Log In
Race Avenue Criterium • Jun 16 2013
Clear, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Barr SwashBuckler Brewing Co Cycling 1:00:04
1
2 Jonathan Glick Shirk's Racing presented by Trek Bi
2
3 John Clark Mid-Atlantic Juniors Cycling p/b KO
3
4 Bryce Ressler Shirk's Racing Presented by Trek Bi
4
5 Sean Rice Young Medalists
5
6 Jonathan Ruiz Lamprey Systems
6
7 Sebastian Byers Annapolis Bicycle Racing Team
7
8 Andrew Brooks Mason Dixon Velo/The Cycle Works
8
9 Mark Allain Shirks Racing Masters Team
9
10 Jeff Godfrey Thru It All Body Shop
10
11 Steven Francisco University of Delaware
11
12 Charles Arensberg Equipe Vitesse
12
13 Luke Mysko L.C.B.C.
13
14 Jeremy Hunter Thru It All Body Shop
14
15 Taylor Lantz Shirk's Racing Presented by Trek
15
16 Darin Benson Thru It All
16
17 John Wilson Thru It All Body Shop
17
18 Jacob Vellaccio Squadra Coppi
18
19 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
19
20 Chad Swanger Kelly Benefit Strategies/LSV
20
21 Christopher Rassekh ChamRakh Cycling and Multisport Rac
21
22 Todd Bickling BIKE DOCTOR p/b DigiSource
22
23 Daniel Diem PTS Racing
23
24 Matthew Dishart Thru It All Body Shop
24
25 Stuart Witkowski Young Medalists
25
Teammate Top 5: Sean Rice
26 Frank Lao Mineola Bike
26
27 Gerald Burkett Phenix Velo Club
27
28 Araron Miller Thru It All Body Shop
28
29 Samuel Cowans QCW breakawaybikes.com/ifractal
29
30 George Sherman Gotham Cyclists
30
31 Mike Zban Thru It All Body Shop
31
32 Michael Bowe Doylestown Bike Works
32
33 Jay Downs ChamRakh Cycling
33
34 Kyle Penny Young Medalists
34
Teammate Top 5: Sean Rice
35 Chris Peris Thru-It-All Body Shop Inc
35
36 Adam Snoke Thru It All Body Shop
36
37 Alexander Roberts SPINTECK CYCLING TEAM
37
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Stottlemyer Team Integrity Cycling p/b Insight 1:03:13
1
2 Peter Harris Young Medalists
2
3 Samuel Margolis Team Vortex
3
4 Gregory Zielinski Equipe Vitesse
4
5 Jeff Wolf Equipe Vitesse
5
6 Michael Lambert Green Mountain Cyclery
6
7 Joseph Yacono Drexel University Cycling
7
8 Gregory Sherrick Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
8
9 Roger Picker Kelly Benefit Strategies/LSV
9
10 Eric Moon Swashbuckler Brewing Co
10
11 Kenny Niernberg Breakawaybikes.com - QCW Cycling
11
12 Kirk Hunsecker Green Mtn Cyclery
12
13 Michael Montgomery
13
14 Tom Lausch Green Mtn Cyclery
14
15 Michael Lane Zimmerman Racing
15
16 Nick Sears Scott Pro Mountain Bike Team
16
17 Jim Pollak Thru It All Body Shop
17
18 Jeremiah White Shippensburg University of Pennsylv
18
19 Tyler Shaffer Superior Oxygen
19
20 Keith Kline Blue Mountain Velo
20
21 Timothy Norejko Thru It All Body Shop
21
22 Benjamin Strine Thru It All Body Shop
22
23 Todd Hudson Doylestown Bike Works
23
24 Andrew Walker University of Delaware
24
25 Kenn Barfell Equipe Vitesse
25
Teammate Top 5: Gregory Zielinski
26 Lance Johnson Kelly Benefits Strategies/LSV
26
27 Michael Mccormick Blue Mountain Velo
27
28 Mark Dennis Blue Mountain Velo
28
29 William Brown Green Mountain Cyclery
29
30 Jesse Manuel Mason Dixon velo/The Cycle Works
30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Lindemuth SwashBuckler Brewing Co Cycling 0:51:01
1
2 Myles Matteson DC Triathlon Club
2
3 Scott Raschke
3
4 Kevin Marriner Team Independence p/b Fuji Bikes
4
5 Scott Bowser Swashbuckler Brewing Co
5
Teammate Win: Jason Lindemuth
6 David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F
6
7 Adam Erb Mason Dixon Velo/ The Cycle Works
7
8 Anthony George
8
9 Amilcar Samudio
9
10 Tim Rogers KnoxVelo Club
10
11 Mark Price Keystone Velo P/B Nuts About Granol
11
12 Brian Kopan Swashbuckler Brewing Company
12
Teammate Win: Jason Lindemuth
13 Joshua Lewis Slippery Rock University
13
14 Sean Harmer First City Cycling Team
14
15 Sonny Do thru it all body shop
15
16 Dave Reinhart
16
17 Eugene Gallagher
17
18 Ryan Lenox
18
19 Eric Speelman
19
20 Steve Edgett Blue Mountain Velo
20
21 Mark Kilgore
21
22 James Drumm Wooden Wheels
22
23 Chris Sherdel Keystone Velo P/B Nuts About Granol
23
24 Jim Schutawie Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
24
25 William Fife
25
26 Trevor Hershey West End Cycling Club
26
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Iglewicz PA Masters RC 1:03:09
1
2 Mark Light Liberty Cycle
2
3 Torrey Marks Trestle Bridge Racing
3
4 Andy Johnson Mason Dixon Velo/The Cycle Works
4
5 Mike Degeorge Watchung Wheelmen
5
6 Colin Sandberg Team GPOA
6
7 John Levkulic Gotham Cyclists
7
8 Gale Hess Thru It All Body Shop
8
9 Edward Krasnai Speedsleev
9
10 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
10
11 Nick Price Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
11
12 Kenneth Whittington
12
13 Russell Blake Thru It All Body Shop
13
14 Dusty Stone Shirks Racing Masters Team
14
15 Mark Huber Epic Racing
15
16 Steve Sandacz breakawaybikes.com p.b. QCW
16
17 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
17
18 Jeff Godfrey Thru-It-All Body Shop Inc
18
19 Steve Weaber Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
19
20 Jonathan Glick Shirk's Racing presented by Trek Bi
20
21 Brian Trdina GPOA
21
22 Karl Woitas Chester County Cycling Foundation
22
23 Frederick Billet Alliance Environmental
23
24 Brad Ober Thru-It-All Body Shop Inc
24
25 Matthew Dishart Thru It All Body Shop
25
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Grimwood World Cup Ski & Cycle Racing Team 0:46:25
1
2 Brad Ober Thru It All Body Shop
2
3 David Margolin Colavita Racing Inc.
3
4 Joe Hamilton PA Masters RC
4
5 David Grant Chester County Velo - Iron Hill
5
6 Martin Mrugal PA Masters RC
6
7 Bill Gros Integrated Sports Medicine p/b Pyra
7
8 Peter Fickinger Chester County Velo
8
Teammate Top 5: David Grant
9 Theodore Inoue Liberty Cycle
9
10 Paul Williams Epic Racing
10
11 Christopher Rassekh ChamRakh Cycling and Multisport Rac
11
12 Jan Felice Thru It All Body Shop
12
Teammate Top 5: Brad Ober
13 Darren Hartman World Cup Ski & Cycle Racing Team
13
Teammate Win: Robert Grimwood
14 Jay Downs ChamRakh Cycling
14
15 Brian Mcandrews SPINTECK CYCLING TEAM
15
16 Scott Hodder Signature Cycles/Rockstar
16
17 Jeff Overstreet Chester County Velo
17
Teammate Top 5: David Grant
18 Mike Zban Thru It All Body Shop
18
Teammate Top 5: Brad Ober
19 David Black Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
19
20 Darin Benson Thru It All
20
21 Noel Heitmann Thru It All Body Shop
21
Teammate Top 5: Brad Ober
22 Christopher Candy Chester County Velo
22
Teammate Top 5: David Grant
23 Jeffery Markham Thru It All Body Shop
23
Teammate Top 5: Brad Ober
24 Kevin Saint clair Mainline Cycling
24
25 Dennis Penny Thru-It-All Body Shop Inc
25
26 George Kotokis guy's racing club
26
27 Bob Reuther Chester County Velo
27
Teammate Top 5: David Grant
28 Stephen May Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
28
29 Abe Barley Mason Dixon Velo/The Cycle Works
29
30 Michael Bowe Doylestown Bike Works
30
31 Angry Ric steele Tri State Velo - Amoroso Race Team
31
32 Chip Berezny Bike Line/LWA
32
33 Randy Haluck Thru It All Body Shop
33
Teammate Top 5: Brad Ober
34 James Weidner Shirks Racing Masters Team
34
35 Bob Turner Thru It All Body Shop
35
Teammate Top 5: Brad Ober
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 18   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio PA Masters RC 0:51:03
1
2 James Alvord q.c.w
2
3 Stephen Erb Equipe Vitesse
3
4 Bill Fleming PA Masters RC
4
Teammate Win: Joseph Manacchio
5 Chip Berezny Bike Line/LWA
5
6 Robert Kehl
6
7 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle
7
8 Martin Lorenz Guy's Racing Club
8
9 Angry Ric steele Tri State Velo - Amoroso Race Team
9
10 Jerry Jacobs 545 Velo
10
11 Robert Wellmon Breakawaybikes.com - QCW Cycling
11
Teammate Top 5: James Alvord
12 Jay Hoffman Tri State Velo
12
13 Bob Turner Thru It All Body Shop
13
14 William Care ERA Cycling
14
15 Patrick Gellineau Team Somerset
15
16 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle
16
17 William Gentile Thru-It-All Body Shop
17
18 Robert Casciato Team Alliance Environmental
18
19 Roger Rabey ERA Cycling
19
20 James Weidner Shirks Racing Masters Team
20
21 Mark Matthews QCW Cycling
21
Teammate Top 5: James Alvord
22 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING
22
23 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle
23
24 Marcy Diem Thru-It-All Body Shop
24
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Stanley Morgan Stanley Cycling Team 0:51:03
1
2 Leone Pizzini first state vello sport
2
3 John Warfel
3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Lonchar Peanut Butter & Co. Human Zoom 0:50:07
1
2 Colleen Gulick Team Kenda p/b RACC
2
3 Dana Walton Team Alliance Environmental
3
4 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen/High Gear Cyclery
4
5 Rebecca Chan CAWES p/b Specialized
5
6 Kimberly Zubris Peanut Butter & Co. Human Zoom
6
Teammate Win: Julia Lonchar
7 Kathleen Wulfkuhle CAWES p/b Specialized
7
Teammate Top 5: Rebecca Chan
8 Carren Stika Pennsylvania State University
8
9 Tara Taylor TayloredFit
9
10 Pamela Schmaldinst Vortex
10
11 Sarah Grogan Peanut Butter & Co. Human Zoom
11
Teammate Win: Julia Lonchar
12 Marcy Diem Thru-It-All Body Shop
12
13 Melissa Tabas Breakawaybikes.com - QCW Cycling
13
14 Lisa Staub Mason Dixon Velo/The Cycle Works
14
15 Elizabeth Tyrell Team Somerset
15
16 Cheryl Osborne Artemis
16
17 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling
17
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Volk T-town elite 0:28:57
1
2 Svetlana Mack Rock Creek Velo
2
3 Iris Ford Artemis
3
4 Beth Fayant North Point Women's Racing Team
4
5 Carole Harris Artemis
5
6 Molly Wood Thru It All Body Shop
6
7 Kaitlyn Mittan Artemis
7
Teammate Top 5: Iris Ford
8 Laura Loss
8
9 Jennie Huh
9
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2