Log In
Kitchen Road Criterium • Jul 25 2021 • Breinigsville, PA
Humid and Mostly Cloudy, 81 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zac Olszewski DC Velo Limited 54:32.5
1
2 Connor Thompson Doylestown Bike Works 54:33.6
2
3 Gregory Cordasco DC Velo Limited 54:33.7
3
Teammate Win: Zac Olszewski
4 Enzo Edmonds STAR TRACK 54:33.8
4
5 Robert Orr QCW p/b Cadence Cycling 54:34.7
5
6 Ryan Pomajevich LoF masters AF racing team 54:35.0
6
7 Willie Payton AXIS/CRCA 54:35.6
7
8 Alden Weinhold Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 54:36.0
8
9 Anton Gibson Star Track Cycling 54:36.1
9
Teammate Top 5: Enzo Edmonds
10 Billy Scott Kelly benefits LSV 54:36.4
10
11 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / Peddler's Shop 54:36.4
11
12 Christopher Brown 54:36.7
12
13 Sean Butler Blue Bell Private Wealth Management 54:36.7
13
14 Michael Waller National neuropathy center 54:37.2
14
15 Ron Short Pro Pedals Bike Shop 54:37.3
15
16 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing /Peddler s Shop 54:37.8
16
17 Hunter Mycek CS Velo 54:38.0
17
18 David Quigley 54:38.2
18
19 James Cardillo T-town Masters 54:38.9
19
20 Philip Daniels Dangerous Creatures 54:39.0
20
21 Eric Williams Bicycle Therapy 54:39.1
21
22 Jonathan Elison CS Velo 54:39.9
22
23 Jeffrey Watts Blue Bell Wealth Management p/b Can 54:40.0
23
24 Lawrence Siu Century Road Club Assoc 54:40.1
24
25 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team 54:40.3
25
26 Thomas Sheeran 54:40.6
26
27 John Stoveld QCW p/b Cadence Cycling 54:42.4
27
Teammate Top 5: Robert Orr
28 Kyle Funk 54:42.6
28
29 Rob Beighley Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 54:43.4
29
30 Brent Hinkle TREK - ActiveYards 54:44.1
30
31 Steven Weaber Divine Swine Cycling 54:44.5
31
32 Mike Jones CS Velo 54:45.2
32
33 Chris Mchugh Vitesse Racing 54:47.1
33
34 Dave Grant ActiveYards / TREK 54:50.9
35 Joseph Funaro Vitesse 54:50.9
36 Ryan Smolko 54:55.4
37 Eric Noonan Team Marty's 55:08.1
38 Samuel Santos Bicycle Therapy Racing 55:12.3
39 Fred Billet Team Alliance Environmental p/b Mer 55:18.5
Off The Back
40 Josh West 55:20.4
Off The Back
41 Michael Schweizer BBPWM p/b Cannondale 55:44.8
Off The Back
42 Matt Waller Keystone Racing P/B Lupine Lights 55:47.5
Off The Back
43 Ryan Chien DistrictTaco Racing 56:26.7
Off The Back
44 Billy Taylor Star Track Cycling
Off The Back
Teammate Top 5: Enzo Edmonds
45 Benjamin Strine 717Cycling
Off The Back
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 12   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Gotham Cyclist 49:51.4
2 Grayson Hauck dcdevo Racing Academy 49:51.4
3 Alden Weinhold Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 49:53.4
4 Lewis Kopchak Star Track 50:23.2
5 Sebastian Malaver Edge Cycling 51:11.8
DNF Jacob Barrick
DNF John Josulevicz Long Tail Creative
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anton Gibson Star Track Cycling 46:39.0
2 Owen Loustau Vitesse 46:55.3
3 O'neill Gatta 46:51.7
4 Steven Szabo Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 46:51.9
5 Brandon Reith 47:38.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Miller ActiveYards / TREK 51:18.7
Off The Front
2 David Bonser Gotham Cyclists 51:34.4
1
3 Eric Moon BMV Cycling 51:34.4
2
4 Jon Yu Triangle racing 51:34.8
3
5 Rich Leibfried ActiveYards / TREK 51:35.0
4
Teammate Win: Michael Miller
6 David Walker Team ProPower/Cycle Solutions 51:35.1
5
7 Joe Meyer-fuchs SCS Guttenplan/ JGS 51:35.1
6
8 Dave Grant ActiveYards / TREK 51:35.3
7
Teammate Win: Michael Miller
9 Joseph Funaro Vitesse 51:35.4
8
10 Robert Ryan Team Somerset 51:35.6
9
11 Peter Goff Team ProPower/Cycle Solutions 51:35.6
10
12 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team 51:35.6
11
13 Steven Weaber Divine Swine Cycling 51:35.7
12
14 David Kahl Team ProPower/Cycle Solutions 51:35.7
13
15 Warren Holzman Team Alliance Environmental p/b Mer 51:35.9
14
16 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / Peddler's Shop 51:36.0
15
17 Kenn Barfell Vitesse 51:36.0
16
18 Rob Beighley Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 51:36.1
17
19 Futoshi Mukai Century Road Club Assoc 51:36.2
18
20 Richard Trimpi QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 51:36.3
19
21 Larry Detris 51:36.4
20
22 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing /Peddler s Shop 51:36.4
21
23 Ron Short Pro Pedals Bike Shop 51:36.5
22
24 Michael Holub Unaffiliated 51:36.6
23
25 George Blandon 51:36.7
24
26 Joseph Lanza Guy's Racing Club 51:36.8
25
27 Ian Stanley 51:37.1
26
28 Chris Diehl Alliance environmental 51:37.3
27
29 Brian Gristick 51:38.0
28
30 Jeff Lamb 51:38.2
29
31 Greg Danielewicz Guy's Racing Club 51:39.2
30
32 Chris Mchugh Vitesse Racing 51:39.5
31
33 Mike Porter Vitesse 51:40.6
32
34 Ron Koller TEAM SOMERSET 51:41.5
33
35 James Best Cycledrome 51:41.6
34
36 Andrew j. Buck T'town Masters 51:42.3
35
37 James Maino ActiveYards/TREK 51:43.1
36
Teammate Win: Michael Miller
38 Russell Geise T-Town Masters 51:43.9
37
39 Fred Billet Team Alliance Environmental p/b Mer 51:45.4
38
40 Etsu Taniguchi Century Road Club Assoc 51:46.5
39
41 Mark Light Team ProPower/Cycle Solutions 51:47.0
40
42 James Joseph Ws United 51:53.2
43 Mark Featherman Guy's Racing Club 51:53.2
44 Bob Kehl 52:03.2
45 Michael Fink Morgan Stanley / Market edge 51:38.1
46 Paul Gordon
DNF Michael Karr Team ProPower/Cycle Solutions
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 19   Cat 4: 9   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Kehl 52:37.6
1
2 Patrick Gellineau Team Somerset 52:37.6
2
3 Tom Wallace T-Town Masters
3
4 Chip Berezny T-Town Masters
4
5 David Tellier 52:38.1
5
6 Kurt Heine Bridge Velo 52:38.5
6
7 John Paproski CORE Racing 52:38.7
7
8 Joseph Kenas Guy's Racing Club 52:39.2
8
9 Andrew j. Buck T'town Masters 52:39.7
9
Teammate Top 5: Tom Wallace
10 Michael Karr Team ProPower/Cycle Solutions 52:41.2
10
11 Philip Stanley Morgan stanley master team 52:41.3
11
12 Jim Kaeli Colavita - Whole Foods Market Race 52:42.5
12
13 Ron Koller TEAM SOMERSET 52:47.5 Teammate Top 5: Patrick Gellineau
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Paull Aistriu Cycling 52:37.8
2 Joanne Trimpi Ttown Masters 52:38.9
3 Joan Hanscom Team EPS p/b Brielle Cyclery 52:40.6
4 Pamela Schmaldinst Delaware Valley Racing 53:01.7
5 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl Cycling 53:16.0
6 Christine Penn Sturdy Girl Cycling 54:23.1
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1