Log In
Silvermine Time Trial • Aug 26 2017
Clear, 69 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Parry Team Somerset 51:01.33
2 Benjamin Jerris Team Somerset 55:12.88 Teammate Win: Matthew Parry
3 Harrison Redmond Team Somerset 56:23.03 Teammate Win: Matthew Parry
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Jerris Team Somerset 37:10.10
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Raimo Montclair Bikery Development Te 36:24.44
2 Aidan Duffy Team Somerset 36:53.48
3 Jon Tze Montclair Bikery Development Te 38:07.86 Teammate Win: Alexander Raimo
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank P villani Team Somerset 49:49.34
2 Lukas Donnelly Byrne International Llc 1:00:33.42
3 Thomas Byrne Byrne International Llc 1:10:13.81
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Henasey Psracing/Btb 33:11.09
2 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 34:47.51
3 Paul Coluccio Crca/Team Houlihan Lokey 35:48.12
4 Erich Neise Team Somerset 37:24.12
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Runggatscher Finkraft Cycling Team 31:17.77
2 Glenn Babikian Finkraft Cycling Team 32:28.13 Teammate Win: Andreas Runggatscher
3 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 32:37.94 Teammate Win: Andreas Runggatscher
4 Edward Stern Crca/Nycc Racing P/B Bgc Partne 32:48.50
5 Ralf Warmuth Team Srg 32:56.75
6 Joe Straub Death Row Velo 33:42.22
7 Mike Hyman Iron Bridge/Tarmac Cycling 33:47.58
8 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 34:03.11
9 Juantxo Royo Finkraft Cycling Team 35:11.44 Teammate Win: Andreas Runggatscher
10 Chuck Crocco Team Somerset 36:10.97
11 Daniel Dudzik Plus Cycling Team 36:46.27
12 Carlos Garcia 38:42.05
13 Robert Mecea Healthy & Happy Racing 39:44.88
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug O'Neill Crca/Deno's Wonder Wheel 33:16.24
2 Eric Anderson Team Somerset 33:41.44
3 Paul Mcdonald The Velo Shop / Lehigh Wheelmen 33:50.36
4 Pascal Sauvayre Crca/Rockstar Games 34:04.66
5 Clayton Allen Pro Pedals Racing 34:09.28
6 Lawrence Towner Team Propower Coaching 34:41.25
7 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 35:23.77
8 Doug Hover Cycles 54/Five Four Sports 35:30.34
9 Brian Collins Teamextreme 35:53.03
10 Haluk Sarci Crca /Deno's Wonder Wheel 36:20.97 Teammate Win: Doug O'Neill
11 David Marti 36:25.46
12 Crusty Kirk 36:36.87
13 Robert Maxted Cycles 54 / Five Four Sports 36:47.77
14 Michael Maclaga Colavita Racing 38:05.35
15 Thaddeus Newnam Pa Masters 38:29.50
16 Dan Marion Team Marty's 38:34.26
17 Gerard Remsen Skylands Cycling Club 46:42.44
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 35:33.92
2 Richard Biebel Crca/Foundation 38:12.44
3 Jim Kaeli Colavita Racing Inc 39:20.65
4 Tim Hassall Woolco Foods 40:58.88
5 Joe Saling Team Somerset 41:53.11
6 Richard Egnor Iron Bridge/Tarmac Cycling 48:57.51
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Lavigne Crank Addicts P/B Hilltop 34:14.44
2 Roman Siromakha 34:15.29
3 David Brown Century Road Club Of America 34:42.66
4 Chris Beddows 35:11.86
5 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 35:51.52
6 Ryan Enschede Crca/Good Guys Racing P/B Highw 36:03.53
7 Thomas Marecki Crca/Good Guys Racing P/B Highw 37:01.87
8 Paul Bonfantino 37:04.35
9 Mike Go Westwood Velo 37:26.97
10 Harry Hamilton Watts Up Cycling 37:31.51
11 Matthew Story Coalition Cc 37:32.15
12 Michael Franco Liberty Cycle 37:36.19
13 Tom Buttner Self-Sponsored 37:41.51
14 Ronald Garofalo Watts Up Cycling 39:59.52
15 Donald Dolan 41:16.79
16 Craig Rotile Finkraft Cycling Team 41:20.08
17 Eric Vigil Evepc 41:38.22
18 Michael Debruin Team Pro Power Coaching 43:04.23
19 Albert Sayers Team Pro Power Coaching 43:18.26
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Ferreira Team Metra / Xrcel / Cycles 54 32:54.72
2 Matthew Erchull Crca/Blue Ribbon-Pennell Ventur 34:19.49
3 David Hussey Cycles 54 / Xrcel 35:18.78
4 David Kahl Propower Coaching 36:19.17
5 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 38:33.32
6 Jonathan Nabut Team Marty's 39:31.77
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Tsapatsaris Origin Performance Training Sys 34:30.77
2 Tom Catherines Mineola Bicycle Racing Team 34:44.54
3 Fred Tanjutco Pro Pedals Racing 34:56.67
4 Mark Morales Firehouse Cycles 35:10.99
5 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 35:28.37
6 Chris Dawson Redlined Racing 35:34.39
7 Rodrigo Rubiano Westwood Velo 36:01.47
8 Igor Apostolyuk 36:28.14
9 Stephen Katz Finkraft 36:34.69
10 Gabriel Zirpolo 37:48.76
11 Kevin Eng Team Bulldog/Cycle Craft 38:21.28
12 Vadym Apostolyuk 46:26.97
DNF Christopher Scalzo High Gear/Trek/Ww
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Margarite Crca/The Weather Channel Specia 29:17.88
2 Andrew Seitz Crca/The Weather Channel Specia 30:14.30 Teammate Win: Michael Margarite
3 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 32:04.11
4 Erik Post Crca/The Weather Channel Specia 32:35.25 Teammate Win: Michael Margarite
5 Sebastien Houillot Crca/Rbny Racing - Verge Sport 32:35.99
6 Constantin Schreiber Crca / Team Veselka P/B Cafe Gr 32:46.27
6 David Gardner Torcup Cycling 32:46.27
8 John Sedlak Watts Up Cycling 33:16.36
9 Masaharu Ito Crca / Team Veselka P/B Cafe Gr 33:40.70
10 Michael Malavarca Team Propower Coaching 34:05.58
11 David Phimsipasom Westwood Velo 34:32.22
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaela Tsapatsaris Origin Performance Training Sys 52:43.97
2 Victoria Cotero Team Somerset 54:16.38
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Von knorring Watts Up 41:03.95
2 Julia Franco Liberty Cycle 41:48.82
3 Tatyana Rozental Healthy And Happy Racing 42:30.95
4 Sarah Mellies Westwood Velo 43:39.78
5 Karen Tremaine 43:51.34
6 Olga Grishina Westwood Velo 44:11.17
7 Denise Masterson Watts Up 44:31.51 Teammate Win: Alex Von knorring
8 Doreen Bridgman Team Eps/Ccs P/B Shebell &Shebe 45:53.74
9 Rebecca Feldman Team Martys 46:09.15
10 Kristine Tanjutco Pro Pedals Racing 48:32.22
11 Karen Clark Team Marty's 51:34.79
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Spence Mellow Mushroom 36:41.63
2 Caryl Gale Crca/Breakaway Courier/Boomer 39:56.08
3 Carol-lynn Mills 4 Kidz Velo/Babylon Bike 45:15.93
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Gadaleta Evepc 37:57.86
2 Kate Tormey Finkraft 39:08.88
3 Deborah Dworsky Karma Racing Team 42:55.53
4 Danielle Ferland Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 43:20.75
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Tyrell Team Somerset 38:48.17
2 Andrea Maher Team Eps/Css P/B Shebell & Sheb 39:08.90
3 Terri Guarino 43:43.36
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1