Log In
NoDa Grand Prix • Apr 14 2013
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karsten Bench UNC Wilmington
2 David Fowley Mojo Cycles Racing
3 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
4 Jordan Martin Team MS
5 Rodney Almeida trysports p/b Timex Cycling Team
6 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing
7 Jason Rogers Globalbike Charlotte
8 Sean Herlihy BikeWorks Racing
9 Colin Cavaliere Presby Sports Medicine/Energy Cafe.
10 Chris Haid Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: David Fowley
11 Jacob Smith Massage Envy Cycling p/b Catup.com
12 Wojtek Dyszkiewicz Presbyterian Sports Medicine/Energy
13 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
14 Matthew Rublewski NA
15 Cameron Moss Velo 16 BSG
16 Kyle Carver Tricyclists BRC
17 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
18 Jim Payne Carolina Break
19 Ricky Devennish UNCW
20 Mansour Benkreira Presbyterian Sports Medicine/Energy
21 Michael Unruh Atomic Cycles
22 Bobby Hough TEAM Headstrong
23 Elisha Godfrey RTO National
24 Cody Elder Endurance Concepts
25 Andreas Adrian TrySports p/b Timex
26 John Cristiano Trysports p/b Timex
27 Matthew Chisholm Presbyterian Sports Medicine/Energy
28 Eric Middleton ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
29 Daniel Lenis Carolina Break
30 Cole Campbell Tumult Racing
31 Franklin Deese E3: Code One Cycling
32 William Flowers Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: David Fowley
33 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
34 Christopher Smith AtOmic Cycles Race Team
35 James Brigman South Main Cycles Racing
36 Larry Sengewalt Presbyterian Sports Medicine/Energy
37 Andrew Weaver ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
38 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
39 Will Smith Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: David Fowley
40 Josh Baker Hoffenchard
41 Steven Farlow Gyros Racing Team pb Carolina Ale H
42 Gilbert Bollinger iii Catup Coaching
43 Tory Barbisan MoJo Cycles Racing Teammate Top 5: David Fowley
44 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club
45 John Croom Carolina Break
46 Terrence Slifer Queen City Cycling
47 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
48 Tommy Mathewes Low Country Racing
49 Alex Claiborne UNC Wilmington Teammate Win: Karsten Bench
50 Raul Gutierrezgarcia Cone Health Cycles de Oro
51 Richard Frye UNC Cycling
52 Andrew Hager HOFFENCHARD
53 Alexander Fowler Pirate Race Productions
54 James Huckle UNC - Chapel HIll
55 Daniel Crow UNC Wilmington Teammate Win: Karsten Bench
56 Watson Powell Modry Evergreen Racing
57 Brian Porter Tumult Racing
58 Samuel Kophazi Les Amis
59 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
60 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
61 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
62 Bryan Ream
63 Stephen Reynolds Charlotte Sports Cycling/ Giordana-
64 Jaymes Graham Tumult Racing
65 Conor Schunk AYC/DIY
66 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
67 Vernon Reynolds Carolina Break Juniors
Finishers: Cat 4: 65   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Burk
2 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
3 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
4 Ben Brown Bike Cycles
5 George Balfanz Cool Breeze Cyclery/ Trek store Cha
6 Roddy Macleod
7 Frank Turner
8 Chris Guella SV/BikeSource Racing
9 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
10 Adam Stewart NCSU
11 Brad Henry
12 David Nolletti VeloSports Racing
13 Chase Prezioso QueenCity Bicycles
14 Carter Harris UNCW
15 Gareth Drabble
16 James Carroll Globalbike Charlotte
17 Richmond Baker Cycletherepy-Zimmer
18 Zachery Avant FASTER MUSTACHE
19 Jason Hinklin Live It Extreme Sports
20 Matthew Capps Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Top 5: David Brophy
21 Brian Lafranchi Uptown Cycles Presbyterian Sports M Teammate Top 5: David Brophy
22 Nick Barlow FASTER MUSTACHE
23 David Weatherford Fugue Racing
24 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing Team
25 Joseph Emanuel Faster Mustache
26 Jeffrey Dean Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Top 5: David Brophy
27 Zachary Dewey Bicycle Sport
28 Ronald Chrastina Palmetto Velo Massage Envy Cycling
29 Brandon Weaver CatUP Coaching Services
30 Daniel Harper Unatatched
31 Kurt Rampton Faster Mustache
32 William Murray
33 Brian Baack South Main Cycles Racing
34 Adam Koch
35 Chris Pratt Bike Depot
36 Jacob Pilkerton Charlotte Bcycle
37 Stephon Beaufort NCSU
38 Boyd Safrit
39 Justin Gingrich Full Spectrum Racing
40 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo
41 Jason Sherrill AVA Roof Consulting
42 Bill Watson Unattached
43 Eddie Languidey
44 Kristopher Sally Les Amis Cycling Team
45 Jacob Naylor
46 David Crews Cycle-Smart Inc
47 Charkie Huegel Revolting Cogs
48 Eric Mcneil
49 Kyle Hurr
50 Joseph Gabriel
51 Marcos Bullock Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Top 5: David Brophy
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 45   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Cipkowski EarthFare
2 Grayson Brookshire Slipstream Craddock Junior Developm
3 Greg Wittwer Integrated Sports Medicine P/B Pyra
4 Luis Flores Happy Tooth Racing
5 William Guillen Happy Tooth Racing
6 John Jay Happy Tooth Racing
7 Jordan Marhanka Hincapie Sportswear Development Cyc
8 Hank Booth Carolina Break
9 Nolan Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
10 Timothy Mccollum Charlotte Sports Cycling
11 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
12 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
13 Christopher Calder Athletix cycling team benefiting Gl
14 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
15 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Racing
16 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
17 Paul Mesi Fast Frankie Coaching/CLR team
18 Jacob Timmerman Duke University
19 Stephen Wagstaff NCSU
20 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
21 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
22 Todd Hancock Specialized Dumonde Tech
23 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
24 Kellen Goodell Low Country Racing Team
25 Miles Hubbard ASU Cycling
26 Ted Hopkins RevolutionCycleSports p/b Lonerider
27 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
28 Carlos Norena Finish Strong
29 Shawn Kane
30 Michael Raynor HSE Cycling
31 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
32 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
33 Brett Kirby Homesmart Cycling
34 Santana Wilkinson Giordana-Clif Bar
35 Jason Duval Clemmons Bicycle
36 Zack Kratche Low Country Racing
37 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
38 John Butler ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
39 Austin Joyner Carolina Break
40 Levi Nelson Modry/Evergreen
41 Jeff Reid Village Volkswagen Cycling Team
42 Steven Hill
43 Michael Nichols jr. EarthFare p/b I9
44 James Allen CatUP Coaching
45 Thomas Blunden
46 Bernard Cobb CIVITAS Track Cycling
47 Michael Gearren ii Atomic Cycles
48 Stephen Ridley FACT
49 Devin Clancy Classic Cycling / Dolce Vita Wines
50 Myles Lietzke Low Country Racing
51 Alex Ryan 1
52 Matthew Cross Tumult Racing
53 Joshua Brown High Country Development p/b Pactim
Finishers: Cat 2: 20   Cat 3: 31   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Short
2 Jason Duval Clemmons Bicycle
3 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
4 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Racing
5 Devin Clancy Classic Cycling / Dolce Vita Wines
6 Joshua Brown High Country Development p/b Pactim
7 Michael Gearren ii Atomic Cycles
8 Thomas Sunday Forest Acres Cycling Team
9 Stephen Wagstaff NCSU
10 Trent Blackburn Port City Velo/ Wattage Cottage
11 Brandon Davis Port City Velo/Wattage Cottage
12 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
13 Zack Kratche Low Country Racing
14 Levi Nelson Modry/Evergreen
15 Jeffrey Bopp Port City Velo
16 James Brookshire Slipstream Craddock Junior Developm
17 Kellen Goodell Low Country Racing Team
18 Steven Boehm NCSU
19 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
20 David Leduc dope Atlantic Velo
21 Myles Lietzke Low Country Racing
22 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc
23 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
24 Jason Rogers Globalbike Charlotte
25 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
26 Sterling Swaim Benissimo
27 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
28 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
29 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
30 James Allen CatUP Coaching
31 Jeff Reid Village Volkswagen Cycling Team
32 David Webster FSR - Full Spectrum Racing
33 Steven Hill
34 Christopher Audet Unattached
35 Weston Coker F.A.C.T.
36 Karsten Bench UNC Wilmington
37 Jordan Martin Team MS
38 Wojtek Dyszkiewicz Presbyterian Sports Medicine/Energy
39 Luis Guillen Constellation Cycling
40 Brian Porter Tumult Racing
41 Christopher Smith AtOmic Cycles Race Team
42 Matthew Cross Tumult Racing
43 Matthew Chisholm Presbyterian Sports Medicine/Energy
44 Justin Evans Appalachian State University
45 Sean Herlihy BikeWorks Racing
46 Timothy Pitzer trysports p/b Timex
47 Eric Middleton ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
48 Andreas Adrian TrySports p/b Timex
49 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
50 Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development
51 Tommy Mathewes Low Country Racing
52 S Alan laytham ST3 Cycling
53 Gilbert Bollinger iii Catup Coaching
54 Michael Julio Pre-Reg.com
55 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
56 Cole Campbell Tumult Racing
57 Alex Ryan 1
58 Alexander Galeano Storm Racing Team
59 Robert George jr CatUp Coaching
60 Jeff Schoch Modry Evergreen
61 Stanley Dover Harris Teeter Cycling
62 Michael Levine Giordana-Clif Bar
63 Daniel Gosner catUP Coaching
64 Ricky Devennish UNCW
65 Brett Kirby Homesmart Cycling
66 John Butler ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
67 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
68 Brandon Hicks Clemmons Bicycle Racing
69 Jeremy Mcdaniel Cone Health/cycles de ORO
70 Eric Beatty CatUp Coaching
71 Matt Goddard Earthfare/ABRC
72 Alan Brookshire United Cycling Club
73 Watson Powell Modry Evergreen Racing Teammate Top 5: Alexander Timkovich
74 Rodney Almeida trysports p/b Timex Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 47   Cat 4: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ty Gibbs Bikesource
2 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Will Dobrowski
4 Luke Townes
5 Ben Mckenzie
6 Gionvanni Vasta 36th Street Racing / Uptown Cycles
7 Chase Travland
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kophazi Les Amis
2 Conor Schunk AYC/DIY
3 Ryan Brown PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Kristopher Sally Les Amis Cycling Team
5 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo
6 Davis Turner ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
7 Jared Eytcheson
8 Nicholas Townes Les Amis Teammate Win: Samuel Kophazi
9 Ian Misiak Giordana-Clif Bar
10 Cliff Mueller na
11 Grayson Wickel ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
12 Isabella Brookshire ExergyTwenty16
13 Shawn Watkins ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
14 Nathan St clair
15 Georgia Kirkpatrick Les Amis Teammate Win: Samuel Kophazi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Marhanka Hincapie Sportswear Development Cyc
2 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 James Brookshire Slipstream Craddock Junior Developm
4 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
6 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
7 David Walls ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
8 James Milne
9 Andrew Weaver ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
10 Jake Roberts FACT
11 Robert Luce les amis
12 Charlie Mckenzie Unattached
13 Luis Guillen Constellation Cycling
14 Ross Szendrei FACT
15 Sam Millerpoling FACT
16 Maryann Riley FACT
17 William Luce Les Amis
18 Emma Hurst FACT
19 Charlotte Mcadams forest acres cycling team
20 Megan Baxter Inland/C2
21 Allyson Hurst FACT
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
2 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
3 Stephen Ridley FACT
4 William Guillen Happy Tooth Racing
5 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Win: Nolan Tankersley
6 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
7 Davis Mueller Unattached
8 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
9 Vernon Reynolds Carolina Break Juniors
10 Grayson Brookshire Slipstream Craddock Junior Developm
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
2 Charlie Brown www.facebook.com/teamclassiccycling
3 Bruce Humphries TwoUpSports
4 Aaron Johnston Origin-8
5 Patrick Weddell High Country Devlopment p/b Pactimo
6 Shane Martin ClassicCycling.com - Dolce Vita Win
7 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
8 Casey Vedder Hearts Racing
9 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
10 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
11 Matt Botting http://carolinacyclingteam.com/
12 Cleve Blackwell Team to Quads Powered Sports LLC
13 Richard Nance Hearts Racing Club
14 Santana Wilkinson Giordana-Clif Bar
15 Joseph Coddington ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
16 Brian Dalton Unattached
17 Jefferson Parker CrossTownVelo
18 Bernard Cobb CIVITAS Track Cycling
19 Ives Vanheule The University of Montana
20 Stanley Dover Harris Teeter Cycling
21 Aaron Frahm Four 2 One Sports
22 Tod Schmidt Giordana-Clif Bar
23 G Spencer lueders Carolina Cycling Team
24 James Berry
25 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing Team
26 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
27 Jae Bowen TwoUpSports Teammate Top 5: Bruce Humphries
28 Reece Jackson RTO National
29 David Vasta 36th Street Racing / Uptown Cycles
30 Ryan Jenkins www.facebook.com/teamclassiccycling Teammate Top 5: Charlie Brown
31 Deane Gauthier Crosstown Velo
32 Richmond Baker Cycletherepy-Zimmer
33 Robert Watkins Chainheart masters
34 Ross Meentemeyer Giordana-Clif Bar
35 Chad Crocker RTO National
36 Evan St clair Giordana-Clif Bar
37 Tommy Jones Carolina Cycling Team
38 K.c. Brechnitz Modry Evergreen
39 James Heckman TrySports p/b Timex
40 Mike Helman Unattached
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Brown www.facebook.com/teamclassiccycling
2 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
3 Keith Johnson US Military Cycling Team Fueled by
4 David Leduc dope Atlantic Velo
5 Marcus Morgan Carolina Fylers
6 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
7 Chris Knetsche Hincapie/Veloshine
8 Richard Creed Mock Orange Racing
9 Scott Miner United CHS Racing
10 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
11 James Mead Giordana Clif Bar
12 Kirk Port Constellation Cycling p/b Inland Co
13 Robert Watkins Chainheart masters
14 Chris Steele Modry Evergreen Racing
15 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
16 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
17 Jeff Welch Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
18 Brian Conroy Giordana-Clif Bar
19 Gary Moore Giordana- Clif Bar - BRICA
20 Dean Hesterberg Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
21 Shaun Walsh Massage Envy p/b Catup.com
22 Mac Canon Pre-Reg.com
23 Patrick Tighe Giordana-Clif Bar
24 Michael Levine Giordana-Clif Bar
25 Joe Hutchins Cycletherapy - Zimmer
26 Daryl Rains VeloShine Cycling Team
27 Charles Eller Carolina Bicycle Company
28 Eric Beatty CatUp Coaching
29 Todd Stout Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
30 Daniel Gosner catUP Coaching
31 Roger Payne ABRC
32 Carl Woodworth Modry/Evergreen Partners
33 Greg Robitaille Capital Cycling Club
34 Todd Terry Giordana-Clif Bar
35 Dean Lyons Boone Velo
36 Darrin Dexter CatUp Coaching
37 Thomas Evans Carolina Bicycle Company
38 Andrew Ammon Carolina Masters
39 William Goley Modry Evergreen
40 Bert Gutierrez Unattached
41 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
42 S Alan laytham ST3 Cycling
43 Michael Schneider Hawleys Bicycle World Race Team
44 Douglas Engel Modry Evergreen Racing
45 Robert Kilcullen BBC
46 John Baxter Inland/C2
47 James Berry
48 Mark Bidstrup
49 David Moore Modry/Evergreen Partners
50 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Darin Marhanka
51 Randy Parker Velo Club LaGrange
52 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
53 Robert Berry Chainheart Cycling Studio
54 Clint Holmes Performance Bicycle
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 26   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Lewis
2 Alexey Shmidt United Healthcare of Georgia p/b 70
3 Sergio Hernandez Predator Carbon Repair
4 Oscar Clark Hincapie Sportswear Development Cyc
5 Emile Abraham AeroCat cycling team
6 Alder Martz Hincapie Sportswear Development Cyc
7 Rahsaan Bahati Sharecare Cycling p/b WheelandSproc
8 Daniel Holt United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Top 5: Alexey Shmidt
9 Benjamin Zawacki Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Oscar Clark
10 Edison Turner Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Oscar Clark
11 Andrew Crater Finish Strong
12 Jean-michel Lachance Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Sergio Hernandez
13 Michael Sherer Optum p/b Kelly Benefit Strategies
14 Nathaniel Ward Team Smartstop p/b Mountain Khakis
15 Brendan Cornett United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Top 5: Alexey Shmidt
16 Gevan Samuel Unattached
17 David Forkner Athletix Cycling Team Benefiting Gl
18 Johnny Mitchell Finish Strong
19 Brian Hill Stans NoTubes P/b Proferrin
20 Shane Braley Champion System p/b Stan's NoTubes
21 Buddy Spafford Unattached
22 Joey Rosskopf Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Oscar Clark
23 Andrew Scarano United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Top 5: Alexey Shmidt
24 Andrew Baker Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Oscar Clark
25 Chris Uberti Team SmartStop Pro Cycling p/b Moun
26 Christopher Monteleone Team SmartStop Pro Cycling PB Mount
27 Marcos Lazzarotto Pyramid Elite Racing
28 Stephen Smith NCSU
29 Baird Sills High Country Development Team
30 Corentin Cherhal Team Novo Nordisk Development
31 Joshua Carter Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Sergio Hernandez
32 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
33 Ian Moir Optum p/b Kelly Benefit Strategies
34 Diego Garavito Finish Strong
35 Evan Wynn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
36 Matt Moosa High Country Development Team p/b P
37 George Garvick High Country Development
38 Trey Miller Globalbike Wipes Cycling Team
39 Chad Hartley Sharecarecycling p/b Wheelandsprock
40 Robert white ? Sharecarecycling p/b Wheelandsprock
41 Michael Dalterio Team Novo Nordisk Development
42 Ruud Cremers Team Novo Nordisk Development
43 Chris Wolhuter Stans No Tubes pb Proferrin
44 Gerd De keijzer Team Novo Nordisk Development
45 Luis Sanchez TGCR Team Greenville Cycling Racing
46 Stephen Vogel Wake Forest University
47 Josh Oxendine Asheville Bicycle Racing Club
48 Patrick Weddell High Country Devlopment p/b Pactimo
49 Jonathan Hamblen Team SmartStop p/b Mountain Khakis
50 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
51 Michael Niemi Duke University
52 Maxwell Robb United Healthcare of Georgia p/b 70 Teammate Top 5: Alexey Shmidt
53 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim
54 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
55 Grayson Brookshire Slipstream Craddock Junior Developm
56 Zeb King High Country Development p/b Pactim
57 Matthew Bruner NCSU
58 Daniel Patten Team SmartStop p/b Mountain Khakis
59 Marco Aledia Sharecarecycling p/b Wheelandsprock
60 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
61 Todd Hancock Specialized Dumonde Tech
62 Benjamin Renkema Team Athetix
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 16   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt MoJo cycles Racing
2 Kimberly Eagens PainPathways Cycling Team
3 Suzanna Dupee UNC Cycling
4 Sarah Matchett CoolBreezeTrek
5 Maryann Riley FACT
6 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team
7 Anne Moore Team Zoom
8 Laura Dishman Presbyterian Sports Medicine/Energy
9 Karen Muehl Giordana - Clif Bar
10 Sonja Van holderbeke Mojo Cycles Racing Teammate Win: Samantha Bendt
11 Sandy Kritzinger
12 Leah Carroll UNC Wilmington
13 Leah Mitcham Giordana Clif Bar
14 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
15 Robin Nance PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Kimberly Eagens
16 Megan Archer Cycle-Smart
17 Allison Foil Giordana-Clif Bar
18 Elizabeth Brady Team Zoom
19 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
20 Rebecca Bubp Bikesource
21 Jackie Mohrfeld
22 Michelle Conn Cross Creek Cycling Club-C4
23 Kate Hanus
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY16
2 Jade Wilcoxson UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
3 Kimberley Wells Fearless Femme p/b Pure Energy Cycl
4 Laura Van gilder Mellow Mushroom
5 Alexis Ryan NOW and Novartis for MS
6 Brianna Walle UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
7 Christina Smith ROUSE/OOGIE RACING
8 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Top 5: Jade Wilcoxson
9 Theresa Cliff-ryan Fearless Femme p/b Pure Energy Cycl Teammate Top 5: Kimberley Wells
10 Erica Allar CARE4CYCLING powered by Solomon Cor
11 Amy Mcguire FCS|Zngine p/b Mr. Restore
12 Debbie Milne Cleveland Clinic Sports Health - RG
13 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
14 Addy Albershardt Team Pasta Zara
15 Courtney Lowe
16 Maura Kinsella NOW and Novartis for MS Teammate Top 5: Alexis Ryan
17 Robin Farina NOW and Novartis for MS Teammate Top 5: Alexis Ryan
18 Kelly Benjamin Fearless Femme pb Pure Energy Cycli Teammate Top 5: Kimberley Wells
19 Morgan Patton Team Novo Nordisk
20 Lauren Komanski NOW and Novartis for MS Teammate Top 5: Alexis Ryan
21 Christy Keely Pepper Palace Pro Cycling
22 Vanessa Drigo Rose Bandits
23 Carrie Cash wootten Pepper Palace Pro Cycling
24 Caroline Moakley High Country Development p/b Pactim
25 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
26 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
27 Hannah Miller PainPathways Cycling Team
28 Marianne Holt PainPathways Cycling Team
29 Erin Silliman Corsa Concepts Cyclocross Team
30 Kathryn Clark PainPathways Cycling Team
31 Isabella Brookshire ExergyTwenty16 Teammate Win: Jacquelyn Crowell
32 Anne Moore Team Zoom
33 Becky Woodruff SpokesWomen Syndicate
34 Jennifer Caicedo Pepper Palace Pro Cycling
35 Leah Carroll UNC Wilmington
36 Meghan Korol Pepper Palace Pro Cycling
37 Maryann Riley FACT
38 Suzanna Dupee UNC Cycling
39 Marilyn Cullinane PainPathways Cycling Team
40 Erica Chard Pepper Palace Pro Cycling
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 2