Log In
New Jersey Masters Criterium Championship • May 3 2015
Clear, 74 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Walton Young Medalists
2 Bram Carter Liberty Cycle
3 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
4 Ben Douglas Colavita
5 Noah Jerris Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Jogodnik Montclair Bikery Colavita Devel 33:53
2 Aidan Carter Liberty Cycle 4
3 Andrew Petti Junior Development 10
4 Ryan Breslin Amoroso's Racing Team s.t.
5 Leo Kirkpatrick baird Liberty Cycle s.t.
6 Reilly Carlton Liberty Cycle s.t.
7 Matthew Shea Somerset Wheelmen s.t.
8 Anthony Marsilio Montclair Bikery Colavita Devel 15 Teammate Win: Matthew Jogodnik
9 Gregorino Cordasco Liberty Cycle 1:02 Teammate Top 5: Aidan Carter
10 Aidan Duffy Somerset Wheelmen @1Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Spiller Montclair Bikery Colavita Devel 33:51
2 Kaan Sarci Century Road Club Assoc s.t.
3 Daniel Szallai Liberty Cycle 22
4 Miles Whitford Montclair Bikery Colavita Devel 37 Teammate Win: Stephen Spiller
5 Theodore Hobbie Colavita Racing Inc. s.t.
6 Chris Wallenburg Tri State Velo 1:04
7 Collin Tellechea Amoroso's Racing Team s.t.
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Ward High Gear/Trek/WW 1:18:58
2 Louis Schimmel DNK Cycling s.t.
3 Horace Burrowes We Stand United (W.S.) 2
4 John Durso High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Win: Steven Ward
5 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. s.t.
6 Johann Burrowes We Stand United (W.S.) s.t.
7 Chris Mcginley PS Racing/BTB s.t.
8 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
9 Andrew Walsh Health Warrior p/b RK&O s.t.
10 William Federico Van Dessel Factory Team s.t.
11 Otto Sanchez PS Racing/BTB s.t.
12 Samuel Barker DNK Cycling s.t. Teammate Top 5: Louis Schimmel
13 Willie Payton DeathRow Velo s.t.
14 Angel Martinez DeathRow Velo s.t.
15 Glenroy Griffith M. Taylor Racing Team N.Y. s.t.
16 Christopher Fritz Pro Pedals Bike Shop s.t.
17 Michael Borda MAMBO Kings Racing s.t.
18 Chris Tarnowski Finkraft Cyling Team s.t.
19 Shawn Teske Pro Pedals Bike Shop s.t.
20 Kenneth Barreto DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
21 Ron Short Pro Pedals Bike Shop s.t.
22 David Beaudry Pro Pedals Bike Shop s.t.
23 Mark Leusner Summit Cycling Club s.t.
24 Stephan Dioslaki Team Metra / Cycles 54 s.t.
25 Michael Flynn Liberty Cycle Inc. s.t.
26 Scott Cullen PSCC-Peddler's Shop Cycling Clu s.t.
27 Daniel Hauber MAMBO Kings Racing s.t.
28 John Landino DRV s.t.
29 Matthew Doyal Doylestown Bike Works p/b Fred s.t.
30 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop s.t.
31 Rich Gonzalez MAMBO s.t.
32 Stephen Rodeschin PS Racing/BTB s.t.
33 Juanpablo Jimenez Liberty Cycle Inc. s.t.
34 Gavin Robertson Foundation s.t.
35 Michael Goret High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Win: Steven Ward
36 Brad Thompson Amoroso's Racing Team s.t.
37 Radames Parissi ZENBERRYMIX.COM s.t.
38 Shane Moran ZENBERRYMIX.COM s.t.
39 Eric Ragot Sommerville Sports - Ride Brook s.t.
40 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club s.t.
41 Jeffrey White Kissena Cycling Club s.t.
42 Eric Danver PS Racing/BTB s.t.
43 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop s.t.
44 Farangmeher Ghadiali 13
45 Brandy Boyle Liberty Cycle s.t.
46 Erin Korff Axis Theatre s.t.
47 Paul Carbonara Axis Theatre 16
48 Shawn Erickson ZENBERRYMIX.COM s.t.
49 David Adornato Team Montclair Bikery 19
50 Zebulon Nelessen Van Dessel Factory Team 43
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18   Cat 3: 19   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Durso High Gear/Trek/WW 1:02:41
2 Gary Steinberg Brauer - Mick Management s.t.
3 David Walker Liberty Cycle s.t.
4 Greg Cordasco Liberty Cycle s.t.
5 Scott Steward Team Cycle Solutions s.t.
6 Stephan Dioslaki Team Metra / Cycles 54 s.t.
7 William Wisse DeathRow Velo s.t.
8 Mark Light Team Cycle Solutions s.t. Teammate Top 5: Scott Steward
9 Javier Mereles Team Montclair Bikery s.t.
10 Michael Flynn Liberty Cycle Inc. s.t. Teammate Top 5: David Walker
11 Richard Gonzalez Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
12 Eric Danver PS Racing/BTB s.t.
13 Tim Borsetti Cycles 54 s.t.
14 Eric Schlauch Somerset Wheelmen s.t.
15 Stephen Rodeschin PS Racing/BTB s.t.
16 Shawn Erickson ZENBERRYMIX.COM s.t.
17 David Margolin High Gear/Trek/WW s.t. Teammate Win: John Durso
18 William Brunner Team Montclair Bikery s.t.
19 Chuck Crocco Somerset Wheelmen s.t.
20 Dan Antonelli Liberty Cycle Inc. s.t. Teammate Top 5: David Walker
21 Andrew Samson PSCC-Peddler's Shop Cycling Clu s.t.
22 Kenneth Drake Somerset Wheelmen s.t.
23 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
24 David Hussey Five Four Sports s.t.
25 Wasyel Danysh US Military Cycling Team s.t.
26 Romel Campbell Westwood Velo s.t.
27 Scott Cullen PSCC-Peddler's Shop Cycling Clu s.t.
28 Curtis Lightburn Liberty Cycle Inc. 10 Teammate Top 5: David Walker
29 Glenroy Griffith M. Taylor Racing Team N.Y. s.t.
30 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen s.t.
31 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop 13
32 Douglas O'neill Century Road Club Assoc s.t.
33 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. s.t.
34 Stephen Charron Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: David Walker
35 Andrew Riss DNK Cycling s.t.
36 John Olsen Deno's Wonder Wheel Cycling s.t.
37 Edward Bennett Century Road Club Assoc 18
38 Scott Demarzio Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. 20
39 Gilbert Hatton SOS Foundation/ Trek 29
40 Jon Orcutt Axis Theatre 33
41 Erin Korff Axis Theatre s.t.
42 Dusan Strika Kissena Cycling Club s.t.
43 Kurt Gustafsson Axis Theatre s.t.
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 19   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas O'neill Century Road Club Assoc 50:54
2 Pascal Sauvayre Rockstar Games s.t.
3 Steve Goodell Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. 47
4 Michael Maclaga Colavita Racing Inc. 48
5 Brian Gristick Team Cycle Solutions s.t.
6 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
7 Jeff Johnson DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
8 William Brunner Team Montclair Bikery s.t.
9 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions s.t. Teammate Top 5: Brian Gristick
10 Sebaj Adele s.t.
11 Romel Campbell Westwood Velo s.t.
12 Haluk Sarci Deno's Wonder Wheel Cycling s.t.
13 Albert Trank Liberty Cycle s.t.
14 Timothy Doherty Watchung Wheelmen s.t.
15 Robert Kowal Somerset Wheelmen s.t.
16 Peter Rizzo Watchung Wheelmen s.t.
17 Richard Kazimir Century Road Club of America s.t.
18 Brian Murphy Summit Cycling Club s.t.
19 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM s.t.
20 Dusan Strika Kissena Cycling Club s.t.
21 Andrew Davala Viking Racing s.t.
22 John Muoio Westwood Velo s.t.
23 Michael Shapanka s.t.
24 Joseph Brennan Century Road Club Of America s.t.
25 Ken Plundeke Century Road Club Assoc s.t. Teammate Win: Douglas O'neill
26 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen s.t.
27 Patrick Kennedy Team ProPower Coaching 56
28 Jim Kaeli NJ/NY Colavita Racing Regional 1:02
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 18   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parry Somerset Wheelmen
2 Evan Donahue Liberty Cycle
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Cordasco Liberty Cycle 34:59:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeleine Hanley Somerset Wheelmen 35:17
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camie Kornely Breakaway/NSX/Carve Systems 41:29
2 Caryl Gale CRAFT Women's racing s.t.
3 Dorothy Ramsey DeathRow Velo s.t.
4 Meredith Ehn CAWES p/b Specialized s.t.
5 Sarah Sauvayre Rockstar Games s.t.
6 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching s.t.
7 Jodie Hein Breakaway/NSX/Carve Systems s.t. Teammate Win: Camie Kornely
8 Jennifer Rhodes Team Skyline Feminine s.t.
9 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized s.t. Teammate Top 5: Meredith Ehn
10 Denise Scala 5
11 Kathy Mulholland PS Racing/BTB 7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scout Carter Liberty Cycle 36:52:00
1
Finishers: Cat 4: 1