Log In
Sea Otter Classic - Stage 2 • Apr 19 2013
Clear, 55 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Hagman Jelly Belly Cycling 2:59:16
2 Kirk carlsen Prooffcycling.com Predator Carbon Repair 2:59:16
3 Cole House Cash Call Mortgage 2:59:21
4 Morgan Schmitt Jelly Belly Cycling 2:59:21 Teammate Win: Alexander Hagman
5 Gerardo Medina robles Stage 17-Cylance 2:59:24
6 David Santos Cash Call Mortgage 2:59:27
7 Justin Rossi Marc Pro - Strava 2:59:27
8 Geoffrey Curran Get Crackin' 2:59:27
9 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia 2:59:33
10 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b incase 2:59:36
11 Erik Slack Canyon Bicycles- Shimano 2:59:38
12 Michael Olheiser Cash Call Mortgage 2:59:38 Teammate Top 5: Cole House
13 Michael Weicht Cash Call Mortgage 2:59:38 Teammate Top 5: Cole House
14 Christopher Putt Canyon Bicycles- Shimano 2:59:42
15 Rene Corella braun Stage 17-Cylance 2:59:44 Teammate Top 5: Gerardo Medina robles
16 Timothy Rugg Kelly Benefits Strategies/LSV 2:59:48
17 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 2:59:51
18 Jos Leroux Get Crackin' 2:59:51
19 Kennett Peterson Team Rio Grande 2:59:51
20 Tyler Brandt Get Crackin' 3:00:01
21 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 3:00:05
22 Logan Owen California Giant Berry Farms/Specia 3:00:05
23 Erik Volotzky Get Crackin' 3:00:07
24 David Benkoski Team Clif Bar Cycling 3:00:07
25 Emerson Oronte Jelly Belly Cycling 3:00:18 Teammate Win: Alexander Hagman
26 Collin Berry Get Crackin' 3:00:18
27 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles- Shimano 3:00:18
28 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia 3:00:18
29 Tobin Ortenblad Bear Development Team 3:00:23
30 Chris Kriek Jelly Belly Cycling 3:00:32 Teammate Win: Alexander Hagman
31 Andrew Ulvestad Team Bike Religion-ShoAir 3:00:34
32 Ricardo Van der velde Jelly Belly Cycling 3:00:46 Teammate Win: Alexander Hagman
33 Cory Greenberg Get Crackin' 3:00:58
34 Logan Loader dope Cash Call Mortgage 3:01:12 Teammate Top 5: Cole House
35 Thiago Nardin Sao Francisco Saude/Powerade 3:02:22
36 Daniel Holloway Team Mikes Bikes p/b incase 3:02:25
37 Zack Noonan D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 3:02:25
38 Sean mazich Jelly belly Jelly Belly Cycling 3:02:30 Teammate Win: Alexander Hagman
39 Shawn Rosenthal Team Mikes Bikes p/b incase 3:03:43
40 Bryan Duke Bear Development Team 3:04:08
41 Sam Bassetti California Giant Berry Farms/Specia 3:04:56
42 Ben Bertiger Stage 17-Cylance 3:06:28 Teammate Top 5: Gerardo Medina robles
43 John Shalekbriski US Military Cycling Team 3:06:39
44 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 3:06:39
45 John Ryan Team Winded 3:07:02
46 Byron Anson Davis Bike Club Race Team 3:08:26
47 Fabrizio Vonnacher Cash Call Mortgage 3:08:58 Teammate Top 5: Cole House
48 Dwayne Farr US Military Cycling Team 3:09:56
49 Tyler Riedesel Canyon Bicycles- Shimano 3:09:56
50 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 3:09:56
51 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava 3:09:56
52 Cody Kaiser California Giant Berry Farms/Specia 3:11:06
53 Connor Mccutcheon Get Crackin' 3:11:34
54 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano 3:11:42
55 Antoelson Dornelles bruno Sao Francisco Saude/Powerade 3:14:27
56 Nathan Freed Marc Pro - Strava 3:14:27
57 Zachary Felpel Kelly Benefits Strategies/LSV 3:14:43
58 Marcus Smith Team Mikes Bikes p/b incase 3:15:05
59 Daniel Harm Stage 17-Cylance 3:15:43 Teammate Top 5: Gerardo Medina robles
60 Michael Valdez Stage 17-Cylance 3:15:52 Teammate Top 5: Gerardo Medina robles
61 Evan Rudd Fremont Bank 3:16:34
62 Jonathan D'alba Kelly Benefits Strategies/LSV 3:18:25
63 Hunter Huffman Canyon Bicycles- Shimano 3:18:33
64 Logan Phippen Canyon Bicycles- Shimano 3:18:41
65 Eric Riggs Team Mikes Bikes p/b incase 3:19:02
66 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 3:19:49
67 Fabian Reyes 3:21:55
68 Justin Mauch Kelly Benefits Strategies/LSV 3:22:41
69 Ranjodh Gill US Military Cycling Team 3:23:06
70 Dustin Armstrong Serious Cycling 3:23:08
71 Daniel Katz Stage 17-Cylance 3:23:17 Teammate Top 5: Gerardo Medina robles
72 Wesley Kline D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 3:23:33
73 Wes Holloway Cash Call Mortgage 3:24:31 Teammate Top 5: Cole House
74 Christopher Barton Cash Call Mortgage 3:25:15 Teammate Top 5: Cole House
75 Matthew Abdalah SquadraSF 3:27:13
76 Jacob Brewer US Military Cycling Team 3:33:02
77 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 3:34:01
78 Christofer Keeling D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 3:34:37
79 Andy Bestwick Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 3:34:50
80 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 3:34:55
DNF Martin Acosta Leopard-Sapporo Team
DNF Lee Peters SquadraSF
DNF Charles Luib Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
DNF Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
DNF Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
DNF Ben Frederick Kelly Benefits Strategies/LSV
DNF Taylor Clements Get Crackin'
Finishers: Cat 1: 56   Cat 2: 21   Cat 3: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Team Optum p/b Kelly Benefit Strate 2:22:21
2 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan7 2:22:21
3 Kristabel Doebel-hickok SPY-Giant Ride 2:22:24
4 Ally Stacher Specialized-lululemon 2:22:27
5 Mary Zider Colavita-Fine Cooking 2:22:27
6 Anne Usher Upper Echelon Fitness 2:22:27
7 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY16 2:22:27
8 Emma Grant Pinnacle p/b Argon 18 2:22:33
9 Alison Starnes Exergy TWENTY16 2:22:37
10 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 2:22:45
11 Laura Brown Colavita-Fine Cooking 2:22:48 Teammate Top 5: Mary Zider
12 Heather Fischer Exergy TWENTY16 2:22:52
13 Jamie Dinkins Colavita-Fine Cooking 2:22:55 Teammate Top 5: Mary Zider
14 Melanie Spath Team Tibco 2:23:08
15 Olivia Dillon NOW and Novartis for MS 2:23:10
16 Amber Gaffney Team Optum p/b Kelly Benefit Strate 2:23:23 Teammate Win: Jade Wilcoxson
17 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18 2:23:32
18 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing 2:23:32
19 Breanne Nalder DNA Cycling p/b Plan7 2:23:39 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
20 Joy Mcculloch Cash Call Mortgage 2:23:48
21 Felicia Gomez Pinnacle p/b Argon 18 2:23:59
22 Kelsey Withrow DNA Cycling p/b Plan7 2:24:01 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
23 Leah Guloien Colavita-Fine Cooking 2:24:10 Teammate Top 5: Mary Zider
24 Irena Ossola Team Kenda 2:24:37
25 Mary Elizabeth maroon SB Racing 2:26:59
26 Kathryn Bertine Colavita-Fine Cooking 2:32:50 Teammate Top 5: Mary Zider
27 Kaytie Scott DNA Cycling p/b Plan7 2:34:23 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
28 Keri Gibson DNA Cycling p/b Plan7 2:35:30 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
29 Rachel Cieslewicz DNA Cycling p/b Plan7 2:35:34 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
30 Kemille Garvin DNA Cycling p/b Plan7 2:36:27 Teammate Top 5: Flavia Oliveira
31 Kayla Sterling Exergy TWENTY16 2:43:00
32 Jennifer Valente Exergy TWENTY16 2:43:07
33 Kate Chilcott Vanderkitten 2:43:08
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 13   Cat ?: 5