Log In
Tour of Hampton Roads - Crit • Jul 18 2015
Clear, 85 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Leroy
2 Stanley Snyder Paralyzed Veterans Racing
3 Charles Swaim Paralyzed Veterans Racing
4 Rebecca Rollick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rowlands Celerity Cycling p/b Brooks Systems
2 William Leet Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
3 Ryan Mcgiboney
4 Joel Waters
5 Christopher Mosier Team Mission Source / NGCA
6 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long &am
7 Alex Winnicki Cone Health/cycles de ORO
8 S Curtis smith
9 Steve Patterson Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Win: Matt Rowlands
10 Thomas Rodgers Benissimo
11 Steve Fife Team Bike Doctor
12 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
13 Giancarlo Pierantoni Team Carytown Bicycle Company
14 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
15 Scott Gordon AVC/Team Hagerstown-Washington Co
16 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
17 Wes Watkinson Blue Ridge Development
18 Jerry Hadley Rogue Velo Racing
19 Jason Berry Gripped Racing p/b Lindsay Volkswag
20 Marcus Wright Dire Wolf Racing
21 Thomas Houff Altius Cycling Team
22 Stephen Wilson TEAM MS p/b Herbalife/Maui Jim
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Hall
2 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
3 Joe Fish Endorphin Fitness/ Bon Secours Elit
4 Casey Fulton Rogue Velo Racing
5 Parker Spencer Endorphin Fitness
6 Christopher Guepe PTS Racing
7 Blane Maddox Blue Ridge Development
8 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
9 Jarred Orff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Stephen Moran
11 Benjamin Wright Dire Wolf Racing
12 Casey Werderman
13 Christopher Goyne Celerity Cycling p/b Brooks Systems
14 Jason Lloyd Rogue Velo Racing Teammate Top 5: Tom Vaquera
15 Tom Bavin Virginia Polytechnic University
16 Sam Redden Celerity Cycling
17 Erik Essex Blue Ridge Development
18 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
19 Peter Steyaert PTS Racing
20 Colin Fischer Fat Frogs Racing
21 Christopher Burns Team Integrity
22 Zachary Jackson Blue Ridge Development
23 Quinn Hershberger Dire Wolf Racing
24 Jonathan Cencich Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
25 Wayne Champigny
26 Matt Keiper
27 Brandon Newsome Celerity Cycling p/b Brooks Systems
28 Bryan Norwood
29 William Reynolds US Military Cycling Team
DNF Ryan Edwards Virginia Commonwealth University
DNF Steven Hendricks Virginia Beach Wheelmen
DNF Hayden Westberry
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Pierson Ocean Velo Club
2 Tyler Tetreault
3 Thomas Markley
4 Deno Plumley Bikes Unlimited
5 Justin Mangold
6 Kelvin Scott US Military Cycling Team
7 Torrence Rogers
8 Brad Cole
9 Miles Pettengell
10 Wayne Stambaugh Monument Cycling Club
11 Alexander Wall
12 Steve Tetreault
13 Chad Mcfadden
14 Brandon Daza
15 Wyatt Protoman
16 Neil Landini
17 William Smith
18 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
19 Alejandro Ramirez Fat Frogs Racing
20 John Tardy Dire Wolf Racing
21 Jimmy Bruce
22 Erik Reynolds US Military Cycling Team
DNF Jacob Humiston UNL Cycling
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Hughes Rogue Velo Racing
2 Jake Landini
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Kayne Endorphin Fitness Juniors
2 Elijah Shipp Rogue Velo Racing
3 James Lloyd Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Oceana Pawn of Fat Frogs Racing
2 Colin Fischer Fat Frogs Racing
3 Christopher Carey Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Presley Evans Endorphin Fitness Juniors
2 David Carey Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Cicero
2 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long &am
3 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
4 Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long &am
5 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long &am
6 Sam Guzman PTS Racing
7 Frank Palmieri Steel Mountain Cycling
8 John Gray Virginia Beach Wheelmen
9 Charles Biro Evolution Cycling Club p/b Long &am Teammate Top 5: David Fuentes
10 Eric Schofield Endorphin Fitness/ Bon Secours Elit
11 Michael Tamayo Virginia Beach Wheelmen
12 Jose Nunez Lateral Stress Velo Inc.
13 Edgardo Hernandez Steel Mountain Cycling
14 James Nicholson Monument Cycling Club
15 William Reynolds
16 Marc Dalziel Tioga Velo Club
17 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
2 Michael Stearns US Military Cycling Team
3 Dean Pierson Ocean Velo Club
4 Peter Raimist Team Carytown Bicycle Company Power
5 Bill Gros PTS Racing
6 Jordan Whiley BikeWorks Racing
7 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Thomas Godfrey
8 Bill Collins Virginia Beach Velo
9 Charles Kyle US Military Cycling Team Teammate Top 5: Michael Stearns
10 Mark Milby Fat Frogs Racing
11 Todd Biondolillo Celerity Cycling
12 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company Power Teammate Top 5: Peter Raimist
13 Salvatore Gulotta Team Mack Racing Assoc. LTD
14 Michael King Saroff Racing Team
15 Tim Woolford Celerity Cycling p/b Brooks Systems
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Johnson Hendrick Automotive Group
2 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 David Clarke TriDim/Blue Wheel
4 Jeffery Parker Virginia Beach Velo/East Coast Bicy
5 Gary Hoffman Peaks Coaching Group Racing Team
6 David Wilson Squadra Coppi
7 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative
8 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long &am
9 Todd Miller Tri Power
10 Mark Holt Richmond Velo Sport
11 Wesley King Richmond Velo Sport
12 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club
13 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long &am
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tempest Steel Mountain Cycling
2 Ronald Whitenack James River Velo Sport (JRVS)
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stoop Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
2 Samuel Boardman Big Orange Cycling
3 Mark Hyatt DC Velo Limited
4 R Cameron holland Battley Harley-Davidson
5 John Eiler Team Carytown Bicycle Company
6 Marcos Lazzarotto BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b Distric
7 Ranjodh Gill US Military Cycling Team
8 Jonathan Phan Cutaway 3 Sports
9 Greg Wittwer PTS Racing
10 Peter Warner Team Bike Doctor
11 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company Power
12 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
13 Frank Cundiff PTS Racing
14 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor
15 Peter Custer Team Bike Doctor
16 Stuart Louder Crosshairs Cycling
17 Joshua Spokes Team BBC
18 Michael King Saroff Racing Team
19 Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
20 Sean Gardner PTS Racing
21 Matthew Earman Virginia Commonwealth University
DNF Taylor Pearman PTS Racing
DNF David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long &am
DNF Michael Stearns US Military Cycling Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook
2 Ronne Irvine Sports T.E.A.M.
3 Carlton Duncan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Driscoll Endorphin Fitness/ Bon Secours
2 Michele Cosel
3 Amelia Kirby VCU
4 Rebecca Ivins
5 Maggie Barton Team Carytown Bicycle Company Power
6 Gisela Bell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Tina Pai VeloWorks-Spokes Etc
8 Jetaun Washington Celerity Cycling p/b Brooks Systems
9 Samantha Mckinnon Endorphin Fitness/ Bon Secours Teammate Win: Ashley Driscoll
10 Anna Scialli River CIty Women's Racing
11 Chandra Little Phase Cycling
12 Loran Carter Team Carytown Bicycle Company Power Teammate Top 5: Maggie Barton
13 Laney Butt Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Hopkins Mermaid Winery
2 Laney Butt Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Kayne Endorphin Fitness Juniors
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Haley Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long &am
2 Sharon Leary Full Spectrum Racing Virginia
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Kuliecza UCI WPT: Pepper Palace Pro Cycling
2 Diana Chang Artemis Racing
3 Amanda Eichert Mermaid Winery
4 Erin Silliman Fearless Femme p/b Haute Wheels Rac
5 Alexandra Campbellforte Bike Stop Velo Femmes
6 Laura Cook James River Velo Sport
7 Sarah Anderson Rogue Velo Racing
8 Janelle Hubbard Colavita Racing
9 Ali Ingram James River Velo Sport (JRVS)
10 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long &am
11 Laura Cathers Mid-Atlantic Colavita Women's Team
12 Avanell Schmitz Mermaid Winery Teammate Top 5: Amanda Eichert
13 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long &am
DNF Marion Palmieri-nisseler Mermaid Winery Teammate Top 5: Amanda Eichert
DNF Stephanie Felty
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 6