Log In
Bend Don't Brake • May 28 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized
3 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
4 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
5 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
6 Luis Alejandro zamudio Herbalife-Lagrange
7 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
8 Warren Atkey Bikesale.com
9 Carl Decker
10 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
11 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning
12 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sage
13 Matt Williams GrandStay Hotels
14 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
15 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
16 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
17 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
18 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage
19 Tim Jones
20 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sage
DNF Connor Mccutcheon
DNF Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
DNF Garrett Mcallister GrandStay Hotels
DNF Cody Peterson
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/Sage
2 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
3 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
5 Brian Engelhard bicycleattorney.com
6 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
8 David Rosen Half Fast Velo
9 Austin Line
10 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
11 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
12 Niels Thogersen iii
13 Mike Olson WebCyclery.com
14 Karl Choltus Harder Cycling
15 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
16 Erik Jacobsen Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
17 Peter Christoff Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Win: Spencer Newell
18 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Cole Sprague
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Zach Gilmour
3 Michael Dennis Sunnyside Sports
4 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
5 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Darren Smith
6 Ian Mastenbrook Hammer Velo
7 John Porter
8 Dustin Harder Harder Cycling
9 Eddie Wang River City Bicycles
10 Austin Sommerfield University of Oregon Cycling Club
11 Matthew Erdelt
12 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop
13 Earl Hazekamp Capitol Velo
14 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Darren Smith
15 Tim Farrel
16 Andrew Laveine
17 Drew Coleman
18 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
19 George Wescott
20 Richard Rosko Hammer Velo
21 Larry Moulton Boneyard Cycling
22 Rob Fleskes Harder Cycling
23 Mike Abel
24 David Caplan WebCyclery.com
25 Patrick Miller
26 Rick Christen
27 Hivoji Mckinstry
28 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Darren Smith
29 Thomas Dryden
30 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club
DNF Mario Fennerl
DNF Peter Werner
DNF John Moeller
DNF Bryan Smith Hammer Velo
DNF Jamie Fitzgerald Hammer Velo
DNF Ryan Altman
DNF Kevin Short
DNF Brant Rushton
DNF Owen Twitchell
DNF Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
DNF Jeff Jones
DNF Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Darren Smith
DNF Phil Greene
DNF Mike Harris Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Darren Smith
DNF Dave Kosanke
DNF Dave Kosanke
47 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Schock Boneyard Cycling
2 Gregg Strome Hutch's/Bend Dental/Lowes
3 Wade Goff Half Fast Velo
4 Michael Girard Portland Velo
5 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes
6 Sal Collura SLOCUM Race Team
7 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
8 Michael Martin Sunnyside Sports
9 Mark Hinman
10 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Top 5: Gregg Strome
11 Mike Rogers
12 David Bjork
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning
3 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Robert Sheasby
4 John O'Brien West End Bikes/Specialized
5 Joe Baratto Bikesale.com
6 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
7 Jeff Tedder Hammer Velo
8 Craig Beavers Capitol Velo
9 Kevin O'connell Hammer Velo
10 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Robert Sheasby
DNF Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Mindy Simmons
3 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness
4 Jessica Cutler Keller Rohrback Cycling Team
5 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
DNF Susan Peithman Upper Echelon Fitness
DNF Elizabeth Evans Therapeutic Associates Cycling/Sage
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Playman
2 Annika Johannesen
3 Beth Kobza Bob's Bicycles
4 Erin Goodall Hammer Velo
5 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Sarah Tisdale Sorella Forte
7 Anna Vaughn Hammer Velo Teammate Top 5: Erin Goodall
8 Alice Chang Hammer Velo Teammate Top 5: Erin Goodall
9 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
10 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Susanna Julber
11 Sheila Raffe
DNF Lindsay Kandra
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Moore Hammer Velo
2 Cinda Strauch
3 Christine Jerko Sorella Forte
4 Kay Bork Poplollies
DNF Julie Carter Hammer Velo Teammate Win: Daphne Moore
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness
2 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
3 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Clark
2 Suzanne Girard eberle Word-RCB
3 Kelly Sandow Poplollies
4 Molly Blust Whitman College
5 Tracy Clow Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Shoshana Foxwell
7 Aleah Davis
8 Susan Barrows
9 Maureen Kavanagh Hammer Velo
10 Danielle Curran Poplollies Teammate Top 5: Kelly Sandow
11 Karin Wohlert Sorella Forte
12 Amanda Miles
13 Michelle Kunec Sorella Forte
14 Allison Medellin Hammer Velo
15 Rebecca Twyerould Poplollies Teammate Top 5: Kelly Sandow
DNF Nicole Bradshaw
DNF Brook Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 14