Log In
Johnson City Omnium - Nor-Well Roan Groan RR • Jun 8 2013
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
2 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
3 Kenneth Poole SVMIC Cycling
4 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Erik Ostergaard
5 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
6 Tod Williams Moab/Middle Tennessee Velo
7 Jason Brasel SVMIC Cycling Teammate Top 5: Kenneth Poole
8 Sonni Dyer Asheville Bicycle Racing Club
9 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b
10 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Erik Ostergaard
11 Bob Wright Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Jay Westbrook
12 Keith Knittle MOAB Masters Racing
13 Zach Bannow Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Jay Westbrook
14 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
15 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC Teammate Win: Erik Ostergaard
16 David Hixson Team Gran Fondo
17 Bert Hull BMW Global MINI Free-Flite Masters
18 Eric Carlile Moab/Middle Tennessee Velo
19 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
20 Jason Peters Hub Endurance Chattanooga
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Walters Tri-Cities Road Club
2 James Pittman Crosstown Velo
3 Joe Hutchins Cycletherapy - Zimmer
4 James Mead Charlotte Sports Cycling
5 Dwain Miller Piney Flats Bicycles and fitness
6 Marvin Rivera
7 Tony Adair SVMIC Cycling
8 Craig Horn Greenville Spinners Bicycle Club
9 James Avery Weigel's Convenience Stores
10 Mitchell Hopkins Cycletherapy - Zimmer Teammate Top 5: Joe Hutchins
11 Bill Watson Team Bubba Cycling
12 Ronald Wilson Harper Auto
13 Terry Forrest
14 Daniel Askren Team MMS
15 Jeff Reese Caney Fork Racing
16 Timothy Tidwell Harper Auto
17 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
18 Thomas Ratajczak Asheville Bicycle Racing Club
19 Brian Mahoney Harper Auto
20 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
21 Craig Dooley Main Street Velo
22 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
23 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
24 David Stevens Constellation Cycling
25 Roger Payne Asheville Bicycle Racing Club
26 Chuck Gillis Garneau Custom
27 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
28 Andy Garner I AM Racing
29 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
30 Ralph Schmook BMW Global MINI Free-Flite Masters
31 S Durward higgins BMW Global MINI Free-Flite Masters
32 Kevin Meechan Asheville Bicycle Racing Club
33 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
34 Tommy Russell Tri Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
35 Jack Evans Southern Express
36 Andy Glenn
37 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo
38 Tony Falin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
39 Charles Milner Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
40 David Durbin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
41 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
42 Thomas King Harper Auto
43 Michael Miller Team Gran Fondo
44 Bob Whitaker Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
45 David Ellefson
46 Bobby Haynes
47 Joseph Morton
48 William Brown Tri-Cities Road Club Teammate Win: Michael Walters
DNF Jimmy Hayes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 26   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Schurman Champion System p/b Stan's NoTubes
2 Shawn Gravois Team United Healthcare Georgia/The
3 Cameron Cogburn CCB Racing
4 Scottie Weiss Veloshine Cycling Team
5 Brian Sheedy Globalbike Racing
6 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
7 Chris Uberti UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
8 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
9 Nick Jowsey
10 Jacob Arnold
11 Daniel Patten
12 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
13 Kyle Taylor Team Bikers Choice
14 Taylor Little Beer City Bicycles
15 Isaiah Newkirk Gateway Harley-Davidson
16 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
17 Oliver Flautt
18 Chris Emory Beer City Bicycles
19 John Delong VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Scottie Weiss
20 Justin Crawford VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Scottie Weiss
21 Joseph Carpisassi SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
22 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
23 Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
24 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
25 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te
26 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
27 Corey Davis Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
28 Fletcher Lydick Frazier Cycling
29 Stephen Vogel Pre-Reg.com
30 Matthew Bruner North Carolina State University at
31 Douglas Ansel Team Upland Brewing
32 Charlie Hough Hincapie Development team
33 Robert Kendall Clarksville Schwinn Racing
34 Buddy Spafford
35 James T gotsick Lupus Racing Team
36 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
37 Payne Griffin Marx and Bensdorf Cycling Team
38 Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
39 Chris Lessing Round Here Racing
40 Fred Reidenbach HydroMax Cycling Team
41 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
42 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
43 Patrick Quinn BSM Cycling
44 Brandon Freyer Appalachian State University
45 Hank Booth Carolina Break
46 Alan Tripp Mock Orange Racing
47 Alder Martz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
48 Michael Nichols jr.
49 Tyler Hutchinson Village Volkswagen Elite Cycling Te
50 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
51 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
52 Nathan Robinson Team WHAYNE
53 Michael Reidenbach HydroMax Cycling Team
54 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
55 Maxwell Robb Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Shawn Gravois
56 Jason Spence
57 Andrew Meyer Village Volkswagen Elite Cycling Te
58 Darren Fuller VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Scottie Weiss
59 Dylan Cipkowski Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
DNF Reid Beloni Appalachian State University
DNF Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Josh Oxendine Asheville Bicycle Racing Club
DNF Andrew Raab CCB Racing Teammate Top 5: Cameron Cogburn
DNF Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
DNF Adam Ray Beer City Bicycles
DNF Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team
DNF Baird Sills Appalachian State University
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 34   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattnew Phillips SEAVS/Haymarket
2 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy
3 Miles Hubbard Appalachian State University
4 Jordan Marhanka Hincapie Development team
5 Timothy Killelea Village Volkswagen Elite Cycling Te
6 Will Montgomery I AM Racing
7 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
8 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
9 Joshua Hicks Harper Auto
10 Aaron Trent Team Roger C Peace
11 Ryan Bartholomy
12 Keith Marek Team Priority Health
13 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
14 Jacob Williams Harper Auto
15 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
16 Mark Peet Harper Auto
17 Phillip Jackson Cycletherapy - Zimmer
18 Todd Lewis
19 Casey Vedder Hearts Racing Club
20 Joshua Cole Velosports Racing Asheville
21 Marcelino Nicolas Conexion Latina
22 Drago Cepar Round Here Racing
23 Stephen Wagstaff North Carolina State University at
24 Andrew Howe Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Timothy Killelea
25 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
26 Jimm Mcelroy Velosports Racing
27 Noah Hendrix Caney Fork Racing
28 Casey Stallard King University
29 Michael Root Greenville Spinners Racing
30 David Ferguson Be Real Sports
31 Will Massey Virginia Polytechnic University
32 Jordan Lewis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
33 Oliver Donkervoet Virginia Polytechnic University
34 John Turner Harper Auto
35 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Timothy Killelea
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Schmidt Depaula Racing
2 Patrick Davis Ritte Racing
3 Adam Burk
4 Blake Johnson ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
6 Chris Leonard Harper Auto
7 Doug Robinson Donohoo-Infinity Racing
8 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
9 Corey Anderson Kids Race Sports Development
10 Justin Lowe Gear Up Cycles
11 Ashly Dewberry I AM Racing
12 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
13 Michaelee Bowes I AM Racing
14 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
15 Thomas Evans Harper Auto
16 Jacob Pratt I AM Racing
17 Nate Lelek I AM Racing
18 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
19 Christopher Smith Atomic Cycles
20 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Blake Johnson
21 Josh Payne Asheville Bicycle Racing Club
22 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team
23 Jose Avila
24 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
25 Michael Eakin Tri-Cities Road Club
26 John Gardner
27 Jacob Hendrix Caney Fork Racing
28 Julio Lopez Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles Teammate Top 5: Cecilio Cruz
29 Richard Fish Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles Teammate Top 5: Cecilio Cruz
30 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Bernstein
2 Kevin Kirk
3 Sanford Webster Harper Auto
4 Alexander Ratliff Tri-Cities Road Club
5 Donald Hornback Harper Auto
6 Ben Rasnick Tri Cities Road Club
7 John Ehrenfried
8 Eric Anderson
9 Nicolas Andre
10 Jimmy Humston Treehouse Racing
11 Rex Martin
12 Blair Ellis Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Alexander Ratliff
13 Regan Chandler
14 Sam Skiles Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Alexander Ratliff
15 Christopher Field
16 Bryan Mcclure Team Louisville
17 John Allsteadt Tri Cities Road Club Teammate Top 5: Alexander Ratliff
18 Larry Rosolina Tri-Cities Road Club Teammate Top 5: Alexander Ratliff
19 Jimmy Bennett unattached
20 Matthew Lee
DNF Ryann Chandler
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Shields PainPathways Cycling Team
2 Katherine Shields PainPathways Cycling Team Teammate Win: Emily Shields
3 Nina Laughlin Appalachian State University
4 Nichole Tower I AM Racing
5 Catherine Dewberry Team Belladium
6 Karen Ostergaard
7 Erica Zaveta
8 Shannon Dawkins Hub Endurance Women's Cycling Team
9 Rachel Monderer
10 Martha Lowe Gear Up Cycles
11 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team
12 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc.
13 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
14 Stephanie Hatcher SVMIC Cycling
15 Stephanie Cucaz PCP Race Team
16 Kim Bishop Tri Cities Road Club
17 Kristi Whitten SVMIC Cycling
18 Rachel Hart I AM Racing Teammate Top 5: Nichole Tower
19 Sybil Smith Tri-Cities Road Club
20 Rebekah Roberts Harper Auto
21 Kelly Perkins
22 Rebecca Jackson Hub Endurance Women's Cycling Team
23 Noel Reagan Hub Endurance Women's Cycling Team
24 Rachel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
DNF Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 13   Cat ?: 2