Log In
Long Run Park • Mar 14 2015
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling Team
2 Patrick Walle Scenic City Velo
3 Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
5 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
6 Patrick Quinn Think Green-Pedal the Planet
7 Daniel Lam ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Jonathan Jacob
8 John Francisco VO2
9 Joshua Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Jonathan Jacob
10 Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
11 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
12 Colton Barrett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
13 Adam Leibovitz ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Jonathan Jacob
14 Brice Brookshire Clarksville Schwinn/Rapid Transit
15 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
16 Michaelee Bowes Scenic City Velo Teammate Top 5: Patrick Walle
17 Gunner Dygert ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Jonathan Jacob
18 Jos Chalmers Bissell
19 Chad Clemons Matson Money
20 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
21 Craig Stokan Clarksville Schwinn/Rapid Transit
22 Dakota Mcdivitt Team Village Cyclery
23 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
24 Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting
25 Luke Momper Ft. Wayne Outfitters
26 Andrzej Banaszkiewicz Bissell ABG Giant
27 Anthony Vicino xXx Racing
28 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Ryan Shean
29 Nathan Moorhouse WDT-Allvoi International Cycling Te
30 John Woods Team Upland Brewing
31 Samuel Kieffer Think Green-Pedal the Planet
32 Kyle Mindick xXx Racing
33 Jason Chatham Litespeed-BMW
34 Sam Winters Celerity Cycling
35 Richard Stuart Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
36 Christopher Poptic ZWS / Bertolli
37 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
39 Matt Bole Team Dayton Bicycling
40 Nicola La motta Team Dayton Bicycling
41 Nathaniel Cornelius Think Green-Pedal the Planet
42 Andy Prickett Team Dayton Cycling
43 Jason Karew Cincinnati Velo Club
44 Cory St clair Cincinnati Velo Club
45 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
46 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay
47 Sam Harbison Team Upland Brewing
DNF Robert Sherman Team Dayton - Relevant Works
DNF Ryan Romenesko None
DNF Matt Gittings Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Ryan Shean
DNF Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
DNF Jamie Klein Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF Owen Stone Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF Alex Wieseler Team Upland Brewing
DNF Joel Fischer None
DNF Eric Boltz Zephyr Wheel Sports
DNF Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay
DNF George Boren Team Evansville Music Academy
DNF Christopher Craig None
DNF James Coudright SBR Quantum Racing
83 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Ryan Shean
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 26   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Dell Team Upland Brewing
2 James Book Clarksville Schwinn powered by Whay
3 Alek Minkis Team Upland Brewing Teammate Win: Charles Dell
4 Owen Stone Clarksville Schwinn powered by Whay
5 Christopher Craig None
6 Dustyn Smith Zephyr Wheel Sports
7 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Win: Charles Dell
8 Edward Fritzinger Papa John's Racing Team
9 Jedidiah Fritzinger Papa John's Racing Team
10 Ryan Romenesko None Teammate Top 5: Christopher Craig
11 Jamie Kline
12 Anthony Vicino xXx Racing
13 Jacob Hoggard ROLLFAST
14 Eric Boltz Zephyr Wheel Sports
15 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
16 Collin Brunk None Teammate Top 5: Christopher Craig
17 Justin Bird Papa Johns Racing Team
18 Steven Lee None Teammate Top 5: Christopher Craig
19 Francis Mancisco
20 William Bobrow Papa Johns Racing Team
21 Ruben Bacon Peloton Sports Group
22 Nicholas Beirne Papa Johns Racing Team
23 Robert Harris Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: James Book
24 Joe Fuller Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: James Book
25 Richard Garr 859 Cycling
26 Joe Hanauer STFD
27 Nick Sapp T3 Cycling Team
28 Benjamin King University of Louisville
29 Aj Sood IUCC
30 Matthew Arlyck Team Louisville
31 James Coudright SBR Quantum Racing
32 Thomas Lane 859 Cycling
33 Logan Newman Peloton Sports Group
34 Tyler Roberts International Christian Cycling
35 Dale Eads Zephyr Wheel Sports
36 ? Henry xXx Racing
37 Aaron Denney VCC Endura
DNF Dylan Nash None Teammate Top 5: Christopher Craig
DNF Cameron Fisk Papa Johns Racing Team
DNF Jack Crump
DNF Christopher Coslow Clarksville Schwinn powered by Whay Teammate Top 5: James Book
DNF Rob Bruyer ZWS / Popsicle
DNF Matthew Chartier None Teammate Top 5: Christopher Craig
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 27   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Garr 859 Cycling
2 Kyle Knight None
3 Benjamin Richardson Team Nebo Ridge
4 Thomas Lane 859 Cycling Teammate Win: Richard Garr
5 Francis Mancisco
6 Steven Lee None
7 Gene James Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Benjamin Richardson
8 Matthew Chartier None Teammate Top 5: Kyle Knight
9 Patrick Bucayu Scheller's Racing Team
10 Ben Brantley Team Louisville
11 Tibet Spencer None Teammate Top 5: Kyle Knight
12 Aj Sood IUCC
13 Joe Hanauer STFD
14 Nolan Eastman None Teammate Top 5: Kyle Knight
15 Trevor Jahn Purdue University
16 Brendan Wise Scholars Inn Bakehouse
17 Luke Tormoehlen
19 Max Nelson
20 Steven Toby Somerset Cycling Club
21 Jack Evans Somerset Cycling Club
22 Denis Beiter
23 Michael Zhang None Teammate Top 5: Kyle Knight
24 Luke Ahern Phi Delta Theta
25 Eric Allen Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Benjamin Richardson
26 Austin Roach
27 Aaron Denney VCC Endura
28 David Hall VCC Endura
29 Blake Klenovich None Teammate Top 5: Kyle Knight
DNF Roj Warstler SPY GIANT RIDE p/b GQ-6
30 Shane Moreillon Cure Chasers
31 Travis Hall VCC Endura
DNF Joseph Matacale Evansville Music Academy
DNF Thomas Svenstrup Sigma Nu - Indiana University
DNF Jeremy Crawford Sigma Nu - LoKe Bicycles
DNF John Hyndman Beta Theta Pi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rikus Van zyl University of Louisville
2 Derek Flynn None
3 John Hayden University of Louisville Teammate Win: Rikus Van zyl
4 Coy Phillips Team Louisville
5 John Hyndman Beta Theta Pi
6 Michael Saviers Team Tampax
7 Evan Kuhl None Teammate Top 5: Derek Flynn
8 Ryan Martin Team Louisville Teammate Top 5: Coy Phillips
9 Joseph Matacale Evansville Music Academy
10 Ismael Mercado Central Kentucky Wheelmen
11 Daniel Paz Commonwealth Eye Surgery/Crankworks
12 David Hall VCC Endura
13 Josh Goodman University of Louisville Teammate Win: Rikus Van zyl
14 Evan Cruson UofL Cycling
15 Jacob Holtgrewe UofL Cycling
16 Abner Miralda Uof L Racing Team
17 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
18 Ryson Walden University of Louisville Teammate Win: Rikus Van zyl
19 Igal Flegmann None Teammate Top 5: Derek Flynn
20 Chase Widener Prochain Cycling
21 Ryan Sprau None Teammate Top 5: Derek Flynn
22 Philip Lovekamp Indiana University-Bloomington
23 Paul Cappiello Team Louisville Teammate Top 5: Coy Phillips
24 Travis Hall VCC Endura
25 Devin Brown Canyon Bicycles - Shimano
26 Robert Clark Team Stihl
Finishers: Cat 5: 22   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Widener Prochain Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Bacon Peloton Sports Group
2 Nathan Doyon
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Newman Peloton Sports Group
2 Carter Jackson None
3 Ryan Bredemeyer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Cornelius Think Green-Pedal the Planet
2 Jason Karew Cincinnati Velo Club
3 Matt Bole Team Dayton Bicycling
4 David Hauber Texas Roadhouse Cycling
5 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team
6 William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
7 Michael Scott None
8 Robert Sherman Team Dayton - Relevant Works
9 Edward Wimmer Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Matt Bole
10 Steven Toby Somerset Cycling Club
DNF Andrzej Banaszkiewicz Bissell ABG Giant
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
2 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
3 George Boren Team Evansville Music Academy
4 John Schmitz Team Indiebike p/b IU Health
5 Dean Peterson ZIPP Masters Team
6 Joe Fox Gray Goat Sports
7 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: John Schmitz
8 Alan Willey Queen City Wheels
9 Jack Evans Somerset Cycling Club
10 Ivan Murdock US Military Cycling Team
11 Thomas Hawley Team Evansville Music Academy Teammate Top 5: George Boren
12 Steven Eastman Rogue Racing Project
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Dygert Twenty 16 cycling
2 Frida Helena ranning Marian University Cycling Team
3 Gabriella Arnold Marian University Cycling Team
4 Riley Missel Marian University Cycling Team
5 Katherine Santos Cincinnati Cyclocross
6 Sierra Siebenlist Scarlet Fire Racing p/b Matthews Bi
7 Valarie Gossage Scarlet Fire
8 Shera Clark Clarksville Schwinn powered by Whay
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Lieberman None
2 Rachel Metherd None Teammate Win: Elizabeth Lieberman
3 Amy Kruger
4 Blair Boden Rogue Racing Project
5 Jenny Denney
6 Missy Ware VCC Endura
7 Lindsay Riggs None Teammate Win: Elizabeth Lieberman
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Faith Montreuil Red Zone
2 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 4: 2