Log In
Miller 64 Twilight Crit • May 19 2012
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
2 Mason Quintana Austinbikes/Revenant
3 Chris Kutach Matrix Cycling Club
4 Devin Carroll
5 Jeffrey Labauve GS Tenzing
6 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team Teammate Win: Colin Strickland
7 Jesse Moran Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Kevin Fish Super Squadra
9 Michael Dawdy Rockwall Cycling
10 Timothy Cook TBi - Dedicated Race Team
11 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
13 Brandon Smith Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
14 Hunter Stewart GS Tenzing Teammate Top 5: Jeffrey Labauve
15 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
16 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
17 Cj Hebert Team Brain and Spine Cycling
18 Steve Dodge Road Racing Team
19 Wes Jerman Jack & Adam's Racing Team Teammate Win: Colin Strickland
20 Tommy Rushing Velossimo Racing
21 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing
22 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
23 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Ryan Dromgoole PACC
25 Evan Bybee DNA Racing
26 Joseph Spragins Rockwall Cycling
27 Brian Jones GS Tenzing Teammate Top 5: Jeffrey Labauve
28 Larry Decicco Rockwall Cycling
29 Mino Giunta Slipstream-Craddock Junior Developm
30 Adam Allen Team Wooly Mammoth
31 Todd Burgess Joe's Pro Bikes
32 Kenneth Day Shama Cycles
33 Jake Boone Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Chris Kutach
34 Matthew Farnham Team Kaos-Alegent Health
35 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
36 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm
37 Will Frank Rockwall Cycling
38 John Ashe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Mason Quintana
39 Jason Bentley Team Brain and Spine Cycling
40 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling
41 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team Teammate Win: Colin Strickland
42 William Fiser Shama Cycles
43 Robert Biard 787 Racing
44 William Rader Bicycle Sport Shop pb Integrity
45 Kyle Parrott Matrix/RBM
46 Matthew Gosling Team Party Time
47 Michael Wilder PACC
48 Nick Green Southern Elite/Sun & Ski Sports
49 Eardie Curry 787 Racing
Finishers: Cat 2: 48   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Carlson Matrix/RBM
2 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant
3 Frank Cusimano DNA Racing
4 Daniel Chappelear 787 Racing
5 Michael Slaughter Rockwall Cycling
6 Trevor Brooks 787 Racing
7 Alex Rodriguez Neoteric Racing
8 Carson Lange 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
9 Christopher Hill Velossimo Racing
10 Adam Biwan Wichita Falls Bicycling Club
11 Ryan Culp PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Jeromie Payne Team Brain and Spine Cycling
13 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
14 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
15 Scot Pemberton VooDoo Racing
16 Charles Holsen Southern Elite/Sun & Ski Sports
17 Pedro Del busto McKinney Velo Club
18 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
19 Drew Hochstatter Team Pedal Power
20 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Patrick Barrett Pirate Race Productions
22 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jimmy Montreuil
23 James Perrin Bike Barn Texas
24 John Wilmeth PROACTIVE
25 Eric Warden TBi - Dedicated Race Team
26 Michael Wert FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
27 Andrew Erickson Ghisallo Foundation
28 Tyler Cutbirth Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jimmy Montreuil
29 Robert Pinard GS Tenzing
30 Brandon Mata
31 Marcus Kuliska Bay City Breakers
32 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jimmy Montreuil
33 John Connolly 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
34 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
35 Aaron Wade VooDoo Racing
36 Jared Johnson
37 Landon Beauchamp Matrix Cycling Club
38 Corey Fish 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
39 Dennis Sauter Rockwall Cycling Teammate Top 5: Michael Slaughter
40 Carlos Ordaz Bike Barn (Texas)
41 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
42 Mike Panozzo 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
43 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
44 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jimmy Montreuil
45 David Ryther Kelly's Team
46 Luke Allen Matrix Cycling Club
47 Keith Hargis Matrix Cycling Club
48 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
49 Enrique Varela 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
50 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
51 David Preston
52 Jordan Oroshiba Velossimo Racing
53 Colby Logback Team Party Time
54 Chad Harvey Team Party Time
Finishers: Cat 3: 53   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Ericson Team Bicycles, inc
2 Julian Howitt McKinney Velo Club
3 Michael Johnson
4 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
5 Stanton Kruse FCS Cycling
6 Enoc Ishida Cowboys Racing
7 Said Assali Shama Cycles
8 Jason Watson VooDoo Racing
9 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
10 Spencer Moak Bike Barn (Texas)
11 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
12 Cole Parker Jack & Adam's Racing Team
13 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
14 Matt Demartino Ghisallo Foundation
15 Luke Kalloch Comanche Racing
16 James Jones Mirage
17 Michael Mitchell Rockwall Cycling
18 Boyd Wallace Road Racing Team
19 Anthony Marlar ThinkFinance Racing
20 Brian Hoard Austinbikes/Revenant
21 Connor Herrington KingRacingGroup
22 Blake Mcfarling 787 Racing
23 Alex Vogt Comanche Racing
24 Will Hughes FRESH Racing
25 Danny Finlan Crest/RBM Cycling
26 John Supplee Crest/RBM Cycling
27 Derek Alvarado Comanche Racing
28 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS
29 Luis Acosta Violet Crown
30 Michael Minardi ATC Racing
31 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
32 Leonard Gremillion Bikesport/ION
33 Patrick Mahan McKinney Velo Club Teammate Top 5: Julian Howitt
34 Tommy Higgins 787 Racing
35 Daniel Gonzalez T3Multisports
36 James Dubois Team Soler's Sports
37 Steve Sprinkle
38 Jason Baker Ghisallo Foundation
39 Michael Yeager Cowboys Racing
40 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
42 Ben Cross Austinbikes/Revenant
43 Daniel Burross Hotter'N Hell Hundred
44 Christian Bergh 787 Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abel Ibarra
2 Alex Wolfe
3 Jason Marlow
4 Brian Buchrucker Sun & Ski/Champion Core Racing
5 Charles Upshaw
6 William Hughes FRESH Racing
7 Danny Whitaker FRESH Racing
8 Connor Westhoff McKinney Velo Club
9 Travis Turner Velossimo Racing
10 Greg Allen
11 Rodolf Palencia
12 Ross Davis University of Texas-Austin
13 Jason Moffat MiDuole
14 Rj Cowan VooDoo Racing
15 Jeff Martin
16 Andy Zamora
17 Lee Keeling
18 David Lopez Soler's Sports
19 William Bonnette Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Top 5: Brian Buchrucker
20 Daniel Berg
21 Steve Chism Team Bicycles Plus
22 Eric Hobbs Dallas Racing
23 Ryan Ruiz
24 Rance Ivie Team Brain and Spine Cycling
25 Logan Vollentine T3Multisports Elite Junior Cycling
26 Antonio Garza
27 Douglas Drahem
28 Miguel Betancourt Neoteric Racing
29 Ronald Carter
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Marcotte Elbowz Racing
2 Joseph Schmalz Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
3 Mathew Davis Team LaS'port
4 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
5 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
6 Christian Helmig Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
7 Hector Rangel
8 Cody Foster Southern Elite
9 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
10 Austin Carroll Full Circle Cycling Powered by Pure
11 Enrrique Aldapa
12 Mat Stephens Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
13 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity
14 Andrew Dahlheim FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
15 Stephan Hirsch 787 Racing
16 John Cody Bicycle-Heaven
17 Brant Speed 787 Racing
18 Adam Koble Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
20 John Trujillo Team Wooly Mammoth
21 Chris Carlson Matrix/RBM
22 Tyler Jewell Elbowz Racing Teammate Win: Eric Marcotte
23 Logan Hutchings
24 Devin Carroll
25 Scott Veggeberg GS Tenzing
26 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
27 Geoff Godsey
28 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
29 Mario Arroyave Velossimo Racing
30 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
31 Beau Edwards Bicycle-Heaven
32 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity
33 Leonardo Frayre Road Racing Team
34 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
35 Bob Cummings Dallas Racing
36 Ramon Juarez
37 Corey Ray PACC
38 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
39 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
40 Ryan Wills
41 Dylan Jones Mercy Cycling Team
42 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
43 Bryan Reid Colavita Racing
44 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
45 Meredith Miller Chicken and Waffles Racing
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mcrae 787 Racing
2 Shontell Gauthier Austin Flyers Women's Cycling
3 Ginny King KingRacingGroup
4 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
5 Kayla Sterling Exergy TWENTY12
6 Kirsten Fee SV/BikeSource Racing Team
7 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
8 Kate Sherwin Austin Flyers Women's Cycling Teammate Top 5: Shontell Gauthier
9 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
10 Jenny Park Team Brain and Spine Cycling
11 Jennifer Mix 787 Racing Teammate Win: Jennifer Mcrae
12 Kaelly Simpson FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
13 Daniela Garcia PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
15 Kimberly Wilson Austin Flyers Women's Cycling Teammate Top 5: Shontell Gauthier
16 Claire Mckenna Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
17 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
18 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
19 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Moore Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
2 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling
3 Amber Vredenburg Team TIBCO II
4 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
5 Jennifer Wagner Shama Cycles
6 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
7 Caryn Montague ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Camilla Schmitz
8 Tracy Christenson ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Camilla Schmitz
9 Sarah Lundeen FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
10 Suzy Snell Colavita Racing
11 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling
12 ? Kathleen ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Camilla Schmitz
Finishers: Cat 3: 12