Log In
Greenville Spring Series • Feb 9 2013
Clear, 53 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Tveter Lindsey Wilson College
2 Ives Vanheule RTO National
3 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
4 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
5 Christopher Constantin VeloBrew Cycling Club
6 Tomas Petit Frazier Cycling
7 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
8 Jonathan Cucaz Frazier Cycling
9 Camden Simon Byte Technology / Ghost Tree Racing
10 Alexander Dijkema Frazier Cycling
11 Jose Fuentes
12 Mike Helman RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
13 Gilbert Shillcutt L5Flyers p/b Maxxis
14 Dustan Barber RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
15 Joel Nunez Unattached
16 Price Howard Unattached
17 Philip Ball Trappe Door Cycling p/b POA
18 Jeffrey Bopp Port City Velo
19 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY16
20 Davis Bentley LMC Cycling
21 Jordan Marhanka Hincapie Development team
22 Julian Zehr Dalton State Cycling
23 Reece Jackson RTO National Teammate Top 5: Ives Vanheule
24 David Duquette Carolina Break
25 Casey Stallard king college
26 Hank Booth Carolina break
27 John Ryan KCV Cycling Club
28 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
29 Rob Kane C Town Bikes
30 James Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm
31 Timothy Pitzer Trysports
32 Ben Rothschild Frazier Cycling
33 Matthew Cross Tumult Racing
34 Camilo Restrepo Les Amis Junior Cycling Development
35 Michael Lahm Velosports Racing
36 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
37 Blake Adams King College
38 Kirk Flinte
39 Erik Peterson Finish Strong
40 Aaron Trent Unattached
41 Casey Vedder Hearts Racing Club
42 Anthony Mcclain Greenville Spinners Bicycle Club
43 Ryan Newman Globalbike Racing
44 Brannon Amtower C Town Bikes
45 Zack Kratche Low Country Racing
46 Louis Turra Clemson
47 David Curran Team Trappe Door p/b POA
48 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com
49 James Couvillion Les Amis/CBC Devo
50 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
51 Ryan Murray Epic Customs
52 James Tobias Beck Cycling
53 Jason Casteen Unilin US MDF
54 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development Teammate Top 5: Dustin Cottle
55 Ethan Zehr Dalton State
56 Kellen Goodell Low Country Racing Elite Team
57 August Lehnert Clemson University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 53   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Greene Greenville Spinners Racing
2 Chris Haid Mojo Cycles Racing
3 Nick Oestreich Junior Flyers Devo
4 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
5 Ryan Collette ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
6 Aidan Kesner Lindsey Wilson College
7 James Brigman South Main Cycles Racing
8 Cole Campbell Tumult Racing
9 Brian Porter Tumult Racing
10 Trip Volnoff Frazier Cycling
11 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Ryan Collette
12 Parker Haney Frazier Cycling
13 Aaron Atwater Massage Envy Cycling p/b Catup.com
14 James Fender Clemmons Bicycle Racing
15 Jim Campbell Finish Strong
16 Guy Kemmann Lowcountry Velo
17 Andreas Adrian TrySports p/b Timex
18 Matthew Chisholm Presbyterian Sports Medicine/Energy
19 Tommy Lebrun RTO National
20 Luis Zapata
21 Raymond Clark RTO National
22 David Pendlebury Cone Health/cycles de ORO
23 Garrett Hobbs Dallas Racing
24 Zach Maness King College
25 Ian Broadhead Lake Effect Racing
26 Nolan Wehr Bear Creek Bikes
27 Edwin Lozano TGCR Team Greenville Cycling Racing
28 Andrew Weaver ABRC/AYC Jr.Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Ryan Collette
29 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
30 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Chris Haid
31 Watson Powell Modry/Evergreen Partners
32 John Butler Athens Velo Club
33 Jason Moore Globalbike Racing
34 Scott Ogle Team Ville LLC
35 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Chris Haid
36 John Cristiano Trysports p/b Timex
37 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
38 Doug Wallace RTO National
39 Devin Clancy Presby Sports Medicine/Energy Cafe
40 Samuel Kophazi Les Amis
41 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Ryan Collette
42 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Ryan Collette
43 Daniel Jones Les Amis
44 Rick Taylor Ryobi
45 Matthew O'connell
46 Greg Campbell RTO National
47 Brandon Davis Port City Velo
48 Nicholas Luther Mt. Pleasant Velo
49 Eli Wemyss Lees-McRae College
50 Nicholas Mayernick Crosstown Velo
51 Bradley Garrett Les Amis
52 Allen Duquette Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Chris Haid
53 Robert Heath Frazier Cycling
54 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
55 Ray Freeman Team Headstrong
56 David Haney Frazier Cycling
57 Trent Blackburn Port City Velo
58 Justin Mcneill Globalbike
59 Jim Payne Carolina Break
60 Michael Vasco Grindstone Performance Cycling
61 Justin Bashe Frazier Cycling
62 William Flowers Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Chris Haid
63 Mikey Waine junior flyers
64 Tracy Terpstra
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 61   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
2 Seth Cooley Asheville Velo Sports
3 Baker Watts
4 Devin Athey Low Country Racing
5 Brian Lafranchi Uptown Cycles Presbyterian Sports M
6 Chris Mathis Cycle Center
7 Patrick Smith Clemson University
8 Spencer Lowden Brevard College
9 Jordan Foster
10 Erik Engstrom College of Charleston
11 Jason Williamson Ryobi Outdoor Products Cycling
12 Reid Rhodes
13 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Top 5: Brian Lafranchi
14 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
15 Andrew King Clemson University
16 Eric Potter Unattached
17 John Croom Carolina Break
18 Colin Watkins Unattached
19 Dillon Brown Brevard College
20 Willie Fowlkes
21 David Walls ABRC / AYC Jr Devo p/b DIY Music
22 Kyle Morgan greenville custom bikes
23 Jacob Luther Clemson Cycling
24 Brooks Keys ECE / Ryobi Outdoor Products
25 Matthew Crisler Greenville Spinners Racing
26 Andrew Gardner Galt Innovations / Specialized
27 Matthew Capps Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Top 5: Brian Lafranchi
28 Rob Brunken Colavita South
29 Stephen Loadholdt Lowcountry Racing Teammate Top 5: Devin Athey
30 Blake Stephenson Team Sho-Air KC/PrologueCycling.com
31 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
32 Justin Keck Finish Strong Endurance Team
33 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
34 James Hurt
35 Brian Dean
36 Daniel Wilson Tumult Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Duaine Stelly Ryobi Outdoor Products
2 James Stone
3 Chris Bartus GlobalBike Upstate
4 Thomas Fleckenstein Greenville Spinners Racing
5 Vance Rowland Ryobi Outdoor Products Teammate Win: Duaine Stelly
6 Rodney Davies
7 James Simes
8 Russel Henderson crosstown velo
9 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar
10 Roy Jones Greenville Spinners Racing Teammate Top 5: Thomas Fleckenstein
11 Brad Fraedrich Malone Coaching
12 Chris Guella SV/BikeSource Racing
13 Philip Fisher
14 Thomas Haedrich Greenville Spinners
15 Bob Burdon SV/Bike Source Racing
16 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
17 Russell Thompson Finish Strong Endurance Team
18 Jerrold Page Greenville Spinners Racing Teammate Top 5: Thomas Fleckenstein
19 Wilman Ospina
20 Richard Fish Fietsmaan Racing
21 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
22 Fred Tolly
23 John Sorochinsky Greenville Spinners Racing Teammate Top 5: Thomas Fleckenstein
24 Jang Lee Team Share The Road
25 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing Team
26 Timothy Smith Asheville Bicycle Racing Club
27 James Taylor Greenville Spinners Club
28 Philip Fisher
29 Scot Eisenman grindstone performance cycling
30 Joshua Schaffer
31 Ben Mccall
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip O'donnell Hot Tubes Junior Development Team
2 Stephen Ridley FACT
3 Mikey Waine junior flyers
4 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Blake Johnson ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
6 Weston Coker F.A.C.T.
7 Willem Kaiser junior flyers Teammate Top 5: Mikey Waine
8 Johnathan Spathelf Frazier Cycling
9 Davis Mueller SV Bikesource Racing
10 Jonas Wood Trace Bikes Race Team
11 Peter Radebaugh Trace Bikes Junior Race Team
12 Andrew Weaver ABRC/AYC Jr.Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
13 James Todd Frazier Cycling
14 Aaron Burnett Les Amis/Calder Brothers Corp Devo
15 Samuel Kophazi Les Amis
16 Jake Roberts Forest Acres Cycling Team
17 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
18 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
19 Robert Luce Les Amis/Calder Brothers Developmen
20 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
21 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
22 David Walls ABRC / AYC Jr Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
23 Kristopher Sally Les Amis Cycling Team
24 Arvin Jansen Trace Bikes Race Team
25 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
26 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
27 William Luce Les Amis
28 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS DEVO TEAM
29 David Heath Frazier Cycling
30 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
31 Gabriel Mendez Frazier Cycling
32 Sam Millerpoling F.A.C.T. Teammate Top 5: Stephen Ridley
33 Ross Szendrei FACT Teammate Top 5: Stephen Ridley
34 Ian Schirmer Frazier Cycling
35 Nicholas Townes Les Amis/ Calder brothers
36 Beatty Wolverton Les Amis
37 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
38 Alexander Wexler Frazier Cycling
39 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
40 Emma Hurst FACT Teammate Top 5: Stephen Ridley
41 Leon Waine junior flyers Teammate Top 5: Mikey Waine
42 W. Harrison nguy Frazier Cycling
43 Troy Waine junior flyers Teammate Top 5: Mikey Waine
44 Sean Branyon Frazier Cycling
45 Grayson Wickel ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
46 Davis Branyon Frazier Cycling
47 Anthony Bailey Dean Endurance p/b Piney Flats Bicy
48 Isabella Nguy Frazier Cycling
49 Parker Goodson Trace Bikes Race Team
50 Parker Haney Frazier Cycling
51 Charlotte Mcadams fact Teammate Top 5: Stephen Ridley
52 Salley Reamer FACT Teammate Top 5: Stephen Ridley
53 Isabella Brookshire Exergy 2016 Jr Devo
54 Madeleine Haney Frazier Cycling
55 Victoria Haney Frazier Cycling
56 Bradley Garrett Les Amis
57 Elizabeth Harden Les Amis/Calder Bros
58 Sophia Brookshire ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Jordan Lewis
59 Paul Price jr Team Globalbike Wipes
60 Willem Wambeke
61 Matthew Montoya Les Amis
62 Luke Townes
63 Alex Handy
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 22   Cat 5: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling
2 Annalise Oestreich Junior Flyers Devo
3 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Leon Waine junior flyers
5 Troy Waine junior flyers
6 Sean Branyon Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
7 Anthony Bailey Dean Endurance p/b Piney Flats Bicy
8 Elizabeth Harden Les Amis/Calder Bros
9 Alex Handy
10 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kophazi Les Amis
2 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Kristopher Sally Les Amis Cycling Team
4 Arvin Jansen Trace Bikes Race Team
5 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS DEVO TEAM
6 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
7 Gabriel Mendez Frazier Cycling
8 Ian Schirmer Frazier Cycling
9 Nicholas Townes Les Amis/ Calder brothers
10 Beatty Wolverton Les Amis Teammate Win: Samuel Kophazi
11 Alex Handy
12 Grayson Wickel ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Conor Schunk
13 Davis Branyon Frazier Cycling
14 Isabella Nguy Frazier Cycling
15 Sophia Brookshire ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Conor Schunk
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Robinson ECE / Ryobi Racing
2 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling p/b POA
3 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team
4 Eric Christophersen Team Ville LLC
5 Andrew Kimble Velosports Racing
6 Todd Mion Unattached
7 Cleve Blackwell POA Cycling p/b Eastside Chiropract Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
8 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
9 Nello Teer Mission Source / NGCA
10 Tommy Jones Carolina Cycling Team
11 Jeff Marshall ECE / Ryobi Racing Teammate Win: Ryan Robinson
12 Jefferson Parker CrossTownVelo
13 John Martin ECE / Ryobi Racing Teammate Win: Ryan Robinson
14 James Beers Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
15 Brian Schultz Velosports Racing Teammate Top 5: Andrew Kimble
16 David Kyzer Spinx
17 George Moser Greenville Spinners Racing
18 Jeffrey May Colavita
19 Frank Obusek VeloSports Racing Teammate Top 5: Andrew Kimble
20 Paul Guerreso Unattached
21 Eric Jacobsen Unattached
22 Charles Eller Carolina Bicycle Company
23 John James Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
24 Chris Sugar Civitas Track Cycling
25 Robert Defoor Low Country Racing (Charleston)
26 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
27 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
28 Marcus Jones Crosstown Velo
29 John Fillyaw Velo Voodoo
30 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
31 Brad Reed Unattached
32 Daniel Pawlicki Carolina Bicycle Company
33 Tim Richardson Team Velo 16 BSG
34 Duane Hebert Frazier Cycling
35 Philippe Humbert Fugue Racing
36 Roberto Di giovine CafeRacer-Hincapie Sportswear Triat
37 Matt Bonaime promotioncycling.com Commonwealth E
38 Robert Berry Chainheart Cycling Studio
39 Jamen Mohan
40 Keith Werle
41 Gregory Charkoudian Team WHAYNE
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 15   Cat 4: 7   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
2 Scott Miner United CHS Racing
3 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
4 Bobby Hough Team Headstrong
5 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
6 Thomas Evans Carolina Bicycle Company
7 Chris Steele Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Lee Reavis
8 Michael Berry Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Lee Reavis
9 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
10 Joe Lehner TEAM headstrong Teammate Top 5: Bobby Hough
11 Lawrence Ruggiero TEAM Headstrong Teammate Top 5: Bobby Hough
12 Gary Jackson Velosports Racing
13 Arthur Danfy spinx bike racing team
14 Scott Simpkins Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: Greg Morgan
15 Jay Beam Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Lee Reavis
16 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
17 Thomas Ratajczak ABRC
18 Andrew Danfy Spinx Bike Rqce Team
19 William Kerrigan
20 Jim Brown Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: Greg Morgan
21 James Cunningham Team Ville LLC
22 Benjamin Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
23 Joseph Gallagher Team Headstrong Teammate Top 5: Bobby Hough
24 Harryedmund Bolick kissena cycling club
25 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners Teammate Win: Lee Reavis
26 Thomas Sunday Forest Acres Cycling Team
27 Randy Mccreight Trappe Door Cyling Team Teammate Top 5: Stephen Sperry
28 Henry Mccullough POA Cycling Team Teammate Top 5: Stephen Sperry
29 Brian Jones Asheville Bicycle Racing Club
30 Stephen Duncan Velosports Racing Asheville
31 Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 15   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oscar Clark Hincapie Development team
2 Joey Rosskopf Team Type 1 - Sanofi
3 Edison Turner BMC/Hincapie Sportswear Development
4 Robin Carpenter Chipotle-First Solar Development Te
5 Ty Magner BMC/Hincapie Sportswear Development
6 John Murphy Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
7 Christopher Butler Champion System Pro Cycling Team
8 Alder Martz BMC/Hincapie Sportswear Development Teammate Top 5: Edison Turner
9 E. Julian cabra Finish Strong Elite Cycling Team
10 Jacob Hill Stans NoTubes/AXA Equitable
11 ? Ignacio Firefighters Cycling Association
12 David Goodman United Healthcare p/b 706 Project
13 Matthew Russell Village Volkswagon Elite cycling te
14 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
15 Christopher Calder Team Athletix Benefitting Globalbik
16 Grayson Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm
17 Andrew Baker Bissell Pro Cycling Team
18 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
19 Samuel James BMC CycleLife
20 Paul Price jr Team Globalbike Wipes
21 Ally Stacher Specialized-Lululemon
22 Chris Chotas LITESPEED-BMW
23 Wyatt Briggs Finish Strong Elite Cycling Team
24 Rich Hincapie Greenville Spinners Bicycle Club
25 Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team
26 Scott Edge Team Athletix Benefitting Globalbik
27 Chris Emory Beer City Bicycles
28 Philip O'donnell Hot Tubes Junior Development Team
29 Gregory Charkoudian Team WHAYNE
30 Travis Monroe Lindsey Wilson College
31 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
32 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
33 Brian Sheedy Globalbike Racing
34 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
35 Nathan Race Team Athletix Benefitting Globalbik
36 Daniel Holt 706 Project
37 Tyler Hutchinson Mars Hill College
38 Joshua Whitmore Team Athletix Benefitting Globalbik
39 Christy Keely Team Kenda presented by RACC
40 Isaac Enderline Unattached
41 Noah Metzler Team Athletix Benefitting Globalbik
42 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team
43 Trey Miller Globalbike Racing
44 Benjamin Renkema Globalbike Racing
45 Mark Brown Finish Strong Elite Cycling Team
46 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
47 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
48 Spencer Beamer Furman University
49 Daniel Rudalev Iron Data Cycling team
50 Michael Nichols jr. Lees-McRae College
51 Simon Bennett Team Athletix Benefitting Globalbik
52 Charlie Hough Hincapie Development team Teammate Win: Oscar Clark
53 Andrew Raab Finish Strong Elite Cycling Team
54 Brandon Pruett Hincapie Development team Teammate Win: Oscar Clark
55 Oleg Tanovitchi
56 Alex Kellum Ms. Roses Elite Team p/b Champion S
57 Brandon Milet brevard college
58 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team
59 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
60 Michael Robinson Naples Cyclery powered by T2
61 Dominic Galenti SC Velo MRI Endurance Elite U23
62 Boyd Johnson Team Athletix Benefitting Globalbik
63 Adam Britton Finish Strong Elite Cycling Team
64 Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
65 Winston David 706 Project Team United Healthcare
66 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
67 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
68 J Thomas smith Crosstown Velo
69 Spencer Oswald Free Flight Bikes
70 Richard Bailey Finish Strong Elite Cycling Team
71 William Messenger mob
72 Wilmar Vargus
73 Thomas Wrona Hot Tubes Development Cycling Team
74 Benjamin Zawacki Mountain Khakis/SmartStop
75 Timothy Mccollum Giordana-Clif Bar Cycling Team
76 Nick Jowsey Brevard College
77 Igor Rudalev Lupus Racing Team
78 Zachary Felpel Kelly Benefit Strategies/Lateral St
79 William Richter Carolina Break- U23
80 Andrew Buntz Astellas Oncology Cycling Team
81 Miguel Bryon BLUE STAR-BOOM Development Team
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 37   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly PainPathways Cycling Team
2 Erica Zaveta Brevard College
3 Nikki Ditsch Commonwealth Eye Surgery / CrankWor
4 Abigail Aldridge PCP Race Team
5 Deb Sweeney whitmore Team Athletix Benefitting Globalbik
6 Stephanie Cucaz PCP Race Team
7 Susan Jones - morgan Greenville Woman
8 Jennifer Wakeman
9 Zoe Frazier Frazier Cycling
10 Frances Sledge Frazier Cycling
11 Madeleine Haney Frazier Cycling
12 Victoria Haney Frazier Cycling
13 Dominique Shore Frazier Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wakeman
2 Victoria Haney Frazier Cycling
3 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
4 Salma Huque Junior Flyers
5 Caleigh Hebert Frazier Cycling
6 Jamie France Greenville Spinners Racing
7 Madeleine Haney Frazier Cycling Teammate Top 5: Victoria Haney
8 Renee Williams SV/Bike Source Racing
9 Kimberly Dail FACT
10 Emma Hurst FACT
11 Allyson Hurst Forest Acres Cycling Team Teammate Top 5: Stefanie Feltwell
12 Kerrigan Sunday FACT
13 Laufra Dishman
14 Maryann Riley FACT
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1