Log In
Litespeed BMW Twilight Criterium • Aug 20 2016
Light Rain, 82 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling
2 Tim Spackman Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA
4 Brandon Gavic Twin Six
5 Andrew Luettgen Snyder Factory Racing
6 Conner Reinhardt L5Flyers Cycling Team
7 Tim Mondor Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: Tim Spackman
8 Dennis Thibodeau Low Country Cycling Team
9 Tyler Campbell GIovanni's Tile Design Racing p/b R
10 Robbin Rahman L5Flyers Cycling Team
11 Haegan Altizer Snyder Factory Racing Teammate Top 5: Andrew Luettgen
12 Aaron Budsock Free Flite Masters
13 Reginald Pineda Team Prowheelbuilder.com
14 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: Tim Spackman
15 Davis Branyon Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: Tim Spackman
16 Michael Garrison Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Thomas Cross jr
17 Sid Law DART fueled by The Collins Quarter
DNF Travis Tindle swcc
DNF Blake Wilson Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
DNF Mark Schulz
DNF Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
DNF Thomas Duke UGA Cycling
DNF Jon Okenfuss Washington University in St. Louis
DNF Lawrence Monks
DNF Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
2 Seth Callahan Frazier Cycling
3 Jeffrey Burgoon Smyrna Bicycles
4 Robert Mayerik Free Flite Masters
5 Jeffery Cahill US Military Endurance Sports
6 Michael Zinkann Portable Rock Climbing
7 Ovirne Lopez Dingo Race Productions, LLC
8 John Wilkes L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Chris Robinson
9 Amen Shmidt Team Mission Source / NGCA
10 Ben Callaway L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Chris Robinson
11 Kevin Maxey
12 Robert Conlon Frazier Cycling Teammate Top 5: Seth Callahan
13 Fabian Jacot
14 Jonathan Austin Peachtree Bikes
15 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Seth Callahan
16 Drew Rosedale
17 Michael Montgomery
18 Devin Vernick L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Chris Robinson
19 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Seth Callahan
20 Crispin Del nero Velo Voodoo
21 Paul Lawler Reality Bikes Ambassador
22 John Strickland Prima Tappa Cycling
23 Scott Moore Portable Rock Climbing
DNF Kevin Shinn
DNF Jake Irvin
DNF John Everest
DNF Aidan Landrum Frazier Cycling Teammate Top 5: Seth Callahan
DNF William Keith
DNF Ethan Nordman Frazier Cycling Teammate Top 5: Seth Callahan
DNF Robert Mann
DNF Chris Gutierez
DNF Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
DNF Rudy Keefer East Point Track Club
DNF 0 0
DNF Jason Peace Portable Rock Climbing
DNF Patrick Cambre
DNF Adrian Long L5Flyers Cycling Team Teammate Win: Chris Robinson
DNF Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: Seth Callahan
DNF Ross Monckton
DNF Nick Jeanfils
DNF Matthew Moore
DNF Francesco Iavarone
DNF Robert Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: Seth Callahan
DNF Steve Hartwell
DNF Sharif Hassan
DNF Nathan Bolster
DNF Afotey Quaye
DNF Kevin Traynor
DNF Jason Griffin Team Roger C Peace
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 James Stuart Team Mission Source / NGCA
3 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: Blake Wilson
4 Adam Taylor
5 Brandon Bell
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Goodson Frazier Cycling Juniors
2 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
3 Amen Shmidt Team Mission Source / NGCA
4 Stephen Heath Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
5 Aidan Landrum Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
6 Sam Tullis Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
7 Julien Ruhe Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Amen Shmidt
8 James Paine The Bike Store
9 Ethan Nordman Frazier Cycling Teammate Win: Will Goodson
10 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
11 Johnny Rhodes delbridge Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Amen Shmidt
13 Cameron Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
14 William Tullis Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
16 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
17 Josiah Mcintyre Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Will Goodson
22 Ian Poore Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Amen Shmidt
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Parkerson Ridley Masters p/b Reality Bikes
2 Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P
3 Brian Teipen Ridley Masters p/b Reality Bikes Teammate Win: Brad Parkerson
4 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
5 Daudi Cobb Peachtree Bikes
6 Michael Stella
7 Isaac Strickland Ridley Masters p/b Reality Bikes Teammate Win: Brad Parkerson
8 Steve Simmons Team Mission Source / NGCA
9 Willie Payton DeathRow Velo
10 Chris Chotas Litespeed-BMW
11 Erik Van name Wahoo Fitness Masters Team
12 Tom Armes Wahoo Fitness Masters Team
13 Reginald Pineda Team Prowheelbuilder.com
14 Travis Tindle swcc
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Lougher Ridley Masters p/b Reality Bikes
2 Carter Schmeck Portable Rock Climbing
3 Igor Rudalev Century Road Club Assoc
4 Pablo Santa cruz FloridaVelo
5 Gregory Brown Team Prowheelbuilder.com
6 Richard Craig Team Prowheelbuilder.com
7 Creed Sewell
8 Mark Burroughs Ridley Masters p/b Reality Bikes Teammate Win: Andy Lougher
9 Tim Tobbe Crosstown Velo
10 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
11 Christopher Wiley Peachtree Bikes
12 Brad Harper North Georgia Cycling Association,
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Clark UCI CT: Holowesko | Citadel Racing
2 Winston David UCI CT: Lupus Racing Team
3 Miguel Bryon UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Teammate Win: Oscar Clark
4 Ty Magner UCI PCT: UnitedHealthcare
5 Philip O'donnell UCI CT: Axeon Hagens Berman
6 Charlie Hough UCI CT: Holowesko | Citadel Racing Teammate Win: Oscar Clark
7 Ian Garrison Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac Teammate Win: Oscar Clark
8 Huntley Nash
9 Tim Henry Litespeed-BMW
10 Oleg Tanovitsky Lupus Racing Team Teammate Top 5: Winston David
11 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/706P
12 Alex Winnicki Cyclus Sports
13 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
14 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team
15 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team
16 Austin Ulich Team United Healthcare Georgia/706P
17 Michael Gearren ii Steen Wear/The Chain Stay
18 Willem Kaiser Team United Healthcare Georgia/706P
DNF Thomas Brown UCI PCT: Team Novo Nordisk
DNF Colby Millen Litespeed-BMW
DNF David Nickels
DNF Ben Rothschild Snyder Factory Racing
DNF Broderick Hartley EC Devo
DNF Bob Goedbloed
DNF Zvonimir Jeliniä‡
DNF Brock Mason Prima Tappa Cycling
DNF Juan Gonzalez
DNF Carlos Norena Finish Strong
DNF Adam Carll L5Flyers Cycling Team
DNF Christian Cherniak Team Mission Source / NGCA
DNF Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi
DNF Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
DNF Darel Christopher
DNF Andrew Hodges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Alisher Vokhobov
DNF Michael Sencenbaugh Above and Beyond Cancer p/b Scheels
DNF Rasmus Ulstrup kunosson
DNF Robert Berghel Village VW p/b Erlanger Sports Medi
DNF Paul Gregory Lowcountry Racing
DNF Chad Conley Snyder Factory Racing
DNF Franklin Deese Cyclus Sports
DNF Kevin O'donnell Snyder Factory Racing
DNF Kyle Danner Cycle Haus Racing
DNF Dylan Cantrell Team Mission Source / NGCA
DNF Emile Abraham Team United Healthcare Georgia/706P
DNF Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
DNF Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
DNF Hank Beaver Litespeed-BMW
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 20   Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Stradalli Cycles/Papa John's
2 Megan Heath Frazier Cycling
3 Rachel Mckinnon
4 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
5 Judah Sencenbaugh
6 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
7 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
8 Susan Jones - morgan RTO National Cycling
9 Emily Abraham
DNF Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Barbara Stella Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
DNF Lauren Dodge
DNF Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
DNF Amanda Calvird Hicks Orthodontics Women's Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Hedrich University of Florida
2 Loren Morgan Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Danielle Dohmen Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
4 Stacy Robinson L5Flyers Cycling Team
5 Lauren Benedict Frazier Cycling Juniors
6 Isabella Nguy Frazier Cycling
7 Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: Loren Morgan
8 Heather Riniker Hilton Head Cycling Inc
9 Kathleen Laporte Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O Teammate Top 5: Loren Morgan
10 Kelli Rogan Frazier Cycling Teammate Top 5: Lauren Benedict
11 Amanda Calvird Hicks Orthodontics Women's Racing
12 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Lauren Benedict
13 Autumn Kirkendall
14 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Lauren Benedict
15 Taylor Benedict
16 Andrea Marshall
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Jane Tullis Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Megan Heath
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
2 Lauren Benedict Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
3 Taylor Benedict
4 Francesca Nguy Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexa Hoppenfeld
5 Sophie Zents Team Mission Source / NGCA
6 Lizzy Westrip
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1