Log In
Smoketown Airport Criterium • May 9 2015
Mostly Cloudy, 71 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Detwiler PA Masters p/b Piscitello Law 55:32.8
1
2 Meurig James QCW Cycling
2
3 Michael Whitaker RHR p/b Shirk's Bike Shop
3
4 Ryan Dewald TEAM SKYLINE
4
5 Joe Hamilton PA Masters p/b Piscitello Law
5
Teammate Win: Thomas Detwiler
6 Mark Allain Shirks Racing Masters
6
7 Mark Branle Chester County Cycling Foundation
7
8 Steve Sandacz QCW Cycling
8
Teammate Top 5: Meurig James
9 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
9
10 Rod Myers Delaware Valley Racing
10
11 Steve Weaber
11
12 Ramon Benitez Artemis Racing
12
13 Edward Krasnai
13
14 Brent Hinkle Chester County Velo
14
15 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
15
16 Mike Zban Thru-It-All Cycling
16
17 Lance Dunn Pure Energy Racing
17
18 Karl Woitas Chester County Cycling Foundation
18
19 Russell Blake Thru-It-All Cycling
19
20 John Spittal Thru-It-All Cycling
20
21 Kevin Saint clair Delaware Valley Racing
21
22 Daniel Bonora
22
23 Brad Ober Thru-It-All Cycling
23
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 43:46.2
1
2 John Spittal Thru-It-All Cycling
2
3 Dwayne Clinton Thru-It-All Cycling
3
4 Karl Woitas Chester County Cycling Foundation
4
5 Kevin Westover
5
6 Brad Ober Thru-It-All Cycling
6
7 Peter Fickinger Chester County Velo
7
8 Blair Saunders Western Howard County Cycling
8
9 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
9
10 Gregory Danielewicz Bike King Racing
10
11 David Lowe Philadelphia Ciclismo
11
12 Steve Weaber
12
13 Mike Zban Thru-It-All Cycling
13
Teammate Top 5: John Spittal
14 Mark Allain Shirks Racing Masters
14
15 Kirk Hunsecker Green Mountain Cyclery
15
16 Thomas Nagy Spinteck Cycling Team
16
17 Evans Rohrbaugh Nuts About Granola/Hoffman DieCast
17
18 Keith Wilson Thru-It-All Cycling
18
Teammate Top 5: John Spittal
19 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
19
20 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
20
21 Greg Horrocks Spinteck Cycling Team
21
22 Kevin Saint clair Delaware Valley Racing
22
23 Mark Dennis Blue Mountain Velo
23
24 Karl Turek Chester County Cycling Foundation
24
Teammate Top 5: Karl Woitas
25 Darin Benson Thru-It-All Cycling
25
Teammate Top 5: John Spittal
26 Dennis Penny THRU IT ALL
26
27 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
27
28 Sean Oreilly Guys Racing Club
28
29 William Care Thru-It-All Cycling
29
Teammate Top 5: John Spittal
30 Douglas Frey PURE ENERGY
30
31 Aubrey Gordon Liberty Cycle
31
32 Scott Gamble Chester County Velo
32
33 Matthew Harrington Delaware Valley Racing
33
DNF David Caldwell Central Kentucky Wheelmen
DNF Richard Pickup Pure Energy Racing
DNF Jim Williams Spinteck Cycling Team
DNF Bob Turner Thru-It-All Cycling Teammate Top 5: John Spittal
DNF Robert Casciato Chester County Cycling Foundation Teammate Top 5: Karl Woitas
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 19   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Ratzell Young Medalists 53:27.4
1
2 Jonah Coste QCW Cycling
2
3 Samuel Margolis
3
4 Sean Burger CS Velo
4
5 Jason Lindemuth SwashBuckler Brewing Co Cycling
5
6 Benjamin Strine Thru-It-All Cycling
6
7 Jacob Skrip JVR Sports
7
8 Jeffrey Koontz UPMC/ Pro Bikes
8
9 Jarrod Wysock Spinteck Cycling Team
9
10 Bryce Ressler RHR p/b Shirk's Bike Shop
10
11 Robert Wasch Spinteck Cycling Team
11
12 Christopher Bacccash PERFORMANCE LAB
12
13 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling
13
Teammate Top 5: Jason Lindemuth
14 Myles Lund Philadelphia Ciclismo
14
15 Kevin Westover
15
16 Matthew Dishart Thru-It-All Cycling
16
17 Zach Lyons Young Medalists
17
Teammate Win: Alec Ratzell
18 Brett Houser Tri State Velo
18
19 Joseph Yacono The Performance Lab p/b Caffeinated
19
20 Kirk Hunsecker Green Mountain Cyclery
20
21 Christopher Rassekh QCW Cycling
21
Teammate Top 5: Jonah Coste
22 Paul De santis Good Velo Club
22
23 Andrew Dapper Vortex Cycling Club
23
24 Araron Miller Thru-It-All Cycling
24
25 Kenneth Whittington
25
26 Brent Hinkle Chester County Velo
26
27 Aubrey Gordon Liberty Cycle
27
28 Kyle Penny SHIRKS
28
29 Kyle Helder
29
30 Michael Lambert Team Fit Werx
30
31 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffeinated
31
32 Sean Butler QCW Cycling
32
Teammate Top 5: Jonah Coste
Finishers: Cat 3: 30   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Alter QCW Cycling 44:29.1
1
2 Adam Mullen CS Velo
2
3 Sam Redden Celerity Cycling
3
4 Matthew Brubaker Thru-It-All Cycling
4
5 Hugh Browder
5
6 Jeffrey Watts Green Mountain Cyclery
6
7 Lane Randolph
7
8 William Evers Spinteck Cycling Team
8
9 Dan Lichtenberger
9
10 Daniel Shelanskey Caffeinated Cyclist Racing
10
11 Philip Bennett daniels
11
12 Joseph Burch Equipe Vitesse
12
13 John Mullen Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
13
14 Gerard Josulevicz Vortex Cycling Club
14
15 Jesse Manuel Green Mountain Cyclery
15
16 Brandon Staub Young Medalists
16
17 Landon Garcia JVR Sports
17
18 Matthew Mory QCW Cycling
18
Teammate Win: Peter Alter
19 Roger Picker Good Velo Club
19
20 Aaron Johnson Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
20
21 Richard Maynard Tri State Velo
21
22 Kevin Griffin
22
23 Eugene Gallagher Mason Dixon Velo
23
24 Bernie Caber
24
25 Kenn Barfell
25
26 Pete Lobianco Mason Dixon Velo
26
27 Cj Rudy Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
27
DNF Bobby Lee Blue Mountain Velo
DNF John Barkley Delaware Valley Racing
DNF Chuck Coleman Lateral Stress Velo Inc.
DNF James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Julius Goslin SwashBuckler Brewing Co Cycling
DNF David Reinhart Mason Dixon Velo
DNF Max Knee Independence Cycling
DNF Vaughn Micciche
DNF Eric Schopf Lateral Stress Velo Inc.
DNF Marquand Brown Spinteck Cycling Team
DNF Tyler Honey Blue Mountain Velo
DNF Dirk Vander laan
DNF Jordan Thompson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Ciabattoni Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike 36:57.0
1
2 Greg Maccarty
2
3 Eran Willis DELUXX BIKES
3
4 Rob Warrenfeltz
4
5 Justin Mast
5
6 Jeffrey Olszyk LIBERY
6
7 Eric Mason
7
8 Leon Ohlinger KELLY
8
9 David Lamb
9
10 Connor Thompson T-Town Elite
10
11 Lamar Zook
11
12 Randall Calvert EPS Security Cycling Team
12
13 Dan Baxter
13
14 Stephen Zook QCW
14
15 Richard Byrd
15
16 Marc Geiller
16
17 Ralph Sanchez
17
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dewald TEAM SKYLINE 1:15:05
1
2 Bobby Lea CUSTOM VELO
2
3 Colton Valentine QCW Cycling
3
4 John Minturn Century Road Club Assoc
4
5 Ryan Shebelsky Chester County Cycling Foundation
5
6 Jeremy Shirock QCW Cycling
6
7 Thomas Detwiler PA Masters p/b Piscitello Law
7
8 Geron Williams CHAMPION SYS
8
9 Patrick Jones CYCLING OTAGO
9
10 Craig Nichols Chester County Cycling Foundation
10
Teammate Top 5: Ryan Shebelsky
11 Meurig James QCW Cycling
11
Teammate Top 5: Colton Valentine
12 Michael Chauner Equipe Vitesse
12
13 Joe Hydrick
13
14 Colin Sandberg Fort Pitt Velo
14
15 Steven Wentworth TRI-STATE
15
16 Jason Wood The Performance Lab p/b Caffeinated
16
17 Matthew Randolph RHR p/b Shirk's Bike Shop
17
18 Tyler Nothstein Chester County Cycling Foundation
18
Teammate Top 5: Ryan Shebelsky
19 Benjamin Strine Thru-It-All Cycling
19
20 Byron Horgash
20
21 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffeinated
21
22 Jason Wood The Performance Lab p/b Caffeinated
22
23 Robert Wasch Spinteck Cycling Team
23
24 Steve Sandacz QCW Cycling
24
Teammate Top 5: Colton Valentine
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Hayduk Argon18Racing p/b November &Fast Fr 46:48.8
1
2 Mary Costelloe Chester County Cycling Foundation
2
3 Deborah Leedalebrown Riptide Cycling
3
4 Paige Shumskas T-Town Elite
4
5 Kristie Nichols james QCW Cycling
5
6 Elspeth Huyett South Mountain Cycle & Cafe
6
7 Patricia Buerkle Century Road Club Assoc
7
8 Michelle Lee Arrow Racing
8
9 Janelle Hubbard Colavita Racing
9
10 Maureen Gribb Independence Cycling
10
11 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching
11
12 Laura Cathers Colavita Racing
12
13 Jennifer Rhodes Delaware Valley Racing
13
14 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team
14
15 Angelia Fick Arrow Racing
15
16 Emily Smith KELPIUS CYCLING
16
17 Dori Buckethal Annapolis Bicycle Racing Team
17
18 Carren Stika Riptide Cycling
18
Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
19 Evelyn Korbich Riptide Cycling
19
Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
20 Pamela Schmaldinst Delaware Valley Racing
20
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allie Johnson 48:41.6
1
2 Jennifer Gontero Thru-It-All Cycling
2
3 Rachael Hall Artemis Racing
3
4 Marielle Ritchie
4
5 Allison Mccabe Riptide Cycling
5
6 Yvette Macklin Phase Cycling
6
7 Erin Gordon
7
8 Chandra Little Phase Cycling
8
9 Shannon Murray
9
Finishers: Cat 4: 9