Log In
Tucson Bicycle Classic - GC • Mar 18 2013
Clear, 76 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Mcdonald Celo Pacific
2 Hans Niemann
3 Thomas Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek/White Mountain Road Clu
2 Brian Glucksman Strada Racing Club
3 Cole Lanning El Grupo Youth Cycling Club
4 Collin Hanes El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bennett Strada Racing Club
2 Kyle Kent Strada Racing Club /Strada Racing C
3 Bailey Eckles Gruppo Velo
4 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club
5 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
6 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club
7 Allen Kimball
8 Liam Murray El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Connor Adkisson
9 Ben Schroeder El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Connor Adkisson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Schuyler Echelon Santa Barbara
2 Dillon Kelly Presteza
3 Kyle Berlind Boulder Junior Cycling
4 Austin Swang Team Winded
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu Microseal Racing Team
2 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Manuel Hernandez P&S-Specialized
4 Luis Chacon
5 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
6 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus/Team
7 Steve Alschuler High Desert Bicycles Team
8 Scott Forman Sport Systems Mountaintop Cycling
9 Daniel Bennett Landis/Trek/White Mountain Road Clu
10 Rob Alvarez Body by Vi p/b Velo Vie Teammate Top 5: Brian Forbes
11 Jose Lopezportillo
12 Kyle Akin Team Rhino
13 Jose Nicola paragon
14 Matt Muyres Freewheel Bike
15 Troy Burns TEAM Powered by PROBIKE
16 Joel Castro P&S-Specialized Teammate Top 5: Manuel Hernandez
17 Richard Stevens TEAM Powered by PROBIKE
18 Manuel Sanchez P&S-Specialized Teammate Top 5: Manuel Hernandez
19 Sergio Dominguez P&S-Specialized Teammate Top 5: Manuel Hernandez
20 Donald Armstrong Microseal Racing Team Teammate Win: Louie Amelburu
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Fraser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
2 Louis Waugaman Velosport Iowa /American Equity
3 Travis Dixon High Desert Bicycles Team
4 Al Senft High Desert Bicycles Team
5 Walter Durrer Peloton-Specialized Cycling Team
6 Matt Chanin High Desert Bicycles Team
7 James Carney C.A.R.E. for Cycling /C4 Cycling
8 Gavin Kennard High Desert Bicycles Team Teammate Top 5: Travis Dixon
9 Jim Silverman GST Racing
10 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus/Team
11 Matthew Pobloske GST Racing
12 Walter Vaughan White Mountain Road Club
13 Chris Poole FASTER Performance Center
14 Tony Bettini High Desert Bicycles Team Teammate Top 5: Travis Dixon
15 David Burke
16 Chris Gould TEAM Powered by PROBIKE
17 Brian Lemke Landis/Trek/White Mountain Road Clu
18 Leo Masursky TEAM Powered by PROBIKE
19 Derek Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
20 Scott Leonard Team Rhino
21 Rene Ortega Team Rhino
22 Jeremy Barrett Team Rhino
23 David Dobler TEAM Powered by PROBIKE
24 Jeff Jensen
25 Paul Kealey TEAM Powered by PROBIKE
26 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
27 James Kramer FASTER Performance Center
28 David French Landis/Trek/White Mountain Road Clu
29 Jeffrey Frost
30 Bill Kraemer Team Rio Grande
31 Andrew Hosterman White Mountain Road Club
32 Scott Baker GST Racing
33 Charles Royalty San Tan Racing
34 Eric Taylor TEAM Powered by PROBIKE
35 Donald Ward Team El Paso
36 Craig Hamilton FASTER Performance Center
37 Gregory Berlind Boulder Orthopedics
38 Jim Holbrook FASTER Performance Center
39 Scott Sherman
40 Jon Black GST Racing
41 Kurt Kroemer FASTER Performance Center
42 Isaiah Adams
43 Anthony Brown Team Rhino
44 Walter Clarke Camelback Bike Club
45 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek/White Mountain Road Clu
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 13   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kellagher Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
2 Dwight Nelson Team Rhino
3 Philip Holman 02 Modern Fitness
4 Lawrence Towner Liberty Cycle
5 Steve Hensler UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
6 Mark Huffman UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo
7 Donald Lewis Team Rhino Teammate Top 5: Dwight Nelson
8 Joseph Suida Southwest Hand Cycling Team
9 David Benner Wolf Pack Cycling
10 Craig Liming TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
11 Thomas Martin Sabino Cycles Racing
12 Keith Tomei Team Broadway Bicycles
13 Gary Edwards Fast Old Guys (FOG)
14 Joe Puchi TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
15 Randall Maddox Team Headstrong
16 Michel Lalonde Aggress
17 Jim Browning FASTER Performance Center
18 Larry Hansen Paragon Cycling
19 Howard Roose TEAM ICO/Intermountain Cycling Orga
20 Glenn Harris Summit Velo
21 Jon Limbird Team Headstrong
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reginald Dowdall Sabino Cycles Racing
2 Jack Dillon Sabino Cycles Racing Teammate Win: Reginald Dowdall
3 Harold Wallace Team Rhino
4 Roy Quade bicisport
5 John Conahay Southwest Hand Cycling Team
6 Richard Ellwanger Aggress
7 Doug Perry Aggress
8 Gaetan Boulanger Nil
9 Brian Mcquiston Arizona Cycling Racing Team Inc.
10 Jerry Whitney
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Patterson
2 Ralph Duckett Summit Velo
3 Jack Quinn TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer O2 Modern Fitness DBA Old Pueblo Gr
2 David Deichman Saguaro Velo
3 Richard Reynolds Summit Velo
4 Patrick Bunch Localcycling.com/Slimenundgrossen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Swanson Sabino Cycles Racing
2 Kip Taylor Race Team/Sport Systems Mountaintop
3 Clayton Feldman
4 Travis Kroot Boston Bicycle School
5 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Anthony Sisco SPY GIANT RIDE
7 Christian Schlabach ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling
8 Kenny Polley Landis/Trek/White Mountain Road Clu
9 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
10 Robert Chorost Sabino Cycles Racing Teammate Win: David Swanson
11 Ty Tuttle Sonic Boom Racing Team/Sonic Boom R
12 John Ryan Team Winded
13 Christopher Wylie Tribe Multisport
14 Cameron Rex Gateway Harley-Davidson
15 Isaiah Jerez Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
16 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
17 Diego Binatena SKLZ-Swami's Development Elite Team
18 Tyler Coplea
19 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Andre Mcnulty
20 Nathan Franklin Sabino Cycles Racing Teammate Win: David Swanson
21 Bryan Antol GST Racing
22 Joey Iuliano TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Andre Mcnulty
23 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Andre Mcnulty
24 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 Nathaniel Davis Sabino Cycles Racing Teammate Win: David Swanson
26 Daniel Parkman Sabino Cycles Racing Teammate Win: David Swanson
27 Brian Lehman Falcon Networks - Denver Fit Loft/S
28 Jan Schar
29 Josh Prattferguson Team Winded
30 Jonathan Triplett 02 Modern Fitness
31 Elliot Dumont 02 Modern Fitness
32 Griffin Easter Gateway Harley-Davidson
33 David Morse SRAM Factory
34 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 31   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Mitchell Swami's Cycling Club
2 Robert Krohn Flagstaff Cycling
3 David Vaughn ZiaVelo Cycling
4 Hans Joseph whitefield Sport Systems Mountaintop Cycling
5 Anthony Chavez TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 David Rakestraw Flagstaff Cycling
7 Brandon Babiracki CP Racing
8 Brendan Cusick GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
9 Jake Spelman Team Winded
10 Chris Eckstein Race Team/Sport Systems Mountaintop
11 Casey Clark 02 Modern Fitness
12 Anthony Moye
13 Kieran Sikdar 02 Modern Fitness
14 Samuel Bell Landis/Trek/White Mountain Road Clu
15 Addison Fuller Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
16 James Winebrenner Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
17 Jose Teran P&S SPECIALIZED
18 Dominic Suozzi Team Winded
19 Matt Mcwhirter Fleming Wealth Strategies.com
20 Chaz Lane San Tan Racing
21 Michael Boehme Colavita Racing/Colavita Racing Inc
22 Richard Horn Aggress
23 Ryan Clickner Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
24 Andrew Cope Tribe Multisport
25 Mael Glon Canyon Bicycles - Shimano
26 John Schiefer Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel
27 Patrick Holland Team El Paso
28 David Julien Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
29 Lance Eddis-finbow Landis/Trek/White Mountain Road Clu
30 Aaron Einfrank Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
31 Colin Taira Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
32 Benton Leitner 02 Modern Fitness
33 Scott Ford Team Winded
34 Chad Mickelson Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
35 Kyle Martinez ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling Teammate Top 5: David Vaughn
36 Thomas Collins TEAM Powered by PROBIKE
37 Jonathan Bocina Liberty Cycle
38 Joseph Halter
39 Danny Shannon
40 Stephen Thomas Rocky Mountain Road Club
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Walthall ZiaVelo Racing Club/ZiaVelo Cycling
2 Andrew Laskowski 02 Modern Fitness
3 Marc Overson Tolero Racing
4 Randall Bradford Olev Rapido / The Kickstand/Olev Ra
5 Pete Makowski Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
6 Adam Bryfogle Tolero Racing
7 Timothy Scott Aggress
8 Peter Lambe Flagstaff Cycling
9 Joseph Olivas EP Cyclists
10 Braden Bott Carlos O'Briens Racing/Procon Cycli
11 Constantin Schreiber
12 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club
13 Trenton Bryfogle Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
14 Brian Robinson
15 Azael Garcia
16 Marcus Toya
17 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club
18 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club
19 Bill Karras Two-Wheel Jones Racing
20 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
21 Max Rich University of Arizona
22 Tyler Wince Team Winded
23 Timothy Miller San Tan Racing
24 Walter Lopez Landis/Trek/White Mountain Road Clu
25 Rob Bergstrom SKLZ-Swami's Cycling Team/Swami's C
26 Travis Glysson AZ Devo
27 Christian Santa-cruz El Grupo Youth Cycling Club
28 Waldo Terrazas Team El Paso /Team El Paso
29 Schuyler Burns Sabino Cycles Racing
30 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
31 Marco Valente Tachycardia Racing
32 Jason Hardman Body by Vi p/b Velo Vie
33 Samuel Zerbib Flagstaff Cycling
34 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
35 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing
36 Keith Edmiston Les Rois Cycling Club
37 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club
38 Austin Crosby Team Winded
39 Carlos Armendariz Team El Paso /Team El Paso
40 Richard Hutton Summit Velo
41 Robert Jones 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
42 Chris Magras Team Winded
43 Gabriel Gaarden Club Team/Sport Systems Mountaintop
44 Kyle Hornbeck Flagstaff Cycling
45 Kevin Huenneke
46 Philip Martens Bicycle Haus Racing/Camelback Bike
47 Brian Tedder Summit Velo
48 Beau Savage Colavita Racing/Colavita Racing Inc
49 Michael Simmons FASTER Performance Center
50 David Prugh Corning/NoTubes Race Team/Crystal C
51 Dorian Larios Team Winded
52 Chuck Bruni Absolute Bikes Team
53 Kenny Anderson Landis/Trek/White Mountain Road Clu
54 Tom Zega 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
55 Christian Mathews El Grupo Youth Cycling Club
56 Randy Sookoo Tolero Racing Teammate Top 5: Marc Overson
57 Daniel Martin Arizona Cycling Racing Team Inc.
58 Derek Rich Landis/Trek/White Mountain Road Clu
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 55   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zackery Sosnowski Moment Cycle Sport
2 Kenny Withrow
3 Eric Larson TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Kyle Vanrenterghem
5 Timothy Hayden Tribe Multisport
6 Zach Marinella Tribe Multisport
7 Jeremy Weiss 02 Modern Fitness
8 Robert Lee 02 Modern Fitness
9 Mariano Caceres Team El Paso
10 Antonio Contreras Suarez
11 Francisco Rivas Catalyst Racing
12 Michael Bolinger
13 Buzz Wright
14 Ryan Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Eric Larson
15 Trey Duvall Colavita Racing/Colavita Racing Inc
16 Stephen Oddie TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Eric Larson
17 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Eric Larson
18 Jeffrey Huberty
19 Kevin Lapp
20 Steven Lada Catalyst Racing
21 Alejandro Larios Team Winded
22 Gabriel Langbauer YBC Racing/Yuma Bike Club
23 Calvin Dart
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesus Adrian Southwest Hand Cycling Team
2 Mike Ciasca
3 Lonnie Poarch
4 Craig Croxton Summit Velo
5 Alexander Mlawsky Team Rhino
6 Jimmy Davisjr
7 Keith Gonzalez Tachycardia Racing
8 Damion Alexander
9 Dean Marvin Summit Velo Teammate Top 5: Craig Croxton
10 Steve Davenport Team Rhino Teammate Top 5: Alexander Mlawsky
11 Jeff Plant
12 Donald Lightner Rapha Condor Cycling Club
13 John Paitel Procon Cycling
14 Matthew Teusink FASTER Performance Center
15 Donald Laury
16 Travis Habrock Team Horizon Cycling
17 Chuck Helmke El Grupo Youth Cycling Club
18 Bill Mcadams TriSports Cycling/Eclipse Racing
19 David Freitag Tachycardia Racing
20 Brian Potter Tolero Masters Racing
21 Richard Finbow
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector Rangel P&S-Specialized
2 Travis Mccabe Elbowz Racing
3 Eric Young UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
4 Morgan Schmitt UCI CT: Jelly Belly Cycling
5 Chris Keiek Jelly Belly
6 Louis Davila Jelly Belly p/b Kenda
7 Sean mazich Jelly belly UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Morgan Schmitt
8 George Cyrus White Mountain Road Club
9 Alexander Candelario Optum p/b Kelly Benefit Strategies
10 Kevin Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
11 Clay Murfet Team SmartStop p/b Mountain Kha/Pre
12 Gregg Brandt UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
13 Fortunato Ferrara Sport Systems Mountaintop Cycling
14 Ricardo Van der velde UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Morgan Schmitt
15 Paul Thomas Landis/Trek/White Mountain Road Clu
16 Sergio Escutia Mexico
17 Chris Aten Landis/Trek/White Mountain Road Clu
18 Jonathan Lee Red Peloton
19 Juan Magallanes P&S-Specialized Teammate Win: Hector Rangel
20 Derrek Ivey Derrek Ivey
21 William Zellmer Gateway Harley-Davidson
22 Rene Corella Stage 17-Cyclance
23 Daniel Patten UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
24 Alexander Ray ISCorp
25 Conor Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
26 Sean Mccarthy Champion System p/b Stan's NoTubes
27 Jared Gilyard White Mountain Road Club
28 Michael Sherer UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Eric Young
29 Thomas Jondall Landis/Trek/White Mountain Road Clu
30 Jesse Keough Foundation/Century Road Club Assoc
31 Travis Livermon UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
32 Charles 'mac' cassin Gateway Harley-Davidson
33 Michael Woell Freewheel Bike
34 Nick Bax Team Rio Grande
35 Steven Muhle Athlete Octane
36 Nicholas Keough Foundation/Century Road Club Assoc
37 Aaron Pool Team Rio Grande
38 Anton Varabei JetFuel Coffee/ Norco Bicycles
39 Yuri Hrycaj Jetfuel Coffee/Norco Bicycles
40 Kevin Black OCTTO-Cervelo
41 Rafael Meran CRCA/Foundation
42 Euris Vidal CRCA/Foundation
43 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Morgan Schmitt
44 Michael Dziedzic Landis/Trek/White Mountain Road Clu
45 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
46 Scott Tietzel Team Rio Grande
47 Daniel Eaton Gateway Harley-Davidson
48 Michael Friedman UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Eric Young
49 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
50 Marsh Cooper UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Eric Young
51 Nicholaus Schreiber Landis/Trek/White Mountain Road Clu
52 Alejandro Guzman Foundation/Century Road Club Assoc
53 Michael Creed UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Eric Young
54 David Salomon P&S-Specialized Teammate Win: Hector Rangel
55 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
56 Rafael Escarcega P&S-Specialized Teammate Win: Hector Rangel
57 Charles Huff UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Morgan Schmitt
58 Ian Burnett UCI CT: Jelly Belly Cycling Teammate Top 5: Morgan Schmitt
59 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
60 Curtis Winsor UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
Finishers: Cat 1: 40   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
2 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
3 Mckenzie Steiner G S Adams Avenue Bicycles/Adams Ave
4 Kylan Mcdonald Celo Pacific
5 Isabel Havsrath El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
6 Madison Major El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Chloe Welch
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Collier El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lizzy Caputo El Grupo Youth Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deborah Leedalebrown Equipe Vitesse
2 Joanna Eckstein Race Team/Sport Systems Mountaintop
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Kellagher Boulder Running Company Cycling Tea
2 Marja Nousiainen
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Maddox Team Headstrong
2 Candace Porter Summit Velo
3 Carol Chester Bicisport
4 Pam Alexander DNA Cycling-UT
5 Deborah Wheeler DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U
6 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U
7 Lynn Myers Sabino Cycles Racing
8 Leeann Land Strada Racing Club /Strada Racing C
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge
2 Jo Johnson Team TBB/Deep Blue
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Gunn Catalyst Racing
2 Elizabeth Martin Team Indiebike
3 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
4 Lisa Job Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
5 Val Valle NM Spokettes Race Team/New Mexico S
6 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21/Velo
7 Jane Berger C4 Cycling
8 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 Nicole Horst GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
10 Kathy Eaton Two-Wheel Jones Racing
11 Kimberly Tom CapoVW Webcor/Sisterhood of Cycling
12 Meredith Caccesemcconvill CapoVW Webcor/Sisterhood of Cycling
13 Rachel Alter
14 Tricia Jones Two-Wheel Jones Racing
15 Reiley Pankratz Body by Vi p/b Velo Vie
16 Heidi Melendez White Mountain Road Club
Finishers: Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Ross Sabino Cycles Racing
2 Hannah Budinoff
3 Alexis Gannis Curbside Cyclery Racing Team
4 Jacqueline Dunn Catalyst Racing
5 Trisha Coffman Jobing.com Women's Racing/Tribe Rac
6 Jennifer Stokes Catalyst Racing
7 Diane Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing
8 Melissa Sotelo Landis/Trek/White Mountain Road Clu
9 Stefanie Sichler Arizona State University
10 Michelle Helmke El Grupo Youth Cycling Club
11 Ellen Wright Team Rio Grande
12 Sarah Muench Landis/Trek/White Mountain Road Clu
13 Anna Mumford Dave Jordan Racing/Century Road Clu
14 Alyssa Halcomb Catalyst Racing Teammate Top 5: Jacqueline Dunn
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Kirchmann Optum p/b Kelly Benefit Strategies
2 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21/Velo
3 Jessica Prinner CARE4CYCLING powered by Solomon Cor
4 Anna Sanders FCS|Zngine p/b Mr. Restore/FCS Cycl
5 Marilyn Mcdonald White Mountain Cycling club
6 Caitlin Laroche SPY GIANT RIDE
7 Irena Ossola Team Kenda presented by RACC
8 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing/Tribe Rac
9 Rebecca Balboni UCI WPT: Exergy TWENTY16
10 Alisha Welsh Sabino Cycles Racing
11 Julie Marceau Independent
12 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore/FCS Cycl Teammate Top 5: Anna Sanders
13 Nicole Mitchell Winner's Edge
14 Kael Deverell GSD Gestion Kallisto Specialized
15 Judy Jenkins Landis/Trek/White Mountain Road Clu
16 Chloe Black Sabino Cycles Racing
17 Dana Shinn GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
18 Michelle King Colavita / Outback Steakhouse Las V
19 Belinda Eschenwald Michelob Ultra - La Grange +21/Velo Teammate Top 5: Julie Cutts
20 Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat ?: 5