Log In
Hammer Velo Criterium • Jun 1 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Leritz Team S+M
2 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Michael Medina Hapi-Go!
4 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
5 Jeff Turner Dallas Bike Works
6 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
7 Rick Metz bicycleattorney.com
8 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team
9 Rick Boston Bellovaci United
10 Erik Bakker Ironclad/Yakima
11 Greg Stokes
12 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilit
13 Jonathan Puskas Jonathan Puskas
14 Darren Ferris Hammer Velo
15 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
16 Michael Szwaya bicycleattorney.com
17 John W siwinski
18 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
19 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
20 Tim Bergmann Word-RCB by Cyclisme
21 John Porter Bellovaci United
22 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
23 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
24 Andrew Marges Hammer Velo
25 Spencer White Stumptown Cycling Club
26 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita
27 David German Hammer Velo
28 Bret Berner River City Bicycles
29 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team
30 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
31 Joseph Boquiren
32 Jamie Fitzgerald Veloforma
33 James Webb Beaverton Bicycle Club
34 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima
35 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Brian Powell
37 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
38 John Prosser Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
2 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Barry Ironmonger Bikesale.com
4 Nick Duckstein Bikesale.com
5 Eric Holman Bikesale.com
6 David Mccasker Portland Velo Racing Team
7 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
8 Jeff Tedder Hammer Velo
9 Eric Anderson Dr Will Bar
10 Mike Murray Bike Central
11 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Clint Ebert bicycleattorney.com
13 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Luis Valls Upper Echelon Fitness and Rehabilit
15 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Alan Whitney
16 Jonathan Lyons
17 Darell Provencher Team Rose City
18 Gordy Bolstad Bikesale.com Teammate Top 5: Barry Ironmonger
19 Greg Estes Hammer Velo
20 Paul Beveridge Bikesale.com Teammate Top 5: Barry Ironmonger
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Massey Bikesale.com
2 Lori Brault
3 Angela Horton gapay Hammer Velo
4 Daphne Moore Hammer Velo
5 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
6 Meg Mautner Bike Central
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Godfrey Bike Central
2 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
4 Grant Mcelroy Team Specialized Racing
5 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
6 Nick Duckstein Bikesale.com
7 Joel Crouch Ironclad/Yakima
8 James Randall HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
9 Rob Thompson Ironclad/Yakima
10 ? ?
11 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
12 Aaron Aikin Dr Will Bar
13 Simon Robins Team Wooly Mammoth
14 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
15 Erik Bakker Ironclad/Yakima
16 Paul Zagacki bicycleattorney.com
17 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
18 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
19 Kris Fischer Heartstrings Cycling
20 Zachary Utz Ruckus Test Team
21 Scott Willson Gentle Lovers
22 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
23 Aaron Leritz Team S+M
24 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
25 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
26 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
27 Joe Martin Ironclad/Yakima
28 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
29 Byron Breeden Guinness Cycling Team
30 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
31 Mitch Denham FASTER Performance Center
32 Rick Metz bicycleattorney.com
33 Casey Davidson bicycleattorney.com
34 David Godfrey Rubicon
35 Rich Barrows only or not att
36 Norrene Godfrey Rubicon
37 Keegan O'neill Trailhead Coffee Roasters
38 Zach Rotstein With Heart Cycling
39 Julie Krasniak Rapha Focus
40 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
41 Cameron Beard Bend Endurance Academy
42 Neil Friedrich
43 Joel Fletcher With Heart Cycling
44 ? ?
45 Steve Dale bicycleattorney.com
46 Bret Berner River City Bicycles
47 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
48 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Cole Hilton
49 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
50 Clint Ebert bicycleattorney.com
51 Andrew Rothe Bikesale.com
52 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Stephan Niquet
53 Bryon Cline
54 John Prosser Pacific Power Blue Sky
55 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Cole Hilton
56 Ryan Smith Ironclad/Yakima
57 Eric Anderson Dr Will Bar
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
2 Josh Anderson
3 Eddie Wang River City Bicycles
4 Ryan Hieb
5 Colin Rowan Corner Cycle
6 Nils Tillstrom BriHOP Cycling
7 Rick Boston Bellovaci United
8 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Andrew Hadd
11 Erik Hammerquist Capitol Velo
12 Matt Edler crank
13 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
14 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
15 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
16 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita
17 Jeff Marain
18 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA
19 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
20 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
22 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team
23 Dennis Gaskill Bike Newport-Bier One Teammate Win: Jonathan Sun
24 Geoff Grummon crank
25 Erik Borghoff Trusty Switchblade
26 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
27 Nick Hudson Portland State University
28 Timothy Scheumann
29 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
30 Drew Coleman Hammer Velo
31 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
32 John W siwinski
33 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
34 John Porter Bellovaci United
35 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
36 ? ?
37 Anthony Disano
38 Troy Sexton Bridgetown Velo
39 Gerard Smith Upper Echelon Fitness and Rehabilit
40 Charlie Marchetti flynn
41 Alistair Corkett Guinness Cycling Team
42 Will Hahn
43 Dylan Mcshooter Guinness Cycling Team
44 Bronson Shafer Guinness Cycling Team
45 Jamie Fitzgerald Veloforma
46 Mark Armstrong
47 Isaac Potoczny-jones Hammer Velo
48 Mark Bailey
49 Joel Mccarthy River City Bicycles Teammate Top 5: Eddie Wang
50 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
51 Will Hawkins Trusty Switchblade
52 Christian Braun Portland State University
53 Jon Deleonardo Hammer Velo
54 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood
55 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters
56 Kyle Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilit
57 Dan Koslicki
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 9   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Droege Filth and Fury
2 Brian Lynch Dr Will Bar
3 Eric Thomas
4 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Michael Hopkins Planet X p/b On One
6 Jacob Scott
7 Mark Bailey
8 Mark Lagioia
9 Tim White Word-RCB by Cyclisme
10 Mark Bothe
11 Kevin Jacobs
12 Tom Kelly Planet X p/b On One Teammate Top 5: Michael Hopkins
13 Joe Lagerstrom
14 Steve Zimba
15 Clark Henry Team Rose City
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Gharst Beaverton Bicycle Club
2 Owen Szwaya bicycleattorney.com
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme
5 Malique Sabb Word-RCB by Cyclisme
6 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Michael Metz bicycleattorney.com Teammate Top 5: Owen Szwaya
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
2 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy
4 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
5 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling
6 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
7 Erik Hammerquist Capitol Velo
8 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
9 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
10 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
11 Alex White Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
3 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
4 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Marcel J delisser Full Circle Cycling Powered by Pure
7 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
8 David Sherman Bridgetown Velo
9 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Aaron Coker
10 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com
11 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
12 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
13 Warren Atkey Bikesale.com
14 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
15 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
16 Thomas Cody Dark Horse
17 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Artner
18 Simon Robins Team Wooly Mammoth
19 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
20 Mark Hinman Bikesale.com
21 Joe Baratto Bikesale.com
22 Rob Thompson Ironclad/Yakima
23 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
24 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Aaron Coker
25 ? ?
26 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
27 ? ?
28 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
29 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
30 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
32 Nate Magaret
33 Cole Lalomia Portland State University
34 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
35 Samuel Pepperwood Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
36 Erik Bakker Ironclad/Yakima
37 Zachary Utz Ruckus Test Team
38 Keegan O'neill Trailhead Coffee Roasters
39 Aaron Aikin Dr Will Bar
40 Peter Buco Portland State University
41 Andrew Roths Bikesale.com
42 Casey Davidson bicycleattorney.com
43 Bret Berner River City Bicycles
44 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
45 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
46 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
47 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
48 Alec Moorman Bikesale.com
49 Andrew Willis Portland Bicycle Studio
50 Scot Weeks Bikesale.com
51 Andrew Utz Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
52 David Pilz Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
53 Greg Tyler Unattached
54 Mathew Braun Audi
55 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion Teammate Top 5: Sam Schartz
56 Scott Willson Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
57 Yann Blindert Isabel
58 Brandt Hueser
59 Paul Zagacki bicycleattorney.com
60 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Aaron Coker
61 Greg Estes Hammer Velo
62 Nick Duckstein Bikesale.com
63 Mike Roger Bikesale.com
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 20   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Glover Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
2 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
3 Karla Kingsley
4 Jenn Levo Ironclad/Yakima
5 Heather Johnson
6 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Alana Armstrong Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Jenn Levo
9 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Teammate Win: Erin Glover
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima
2 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
3 Allison Medellin Hammer Velo
4 Christi Kenyon Bikesale.com
5 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters
6 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima Teammate Win: Alexandria Schultz
7 Jackie Craver UBC/Bikesale
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink
9 Julie Carter
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Seniow
2 Sonja Jones Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
3 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
4 Cynthia Velasquez
5 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
6 Elise Lagerstrom
7 Danielle Restuccia
8 Jennifer Everson
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Natalie Green
3 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Kaitlyn Green
DNF Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Audrey Green
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 3