Log In
Kingwood TT • May 27 2017
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timmy Downs Dover Downs 27:13.59
2 Harrison Redmond Team Somerset 33:59.28
3 Benjamin Jerris Team Somerset 36:03.01
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yukio Mariner Moab Race Team 22:56.90
2 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf 23:08.35
3 Noah Jerris Team Somerset 24:45.39
4 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf 25:39.38
5 Devante Bivins Cadence Youth Cycling Team 30:31.50
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip CS Velo 21:09.05
2 Alexander Raimo Montclair Bikery Development Te 24:02.24
3 Aidan Duffy Team Somerset 24:57.78
4 Jon Tze 25:05.58
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Kopchak The Velo Shop 30:38.09
2 Evan Donahue Liberty Cycle 31:40.27
3 Frank P villani Team Somerset 31:57.41
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Freifelder Westwood Velo 20:37.29
2 Robert Rakowitz CRCA/RBNY Racing - Verge Sport 21:19.12
3 Christopher Clarke High Five Racing 21:36.54
4 Lee Sobotkin Blue Bell Private Wealth Manage 21:38.39
5 Patrick Darken Zen Masters Racing 21:46.86
6 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 21:47.53
7 Matthew Mory QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 21:58.99
8 Michael Henasey PSRacing/BTB 22:01.75
9 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 22:06.88
10 Rich Carolan High Gear Cycles/ Trek 22:33.24
11 Erich Neise Team Somerset 23:11.72
12 Dan Antonelli KickCharge Creative 23:39.43
13 Richard Fay TorcUP Cycling 25:06.04
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long 20:15.93
2 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 20:44.73
3 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 21:22.81
4 Fred Rica High Gear/Trek/WW 21:30.69
5 Ronald Restivo CRCA / Team VESELKA p/b Cafe Gr 21:32.75
6 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 21:35.89
7 Justin Gosling Firehouse Cycles 21:43.54
8 Tom Catherines Mineola Bicycle Racing Team 22:10.42 Teammate Top 5: Neil Isola
9 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 22:33.85
10 Juantxo Royo Finkraft Cycling Team 22:54.06 Teammate Top 5: Glenn Babikian
11 Dan Ciano Colavita Racing 25:54.59
12 T.j. Ditullio Action Wheels 26:05.40
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Overstreet ActiveYards - Chester County Ve 21:17.10
2 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 21:43.19
3 Lawrence Towner Team ProPower Coaching 21:53.49
4 Clayton Allen Pro Pedals Racing 21:53.87
5 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 22:14.88
6 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 22:24.21
7 Robert Maxted FIVE FOUR SPORTS / CYCLES 54 22:45.83
8 Richard Wolf CRCA/Foundation 22:55.43
9 David Hilton PA Masters 23:03.38
10 Ed Troianello High Gear/Trek/WW 23:14.51
11 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 23:46.76
12 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 23:47.46
13 Robert King CRCA/Rapha Cycle Club 23:48.05
14 Kevin Greene QCW Cycling p.b. breakawaybikes 24:18.98
15 Jon Boub Montclair Bikery Racing 24:26.42
16 Richard Bauch Colavita Midatlantic Regional T 24:34.70
17 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 24:40.22
18 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM 24:48.41
19 Steve Justice PSRacing/BTB 25:19.26
20 Benedict Rocco PSRacing/BTB 25:23.14
21 Bill Roach QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 25:40.12
22 Steve Barnes Guys Racing Club 29:08.29
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 22:47.26
2 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 23:49.29
3 Richard Biebel CRCA/Foundation 24:29.38
4 Tom Peacock Team FEC p/b Trek Bikes 24:29.90
5 James Badia 25:17.49
6 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 27:06.94
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 22:54.80
2 Jere Ballard south mt velo club 23:28.24
3 Adam Furlong 23:55.05
4 Mark Cowin Pro Pedals Racing 23:56.53
5 Bob Jaggard Pro Pedals Racing Team 24:06.45
6 William Mclaughlin Somerset Wheelmen/ Peaks Coachi 24:29.37
7 James Flaherty Collingswood Cog 25:26.76
8 Jonathan Nabut Team Marty's 25:55.30
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Yura Honey Stinger Hive 20:00.35
2 Patrick Walter Guy's Racing Club 20:01.69
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 20:39.72
4 Zheren Yang Columbia University 20:47.10
5 David Gardner TorcUP cycling 21:07.93
6 John Sedlak Watts Up Cycling 21:27.99
7 Michael Malavarca Team ProPower Coaching 22:31.68
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Gerboth Skylands Cycling 20:35.78
2 Ryan Lee CS Velo 21:49.10
3 Jason Baker BP 22:11.49
4 Chris Dawson Redlined Racing 22:16.59
5 Fred Tanjutco Pro Pedals Racing 22:26.99
6 Rodrigo Rubiano Westwood Velo 22:31.65
7 Christopher Scalzo High Gear/Trek/WW 22:39.49
8 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 22:45.25
9 Eric Panhorst Guy's Racing Club 23:10.93
10 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 23:13.07
11 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 23:21.14
12 James Griffin Team B3 Cycling 23:33.77
13 Jeff Lamb Team Pro Power Coaching 23:47.05
14 David Bleakley Five Four Sports/Cycles 54 23:53.89
15 Richard Matticoli Century Road Club of America 23:55.25
16 Juan Colon Century Road Club of America 24:01.60
17 Kevin Eng Team Bulldog/Cycle Craft 24:31.07
18 Pete Joachim Paramount Multisport 25:20.67
19 John Donahue Liberty Cycle 25:53.96
20 Frank Lukens team FEC p/b TREK bikes 26:41.61
21 David Desimone Paramount Multisport 26:56.87
22 Marty Feeney Paramount Multisport 27:08.56
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 22:26.41
2 David Brown Century Road Club Of America 22:58.43
3 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 22:58.69
4 Hugh Mangum 23:52.74
5 Charlie Muller Cycles 54 24:23.69
6 Christoper Uthgenannt Wooden Wheels Racing 24:42.35
7 Patrick Roberts Kickcharge Creative 24:51.19
8 Don Schatz High Gear Cyclery/Trek/Watchung 25:07.35
9 Joe Emde Team B3 Cycling 25:11.10 Teammate Top 5: Leonard Vellucci
10 Harry Hamilton Watts Up Cycling 25:24.33
11 Gabriel Zirpolo 25:24.47
12 Mike Go Westwood Velo 25:33.83
13 Ronald Garofalo Watts Up Cycling 25:45.57
14 Charles Russo 25:45.65
15 Rick Perez 26:25.67
16 Nicholas Chaya 26:42.16
17 Arthur Noland colavita racing 27:34.98
18 Albert Sayers Team Pro Power Coaching 27:57.22
19 Stuart Hannon Dedicated Endurance Training 28:22.75
20 Desean Long Cadence Youth Cycling Team 28:28.52
21 Scott Hemingway Union Fools 30:44.73
22 James Duffy Team Somerset 30:45.87
23 Timothy Downs Dover Downs 32:08.22
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris ORIGIN Performance Training Sys 35:35.81
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Franco Liberty Cycle 26:13.70
2 Jessica Aulisio Watts Up Cycling 27:27.92
3 Denise Masterson Watts Up 27:31.81
4 Carol Kester 27:50.19
5 Rebecca Feldman Team Martys 28:12.59
6 Marjory Mccoy PSRacing/BTB 28:30.46
7 Kristine Tanjutco Pro Pedals Racing 29:15.96
8 Sara Rudolph Dedicated Endurance Training 30:10.86
9 Adiva Andrews Cadence Youth Cycling 32:09.58
10 Christina Danielewicz Guy's Racing Club 36:02.86
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan JL Velo Ambassadors 22:57.04
2 Pamela Wahl Guys Racing 23:41.21
3 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 23:59.43
4 Nancy Ford FinKraft Women's Cycling Team 24:12.06
5 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 24:37.97
6 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 24:43.43
7 Elizabeth Tyrell Team Somerset 24:57.48
8 Paula Elejalde High Gear/Trek/WW 25:08.34
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Bernich rapp The Red Bicycle Studio 24:35.32
2 Monika Lukens Team FEC p/b Trek Bikes 24:45.30
3 Kate Tormey Finkraft 24:57.14
4 Chai Hoang 25:16.20
5 Deborah Dworsky Karma Racing Team 26:28.35
6 Taryn Ferrara High Gear Cyclery 26:45.14
7 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell & Sheb 27:03.70
8 Ellen Davis crca edge racing 28:17.67
9 Danielle Dejean QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 28:44.16
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2