Log In
North Star Grand Prix - Cannon Falls Road Race • Jun 12 2014
Clear, 60 degrees, wind 18 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Anderson Optum p/b Kelly Benefit Strategies*
2 Luis Alberto romero amaran Jamis Hagens Berman*
3 Heath Blackgrove Boneshaker Project
4 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia
5 Jesse Anthony Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Win: Ryan Anderson
6 Ian Crane Jamis Hagens Berman*
7 Gerry Druyts
8 Juan Jose haedo Jamis Hagens Berman* Teammate Top 5: Luis Alberto romero amaran
9 Tom Zirbel Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Win: Ryan Anderson
10 Benjamin Jacques-maynes Jamis Hagens Berman* Teammate Top 5: Luis Alberto romero amaran
11 Alexander Candelario Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Win: Ryan Anderson
12 William Routley Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Win: Ryan Anderson
13 Tom Devriendt
14 Timothy Stevens
15 Fabrizio Vonnacher KHS-Maxxis-JAKROO
16 Fabio Calabria Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
17 Zack Noonan UCI CT: Airgas Cycling
18 Michael Olheiser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
19 Benjamin Wolfe UCI CT: Jelly Belly Cycling
20 Michael Vingerling
21 Mac Brennan UCI CT: Bissell Cycling
22 Kennett Peterson UCI CT: Firefighters Upsala CK
23 Scott Zwizanski Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Win: Ryan Anderson
24 David Santos KHS-Maxxis-JAKROO
25 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
26 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
27 Patrick Kos
28 Ruben Companioni Jamis Hagens Berman* Teammate Top 5: Luis Alberto romero amaran
29 Travis Mccabe UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
30 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano
31 Orlando Garibay Incycle-Predator Components Elite T
32 Coulton Hartrich SeaSucker / Guttenplan Coaching
33 Christophe Sleurs
34 Stef Vanzummeren
35 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling
36 Luis Enrique davila UCI CT: Jelly Belly Cycling
37 Mat Stephens Boneshaker Project Teammate Top 5: Heath Blackgrove
38 Steve Fisher UCI CT: Jelly Belly Cycling
39 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
40 Andrew Sjogren UCI CT: Jelly Belly Cycling
41 Sean mazich Jelly belly UCI CT: Jelly Belly Cycling
42 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
43 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan Coaching
44 Chad Hartley
45 Johnathan Freter UCI CT: Jelly Belly Cycling
46 Jeremy Powers UCI CT: Jelly Belly Cycling
47 Emile Abraham Predator Cycling
48 Greg Ratzell UCI CT: Airgas Cycling
49 Gabriel Baca ELBOWZ Racing
50 Joshua Johnson BISSELL-ABG-GIANT
51 Jacob Arnold
52 Stephan Hirsch BISSELL-ABG-GIANT
53 Tyler Brandt BMW Development Team
54 Brad Neagos BISSELL-ABG-GIANT
55 Kaler Marshall Audi
56 Flavio Alejandro
57 Jordan Cullen Hagens Berman U-23
58 Anthony Canevari Athlete Octane
59 Chris Winn Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
60 Tristin Bentzler Synergy
61 Tobin Ortenblad Quick Release
62 Andrew Dahlheim
63 Chris Yotter Mitsubishi Laser/Grand Performance
64 Stephen Welsh
65 Corentin Cherhal
66 Charles 'mac' cassin Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
67 Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six
68 Rene Corella
69 Anton Varabei
70 Stephen Hall
71 Peter Disera
72 Nick Torraca Boneshaker Project Teammate Top 5: Heath Blackgrove
73 Brandon Etzl
74 Edward Kim Gateway Harley-Davidson
75 Kevin Massicotte
76 Brian Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
77 Ansel Dickey California Giant Berry Farms/Specia Teammate Top 5: Stefano Barberi
78 Benjamin Swedberg California Giant Cycling
79 David Kessler California Giant Cycling
80 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores
81 Steven *davis KHS-Maxxis-JAKROO
82 Garrick Valverde GP Velotek
83 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
84 Carson Lange VooDoo U23
85 Shawn Daurelio KHS-Maxxis-JAKROO
86 Pierre Louis verot
87 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
88 Gerd Dekeijzer
89 Simon Strobel
90 Freddie Rodriguez UCI CT: Jelly Belly Cycling
91 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
92 James Glasspool
93 Daniel Katz BMW Development Team
94 Kit Recca Horizon Organic/Einstein Bros Cycli
95 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching
96 Andrew Buntz Credite Velo - Trek
97 Travis Livermon UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
98 Chris Stastny UCI CT: Firefighters Upsala CK
99 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six
100 Tristan Uhl ATC Racing
101 Matthew Zimmer Mitsubishi Laser/Grand Performance
102 Griffin Easter UCI CT: Airgas Cycling
103 Morgan Schmitt UCI CT: Jelly Belly Cycling
104 Kevin Gottlieb UCI CT: Airgas Cycling
105 Eric Marcotte UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
106 Matt Schaupp BMW Development Team
107 Brant Speed Driveway Series Racing
108 Eric Losak SPY GIANT RIDE p/b MRI
109 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
110 Colton Barrett
111 Devin Clark Athlete Octane Cycling
112 Michael sheehan Elbowz racing Boneshaker Project Teammate Top 5: Heath Blackgrove
113 Ryan O'boyle xXx Racing
114 Luke Williams
115 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson
116 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies/LSV
117 Sergio Escutia
118 Brian Ellison Mitsubishi Laser/Grand Performance
119 Connor Mccutcheon
120 Bryce Young Canyon Bicycles - Shimano
121 Adrian Flores Boneshaker Project Teammate Top 5: Heath Blackgrove
122 Josh Johnson Gateway Harley-Davidson
123 Brett Kielick Kelly Benefit Strategies/LSV
124 Tim Savre Mitsubishi Laser/Grand Performance
125 Nicholas Coil Think Finance p/b Trek Bike Stores
126 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
127 Ross White Credite Velo - Trek
Finishers: Cat 1: 92   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carmen Small Specialized-lululemon*
2 Coryn Rivera UnitedHealthcare*
3 Leah Kirchmann Optum p/b Kelly Benefit Strategies*
4 Lizzie Williams Vanderkitten
5 Joanne Kiesanowski Optum p/b Kelly Benefit Strategies*
6 Jade Wilcoxson Optum p/b Kelly Benefit Strategies*
7 Alison Powers UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
8 Tayler Wiles Specialized-lululemon* Teammate Win: Carmen Small
9 Ariane Horbach Kakookies Collegiate All-Stars
10 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
11 Amanda Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
12 Rushlee *buchanan UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
13 Maura Kinsella Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Top 5: Leah Kirchmann
14 Ally Stacher Specialized-lululemon* Teammate Win: Carmen Small
15 Denise Ramsden Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Top 5: Leah Kirchmann
16 Amy Charity Vanderkitten Teammate Top 5: Lizzie Williams
17 Kelly Catlin Kakookies Collegiate All-Stars
18 Sharon Laws UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
19 Annie Ewart Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Top 5: Leah Kirchmann
20 Lauren Tamayo UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
21 Janel Holcomb Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Top 5: Leah Kirchmann
22 Elizabeth Wilborne UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
23 Lauren Hall Optum p/b Kelly Benefit Strategies* Teammate Top 5: Leah Kirchmann
24 Hannah Barnes UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
25 Ruth Winder UnitedHealthcare* Teammate Top 5: Coryn Rivera
26 Gillian Carleton Vanderkitten Teammate Top 5: Lizzie Williams
27 Jessica Allan Specialized-lululemon* Teammate Win: Carmen Small
28 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking
29 Jenny Rios Garneau Factory Team
30 Kendall Ryan Team TIBCO II
31 Cinthia Lehner Kakookies Collegiate All-Stars
32 Anika Todd
33 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
34 Diana Penuela
35 Ivy Audrain Keller Rohrback Cycling
36 Samantha Schneider UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
37 Flavia Oliveira Firefighters-Vikru
38 Amber Markey ISCorp Cycling/NCSF
39 Allison Arensman Kakookies Collegiate All-Stars
40 Amy Cutler FCS|Zngine p/b Mr. Restore
41 Starla Teddergreen Cloud Racing p/b Ride2Recovery
42 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing
43 Joy Mcculloch KHS-Maxxis-JAKROO
44 Kate Chilcott
45 Sara Bird Kakookies Collegiate All-Stars
46 Kristabel Doebel-hickok UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
47 Sara Clafferty UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
48 Anna Christiansen Specialized-lululemon* Teammate Win: Carmen Small
49 Bethann Orton
50 Miranda Griffiths
51 Erica Zaveta FCS|Zngine p/b Mr. Restore
52 Korina Huizar
53 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
54 Joanie Caron
55 Danielle Bradley Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
56 Stephanie Wetzel Midatlantic Colavita Women
57 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
58 Cecilia Davis-hayes Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
59 Sydney Running
60 Alexandra Burton
61 Brenna Wrye-simpson
62 Mandy Heintz Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
63 Ash Duban Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
64 Holly Beard R & M
65 Anne Donley
66 Brianna Walle UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
67 Vanessa Drigo Garneau Factory Team
68 Kelli Richter PSIMET Racing
69 Jeannie Kuhajek
70 Amie Krasnozon PainPathways Cycling Team
71 Megan Gray SCCA/Starbucks Cycling
72 Michelle Khare
73 Carol Jeane sansome St Paul Bicycle Racing Club
74 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
75 Adelaide Tillinghast VeloWorks-Spokes Etc
76 Jacqueline Parker Cloud Racing p/b Ride2Recovery
77 Brittany Lindores
78 Cristina Hughes
79 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
80 Amy Bradley
81 Lexie Millard ISCorp Cycling/NCSF
82 Lenore Pipes CARE4CYCLING powered by Solomon Cor
83 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
84 Lindsay Bayer Colavita Racing
85 Ann Koehler Lagunitas Racing
86 Tracey Cameron Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
87 Cheryl Fuller-muller Garneau Factory Team
88 Cady Chintis Les Petites Victoires
89 Nicole Mertz ISCorp Cycling/NCSF
90 Georgina Beech
91 Lilda Lucero garza saucedo
92 Sarah Szefi PSIMET Racing
93 Kim Jennings Bicycles Outback Racing/LifeVantage
94 Corey Coogan cisek The Fix Studio
95 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
96 Jennifer Rife Birchwood/GIS
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 41   Cat 4: 1   Cat ?: 19