korioth Mellow Johnny's Cycling Team
3 Cord Offermann Austinbikes/Revenant
4 Chris Lowry PROACTIVE
5 Bryan Reid Colavita Racing
6 Panayiotis Sotiriades PROACTIVE
7 Marc Parlette FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
8 Vic Alvarez Get Fit Cycling Race Team
9 Greg Binion Bike Barn Texas Teammate Win: Kevin Kremke
10 Wayne Strohman Team Undiscovered
11 Robb Bush GS Tenzing
12 Jeffrey Burnett LiftMaster-Tuneros Racing
13 Jason lewiss Atc racing ATC Racing
14 Joel Hawks FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
15 Michael Gacki FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
16 Edward Villarreal Team ALS
17 Marcus Arredondo Bike Barn (Texas) Teammate Win: Kevin Kremke
18 Justin Leighton GS Tenzing
19 David Richardson River City Market Racing
20 Rich Dotson FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
21 Rick Beckman Tri-City Bicycles
22 Cole Gober Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Cord Offermann
23 Brent Napier FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
24 Oktay Demirdal Neoteric Racing
25 Robert Watson Rockwall Cycling
26 Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing
27 Blake Rich
28 Russell Wiseman Colavita Racing Teammate Top 5: Bryan Reid
29 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
30 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
31 Marc Bergeron
32 Tom Warren TEAM FLAT BELLY ORGANICS
33 Karl Haussmann Kelly's Team
34 Eric Burkhart
35 John Ashe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Cord Offermann
36 Russell Carr 8 Sixteen Racing
37 Edwin Braun Get Fit Cycling Race Team
38 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Cord Offermann
39 Stephen Davidson McKinney Velo Club
40 Keith kelly Texas pro health racing Texas Pro Health Racing
41 Ernesto Cumpian
42 Michael C brown FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
43 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
44 Jeffrey Christiansen
45 Edgar Strange PARK PLACE DEALERSHIPS
46 Kerim Jacaman Dominion - Falcon Bank
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 21   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffry Fene McKinney Velo Club
2 James Slauson Bicycle-Heaven
3 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Win: Jeffry Fene
4 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
5 Mike Reade Arlington Velo Club
6 Tom Corradino Colavita Racing, Inc.
7 Tom Harrison Team Delirium Racing
8 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
9 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
10 Kevin Barton Joe's Pro Bikes
11 David Bumbaugh Red's Racing
12 Jeffery Scherer Team Bicycles Inc.
13 John woodson ?
14 Al Kline TEAM FLAT BELLY ORGANICS
15 Ken Germond Austin Nationals Cycling
16 Michael Thornton
17 Sam Childs
18 Jason Newman Team Cycle Progression
19 Leland Rusk GS Tenzing
20 Nard Moseley KingRacingGroup
21 Dan Dandrea Colavita Racing
22 Maner Shaw Team Delirium Racing
23 Joe Udell Kelly's Team
24 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
25 Michael Moist Sugar Cycles Factory Racing Teammate Top 5: Charles Huckabee
26 David Wolfe Violet Crown Sports Assoc
27 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
28 Joey Machado Bicycle Sport Shop Cyclocross Club
29 Warren Wicks Swami's Cycling Club
30 Frank Kurzawa Violet Crown
31 Gradyn Comfort Red's Racing
32 Bob Cowley Austin Nationals Cycling
33 Andrew smith Southwest cycling club racing Southwest Cycling Club Racing
34 Frederick Price Joe's Pro Bikes
35 Peter Mullarkey Violet Crown
36 Michael Ereli GCCA
37 Jamie Zitnik Colavita Racing
38 Jonathan Snow Cougar Cycling
39 Billy Wilson Team Bicycles Inc.
40 Martin Milliken Violet Crown
41 Dan Lundeen Gulf Coast Cycling Association
42 Brent Sears Team Bicycles inc
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 20   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage
2 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
3 George Heagerty Geri Atrix
4 William Allen Colavita Racing, Inc.
5 Paul Findell Austinbikes/Revenant
6 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
7 Ted Larson Mirage Teammate Win: David Parks
8 Richard Hall Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Paul Findell
9 Jack Avigael Dominion - Falcon Bank
10 Tommy Cole Matrix/RBM
11 Spencer Jewell Geri Atrix Teammate Top 5: George Heagerty
12 Steven Schoger The Woodlands Cycling Club
13 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
14 Igor broes The woodlands cycling club The Woodlands Cycling Club
15 Michael Wasson Matrix Cycling Club
16 Brigitte Jordan Colavita Racing, Inc. Teammate Top 5: William Allen
17 Chester Long Dominion - Falcon Bank
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Day GS Tenzing
2 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
3 Rob Newsom Woodlands Cycling Club Race Team
4 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Mark Rawlings GS Tenzing Teammate Win: Kenneth Day
6 Joseph Garcia Bicycle-Heaven
7 Kevin Girkins Team Cycle Progression
8 Robert Biard 787 Racing
9 Brian jones Gs tenzing GS Tenzing Teammate Win: Kenneth Day
10 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm
11 Kyle anderson Park place dealerships PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Zachary Carlson Matrix/RBM
13 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm
14 Nick Garcia US Military Cycling Team Fueled by
15 John Ryan Team Winded
16 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
17 Soren Jensen BH/Comedy Central
18 Robert Kane Bicycle-Heaven
19 Shaun Moffett Bike World Racing
20 Brent Wells Team Velocity Bike Shop
21 John Mckelvy Dallas Racing
22 Ryan Gabriel Tulsa Tough Racing pb ICEdot
23 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Paul Carty
24 Kyle Parrott Matrix/RBM
25 Patrick Mcgrath Joes Pro Bikes
26 Stephen Borski PACC Teammate Top 5: Adam Biwan
27 Pedro Martinez Southern Elite/Sun & Ski Sports
28 Jared Reynoso Matrix/RBM
29 Grant Najera Tulsa Tough Racing pb ICEdot
30 Brendan Sharpe Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Paul Carty
31 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
32 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
33 Abdias Benjamin hernandez Houston Community College
34 Bryan Marshall Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Paul Carty
35 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
Finishers: Cat 2: 32   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaime Olmo Griin / Mambo Cycling Team
2 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
3 Robby Ketterhagen 787 Racing
4 Alex Wolfe Alchemy Racing Team - Texas
5 Melvin Barrios Griin / Mambo Cycling Team Teammate Win: Jaime Olmo
6 Abel Ibarra Ghisallo Foundation
7 Said Assali Shama Cycles
8 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas Teammate Top 5: Alex Wolfe
9 Justin Stanley Dallas Bike Works
10 Jack Ishihara
11 Enoc Ishida Dallas BIke Works
12 Harry Mann ThinkFinance Racing
13 Richard Reitman Dallas BIke Works
14 Derek Alvarado Comanche Racing
15 Mitchell Sides Alchemy Racing Team - Texas Teammate Top 5: Alex Wolfe
16 Bryan Fissel Tom's Bicycles
17 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
18 Tyler stewart Dallas bike works Dallas BIke Works
19 Adam Mccullough
20 David Clary Griin / Mambo Cycling Team Teammate Win: Jaime Olmo
21 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
22 Matt Moore Team Wooly Mammoth
23 Dan Ronan Dallas BIke Works
24 Aaron Nelson Bike World Racing
25 Hans Wright LiftMaster-Tuneros Racing
26 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
27 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team Teammate Win: Jaime Olmo
28 Robert Archer Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Top 5: Bill Quach
29 Michael Wert GS Tenzing
30 Ryan Culp Team Winded
31 John Bain GS Tenzing
32 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
33 Tice Porterfield International Christian Cycling Clu
34 John Emerson McKinney Velo Club
35 Steve Sterling Plano Athletic Cycling Club/PACC
36 Jose Hernandez
37 Barry Brummund Knobbies & Slicks
38 Jason Rivers GS Tenzing
39 Patrick Storer Tad Hughes Custom Fit Studio
40 Ryan Godfrey Dallas BIke Works
41 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
42 Andres Gonzalez Bike Barn (Texas)
43 Marcus Kuliska
44 Jacob Wood Dallas BIke Works
45 Rick Francis Mirage
46 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
47 Grant Koontz Southern Elite Teammate Top 5: Bill Quach
48 Brian Petted Team Extreme
49 Bari Mayer 787 Racing Teammate Top 5: Robby Ketterhagen
Finishers: Cat 3: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Hughes FRESH Racing
2 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
3 Marc Coppedge Team Yacht Club
4 Orlando Gonzalez Corinth Cycling/Harden Dental
5 Richard Tatlow Kelly's Team
6 Michael Johnson DNA Racing
7 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
8 Daniel Burross Hotter'N Hell Hundred
9 Thomas Baert Matrix Cycling Club
10 Brian Pitre Kelly's Team Teammate Top 5: Richard Tatlow
11 Russell Terry
12 Chris Marvin
13 Timo Heister
14 Carl Stroud
15 Isaac Porterfield International Christian Cycling Clu
16 John martin Bikesport Bikesport
17 Curtis George Griin / Mambo Cycling Team
18 Jeremy Osborn
19 Garrison Horton Cadence Cyclery
20 Luis E rosero Knobbies & Slicks
21 Caleb Hulsey 787 Racing
22 Philip Ruthstrom Bayou City Racing
23 Timothy Phillips FG Law Racing
24 Stanton Kruse FCS Cycling
25 Clayton Mcgrath Joes Pro Bikes
26 Shane Mcelravy Tom's Bicycles
27 Amos Zimmermann
28 Kristofer Wagner Scott & White Community Cycling Clu
29 Wolfgang Bangerth Texas A & M University
30 Shane Pavonetti Austinbikes/Revenant
31 Blake Warden Ghisallo Foundation
32 W Andrew lechner Jubilee Subaru
33 Alex Vogt Comanche Racing
34 Connor simmons ?
35 Ben Cross Austinbikes/Revenant
36 Dylan Gray Southern Elite
37 Ricardo Martinez Griin / Mambo Cycling Team
38 Gregory Ostrowski
39 Robert Mcdonald 787 Racing
40 Paul Abel
41 Saul Gutierrez VooDoo Racing
42 Chris Vaughn Get Fit Cycling Race Team
43 Alberto Spishakoff
44 Jonathan Whaley Woodlands Cycling Club Race Team
45 Christian Newton
46 Dave Mccarthy Austinbikes/Revenant
47 John Turlington Kelly's Team Teammate Top 5: Richard Tatlow
48 Peter Winski Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robbie Chrisman 787 Racing
2 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
3 Emiliano Morales A Cycling Team
4 Stephen Maurice Northwest Cycling Club
5 Blake Schrader Jubilee Subaru
6 Benjamin Lowell 512-Racing p/b AJ's Cyclery
7 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
8 Saul Monarca Ghisallo Foundation
9 Kyle Olson
10 John Vogt Boneshaker Project
11 George Dias Tri-City Bicycles
12 Richard Fellinger
13 Jeff Paulsen
14 Jeff Cummings
15 David Luplow Team Army-USAC
16 Ross Spruiell
17 Luis dominguez Laredo cycling club Laredo Cycling Club
18 Brian wood 787 racing 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
19 Robert Senese
20 Osborne Dykes
21 Shane Carbonneau Velossimo Racing
22 Colt Curtis 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
23 Sean Currie Team El Paso
24 Jeff Jones
25 David r king ?
26 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Stephen Maurice
27 Monte Bennett Sun & Ski/Champion Core Racing
28 Rodolf Palencia Velossimo Racing
29 Thaddeus Hasse
30 Adam Bishop Team Undiscovered
31 Jason Amezquita 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
32 Hunter Harris 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
33 Barrett Raven Ghisallo Foundation
34 Terry Garrett Southwest Cycling Club Racing
35 Richard Nicholson
36 Omar Espinoza Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Stephen Maurice
37 Colby West 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
38 Bruce Hamilton
39 Jorge Maldonado Tri-City Bicycles
40 Javier Herrera Knobbies & Slicks Bike Shop
41 Randee Sneed Midwestern State University
42 Art Gonzalez Ghisallo Foundation
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 35   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Ramirez Ghisallo Foundation
2 Scott Crowley
3 Tyler Mitchell Bike Barn (Texas)
4 Spencer Nowell
5 Chuck Terrell
6 David Appleby Sun & Ski/Champion Core Racing
7 Brian wood 787 racing 787 Racing
8 John Vogt Boneshaker Project
9 Matt Miner Bicycle-Heaven
10 Xavier Beckham McKinney Velo Club
11 Lee Keeling Boneshaker Project
12 Donald Gordon
13 William anderson ?
14 Robert Ward The University of Texas at Austin
15 Stephen Maurice Northwest Cycling Club
16 Blake Schrader Jubilee Subaru
17 David Bockholt The Woodlands Cycling Club
18 Saul Monarca Ghisallo Foundation Teammate Win: Jose Ramirez
19 Jeff Cummings
20 David Luplow Team Army-USAC
21 Louis Yu The University of Texas at Austin
22 Eric Oneal The Woodlands Cycling Club
23 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team
24 Mikey Fundis LiftMaster-Tuneros Racing
25 Steven Guerrero
26 Jack Varcados Bayou City Racing
27 James Moody
28 John Cleaver
29 Art Gonzalez Ghisallo Foundation Teammate Win: Jose Ramirez
30 Wes Duff
31 Edwin Soto FRESH Racing
32 James Ortego
33 Sean Fannin
34 Joshua Porosky
35 Jorge Maldonado Tri-City Bicycles
36 Lawrence Ocampo Northwest Cycling Club
37 Mark Hinds Jubilee Subaru
38 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
39 Christopher Dicaprio
40 Virgil Gonzalez FRESH Racing
41 Luis Granados
42 Mark Barnett
43 Shelby Walston Sun & Ski/Champion Core Racing
44 Jordan Baird
45 Johnathan Cosby
46 James Silvis Violet Crown
47 Jose Chavez
48 Rodolf Palencia Velossimo Racing
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 40   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret Elbowz Racing
2 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
3 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Andrew Willis Marco Polo
6 Nick Torraca Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
7 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
8 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
9 Ryan Dromgoole PACC
10 Evan Bybee DNA Racing
11 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Mat Stephens Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
13 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC
14 Nicolai Brochner
15 Chad Cagle Tulsa Tough Racing pb ICEdot
16 Brice Jones Walmart/Baugh Financial
17 Jason Short PACC
18 Gabriel Baca DNA Racing
19 Simon Essl Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
20 Christopher Powers Matrix/RBM
21 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
22 Travis Burandt Alchemy Racing Team - Texas
23 Elkin Arteaga Dallas BIke Works
24 J Andrews PROACTIVE
25 Michael sheehan Elbowz racing Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
26 Mathew Ankney Tulsa Tough Racing pb ICEdot
27 Winfield Gibson Tulsa Tough Racing pb ICEdot
28 John mcallister Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
29 Jacob White Tulsa Tough Racing pb ICEdot
30 S Charles zamastil
31 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
32 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
33 Logan Hutchings Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
34 Christian House
35 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
36 Greg Hercules PACC
37 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
38 Joseph Schmalz Elbowz Racing Teammate Win: ? Bret
39 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
40 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
41 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
42 Loren Dodson Velossimo Racing
43 Adam Mills Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
44 Colton Jarisch Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
45 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
46 Brant Speed Pedal Hard Cycling
47 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
Finishers: Cat 1: 43   Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Howe T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Lily Howe
3 Rebecca Rivers T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Lily Howe
4 Gillian Marvin
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hailey Howe T3Multisports
2 Chantam Duong T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Stephens FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
2 Christina Smith
3 Julie Leth
4 Michelle Hayner Velossimo Racing
5 Jennifer Wagner Shama Cycles
6 Kim Jennings Jubilee Subaru
7 Jenny Park River City Market Racing
8 Jennifer Mix 787 Racing
9 Michelle Montoya Jubilee Subaru
10 Stephanie Page Shama Cycles Teammate Top 5: Jennifer Wagner
11 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
12 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
13 Jennifer Purcell Colavita-Fine Cooking
14 Allison Atkinson ATC Racing
15 Tiffany Stewart Threshold Endurance & Wellness
16 Regina Hancock Tom's Bicycles
17 Nadia Barrera River City Market Racing
18 Danielle Bradley Jubilee Subaru
19 Margaux Salas Colavita Racing
20 Ashlea Britton
21 Samantha Runnels ATC Racing
22 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest Teammate Win: Lauren Stephens
23 Mandy Heintz Shama Cycles Teammate Top 5: Jennifer Wagner
24 Suzy Snell Colavita Racing
25 Karla Gendler Colavita Racing
26 Lucy Needham Colavita Racing, Inc.
27 Melissa Kuliska
28 Ginny King KingRacingGroup
29 Ash Duban Comanche Racing
30 Ashley Weaver MSU / Hotter'N Hell Hundred
31 Marla Briley ATC Racing
32 Claire Routledge Hotter'N Hell Hundred
33 Ann Marie love Broken Star Cycling Team
34 Ashley Hiatt Ghisallo Foundation
35 Sheri Rothe Jubilee Subaru
36 Anne Duytschaever Cook Ford/Bay Area Cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Kantzes
2 Nicole Bevers Shama Cycles
3 Melissa Ruthven ATC Racing
4 Tracy Jones Bayou City Racing
5 Laura Sato
6 Anne Flanagan ATC Racing
7 Alexis hamilton ?
8 Kim Confman Colavita Racing
9 Rebecca Angeles ThinkFinance Racing
10 Phillipa Gordon
11 Lori Bergeron ATC Racing Teammate Top 5: Melissa Ruthven
12 Janice Cahalane
13 Grace Benes Woodlands Cycling Club Race Team
14 Julia Cushen
15 Pam Downs Colavita Racing
16 Leila Kasprzyk Austin Flyers Women's Cycling
17 Faith Cooke
18 Lori Francis Bicycle-Heaven
19 Amanda Gannon Austin Flyers Women's Cycling
20 Kathy Weldon Rockwall Cycling
21 Audrey Wanger Southwest Cycling Club Racing
22 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling
23 Megan Wolfe Team Cycle Progression
24 Melissa Symes FRESH Racing
25 Danielle Keller Colavita Racing
26 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing
27 Amber smolik Shama cycles Shama Cycles Teammate Top 5: Nicole Bevers
28 Jeannie Lafferty FRESH Racing
29 Jessie Tsai Bayou City Racing Teammate Top 5: Tracy Jones
30 Elizabeth Korinek Ghisallo Foundation
31 Ashley Lesniewski FRESH Racing
32 Michelle Reyero MBBC Racing
33 Tamra Roberts
34 Brooke Williamson Shama Cycles Teammate Top 5: Nicole Bevers
35 Judy Moist Sugar Cycles Factory Team
36 Christie Tracy Team ALS
37 Rebecca Forsyth Southern Elite/Sun & Ski Sports
38 Jessica Priest Austin Flyers Women's Cycling
39 Allie Porter
40 Tam Prater FRESH Racing
41 Michele fowler Shama cycles Shama Cycles Teammate Top 5: Nicole Bevers
42 Mariana cazares Laredo cycling club Laredo Cycling Club
43 Carole Burroughs FRESH Racing
44 Molly Elliott Team Cycle Progression
45 Suzi Aleksander
46 Buren Amov Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
Finishers: Cat 4: 40   Cat ?: 6