Log In
Working Man's Stage Race - Time Trial • Jul 14 2009
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Durnin Northhampton 14:43.44
2 Corey Masson MetLife Cycling Team 14:51.27
3 Damien Colfer WCS Cycling 15:04.06
4 Jackson Weber Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 15:12.91
5 Alex Cox CCB Racing 15:14.61
6 Brad Warren Northampton Cycling Club / NCC 15:27.59
7 Kurt Schmid SALEM CYCLE-COMP/FELT/RUDY PROJECT 15:30.13
8 Thomas Middleton MBRC/Bicycle Link 15:37.75
9 Joshua Friedman CCNS/charlescoaching.com 15:47.80
10 Lucas Fortini CLNoonan/KAM/Coast to Coast 15:50.08
11 Harrison Harb Sunapee/S&W 15:52.92
12 Colin Murphy Spooky / Kenda / NCC 15:57.84
13 Michael Rowell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:06.00
14 Brendan Meryman St. Michael's/NHCC 16:13.73
15 Drew Szeliga Noreast Cycling 16:20.63
16 Tom Gosselin Peak Performance Multisport 16:20.89
17 Graham Lonetto CCB/Time/CliffBar 16:27.38
18 Cosmo Catalano CYCLOCOSM.COM 16:29.52
19 Matt Rossman NorEast 16:29.66
20 Nicholas Fanaras NorEast Cycling 16:33.83
21 Keith Button noreast cycling 16:40.62
22 Sean Mccarthy PORT RACING 16:47.95
23 Peter Abdu Claremont Cycle Depot 16:50.33
24 Patrick Goguen N E V & CP/ Bobcat of NH 17:02.94
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Bavolar Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 15:29.16
2 Cory Johannessen Threshold Cycling 15:45.42
3 Brett Walker Hammer/FUJI/Bikeman.com 16:03.72
4 Seth Haskell Colavita Racing Inc. 16:04.17
5 Michael Brier Refunds Now 16:09.22
6 Matt Aumiller Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 16:19.20 Teammate Win: Gary Bavolar
7 Jeff Hebert Boston Road Club 16:20.30
8 Matt Fowler NorEast Cycling 16:25.06
9 Daniel Donovan Essex County Velo 16:25.28
10 Thomas Shoemaker NHCC 16:36.00
11 Matthew Wheatley Cambridge Bicycle/ Igleheart Frames 16:44.14 Teammate Win: Gary Bavolar
12 John Mcgrath NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:51.12
13 Bill Aalerud unattached 16:53.02
14 John Starvish Boston Road Club 16:55.86
15 Kyle Butler Green Line Velo 16:58.89
16 Gary Passler Trifit Training 17:05.23
17 Tommy Goguen Minuteman Road Club 17:23.41
18 Sean Sullivan Essex County Velo 17:27.67
19 Alfred Bissell Essex County Velo 17:28.37
20 Garabed Minasian BOB cycling/stoneyfield /goodales 17:31.34
21 Randall Levere Threshold Cycling 17:36.89 Teammate Top 5: Cory Johannessen
22 Derek Brinkerhoff Back Bay Bicycles/ Papa Wheelies 17:38.80
23 Norman Gill N'orEast Cycling 17:41.81
24 Ken Carpenter Threshold Cycling 17:42.47 Teammate Top 5: Cory Johannessen
25 Seth Davis Cambridge Bicycle/ Igleheart Frames 17:57.44 Teammate Win: Gary Bavolar
26 John Disciullo Boston Road Club 18:35.39
27 Mathew Sweda BRC 18:42.56
28 Stephen Rock Boston Road Club 19:03.20
29 Rami El rayess NorEast Cycling 19:32.34
30 Larry Stachowiak CCB Racing 20:44.34
31 John Eash Quad Cycles & NIBRCC 20:52.73
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harris Navelski Lindscott/Fluid/GU/KENDA 15:53.73
2 Steve Bauermeister NorEast Cycling 16:08.09
3 Samuel Evans-brown 16:13.81
4 Josh Freeman Maine Cycling Club 16:27.41
5 Colin Reuter International Bicycle/road-results. 16:33.69
6 Richard Batten nebc/cycleloft/devonshire dental 16:37.17
7 Philip Johnson 16:48.33
8 Ben Goss Slouch/Ripstick 16:54.70
9 Paul Mcmahon ECB 16:57.77
10 Timothy Cotreau Bay of Pigs 16:59.38
11 Seth Phillips univeristy of montana 17:06.47
12 Earl Cheney Fairfield Mortgage 17:11.73
13 Rich Rogers 17:27.17
14 Paul Ripka Granite State Wheelmen 17:35.08
15 Doug Browne unattached 17:39.72
16 Scott Maclellan NCC / Bay of Pigs 17:42.72
17 Giles Cooper NorEast & gilesbikes.blogspot.com 17:56.56
18 Peter Neirinckx 17:59.69
19 Evan Patten NorEast Cycling 18:14.17 Teammate Top 5: Steve Bauermeister
20 Peter Goguen Minuteman Road Club 18:18.97
21 Richard Cohen Colavita Racing, Inc. 18:21.22
22 Matthew Hebert Boston Road Club 18:28.08
23 David Michaud (MTBMind) 18:30.25
24 William Harrington ESSEX COUNTY VELO 18:32.70
25 Steve Horaj 18:48.89
26 Robert Rolsma Essex County Velo 18:50.95
27 Mark Coleman Boston Road Club 18:52.30
28 Joe Rapuano Essex County Velo 19:03.86
29 Bill Blood Team Forest Moon 19:04.16
30 Chris Bergh Boston Road Club 19:05.11
31 John Wiese NEBC/Cycleloft/Devonshire Dental 19:17.34
32 John Land Slouch/Ripstick 19:19.44
33 Anthony Varney Team Soundpony 19:26.09
34 Earl Day None 19:36.88
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mitchell Metlife Cycling Team 14:45.52
2 Paul Richard CCB Racing 15:05.69
3 Bruce Diehl Sunapee S&W Racing 15:06.59
4 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving 15:06.80
5 Ronald Bourgoin OA/CYCLEMANIA 15:07.45
6 Eric Pearce Bethel Cycle 15:33.53
7 Mark Suprenant Team Type 1 15:35.34
8 Tyler Munroe CCB/Volkswagen 15:35.87 Teammate Top 5: Paul Richard
9 Steve Stockwell Sunapee/S&W Racing Team 15:42.84 Teammate Top 5: Bruce Diehl
10 David Foley BOB/Stonyfield Farm/Goodales Bike S 15:52.30
11 Christopher Fore Sunapee/S&W/Continental Paving Raci 15:58.23 Teammate Top 5: Bruce Diehl
12 Chandler Delinks ZTeam Cycling 16:00.70
13 James Nash CCB Racing 16:02.37 Teammate Top 5: Paul Richard
14 Charlie Bedard Sunapee/S&W Racing Team 16:06.63 Teammate Top 5: Bruce Diehl
15 Leo Devellian CCB/Volkswagen 16:12.02 Teammate Top 5: Paul Richard
16 Shawn Mccormack Team FUJI 16:12.09
17 Mark Thompson Sunapee/S&W/Continental Paving 16:12.77 Teammate Top 5: Bruce Diehl
18 Tim Buckley Sunapee / S&W Team 16:19.11 Teammate Top 5: Bruce Diehl
19 Eric Laflamme Nor'east Cycling Club 16:29.50
20 Tim Dodd NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:31.38
21 John Grenier Team Fuji fueled by Clif Bar 16:33.61
22 John Corriveau B.O.B. / STONEYFIELD FARM / GOODALE 16:33.91
23 Sean Langford CCB 16:45.06 Teammate Top 5: Paul Richard
24 Christopher White BOB/Shift-Stonyfield Farm-Ariza-Goo 16:51.86
25 James Carrington Michael and the Cyclonauts 16:53.86
26 Geoff Mcintosh New Hampshire Cycling Club 16:59.65
27 Gregor Bernard Stoneyfield Yogurt / B.O.B. 17:00.53
28 Timothy Young NorEast Cycling 17:03.61
29 Mark Doherty Sunapee/S&W Racing Team 17:04.69 Teammate Top 5: Bruce Diehl
30 Fred Loucks Nor East Cycling 17:12.61
31 Craig Harrison Sunapee/S&W/Continental Paving Raci 17:15.19 Teammate Top 5: Bruce Diehl
32 Michael Norton Cyclonauts Racers 17:19.08
33 Duane Skofield BOB/shift-stonyfieldfarms-Ariza-goo 17:35.31
34 Christopher Naimie Sunapee/S&W Sports/Continental Pavi 17:42.66
35 Michael Lovell sunapee/S+W 17:49.23 Teammate Top 5: Bruce Diehl
36 Tom Luther NorEast Cycling 17:53.68
37 Robert Fitzhenry NHCC/Team NH 17:53.80
38 Joseph Ackerman NEBC 17:54.31
39 Gary Evans Sunapee / S &W Racing Team /Contine 17:56.06
40 Joe Delfino NorEast Cycling/Smuttynose Brewery/ 18:05.84
41 Eric Brassell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 18:17.30
42 John Dieli BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 18:32.84
43 John Roche BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 19:32.98
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 21   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Fischer Colavita Racing Inc. 17:16.09
2 Katherine Snell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 17:45.44
3 Frances Morrison Mount Holyoke College 17:54.86
4 Jennifer Bonaccorsi 18:15.09
5 Carol Decourcey Everactive 19:30.89
6 Kate Leppanen Quad Cycles 19:39.19
7 Jennifer Zeuli Team Quad 19:45.20
8 Eva Wilson Nor East Cycling 19:55.06
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3