Log In
Somerset Circuit Time Trial • May 5 2018
Clear, 68 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank P villani Team Somerset 30:35.57
2 Harrison Redmond Team Somerset 34:33.81 Teammate Win: Frank P villani
3 Benjamin Jerris Team Somerset 34:44.08 Teammate Win: Frank P villani
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bram Carter CRCA/ E2Value 23:50.84
2 Timmy Downs Team Somerset 25:58.93
3 Matthew Parry Team Somerset 31:24.55
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Duffy Team Somerset 25:59.17
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Klosinski Rothman Institute P/B Talksoft 29:34.50
2 Seiji Yoshihira Leomo 35:23.30
3 Luke Vanteyens Byrne Racing LLC 36:37.54
4 Lukas Donnelly Byrne Racing LLC 37:25.26
5 Thomas Byrne BYRNE Racing LLC 41:22.68
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 21:38.46
2 Greg Kaplan QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 23:02.06
3 Justin Gosling Firehouse Cycles 23:21.48
4 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 23:42.13 Teammate Win: Patrick Walter
5 Daniel Sutherland 24:26.59
6 Rich Carolan TeamProPower/CycleSoultions 24:31.78
7 John Bye Hilltop Bicycles 24:51.21
8 Dan Antonelli KickCharge Creative 25:22.59
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Lyons FinKraft Cycling Team 22:52.02
2 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endur 23:28.21
3 Neil Isola Mineola Bicycle Racing Team 23:32.70
4 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance 25:14.78
5 T.j. Ditullio Action Wheels 28:40.50
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson Team Somerset 23:18.03
2 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 23:44.01
3 Chuck Crocco Team Somerset 23:48.23 Teammate Win: Eric Anderson
4 Clayton Allen Pro Pedals Bike Shop 23:48.44
5 Dave Kavanaugh Team ProPower/Cycle Solutions 24:16.06
6 Chris Dawson Redlined Racing 24:25.62
7 Dean Telson Long Branch Peddler Racing 25:12.12
8 Andy Phillips Rat Race Riders 25:47.93
9 Thaddeus Newnam PA Masters 25:54.52
10 Drew Davala VR2209 26:13.29
11 Dan Marion Watts Up Cycling 26:19.30
12 Joseph Brennan Century Road Club of America 26:48.81
13 Christopher Byrne BYRNE Racing LLC 37:39.78
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Team ProPower/Cycle Solutions 22:58.76
2 Tim Saxon Skylands Cycling 23:57.98
3 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions 24:11.08 Teammate Win: Lawrence Towner
4 Dana Fallon Team ProPower/Cycle Solutions 24:21.09 Teammate Win: Lawrence Towner
5 Richard Wolf CRCA/Foundation 24:45.19
6 Michael Maclaga Colavita Racing 25:36.84
7 Jon Boub Montclair Bikery Racing 26:38.51
8 Richard Bauch Colavita-Whole Foods Market Rac 27:26.59
9 Albert Sayers Team Pro Power/Cycling Solution 28:04.48
10 Andreas Felschow HCycling 28:32.57
11 Benedict Rocco PSRacing/BTB 29:22.34
12 Steve Barnes Guy's Racing Club 34:10.03
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Zucker HVC Racing 24:05.40
2 Steven Petouvis Liberty Cycle 24:35.13
3 Jim Kaeli Colavita - Whole Foods Market R 25:57.77
4 Jeremy Melville GS Park Ridge 26:26.20
5 James Hartnett South Mountain Velo Club 26:30.89
6 Tim Hassall Woolco foods 28:02.38
7 Joseph Schiavo PSRacing/BTB 32:34.12
8 Lewis Fischman 32:43.78
9 Gonzalo Penuela 35:54.04
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leonard Vellucci Team B3 Cycling 23:54.06
2 Rick Perez Union Fools 24:09.64
3 Mike Miller FIF Cycling 24:36.79
4 Philip Mania Team ProPower/Cycle Solutions 24:58.93
5 Joe Tillman FIF Cycling 25:03.56
6 Alvaro Eraso FIF Cycling 26:07.92
7 Zoltan Mogyoros (3 - cat5) FIF cycling 26:24.26 Teammate Top 5: Mike Miller
8 Simon Costley Martys 26:38.18
9 Michael Dilaurenzio Paniagua Cycling 26:43.23
10 ? N/a FIF Cycling 27:09.67 Teammate Top 5: Mike Miller
11 Ian Laudor Team Marty's 27:21.45
12 Nicholas Chaya Team Pro Power/Cycle Solutions 28:04.16 Teammate Top 5: Philip Mania
13 John Scully Team ProPower/Cycle Solutions 28:40.01 Teammate Top 5: Philip Mania
14 Jim O'bosky 29:06.66
15 Thomas Carragher 32:15.83
16 Michael Redmond Team Somerset 33:16.59
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 23:51.66
2 David Brown Century Road Club Of America 23:57.38
3 Michael Boardman CRCA / Rockstar Games 24:07.80
4 Harry Hamilton Watts Up Cycling 24:15.11
5 Don Schatz Colavita/Whole Foods 24:25.58
6 Doug Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 24:41.64
7 Pj Bottoms skylands cycling 24:57.25
8 Mitch Sonies 24:58.76
9 Jason Jones Colavita Whole Foods Racing 25:00.59
10 Owen Fayle 25:09.32
11 James Griffin Team B3 Cycling 25:52.47
12 Alexander Pavlotskiy 26:21.81
13 Joe Emde Team B3 Cycling 26:53.27
14 Kevin Jones HPC Cycling 28:26.31
15 David Peterson Long Branch Peddler Racing 28:32.09
16 Will Eagles 28:41.32
17 Michael Karr Team ProPower/Cycle Solutions 29:18.35
18 Lukas Donnelly Byrne Racing LLC 33:40.32
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Tanjutco Pro Pedals Bike Shop 22:49.76
2 David Bleakley Five Four Sports/Cycles 54 23:24.87
3 David Slavinski BPC Racing 23:26.04
4 Jason Baker Mineola Bicycle Racing Team 23:44.98
5 Christopher Dudko Rivertowns Racing 24:25.24
6 Tom Catherines Mineola Bicycle Racing Team 24:33.69
7 Steven Hendricks Hudson Valley Cycling p/b All S 24:53.73
8 Jeff Lamb Team ProPower/Cycle Solutions 25:02.73
9 Jordan Bogart 29:41.98
10 Steven Blaine Cycles 54 30:07.13
12 Kevin Elmore Redlined Racing 31:43.53
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Furchtgott BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/FOUNDIN 21:14.76
2 Baris Aytan CRCA/Foundation 21:27.18
3 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 21:34.73
4 Justin Wood CRCA/e2Value 21:52.95
5 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endu 22:14.63
6 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 22:28.45
7 Aidan Carter CRCA/E2Values p/b Verge 22:39.55
8 John Sedlak Watts Up Cycling 22:53.33
9 David Gardner TorcUP cycling 23:05.55
10 Robert Rakowitz CRCA/RBNY Racing - Verge Sport 23:22.06
11 Michael Malavarca Team ProPower Coaching 23:38.70
12 William Gerboth Skylands Cycling 24:52.03
13 Joseph laochaloenvanich River city market racing Voodoo Racing 25:40.91
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Sonn Brielle Cyclery Club Team 27:19.54
2 Denise Masterson Watts Up Cycling 28:09.24
3 Deanne Dixson Crank Addicts p/b Hilltop Bicyc 29:43.89
4 Kristine Tanjutco Pro Pedals Bike Shop 30:01.00
5 Karen Clark Watts Up Cycling 34:38.96
6 Lynn Mueller 35:22.64
7 Marianna Cutler Sturdy Girl Cycling 35:37.14
8 Sally Allan Team Somerset 37:06.82
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teresa Disessa Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 27:33.92
2 Sarah Mellies Crank Addicts 28:08.64
3 Kristine Contento-angell MTBNJ 28:15.08
4 Allison Mccabe Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 28:47.21 Teammate Win: Teresa Disessa
5 Viktoria Gerboth Skylands Cycling 29:10.47
6 Christina Cone Paniagua Cycling 29:25.47
7 Candace Kennedy Sturdy Girl / Vanderkitten 29:34.83
8 Ellen Hardy BYRNE Racing LLC 36:01.67
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helena Alex von knorring Watts Up 26:03.57
2 Julia Franco Liberty Cycle 28:10.22
3 Danielle Ferland Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 29:05.76
4 Shanna Lesico Active Yards / Chester County V 29:20.16
5 Diane Elmore Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 30:51.31
6 Cheryl Hover CYCLES 54/ FIVE FOUR SPORTS 32:29.55
7 Ixsa Gollihur PSRacing/BTB 37:16.14
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan JL Velo Ambassadors 24:45.52
2 Audrey Friedrichsen scott FinKraft Women's Cycling Team 24:45.73
3 Taylor Armstrong Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 25:46.24
4 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclass 26:00.34
5 Kate Tormey Finkraft 26:40.61
6 Andrea Maher Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 26:58.50
7 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 30:51.36
8 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 30:56.00
9 Elizabeth Tyrell Team Somerset 32:57.34
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1