Log In
Antelope Island Classic • May 7 2016
Series: UCA2016
Drizzle, 56 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Riedesel Canyon Bicycles- Shimano 2:59:42
Off The Front
2 Brent Cannon Team Elevate 2:59:58
3 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 3:00:06
1
Teammate Win: Tyler Riedesel
4 Robert Smallman Team Endurance360 3:00:07
2
5 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano 3:00:08
3
Teammate Win: Tyler Riedesel
6 Jason Castor Contender Bicycles 3:00:10
4
7 Cameron Hoffman Team Endurance360 3:00:10
5
Teammate Top 5: Robert Smallman
8 Todd Hageman Cole Sport 3:00:12
6
9 Bryce Olsen Intermountain LiveWell 3:00:13
7
10 Eric Gardiner PLAN7 DS Cycling Team 3:00:14
8
11 Will Hanson Ski City Cycling 3:00:17
12 Tanner Soelberg SBR Cycles 3:00:19
14 Shaun Johnson 3:00:22
15 Mark Zimbelman Velo Cycling 3:00:27
16 Trevor Jackson Canyon Bicycles- Shimano 3:00:37 Teammate Win: Tyler Riedesel
17 Joseph Stewart SBR CYCLES 3:00:44
Off The Back
18 Tim Mulvihill Contender 3:02:45
Off The Back
19 Michael Hawley LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:03:47
Off The Back
20 James Ji Cicada Racing Inc 3:07:17
Off The Back
21 Jeramy Martin LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:09:51
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abraham Torres FFKR Architects racing 2:08:30
2 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:08:31
3 Nathan Manwaring Total.CARE 2:08:31
4 Connor Patten Ski City Cycling 2:08:34
1
5 Preston Yardley Team endurance 360 2:08:34
2
6 Weston Woodward Intermountain LiVe Well 2:08:36
3
7 Spencer Johnson Spider Bait 2:08:36
4
8 Darrin Tuckett Total.CARE 2:08:37
5
Teammate Top 5: Nathan Manwaring
9 Ernesto Jimenez Plan7 DS 2:08:37
6
10 Preston Weeks SBR Cycles 2:08:37
7
11 Daxton Kennington Intermountain LiveWell 2:08:38
8
12 Taylor Edwards Zone Five Racing 2:08:39
9
13 Zach Butterfield Canyon Bicycles-Shimano 2:08:39
10
14 Skylar Patten Ski City Cycling 2:08:40
11
Teammate Top 5: Connor Patten
15 Andrew Dorais Contender Bicycles 2:08:40
12
16 Samuel Dearden Plan 7 DS 2:08:41
13
17 Derek Edwards Zanconato Racing 2:08:42
14
18 Courtney Larsen Team TOSH p/b Hyperthreads 2:08:49
19 Matthew Turner Ski City 2:08:49
20 Bruce Deppe Cicada Racing Inc. P/B Mark Mil 2:08:50
21 Troy Gorman Team TOSH p/b Hyperthreads 2:08:52
22 Daniel Sellers SaltCycle-INTELITECHS 2:09:01
23 Brandon Anderson Cicada Racing p/b Mark Miller S 2:09:19
Off The Back
24 Cameron Anderson Cicada Racing Inc. 2:09:20
Off The Back
25 Taylor Benson SBR Cycles 2:09:27
Off The Back
26 Ben Cook Cicada Racing p/b Mark Miller S 2:09:30
Off The Back
27 Mark Otterson Zanconato Racing 2:09:50
Off The Back
28 Casey Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:14:24
Off The Back
Teammate Top 5: Elias Green
29 Jeremy Ward Canyon Bicycles-Shimano 2:16:33
Off The Back
30 Brendan Williams SBR CYCLES 2:16:33
Off The Back
31 Mark Miller Canyon Bicycles-Shimano 2:16:33
Off The Back
32 Mike Pratt Canyon Bicycle-Shimano 2:16:37
Off The Back
33 Dustin Nielsen Intermountain LiVeWell p/b Boun 2:16:54
Off The Back
34 Bryan Hull SaltCycle-INTELITECHS 2:24:12
Off The Back
35 Benjamin Dent SBR Cycles 2:25:47
Off The Back
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Bigelow SBR Cycles 1:53:17
1
2 Samuel Mcbride 1:53:19
2
3 Andrew Robinson Zone Five Racing 1:53:19
3
4 Benjamin Dent SBR 1:53:20
4
5 Enoch Pitzer Bountiful Bicycle 1:53:22
5
6 Jake Kapp Intermountain Live Well pb/Boun 1:53:24
6
7 Van Higley KUHL 1:53:24
7
8 Garrison Asper FFKR Architects Racing 1:53:24
8
9 Eric Brands Zone Five Racing 1:53:27 Teammate Top 5: Andrew Robinson
10 James Derrick LiVe Well 1:53:27
11 Ellis Perkins CT velo 1:53:27
12 Andy Compas Adobe Cycling 1:53:28
13 Brant Beckstrand Intermountain LiveWell p/b Boun 1:53:28
14 Alexander Fuentes 1:53:31
1
15 Samuel Abbott SBR Cycles 1:53:31
2
Teammate Win: Jonathan Bigelow
16 Tj Gibson 1:53:32
3
17 Heriberto Frutos CT Velo 1:53:33
4
18 Nick Watson Zone five Racing 1:53:33
5
Teammate Top 5: Andrew Robinson
19 Paul Scott Plan7 DS 1:53:34
6
20 Ryan Hobson Adobe Cycling 1:53:37
21 Doug Almstedt 1:53:40
22 Andrew Judkins Total.CARE 1:53:40
23 Tim Frost Utah State University 1:53:43
1
24 Todd Anderson Cicada Racing Inc. P/B Mark Mil 1:53:43
2
25 Tim Clark AFCU 1:53:45
3
26 Ryan Mauser Zone Five Racing 1:53:45
4
Teammate Top 5: Andrew Robinson
27 Tj Stone A Bloc Cycling 1:53:47
28 Benjamin Derieg FFKR Architects racing 1:53:47
29 Lee Schultz Total.CARE 1:53:49
30 Charles St jeor AFCU 1:53:50
31 Jake Carroll Bountiful Bicycle p/b Okland Co 1:53:52
32 Jared Weber LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 1:53:52
33 Unknown Rider 1:53:56
34 Jason Mccloy Zone Five Racing 1:54:00 Teammate Top 5: Andrew Robinson
35 Christian Walton Bountiful Bicycle p/b Okland Co 1:54:16
36 Cason Searle Sbr cycles 1:56:09
Off The Back
Teammate Win: Jonathan Bigelow
37 Matt Scott SBR 1:56:12
Off The Back
Teammate Top 5: Benjamin Dent
38 Chris Eppley SBR Cycles Racing 1:56:18
Off The Back
39 Kjarsten Christensen SaltCycle-INTELITECHS 1:56:32
Off The Back
40 Bradley Wood ILW 1:58:20
Off The Back
41 Tyler Rees Zone Five Racing 1:58:28
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Robinson
42 Kyle Wilhelm Plan7 2:01:55
Off The Back
43 Andrew Yapias 2:03:24
Off The Back
44 Christian Moreno SBR Cycles 2:03:29
Off The Back
Teammate Win: Jonathan Bigelow
45 Cory Smith SBR Cycles 2:03:35
Off The Back
Teammate Win: Jonathan Bigelow
46 Adam Alba 2:04:01
Off The Back
47 Keven Steed 2:04:18
Off The Back
48 Andrew Davis 2:04:31
Off The Back
49 Greg Iannone Intermountain Livewell P/B Boun 2:09:28
Off The Back
50 Steve Marteney PLAN7 DS Cycling Team 2:20:39
Off The Back
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Packer Biker Edge 1:54:30
2 Xavier Lopez 1:54:37
3 Ryan Layton 1:54:46
4 Mike Broderick 1:54:52
5 Bart Preston 1:54:55
6 Curtis Cole Biker's Edge 1:54:57
7 Alan Madsen America First Credit Union 1:55:08
8 Cody Cagle America First Credit Union 1:55:12
9 Richard Linton Bountiful Mazda Cycling Team 1:55:21
10 Wade Okelberry Intermountain Live Well 2:02:26
11 Mark Durtschi Bountiful Mazada 2:03:49
12 Christopher Marden n/a 2:06:42
13 Aaron Payne Endurance360 2:06:58
14 Bryan Dubois 2:12:04
15 Derek Jacobs 2:13:39
16 Steven Nielson Bike Accident Attorneys 2:16:20
17 David Sarkissian n/a 2:21:47
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Warner FFKR ARCHITECTS RACING 1:24:48
2 Dallin Kelly A Bloc Cycling 1:27:32
3 Clay Salisbury FFKR 2:03:15
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Viggo Moore FFKR Architects Racing 1:13:38
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Moses Maloney BYRDS 1:13:35
2 Jack Shuckra FFKR Architects racing 1:15:11
3 Ian Fredrick 1:15:21
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrison Asper FFKR 1:21:25
2 Kade Brasher FFKR 1:21:25 Teammate Win: Garrison Asper
3 Joshua Gilbert FFKR ARCHITECTS RACING 1:21:44
4 Seth Saxton Rouleur Devo/DNA Cycling 1:30:26
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Wheelwright America First Credit Union / Bi 2:12:56
1
2 Ryan Smith Zone Five Racing 2:12:58
2
3 Gregory Oneil MiDuole 2:12:59
3
4 David Brinton Team TOSH p/b Hyperthreads 2:13:00
4
5 Jeff Bybee Zone Five Racing 2:13:00
5
6 Steve Saxton Rouleur / DNA Cycling 2:13:00
6
7 Tom Pace Zone Five Racing 2:13:01
7
Teammate Top 5: Ryan Smith
8 Alex Armstorng Canyon Bicycles Shimano 2:13:02
8
9 Derrick Warlaumont America First Credit Union 2:13:03
9
10 Scott Johnston Zone Five Racing 2:13:04
10
Teammate Top 5: Ryan Smith
11 Bryan Gee Plan7 DS Cycling Team 2:13:04
11
12 Joseph Morrell ICE 2:13:06
12
13 Shane Dangerfield Bountiful Mazda 2:13:07
13
14 Keith Norris Bountiful Mazda 2:13:07
14
15 Jacob Santini Contender 2:13:09
15
16 Daren Campbell Zone Five Racing 2:13:10
16
Teammate Top 5: Ryan Smith
17 Kevin Gibson ICE ABC Advantage Business Comm 2:13:10
17
18 Drew Van boerum TOSH 2:13:11
18
19 Justin Belliveau AFCU 2:13:13
19
20 Jeff Olsen 2:13:13
20
21 Billy Rappleye Zone Five Racing 2:13:13
21
Teammate Top 5: Ryan Smith
22 Dwaine Allgier Zanconato Racing 2:13:13
22
23 Mike Payan AMCU 2:13:16
24 Benjamin Belisle 2:13:16
25 Wayne Butler Zanconta Racing 2:13:19
26 Bryon Dangerfield Team TOSH p/b Hyperthreads 2:13:23 Teammate Top 5: David Brinton
27 Michael Johnson 2:13:24
28 Aaron Branham Zanconato Racing 2:13:24
29 Steve Pace Zone Five Racing 2:13:25 Teammate Top 5: Ryan Smith
30 Scott Laroche America First Credit Union 2:13:30
31 Stephen Rogers Zone Five Racing 2:13:30 Teammate Top 5: Ryan Smith
32 Troy Huebner Zone Five Racing 2:13:31 Teammate Top 5: Ryan Smith
33 Tim Hanson Zone Five Racing 2:13:38 Teammate Top 5: Ryan Smith
34 Michael Russell Zone Five Racing 2:13:39 Teammate Top 5: Ryan Smith
35 Dean Walker 2:19:53
Off The Back
36 Peter Yarbrough 2:20:00
Off The Back
37 Karl Zeibig Bike Accident Attorneys 2:20:02
Off The Back
38 Kelly Lund Bike Accident Attorney's 2:20:02
Off The Back
39 Marty Slack PLAN7 DS Cycling Team 2:23:49
Off The Back
40 Dean Zenoni Project HERO Utah 2:23:52
Off The Back
41 Ben Butterfield 2:24:42
Off The Back
42 James Hunter Elko Velo 2:25:38
Off The Back
43 Shaun Robbins Zone 5 Racing 2:33:54
Off The Back
44 Glade Tidwell 2:41:54
Off The Back
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vigen Sarkisian n/a 3:09:24
2 Mike Fogarty First Endurance 3:09:25
3 Scott Patten Ski City Cycling 3:09:27
4 Andrew Lock bros.befo.hos 3:09:38
5 Robert Van kirk CT Velo 3:09:50
6 Scott Allen Canyon Bicycles-Shimano 3:09:57
7 Todd Taft Ski City Cycling 3:14:04 Teammate Top 5: Scott Patten
8 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 3:16:50
9 Alex Lizarazo America First Credit Union Cycl 3:17:20
10 Tony Peterson Bountiful Mazda Race Team 3:17:31
11 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 3:21:54
12 Guy Roundy S2C/Primal 3:37:59
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Cowley FFKR - CONTENDER RACING 2:14:02
2 Rick Black Plan7 DS Cycling team 2:14:03
3 Donald Armstrong MADDOG Racing p/b /Gq6 2:14:07
4 Mark Messick Bountiful Mazda Race Team 2:15:04
5 Gary Porter Biker Edge 2:15:07
6 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:16
7 Norman Frye Ski City Cycling 2:15:22
8 Larry Peterson Endurance 360 2:15:34
9 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:35 Teammate Top 5: Mark Messick
10 Terry Stone A Block Cycling 2:15:43
11 Andres Maricq 2:18:48
12 Charles Palmer FFKR ARCHITECTS RACING 2:20:29
13 Brad Matlack 2:20:30
14 Bob Walker Bountiful Bicycle Racing 2:26:46
15 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 2:27:06 Teammate Top 5: Mark Messick
16 Bruce Thomas Zanconoto Racing 2:27:13
17 Scott Poulson Scott Poulson Farms 2:29:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Frye Ski City Cycling 2:06:57
2 Laura Patten Ski City Cycling 2:10:57 Teammate Win: Alison Frye
3 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 2:10:57
4 Marci Kimball Team TOSH p/b Hyperthreads 2:11:01
5 Shanin Miller Canyon Bicycles-Shimano 2:11:13
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Wade Zanconato Racing 2:13:17
2 Chelsea Wood Team TOSH p/b Hyperthreads 2:13:21
3 Annette Bowman Team Endurance360 2:13:34
4 Ingrid Hansen Team Endurance360 2:13:38
5 Annie Sullivan Live well p/b bountiful bicycle 2:13:39
6 Rachelle Lyle Intermountain Live Well 2:14:01
7 Karissa Lamb Plan7 DS 2:14:26
8 Kelly Mcpherson LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 3:17:39 Teammate Top 5: Annie Sullivan
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Stanfield SLTC 1:52:30
2 Olivia Moore 1:52:51
3 Avigail Carter Plan7 DS 1:54:23
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayleigh Maloney BYRDS 1:28:11
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makayla Prince 1:35:14
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Craig SaltCycle Intellitechs 1:21:18
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marci Kimball Team TOSH p/b Hyperthreads 2:13:29
2 Ali Knutson Plan7 DS 2:13:34
3 Robyn Masters Ski City 2:13:34
4 Lorri Zenoni Project HERO Utah 2:13:45
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Fredrick 1:19:00
1
Finishers: Cat ?: 1