Log In
Dilworth Criterium • Apr 11 2015
Clear, 70 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Sherrill Fly Racing
2 Brian Cookson Globalbike Charlotte
3 Eddie Bailey Racing Toes
4 William Murray TEAM ME
5 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic
6 Brian Burton Fly Racing Teammate Win: Jason Sherrill
7 Ronan Cleary
8 Rally Killian
9 Charles Morgan
10 Christopher Dougherty Wattage Cottage Racing Team p/b Rid
11 Shane Matias Mojo Cycles Racing
12 Chase Morris
13 Yefferson Espitia
14 Tim Dinger SUPERCROSS BMX
15 Rusty Pendleton
16 Chris Mauldin
17 Keith Wise South Main Cycles Racing
18 Alex Castle
19 Lance Borman
20 Thomas Poole WFU cycling
21 Jonathan Dubel
22 Tracy Outen South Main Cycles
23 Daniel Kyper SV/BikeSource Racing
24 Mark Yunker Velo Smart Performance Lab
25 Jason Marshall Velo 16 BSG
26 Mike Burton Ultimate Bicycle
27 Bill Watson SV/BikeSource Racing
28 Tony Auten
29 Jeff Blum Globalbike Charlotte Teammate Top 5: Brian Cookson
30 Craig Hobbs
31 Bob Burdon Team Finish Strong
32 Emory Cox ii
33 Ryan Allison
34 Mike Brown
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Moore Les Amis Upstate Junior Cycling / C
2 Connor Benson Les Amis/Upstate Junior Cycling!
3 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team
4 Ben Mckenzie AYC Junior Development Race Team
5 Willem Wambeke Les Amis/Upstate Junior Cycling
6 Matthew Montoya Les Amis Upstate Cycling Junior
7 Sarah Dressel Les Amis/Upstate Junior Cycling Teammate Top 5: Connor Benson
8 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
9 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
10 Joshua Morrow AYC Junior Development Race Team Teammate Top 5: Anthony Bailey
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Townes Upstate jr cycling
2 Eric Calder UpState Jr Cycling-Les Amis/Calder
3 Hugo Schreur Liberty Cycle
4 Johanna Cordasco Liberty Cycle
5 Cade Bennett AYC Junior Development Race Team
6 Nick Heniford Myrtle Beach Bicycle Racing
7 Ben Beasley Forest Acres Cycling Team
8 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
DNF Samuel Kophazi Upstate Jr Cycling-Calder Brothers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Haney AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Kens Bike Shop
2 J Thomas smith Finish Strong
3 James Carney Colavita/Bianchi Racing
4 Patrick Weddell Team Greenville Health System
5 Rodney Dender Trappe Door Cycling
6 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
7 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
8 Matt Botting Carolina Cycling Team
9 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Marcus Jones Crosstown Velo
11 Luis Flores Happy Tooth Racing
12 Adam Perez Happy Tooth Racing
13 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
14 Kelly Edwards Outspokin Augusta
15 Gen Kogure Piedmont Orthopedic Associates
16 Shaun Walsh Myrtle Beach Bicycle Racing
17 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc./Benissimo
18 Lars Tonnesen Viva Raw Racing
19 Bryan Lovelace
21 Mark Hill Carolina Cycling Team
22 Lee Reavis Carolina Cycling Team
23 Stephen Guidry Carolina Cycling Team
24 Jerry Gala Happy Tooth Racing
25 Tim Tobbe Crosstown Velo
26 Aaron Atwater Myrtle Beach Bicycle Racing
27 Jorge Collado Southern Crescent Cycling
28 Johnny Mayero latino cycling team
DNF Tommy Jones Carolina Cycling Team
29 Lance Borman
DNF David Moore Carolina Cycling Team
DNF Daryl Rains Carolina Cycling Team
DNF Takashi Nakata Peaks Coaching Group
DNF Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
DNF James Barker Carolina Cycling Team
DNF Brad Reed unattached
DNF Deane Gauthier Crosstown Velo
DNF Mark Morgan
DNF James Berry Spinx Bike Race Team
DNF Christopher Vigna TEAM RIZE
DNF Richard Nance Hearts Racing Club
DNF Charlie Putnal Crosstown Velo
DNF Bryan Schoeffler Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 14   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Barker Carolina Cycling Team
2 Jeff Welch Fiets Maan Racing
3 Chris Knetsche TRAPPE DOOR Cycling Team/Hincapie
4 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team
5 Keith Johnson Atlantic Velo
6 Scott Miner Bike Law
7 Mark Hill Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
8 Jay Beam CAROLINA CYCLING TEAM Teammate Win: James Barker
9 Randy Parker Herbalife 24 Fit
10 Greg Cordasco Liberty Cycle
11 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Darin Marhanka
12 Robert Thomas Mojo Cycles Racing
13 Gene Fowler Trappe Door Cycling
14 Chris Steele Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
15 Kirk Port Constellation Cycling p/b Inland Co
16 Lee Reavis Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
17 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing
18 Adrian Carter Triangle Velo
19 David Moore Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
20 Thomas Sunday South Carolina Masters
21 Daryl Rains Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
22 Michael Grigat Mojo Cycles Racing
23 James Berry Spinx Bike Race Team
24 Bobby Hough SC Masters
25 Glenn Sandefur Robson Forensic Hilton Head Cycling
26 Andrew Gamble Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
27 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
DNF Michael Berry Carolina Cycling Team Teammate Win: James Barker
28 Joe Lehner RTO National
DNF Steven Lehman Rock Hill Bicycle Club
DNF Matthew Diefenbach Team Alliance Environmental
DNF Christopher Benson Upstate Junior Cycling/ Les Amis/ C
DNF Rob Sisson
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Wienke Les Amis/Upstate Junior Cycling
2 Keren Bennett EvoDevo
3 Cj Burford
4 Jet Francis
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Spargo Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
2 Colin Cavaliere Tumult Racing
3 Zachary King Safe Harbor p/b Technico Inc.
4 Samuel Kophazi Upstate Jr Cycling-Calder Brothers
5 Christopher Mosier NGCA/ Mission-Source
6 Andrew Weaver Finish Strong Elite p/b Palmetto St
7 John Hain Tumult Racing Teammate Top 5: Colin Cavaliere
8 Michael Potter High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
9 Reid Rhodes Velosports Racing Team
10 Paul Gregory J.Brown p/b Ms. Roses
11 Deane Gauthier Crosstown Velo
12 James Couvillion Les Amis/ CBC Devo
13 Tyler Dishmon High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
14 David Webster Hawleys Bicycle World Racing Team
15 Alec Whyte Finish Strong Elite p/b Palmetto St
16 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
17 Brian Ring Uptown Cycles/ OrthoCarolina
18 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
19 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling
20 Colton Crallie Avista MS Education Foudation
21 Erik Engstrom Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
22 Charlie Putnal Crosstown Velo
23 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
24 Tim Spackman Globalbike Savannah
25 David Fowley Mojo Cycles Racing
26 Kenneth Ingersoll J.Brown p/b Ms.Roses
27 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development
28 Kristopher Sally Upstate Jr Cycling/ Calder Bros
29 Matthew Cross Tumult Racing Teammate Top 5: Colin Cavaliere
30 Michael Byrd Race City Cycling
31 Josh Payne BHB
32 John Croom Revolve Residential p/b Pre-Reg.com Teammate Win: Matthew Spargo
33 Dallas Handy High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
34 Christopher Calderon Bike Doctor Frederick
35 Steven Hill NCSU
36 John Baxter Inland/C2
37 Ian Broadhead
DNF Jason Williams Benissimo
38 Brandon Davis Wattage Cottage Racing Team p/b Rid
DNF David Flesher
DNF Caleb Smith AYC Junior Development Race Team
DNF James Whitaker
DNF Thomas Savage
DNF Sebastian Byers Revolve Residential p/b Pre-Reg.Com Teammate Win: Matthew Spargo
DNF Mathias Rasmussen Team Novo Nordisk Development
Finishers: Cat 3: 42   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
2 Sean Herring
3 Cliff Mueller Tumult Racing
4 Thomas Gaines Volharden
5 Jake Beck Mojo Cycles Racing
6 Max Kolisch UNC-Wilmington
7 Jacob Richardson Durham Cycles - The Endurance Colle
8 Tyler Conner
9 Connor Benson Les Amis/Upstate Junior Cycling!
10 Andy Louwaert Team Clark Logic
11 Alex Winnicki Cone Health / Cycle de Oro
12 Kevin Baumann Clemson University Cycling Team
13 Zachary Parker Revolve Residential p/b pre-reg.com
14 Spencer Crowe Cycle Haus Racing
15 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
16 Robert Bonham
17 Chase Prezioso Charlotte Sports Cycling
18 Everett Engstrom Clemson University Cycling
19 Tom Corrigan unattached
20 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team
21 Eric Calder UpState Jr Cycling-Les Amis/Calder
22 Brian Lafranchi OrthoCarolina
23 Barrett Mitchell J.Brown p/b Ms.Roses
24 Stephon Beaufort NCSU
25 Jacob Richard Appalachian State University
26 Chris Guella SV/BikeSource Racing
27 Michael Better James Madison University
28 Stephen Wilson team ms p/b herbalife/maui jim
29 Alex Claiborne UNC-Wilmington
30 David Brophy OrthoCarolina
31 Justin Bristol Globalbike Racing
32 Hugo Schreur Liberty Cycle
33 Jeffrey Avans Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
34 John Farmerie Cycling Spoken Here
35 Daniel Tyrrell wfu
36 Michael Unruh AtOmic Cycles
37 Ryan Mccarthy Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Jake Beck
38 Brad Henry Faqualia
39 Boyd Safrit Team Reeb
40 Terry Forrest Atomic Cycles
41 Ken Beaudry
42 Charlie Mckenzie AYC
43 Nicholas Townes Upstate jr cycling
44 Graham Williams Cycles de Oro
45 Holden Mccullough F.A.C.T
46 John Crean NCSU
47 Jaymes Graham Tumult Racing Teammate Top 5: Cliff Mueller
48 R Manson Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
49 Michael Grigat Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Jake Beck
50 James Brigman South Main Cycles Racing
51 Marcus Canady Atomic Cycles
52 Randy Cress SV/BikeSource Racing
53 Jeff Safrit SV/BikeSource Racing
54 Jason Griffin Team Roger C Peace
55 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
56 Kevin Heniford Myrtle Beach Bicycle Racing
57 Ross Szendrei F.A.CT.
58 Cade Bennett AYC Junior Development Race Team
59 Christopher Benson Upstate Junior Cycling/ Les Amis/ C
60 Matt Watts Cycling Spoken Here Racing
61 Joel Eisner Inland Construction/ C2
62 Barry Short
63 Eric Winebarger SV/BikeSource Racing Team
DNF Chancey Sumner CycleTherapy/CLM
DNF Bruce Stauffer Cycle Works Performance Bike Shop
DNF Robert Bennett J Brown p/b Ms. Roses
DNF Hao Sun NC State Cycling Club
DNF Brian Levy SV/BikeSource Racing
DNF Mario Rodriguez Southern Crescent Cycling
DNF Robert Thomas Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Jake Beck
DNF Kareem Maddox pcp race team
DNF Grayson Wickel AYC Junior Development Race Team
DNF Roger Payne Asheville Bicycle Racing Club
DNF Gustavo Marin Constellation
Finishers: Cat 4: 69   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector Aguilar
2 Jordan Marhanka Hincapie Racing
3 James Brookshire NCCF/Team Specialized Juniors
4 Patrick Raines Kens Bike Shop
5 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling
6 Boyd Johnson Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
7 Charkie Huegel Kens Bike Shop Teammate Top 5: Patrick Raines
8 David Walls High Country Development Team
9 Micah Milne Masters Cycling LLC.
10 Eran Preble LetsRide.co Racing Team
11 Rich Harper Team GHS GCM
12 Anthony Rizzo Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
13 Brandon Knettel The Electric Banana Cycling Project
14 Robert Loomis Prima Tappa Racing p/b Mansfield Fu
15 Steve Cullen HSP
16 Wyatt Briggs Kens Bike Shop Teammate Top 5: Patrick Raines
17 Michael Gearren ii Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
18 Clint Dager PTS racing
19 Juan Carlos arias Southern Crescent Cycling Teammate Top 5: Leonardo Marquez
20 Taylor Little Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
21 Carter Harris High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
22 William Messenger DARC - Downtown Asheville Racing Cl
23 John Eiler Carytown Bicycles
24 Alan Garvick High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
25 Devin Reavis High Country Devo p/b Pactimo/Ortho
26 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
27 Andrew Fairman Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
28 Conor Schunk Masters Cycling LLC.
29 Nate Berry Happy Tooth Racing
30 Erik Broo Happy Tooth Racing
31 Robinson Jaramillo
32 Andrew Raab CCB
33 Timothy Mccollum Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
34 Chris Cole
35 Gregory Thompson Carolina Cycling Team
36 Joshua Brown High Country Development Team
37 Carlos Norena Finish Strong
38 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
39 Emanuel Mini Team Novo Nordisk Development
40 Ted Hopkins Team Spoke Cycles
41 Jonathan Hamblen Kens Bike Shop Teammate Top 5: Patrick Raines
42 Myles Lietzke J.Brown p/b Ms.Roses
43 Eric Serantoni Kens Bike Shop Teammate Top 5: Patrick Raines
44 Franklin Deese Cyclus Sports
45 Jonathan Taylor High Country Development Team
46 Matthew Mcnees Cyclus Sports
47 Erik Engstrom Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
48 Bryan Schoeffler Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
49 Josh Cates Cyclus Sports
50 David Varela Team Novo Nordisk Development
51 Christopher Mcgovern
DNF Aaron Trent Finish Strong Elite Cycling Team p/
DNF Billy Raynor High Country Development Team p/b P
DNF Alan Tripp Cycletherapy/Ride Fast Gear
DNF Kellen Goodell J. Brown p/b Ms. Roses
DNF Robert Donovan TeamDom360.com
DNF Oscar Jimenez
DNF David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
DNF John Butler ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo
DNF Phillip Jackson Cycletherapy/Ride Fast Gear
DNF Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX
DNF Marc Warner Carytown Bikes
DNF Todd Gosselaar
DNF Chad Salla Team Energy Velo
DNF Francis Gradisher Finish Strong
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 43   Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Singerman
2 Christy Daniel Bikelaw p/b Uptown Cycles
3 Jennifer Campbell Inland Construction Company
4 Sarah Guilbert Spokeswoman Syndicate
5 Merrill Thierman Bike Law Uptown Cycles
6 Laura Torres FACT
7 Kerrigan Sunday FACT
8 Julie Paisant Mock Orange Bikes
9 Jeanie Koechley Bike Law p/b Uptown Cycles Teammate Top 5: Christy Daniel
10 Lark Elliott Globalbike Racing
11 Allyson Hurst FACT
12 Kelli Couture Clemson University
13 Rebecca Bubp Birdsong Brewing/Common Market
14 Megan Baxter Inland/C2
DNF Megan Archer Cycle-Smart
DNF Allie Wetzel SpokesWomen Syndicate
DNF Kennedy Lambe FACT
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cinthia Lehner PainPathways
2 Ashlyn Woods PainPathways Cycling Team
3 Sarah Matchett Race City Cycling
4 Jennifer Campbell Inland Construction Company
5 Maryann Riley FACT
6 Karen Muehl Bike Law - Uptown Cycles
7 Marianne Holt Carolina Cycling Team
8 Laura Calvin Race City Cycling Teammate Top 5: Sarah Matchett
9 Sarah Maloney Happy Tooth Womens Racing
10 Danielle Nelson Bike Law - Uptown Cycles
11 Sarah Guilbert Spokeswoman Syndicate
12 Beth Everhart bikesale/Volkl
13 Allie Wetzel SpokesWomen Syndicate
14 Laura Cathers Mid-Atlantic Colavita Women
15 Sonja Van holderbeke Mojo Cycles Racing
16 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
17 Erin Donohue Happy Tooth Womens Racing
18 Isabella Brookshire Twenty-16 p/b ShoAir
DNF Stephanie Felty
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 4