Log In
Vacaville Gran Prix • Aug 25 2013
Clear, 81 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
2 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
3 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raley's
4 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
5 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Kevin Metcalfe
6 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
7 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Kevin Metcalfe
8 Scott Penzarella Studio Velo
9 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
10 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
11 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
12 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
13 Max Mack Health is Wealth
14 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
15 Shaun Bagley Momentum Racing p/b Global CTI
16 David Jones Kovarus/Wells Fargo Racing Team
17 John Funke Team Mike's Bikes p/b incase
18 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
19 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Christopher Baker
20 Steve Thomsen Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
21 Gregory Anderson Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Kevin Metcalfe
22 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
23 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Christopher Baker
24 Dave Kause
25 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
26 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team
27 James Herzman Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
28 Richard Steele Lange Twins Winery Racing Team
29 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Christopher Baker
30 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
31 Ryan Ley Audi
32 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
33 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM
34 Sean Ekins California Pools
35 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
36 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
37 Eric Davis SquadraSF
38 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
39 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
40 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
41 Rann Valdez Leopard-Sapporo Team
42 Trevor White SquadraSF
43 Steve Showler Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Christopher Baker
44 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
45 Anthony Eng Team Oakland Cycling
46 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 21   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
2 Garrett Marking Chico Corsa
3 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
4 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
6 Robert Sperling R4R-Make A Wish
7 Sean Ekins California Pools
8 Alex Lockwood Fusion Sport USA
9 Raul Arias j.r. SJBC
10 Johnathan Barbus Leopard-Sapporo Team
11 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
12 Tyler Kraus
13 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
14 Robert Lander Davis Bike Club
15 James Sears Team City Sacramento
16 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
17 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
19 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team
21 Joseph Sullivan SJBC
22 Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
23 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
24 Christopher Johnston Tonka Cycle & Ski/Minnesota Cycling
25 Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
26 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
27 Casey Fallon Data Driven Athlete Teammate Win: Eric Brickler
28 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
29 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
30 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
31 Dan Adkins Metromint Cycling
32 Jules Goguely Rhode Island School of Design
33 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
34 Sammy Trujillo Victory Velo Racing
35 Irving Arguello ThirstyBear Cycling
36 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
37 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
38 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
39 Thomas Theisen Davis Bike Club
40 Michael Miller Metromint Cycling
41 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
42 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Win: Eric Brickler
43 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
44 David Jones Kovarus/Wells Fargo Racing Team
45 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
46 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Esparza Audi/Kryki Sports
2 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
3 Justin Paulson Victory Velo Racing
4 Gavin Murray red peloton
5 Michael Logan Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Eamon Keating Red Peloton
7 Antonio Miranda KINETIC CYCLES
8 Daniel Corral Metromint Cycling
9 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Scott Hooper Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Garcia Blas Bike Station Aptos
12 Adrian luis ?
13 Benjamin Connolly Team City Sacramento
14 Jeffrey Pritchett DAVIS BIKE CLUB RACE TEAM
15 Bernard Cushing Team Mike's Bikes p/b Incase
16 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing
17 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
18 Justin Madison Precision Fuji Oval
19 Paul Mitchell Rio Strada
20 Erik Funk
21 Frank Yang Metromint Cycling
22 Brian Bonham 2WheelCycling
23 Edwin Ma Peninsula Velo Racing
24 Glenn Wallin Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
25 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
26 Jeffrey Wayland Metromint Racing
27 Matthew Kesselring
28 Richard Nagel Team Velo Wrench
29 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing
30 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing
31 Simon Tuttle
32 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen
33 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
34 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
35 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
36 James Whitney
37 Rider Unknown
38 Huy Tran Metromint Cycling
39 David Krumwiede Metromint Cycling
40 Gregg Lehman Team Precision Fuji-Oval Racing
41 Matthew Dailey Davis Bike Club Juniors
42 Yao Saetern San Francisco State University
43 Bernard Orencia Genentech Bicycle Club
44 Kevin Donovan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Douglas Schaller
45 Brandon Gatan
46 Blake Ridgway Colavita Racing Inc.
47 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
Finishers: Cat 4: 45   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Chow
2 Samuel Worthington Ca Pools/Primal racing
3 James Swift VeloWrench
4 Jonathan Gunning
5 Joe Singer
6 Jt Peebles
7 Dante Campanile
8 Bahati Worley Bahati foundation
9 Jose Rodriguez
10 Justin English
11 Mathew Miller Peninsula Velo Racing
12 Andrew Battistessa Rio Strada Racing
13 Matthew Johnson Dolce Vita
14 Jan Stastny
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Incase
2 Justin Rossi Marc Pro - Strava
3 Adam Switters Team Mike's Bikes
4 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Logan Loader dope CashCall Mortgage
6 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
7 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
8 Jeannes Thibault
9 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
10 Maxim Jenkins 5-hour Energy p.b. Kenda
11 Daniel Kosykh Encino Velo
12 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: Brandon Trafton
13 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports
14 Ariel Herrmann Metromint Cycling
15 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
16 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Brandon Trafton
17 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
18 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports
19 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
20 Giuseppe Errico SquadraSF
21 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joshua Carling
22 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
23 Tyler Brandt Get Crackin'
24 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
25 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
26 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
27 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
28 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
29 Benjamin Swedberg California Giant Berry Farms/Specia
30 Brian Funk Metromint Cycling
31 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
32 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling
33 Travis T Giga OM-ARO Pistachios
34 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: Brandon Trafton
35 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joshua Carling
36 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Team
37 Matt Mckinzie Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
38 Erick Anderson Sunapee Racing Team
39 Jeff Eisenberg Fusion Sport USA
40 Trevor White SquadraSF
41 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM
42 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
43 Rob Dahl Metromint Cycling
44 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
45 Paul Penn Bahati Foundation-CA
46 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
47 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18
2 Katharine Hall Metromint Cycling
3 Mary Elizabeth maroon SBRacing
4 Starla Teddergreen Vanderkitten
5 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
6 Laura Jorgensen
7 Kristin Drumm Red Peloton
8 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
9 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
10 Judith Wexler Folsom Bike/VW/Raley's
11 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
12 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Women's Cycling
13 Sara Bird Leopard-Sapporo Team
14 Sofia Marin Pacific Crush Racing
15 Josie Morgan Fremont Bank Cycling Team
16 Clarice Sayle
17 Jane Robertson Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
18 Elise Hazlewood Red Racing
19 Audrey Biehle Rio Strada Racing
20 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
21 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
22 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
23 Amanda Seigle metromint cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
24 Anna Lindstrom Leopard-Sapporo Team
25 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
26 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clarice Sayle
2 Michelle Khare
3 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team
4 Angel Garbarino
5 Audrey Biehle Rio Strada Racing
6 Lesley Jensen Rio Strada Racing
7 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Melanie Wong
8 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Melanie Wong
9 Eva Olin Michael David Winery Cycling Team
10 Madeline Finch Rio Strada Racing Teammate Top 5: Audrey Biehle
11 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing Teammate Top 5: Audrey Biehle
12 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
13 Tasha Rossi Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5