Log In
Ohio State Road Championships at Lake Hope • Jul 19 2015
Partly Cloudy, 85 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Mccann Netherland Rubber p/b MVP
2 David Neis Team Dayton Bicycling
3 John Kieffer Think Green-Pedal the Planet
4 Matt Bole Team Dayton Bicycling
5 Paul Martin Netherland Rubber p/b MVP Teammate Win: Jack Mccann
6 Zachary Lewis MatsonMoney
7 Nicola La motta Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
8 Jonathan Card
9 Nathan Robinson Think Green-Pedal the Planet Teammate Top 5: John Kieffer
10 Eric Bair MatsonMoney
11 Kirk Albers Netherland Rubber p/b MVP Teammate Win: Jack Mccann
12 Kyle Stewart Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
13 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
14 Aaron Daniels
DNF Samuel Wright Netherland Rubber p/b MVP Teammate Win: Jack Mccann
DNF Jamie Anderson Netherland Rubber p/b MVP Teammate Win: Jack Mccann
DNF Robert Sroka Netherland Rubber p/b MVP Teammate Win: Jack Mccann
DNF Troy Chipka Cycling Sports Center
DNF Luke Russell Paradise Garage Racing
DNF Andy Prickett Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
DNF Samuel Kieffer Think Green-Pedal the Planet Teammate Top 5: John Kieffer
DNF William Neidinger Team Lake Effect
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Linse Team Six One Four
2 Dustyn Smith Zephyr Wheel Sports
3 Michael Clevidence Team Athens
4 Maxwell Salinger Ride On Wooster
5 Christopher Robertson Team Athens
6 Peter Benkowski No Limits Hammer Harder
7 Joe Ipacs OSU
8 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
9 Matt Matthews Ghisallo Cycling Team Inc.
10 Daniel Lausin Team Lake Effect
11 David Rohrer Team Athens Teammate Top 5: Michael Clevidence
12 Daniel Brown Team Athens Teammate Top 5: Michael Clevidence
13 Ted Clark
14 David Rich Team Dayton Bicycling
15 Scott Miller Team Dayton Bicycling
16 Richie Minner Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Dustyn Smith
17 James Carey Ride On Wooster Teammate Top 5: Maxwell Salinger
18 Trevor Miller Veloscience Cycling Team
19 Tommy Graul Team Dayton Bicycling
20 Daniel Rhule Veloscience Cycling Team
21 Robert Jensen Elite Endurance Training Systems
22 Joshua Morrow Veloscience Cycling Team
DNF Christopher Fisher
DNF Dylan Hayda Veloscience Cycling Team
DNF Jonathan Wood Veloscience Cycling Team
Finishers: Cat 3: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Wentworth WAS Labs Cycling
2 Stephen Herman Team Dayton Bicycling
3 John Maguire
4 Levi Gaswint Maumee Valley Wheelmen
5 Steve Quelette Headwind Cycling
6 Brent Christy Cycling Sports Center
7 Nick Klosterman Ghisallo Cycling Team Inc.
8 David Rummell Ride On Wooster
9 Kelsey Smith Cycling Sports Center
10 David Adams Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
11 Guy Daggett WAS Labs Cycling Teammate Win: Sam Wentworth
12 Pj Gilmore Team Athens
13 Adam Burns
14 Aaron Troxel Ride On Wooster
15 Cameron Schmidt Ride On Wooster
16 Sergejs Bowers Ohio High School Development Team
17 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Stephen Herman
18 Sokha Bun Healthy and Happy Racing
19 Clayton Travis WAS Labs Cycling Teammate Win: Sam Wentworth
20 Eric Jennings Summit Freewheelers
21 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team Inc.
22 Perry Parr Bishop Bicycles
23 Neal Schmitt Team Six One Four
24 Robert Minnich Cycling Sports Center
25 Breton Minnehan
26 Owen Wengerd Ride On Wooster
27 Jacob Kastens
28 Mike Chandler Maumee Valley Wheelmen Teammate Top 5: Levi Gaswint
29 Michael Emerson University of Cincinnati
DNF Brian Bors Team Athens
DNF Michael Buckner Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
DNF Neil Wengerd Headwind Cycling Teammate Top 5: Steve Quelette
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Meer
2 Jay Ganser
3 Nick Immell
4 Jeffrey Mcadoo Team Athens
5 Jeff Harper Mid-Ohio Velo Sport
6 Dustin Weida
7 Porter Ritchie
8 Christopher Schall
9 Craig Burland
10 Dave Bradshaw
11 Jordon Appleby
12 Jonathan Augustine bike ohio
13 Justin Dennen
14 Nathan Molnar Bike Ohio
15 Mark Gilmore Queen City Wheels
16 Andrew Cerniglia Cycling Sports Center
17 Curtis Mazzaferri
18 James Weaver
DNF Joshua Gilmore Queen City Wheels
DNF Brian Kraska Team Bicycle Hub
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Mansfield Team Athens
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Raddin
2 Philippe Ayala Veloscience Cycling Team
3 James Pappalardo 7 Hills Racing Inc
4 David Cox Team Dayton Bicycling
5 Arthur Smith Team Athens
6 Robert Brnilovich Stark Velo
7 Scott Young
8 Joel Schmidt Ride On Wooster
9 David Thole 7 Hills Racing
10 Armistead Gilliam
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Linden Team Dayton Bicycling
2 Robert Westendorf Queen City Wheels
3 Joseph Ipacs Team Athens
4 Todd Achenson Team Athens
5 Bruce Skillings Team Dayton Bicycling Teammate Win: David Linden
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Nedescu Lady Gnar Shredders
2 Tarah Cole Team Ghisallo
3 Victoria Steen Lady Gnar Shredders Teammate Win: Lori Nedescu
DNF Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
DNF Pei-i Wu Lady Gnar Shredders Teammate Win: Lori Nedescu
DNF Tate Devlin WRP
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Birgit Reeves Team Dayton Bicycling
2 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling Teammate Win: Birgit Reeves
3 Karilyn Cox Team Dayton Bicycling Teammate Win: Birgit Reeves
4 Shannon Raddin
5 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling Teammate Win: Birgit Reeves
6 Melissa Heston Team Dayton Bicycling Teammate Win: Birgit Reeves
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4