Log In
Georgia Cycling Gran Prix - Newton County Circuit Race • Jul 24 2016
Clear, 89 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Williams Team Foxy Moxie 1:01:16
Off The Front
2 Jackson Griffin RedEye Velo 1:01:18
Off The Front
3 Henry Davis Team Novo Nordisk Juniors 1:01:27
Off The Front
4 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth 1:01:28
Off The Front
5 Alec Harp 1:01:57
6 Jair Kelly 1:02:06
1
7 Alfie Peters 1:02:06
2
8 Davis Branyon Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:02:07
3
9 Antonio Jimenez Florida State University 1:02:07
4
10 Kylian Balkestijn 1:02:07
5
11 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA 1:02:07
6
12 David Heath Frazier Cycling 1:02:07
7
13 Jamie Dorroh 1:02:08
8
14 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team 1:02:08
9
15 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 1:02:08
10
16 Jonas Wood Frazier Cycling 1:02:08
11
17 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA 1:02:09
18 Garrett Reel FloridaVelo 1:02:09
19 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 1:02:09
20 Ryan Dyke 1:02:10
21 John C mooney Team Foxy Moxie 1:02:10 Teammate Win: Christopher Williams
22 Brad Cox Mellow Mushroom Racing 1:02:10
23 Drago Cepar TRY BIKE SHOP/DEPAULA RACING 1:02:12
25 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:02:26
26 Glen Feller L5Flyers Cycling Team 1:02:27
27 Caleb Smith High Country Development Team 1:02:28
28 Eric Mcnees RedEye Velo 1:02:32 Teammate Top 5: Jackson Griffin
29 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 1:02:38
DNF W. Harrison nguy Frazier Cycling 1:08:22
30 Marc Klokow Prima Tappa Cycling 1:02:39
DNF Pablo Di marco GIovanni's Tile Design Racing p/b R 0:37:18
Finishers: Cat 3: 28   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Mclain Team LaS'port 1:01:09
Off The Front
2 Seth Callahan Frazier Cycling 1:01:09
Off The Front
3 Kevin Henriquez 1:01:20
1
4 Carlos Perea Raising Cane's Racing 1:01:20
2
5 Yarian Rosado JC's Bike Shop's Blue Hammers 1:01:21
3
6 Will Goodson Frazier Cycling Juniors 1:01:21
4
7 Dana Simmons Giovanni's Tile Design Cycling 1:01:21
5
8 Jonathan Perez 1:01:21
6
9 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team 1:01:21
7
10 Davis Adams 1:01:21
8
11 Jason Griffin Team Roger C Peace 1:01:21
9
12 Michael Zinkann Portable Rock Climbing 1:01:21
10
13 Ovirne Lopez Dingo Race Productions, LLC 1:01:21
11
14 Ryan Aittaniemi AP Junior Development 1:01:22
12
15 Robert Swift 1:01:22
13
16 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 1:01:22
14
Teammate Top 5: Seth Callahan
17 Thomas Hodge 1:01:22
15
18 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc 1:01:22
16
19 John Wilkes L5Flyers Cycling Team 1:01:22
17
20 Vladimir Flores Southern Crescent Cycling 1:01:22
18
21 Brady Irwin 1:01:23
19
22 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 1:01:23
20
Teammate Top 5: Seth Callahan
23 Holger Pfaender 1:01:23
21
24 Jordan Foster 1:01:25
25 Luke Groom 1:01:48
26 Drew Rosedale 1:01:50
27 Grayson Wickel Asheville Youth Cycling Club 1:02:22
Off The Back
28 Robert Conlon Frazier Cycling 1:04:10
Off The Back
Teammate Top 5: Seth Callahan
29 James Stuart Team Mission Source / NGCA 1:04:54
Off The Back
30 Stephen Heath Frazier Cycling 1:02:38
Off The Back
Teammate Top 5: Seth Callahan
31 William Keith 1:05:11
Off The Back
32 William Mccall Frazier Cycling 1:05:30
Off The Back
Teammate Top 5: Seth Callahan
33 Adam Taylor 0:42:18
Off The Front
34 Samuel Cherriervickers Florida State University 1:22:12
Off The Back
35 Howard Arce 0:34:21
Off The Front
36 Keyur Bhatnagar Portable Rock Climbing 0:26:28
Off The Front
37 Ben Mckenzie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 0:26:28
Off The Front
38 Dustin Wambeke Les Amis/Up State Junior Cycling 0:29:55
Off The Front
39 Artem Schmidt 0:34:32
Off The Front
DNF Robert Heath Frazier Cycling 0:09:06 Teammate Top 5: Seth Callahan
DNF David Dam 0:10:40
DNF Ruben Garcia 0:18:17
DNF Willem Wambeke Les Amis/Up State Junior Cycling 0:19:03
DNF Jason Mcarthur RedEye Velo 0:19:08
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling 0:36:02
2 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 0:37:17 Teammate Win: Stephen Heath
3 Artem Schmidt 0:37:17
4 Sean Walle 0:39:02
5 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA 0:39:02
6 Logan Sparkman RedEye Velo 0:41:35
7 Aneesh Shakthy Frazier Cycling Juniors 0:37:52 Teammate Win: Stephen Heath
8 Owen Braunecker Team Mission Source / NGCA 0:39:03 Teammate Top 5: Johnny Rhodes delbridge
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Landrum Frazier Cycling 0:36:02
2 Will Goodson Frazier Cycling Juniors 0:36:02 Teammate Win: Aidan Landrum
3 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 0:36:57 Teammate Win: Aidan Landrum
4 Joshua Krozendijk 0:37:36
5 William Mccall Frazier Cycling 0:38:48 Teammate Win: Aidan Landrum
6 Blake Sparkman RedEye Velo 0:39:03
7 Robert Koolman 0:37:27
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors 0:39:04
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater 1:19:27
1
2 Steve Simmons Team Mission Source / NGCA 1:19:28
2
3 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:19:28
3
4 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 1:19:29
4
5 Jerome Ameline 1:19:30
5
6 Daudi Cobb Peachtree Bikes 1:19:30
6
7 Brad Parkerson Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:19:31
7
Teammate Top 5: Isaac Strickland
8 Michael Stella 1:19:33
8
9 Heber Cristino Southern Crescent Cycling 1:19:53 Teammate Top 5: Daniel Baccino
10 Nathan Rogut R & M 1:20:02
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:18:48
Off The Front
2 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes 1:19:28
1
Teammate Win: Andy Lougher
3 David Osborne Artemis Racing 1:19:29
2
4 Chuck Holstein FloridaVelo 1:19:30
3
5 Gregory Smith Velocity Racing & Cycling Inc 1:19:30
4
6 Jim Whitehead Team Mission Source / NGCA 1:19:30
5
7 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 1:19:31
6
8 Michele Smith 1:19:32
7
9 Paskal Brooks Mellow Mushroom Pizza Bakers 1:19:33
8
10 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association, 1:19:33
9
11 Mark Mcnees RedEye Velo 1:19:47
12 James G wenzel Velo Voodoo 1:17:34
Off The Front
13 Scott Wilde Velocity Racing & Cycling Inc 1:20:14
Off The Back
Teammate Top 5: Gregory Smith
DNF Jorge Collado Southern Crescent Cycling 0:24:29
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Umberto Poli 1:37:24
1
2 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development 1:37:24
2
3 Patrick Raines UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 1:37:24
3
4 Emanuel Mini 1:37:24
4
5 Winston David UCI CT: Lupus Racing Team 1:37:24
5
6 Brock Mason Prima Tappa Cycling 1:37:25
6
7 Will Eustace Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:37:26
7
8 Amos Harvey 1:37:30
Off The Back
9 Quentin Valognes 1:39:04
Off The Back
1
10 Phillip Short Nine Lives Carbon Repair 1:39:04
Off The Back
2
11 Charkie Huegel Nine Lives Carbon Repair 1:39:05
Off The Back
3
12 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team 1:39:05
Off The Back
4
13 Gabriel Mendez Team United Healthcare Georgia/706P 1:39:05
Off The Back
5
14 Samuel Kieffer Think Green-VO2 Multisport 1:39:05
Off The Back
6
15 Brais Dacal 1:39:05
Off The Back
7
16 Alex Winnicki Cyclus Sports 1:39:05
Off The Back
8
17 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:39:05
Off The Back
9
18 Reid Mcclure 1:39:05
Off The Back
10
19 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team 1:39:05
Off The Back
11
Teammate Top 5: Winston David
20 John Butler * Lowcountry Racing 1:39:06
Off The Back
12
21 Adam Morris Palmer Cycling 1:39:06
Off The Back
13
22 Andrew Schluck 1:39:07
Off The Back
14
23 John Shalekbriski US Military Endurance Sports 1:39:07
Off The Back
15
24 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 1:39:07
Off The Back
16
25 Fredd Matute 1:39:07
Off The Back
17
26 Chris Chotas Litespeed-BMW 1:39:07
Off The Back
18
27 Bob Goedbloed 1:39:08
Off The Back
19
28 Ulugbek Saidov 1:39:10
Off The Back
29 Huntley Nash 1:39:11
Off The Back
30 Tim Henry Litespeed-BMW 1:39:13
Off The Back
31 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team 1:39:19
Off The Back
32 Broderick Hartley EC Devo 1:39:19
Off The Back
33 Jose Solis US Military Endurance Sports 1:40:48
Off The Back
34 Eric Serantoni Lowcountry Racing 1:40:49
Off The Back
35 Alisher Vokhobov 1:39:05
Off The Back
36 Brand Sam 1:39:05
Off The Back
37 Joshua Hudson Team LaS'port 1:37:49
Off The Back
38 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team 1:38:08
Off The Back
39 Colby Millen Litespeed-BMW 1:35:39
Off The Back
40 David Duquette 1:18:55
Off The Back
41 Adam Carll L5Flyers Cycling Team 1:03:40
Off The Back
42 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports 0:57:25
Off The Back
43 Lance Abshire Team LaS'port 1:01:32
Off The Back
44 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk 0:56:07
Off The Back
45 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P 0:50:51
Off The Back
46 Travis Dorman Team Truly Spokin 0:53:34
Off The Back
47 Spencer Crowe Craft Factory Cycling Team 0:46:56
Off The Back
48 Tyrone Edwards 0:46:56
Off The Back
49 John Brizzard iii Palmer Cycling 0:40:14
Off The Back
50 Lucas Livermon 0:30:39
Off The Back
51 Lucas Muniz Palmer Cycling 0:29:04
52 James Brookshire NCCF/ Team Specialized Juniors 0:32:06
Off The Back
53 Franklin Deese Cyclus Sports 0:17:18
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 21   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling 1:02:15
1
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Guilbert Uptown Cycles 1:00:39
1
2 Emma Cavendish Frazier Cycling 1:00:40
2
3 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:00:40
3
4 Lauren Benedict Frazier Cycling Juniors 1:00:40
4
5 Isabella Nguy Frazier Cycling 1:00:40
5
6 Lauren Dodge 1:00:40
6
7 Jennifer Wakeman RTO National Cycling 1:00:41
7
8 Emily Abraham 1:00:41
8
9 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors 1:00:41
9
Teammate Top 5: Emma Cavendish
10 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:00:41
10
Teammate Top 5: Danielle Dohmen
11 Karen Honeycutt Free Flite Masters 1:06:14
Off The Back
12 Amanda Calvird Hicks Orthodontics Women's Racing 1:00:42
13 Kate Holbrook 1:00:48
14 Kelli Rogan Frazier Cycling 1:00:56 Teammate Top 5: Emma Cavendish
15 Melanie Hof Free Flite Masters 1:01:10
16 Korey Gotoo Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 1:03:19
Off The Back
17 Jody Alexander 1:03:33
Off The Back
18 Denise Brouwer 1:01:34
Off The Back
19 Kyrah Pena 1:02:38
Off The Back
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 0:39:00
2 Lilly Mcleod R & M 0:37:37
3 Francesca Nguy Frazier Cycling Juniors 0:37:51 Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
4 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors 0:37:52 Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors 0:42:08
2 Taylor Benedict 0:36:57
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Mckinnon 1:00:39
1
2 Megan Heath Frazier Cycling 1:00:39
2
3 Diana Ramos 1:00:40
3
4 Julie Mckenzie Team Kyles Bike Shop 1:00:40
4
5 Ava Sykes TWENTY16 Ridebiker Development 1:00:40
5
6 Melody Mcleod R & M 1:00:41
6
7 Zoe Frazier Marian University Cycling Team 1:00:41
7
8 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:00:41
8
9 Antje Thamm DelaFina 1:00:45
Off The Back
10 Cheryl Osborne Artemis Racing 0:30:36
Off The Back
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4