Log In
Hopkins Rasberry Festival Criterium • Jul 14 2013
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mulrooney Synergy 01:09:36
1
2 Colton Barrett UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi 01:09:36
2
3 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six 01:09:36
3
4 Laszlo Alberti Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:09:37
4
5 Tristin Bentzler Synergy 01:09:37
5
Teammate Win: Tim Mulrooney
6 Michael Woell Freewheel Bike 01:09:37
6
7 Aaron Shaw Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:09:37
7
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
8 Nicholas Kimpton MBRC/Flanders 01:09:37
8
9 Gregg Brandt UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 01:09:38
9
10 Chris Doig Freewheel Bike 01:09:38
10
11 Jens Brabbit Brone's Bike Shop 01:09:38
11
12 Robert Ferris 01:09:39
12
13 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc. 01:09:39
13
14 Sean Mailen Flat City Cycling Club Inc. 01:09:39
14
15 Adam Gorski Freewheel Bike 01:09:39
15
16 Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:09:40
16
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
17 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc. 01:09:40
17
18 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 01:09:41
18
19 Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:09:41
19
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
20 Gregory Lavick Synergy 01:09:41
20
Teammate Win: Tim Mulrooney
21 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance 01:09:41
21
22 Tyler Hecht Saint Cloud State University 01:09:42
22
23 John Loquai MBRC/Flanders 01:09:42
23
24 Mike Kokotovich Synergy 01:09:42
24
Teammate Win: Tim Mulrooney
25 Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club 01:09:42
25
26 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc. 01:09:42
26
27 Rick Laliberte Synergy 01:09:42
27
Teammate Win: Tim Mulrooney
28 Ian Stanford Revolution Cycle/Twin Six 01:09:43
28
Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
29 Micah Moran Trek Midwest Team 01:09:43
29
30 Daniel Svedberg St Paul Bicycle Racing Club 01:09:43
30
31 Daniel Stahlmann St Paul Bicycle Racing Club 01:09:43
32 Vince Rosetta Synergy 01:09:48
Off The Back
Teammate Win: Tim Mulrooney
33 Andrew Gierke Synergy 01:09:49
Off The Back
Teammate Win: Tim Mulrooney
34 Gerald Finken St Paul Bicycle Racing Club 01:09:56
Off The Back
35 Matt Muyres Freewheel Bike 01:10:00
Off The Back
36 Adam Froemming Freewheel Bike 01:10:00
Off The Back
37 Kyle Olson Synergy 01:10:08
Off The Back
Teammate Win: Tim Mulrooney
38 Matthew Petersen Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:10:15
Off The Back
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
39 Jay Woller MBRC/Flanders 01:10:15
Off The Back
40 Eric Serantoni St Paul Bicycle Racing Club 01:10:20
Off The Back
41 Joshua Roeser Revolution Cycle/Twin Six 01:10:52
Off The Back
Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
42 Daniel Currell St Paul Bicycle Racing Club 01:10:59
Off The Back
43 James Tainter Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:11:08
Off The Back
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
44 William Greenwood Freewheel Bike 01:11:19
Off The Back
45 Alex Butterfield MBRC/Flanders 01:07:08
Off The Back
46 Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 01:07:59
Off The Back
Teammate Top 5: Laszlo Alberti
47 Thai Nguyen 01:09:53
Off The Back
DNF Sam Beveridge Freewheel Bike 00:34:57
DNF David Zimmermann 00:21:40
DNF Drew Wilson CycloCarbon 00:51:30
DNF Nathan Klump Team Wheel & Sprocket 00:33:18
DNF Tim Karels Minneapolis Bicycle Racing Club 00:36:04
DNF Matthew Broeren Rochester 00:46:26
DNF Mike Johnson Synergy 00:34:39 Teammate Win: Tim Mulrooney
DNF Andrew Frye St Paul Bicycle Racing Club 00:40:21
DNF Jeff Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz 00:38:18
DNF Kent Throlson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:29:42 Teammate Top 5: Laszlo Alberti
DNF Trent Ping River Valley Cycling Club- RVCC 00:25:36
DNF James Parker St Paul Bicycle Racing Club 00:43:03
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 26   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Middlestaedt Revolution Cycle/Twin Six 00:27:39
2 Carter Eng Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:27:42
3 Trek Malarski Omnium Racing 00:27:44
4 Will Curtis Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:29:00
5 Mikael Ellingson 00:29:00
6 Spencer Buchanan St Paul Bicycle Racing Club 00:28:23
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Roeser Revolution Cycle/Twin Six 00:45:20
1
2 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 00:45:20
2
3 Laszlo Alberti Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:45:20
3
4 Matt Muyres Freewheel Bike 00:45:21
4
5 Mark Skarpohl MBRC/Flanders 00:45:21
5
6 Andrew Frye St Paul Bicycle Racing Club 00:45:22
6
7 Mark Mlinar MBRC/Flanders 00:45:22
7
Teammate Top 5: Mark Skarpohl
8 William Mayavski Omnium Racing 00:45:22
8
9 Jay Henderson Hollywood Cycles 00:45:23
9
10 Jay Woller MBRC/Flanders 00:45:23
10
Teammate Top 5: Mark Skarpohl
11 Alex Butterfield MBRC/Flanders 00:45:23
11
Teammate Top 5: Mark Skarpohl
12 Ian Stanford Revolution Cycle/Twin Six 00:45:23
12
Teammate Win: Joshua Roeser
13 Gregory Lavick Synergy 00:45:23
13
14 Robert Danneker Shamrocks Racing 00:45:23
14
15 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 00:45:24
15
16 Keven Kvalsten Kenwood Racing 00:45:24
16
17 Paul Krumrich G.S. Circo Azzurro 00:45:25
17
18 Gerald Finken St Paul Bicycle Racing Club 00:45:26
18
19 James Parker St Paul Bicycle Racing Club 00:45:26
19
20 Scott Flanders Minneapolis Bicycle Racing Club 00:45:27
20
21 Kevin Sidwell St Paul Bicycle Racing Club 00:45:28
21
22 Jeff Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz 00:45:34
23 Charles Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz 00:45:35
24 Thomas Pletcher Minneapolis Bicycle Racing Club 00:45:39
25 Clayton Shepard MBRC/Flanders 00:45:40 Teammate Top 5: Mark Skarpohl
26 Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:45:40 Teammate Top 5: Laszlo Alberti
27 Mike Johnson Synergy 00:45:41
28 Gregory Kondrasuk Shamrocks Racing 00:45:42
29 Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:45:42 Teammate Top 5: Laszlo Alberti
30 Michael Mardosz Team Helen's 00:45:43
31 Robert Ashton MBRC/Flanders 00:45:48 Teammate Top 5: Mark Skarpohl
32 Kent Throlson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:45:49 Teammate Top 5: Laszlo Alberti
33 Todd Schmidt 00:45:58
34 Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:45:47 Teammate Top 5: Laszlo Alberti
35 Michael Phillips G.S. Circo Azzurro 00:45:58
DNF Chad Mcguire Flat City Cycling Club Inc. 00:12:59
DNF Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team 00:11:29
DNF Kerr Hedley 00:09:36
DNF Mark Betzer Revolution Cycle/Twin Six 00:14:33 Teammate Win: Joshua Roeser
DNF Peter Schweich Shamrocks Racing 00:33:42
DNF John Bryant St Paul Bicycle Racing Club 00:28:58
DNF Mark Halstrom Revolution Cycle/Twin Six 00:22:51 Teammate Win: Joshua Roeser
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 22   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Gray MBRC/Flanders 00:26:07
Off The Front
2 Mark Skarpohl MBRC/Flanders 00:26:08
Off The Front
Teammate Win: Dave Gray
3 Chris Black Morgan Stanley /Specialized 00:26:27
1
4 Dan Schueller Gopher Wheelmen 00:26:28
2
5 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish 00:26:28
3
6 Scott Flanders Minneapolis Bicycle Racing Club 00:26:28
4
7 Clayton Shepard MBRC/Flanders 00:26:29
5
Teammate Win: Dave Gray
8 Bruce Macgibbon Minneapolis Bicycle Racing Club 00:26:29
6
9 Gerald Finken St Paul Bicycle Racing Club 00:26:29
7
10 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle 00:26:29
8
11 Thomas Pletcher Minneapolis Bicycle Racing Club 00:26:29
9
12 Roger Karnopp Flat City Cycling Club Inc. 00:26:29
10
13 Gary Johnson MBRC/Flanders 00:26:29
11
Teammate Win: Dave Gray
14 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club 00:27:26
Off The Back
15 Kerr Hedley 00:27:37
Off The Back
16 Steven Redelsperger St Paul Bicycle Racing Club 00:26:26
17 Timothy Bauer Flat City Cycling Club Inc. 00:26:32
18 Paul Mueller Minneapolis Bicycle Racing Club 00:26:37
19 David Lewis 00:26:30
20 Philip Johnson Minneapolis Bicycle Racing Club 00:26:31
21 Earl Kincaid 00:26:46
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Gierke Synergy 00:50:04
2 Marcus Bush 00:50:07
1
3 Steven Redelsperger St Paul Bicycle Racing Club 00:50:07
2
4 Kyle Olson Synergy 00:50:07
3
Teammate Win: Andrew Gierke
5 Jake Boening Joyride 00:50:08
4
6 Andre Ptak Mandalay Bay/McGhie's 00:50:08
5
7 Charles Denis Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 00:50:08
6
8 Tim Karels Minneapolis Bicycle Racing Club 00:50:08
7
9 Daniel Svedberg St Paul Bicycle Racing Club 00:50:08
8
Teammate Top 5: Steven Redelsperger
10 Dominic Howes Team Hoigaard's 00:50:08
9
11 Mike Kokotovich Synergy 00:50:09
10
Teammate Win: Andrew Gierke
12 Michel Dalal Team Hoigaard's 00:50:09
11
13 Nick Watts St Paul Bicycle Racing Club 00:50:09
12
Teammate Top 5: Steven Redelsperger
14 Nathan Klump Team Wheel & Sprocket 00:50:09
13
15 Kevin Laux Team Hoigaard's 00:50:09
14
16 Andrew Heikes Omnium Racing 00:50:09
15
17 Nathan Birkmeier 00:50:09
16
18 Don Schmeichel 00:50:09
17
19 Travis Pedley 00:50:09
18
20 Matthew Broeren Rochester 00:50:09
19
21 Brian Malarski Omnium Racing 00:50:09
20
22 James Vansloun Birchwood/GIS 00:50:10
21
23 Mark Betzer Revolution Cycle/Twin Six 00:50:10
22
24 Eric Boyles Behind-Bars/LGR 00:50:10
23
25 Wil Kratz Team Hoigaard's 00:50:11
24
26 Taylor George Birchwood/GIS 00:50:11
25
27 Benito Juarez Team Hoigaard's 00:50:11
26
28 James Buddenbaum 00:50:11
27
29 David Aguirer 00:50:12
28
30 Ken Hum Joyride 00:50:21 Teammate Top 5: Jake Boening
31 Charles Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz 00:50:35
32 Noah Wilson Joyride 00:50:57
Off The Back
Teammate Top 5: Jake Boening
33 David Hart ISCorp Cycling/NCSF 00:50:13
34 Daniel Thompson 00:51:29
Off The Back
DNF Ethan Berry Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:51:01
DNF Noah Middlestaedt Revolution Cycle/Twin Six 00:05:55
DNF Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club 00:29:00 Teammate Top 5: Steven Redelsperger
DNF Mark Halstrom Revolution Cycle/Twin Six 00:22:00
DNF Mark Long Omnium Bike Shop 00:28:16
DNF Charles Spanjers Pennsylvania State University 00:19:08
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 16   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Ptak Mandalay Bay/McGhie's 00:45:45
1
2 Brian Malarski Omnium Racing 00:45:47
2
3 Travis Pedley 00:45:48
3
4 Robert Ashton MBRC/Flanders 00:45:48
4
5 Ryan Carlson Twin Six 00:45:49
5
6 Aaron Avenido Joyride 00:45:49
6
7 Eric Boyles Behind-Bars/LGR 00:45:49
7
8 Kevin Laux Team Hoigaard's 00:45:49
8
9 Michel Dalal Team Hoigaard's 00:45:49
9
10 James Vansloun Birchwood/GIS 00:45:49
10
11 Frederick Gray Birchwood/GIS 00:45:50
11
12 Todd Thurmes Freewheel Bike 00:45:50
12
13 Joe Meyer Mitsubishi Laser/Grand Performance 00:45:50
13
14 Daniel Thompson 00:45:50
14
15 Eric Thoerner Birchwood/GIS 00:45:50
15
16 Dan Peterson 00:45:50
16
17 Michael Pasdo St Paul Bicycle Racing Club 00:45:51
17
18 Noah Middlestaedt Revolution Cycle/Twin Six 00:45:51
18
19 James Buddenbaum 00:45:51
19
20 Noah Wilson Joyride 00:45:51
20
21 Douglas Malmgren Birchwood/GIS 00:45:53
21
22 Dylan Randolph Flat City Cycling Club Inc. 00:45:53
22
23 Loren Willis Synergy 00:45:54
23
24 Andrew Heikes Omnium Racing 00:45:55
24
Teammate Top 5: Brian Malarski
25 Ryan Larson Birchwood/GIS 00:45:55
25
26 Michael Oday 00:45:56
26
27 Tim Stone Kenwood Racing 00:45:59
Off The Back
28 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc. 00:46:01
Off The Back
29 Mike Lemmage Balance Cycling 00:46:14
Off The Back
30 Todd Stordahl MBRC/Flanders 00:46:16
Off The Back
Teammate Top 5: Robert Ashton
31 Andrew Phung 00:46:36
Off The Back
32 Benito Juarez Team Hoigaard's 00:46:53
Off The Back
33 Jayson Brunette Great Plains Cycling Club 00:45:37
Off The Back
34 Brady Bargman 00:42:59
Off The Back
35 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club 00:42:59
Off The Back
36 Travis Sjostrom University of Minnesota Cycling - T 00:45:56
Off The Back
37 David Olson 00:46:43
Off The Back
38 Keith Johnson Behind-Bars/LGR 00:46:43
Off The Back
39 Edward Kaiser Balance Cycling 00:46:38
Off The Back
DNF Brian Klempke 00:12:40
DNF Ezequiel Juarez 00:14:04
DNF Fritz Westphal 00:27:50
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bjorn Larson St Paul Bicycle Racing Club 00:13:06
2 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:13:08
3 Anya Malarski County Cycles 00:13:40
4 Benjamin Juarez 00:13:41
5 Mikael Ellingson 00:13:41
6 Nick Carter St Paul Bicycle Racing Club 00:13:41 Teammate Win: Bjorn Larson
7 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:14:06 Teammate Top 5: Samuel Westlake
8 Gavin Yares 00:14:07
9 Axel Sontgerath St Paul Bicycle Racing Club 00:14:07 Teammate Win: Bjorn Larson
10 Ethan Peterson St Paul Bicycle Racing Club 00:14:49 Teammate Win: Bjorn Larson
11 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:14:49 Teammate Top 5: Samuel Westlake
12 Cyrus Nordhougen 00:14:50
13 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc. 00:13:46 Teammate Top 5: Samuel Westlake
14 Ellis Nordhougen Crossniacs 00:13:46
15 Anthony Hilligoss Angry Catfish 00:15:27
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teresa Moriarty 00:47:05
2 Mia Loquai ISCorp Cycling Team 00:47:05
3 Linda Sone Minneapolis Bicycle Racing Club 00:47:07
4 Jennie Zhu Joyride 00:47:10
5 Angie Johnson Bike & Fitness/Subway Cycling Team 00:47:27
6 Anya Malarski County Cycles 00:47:28
7 Cheryl Barker SilverCycling 00:47:29
8 Allison Deroma Girl Fiend Cycling Team 00:47:33
9 Kristy Henderson Hollywood Cycles 00:47:48
10 Sarah Pritzker 00:47:48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski County Cycles 00:30:12
1
2 Nancy Runge The Bike & Fitness Co. 00:30:13
2
3 Meghan Mason Birchwood/GIS 00:30:13
3
4 Sarah Pritzker 00:30:13
4
5 Kimberly Ault Girl Fiend Cycling Team 00:30:13
5
6 Adriana Diplacido 00:32:11
Finishers: Cat 4: 6