Log In
Texas State Skill Based Criterium Championship • May 27 2013
Overcast, 78 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Carroll
2 Lucas Brusseau Southern Elite/Subaru
3 Shawn Small GS Tenzing
4 Chris Kutach Matrix Cycling Club
5 Jason Mccombs Dallas BIke Works
6 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Michael Dawdy Rockwall Cycling
8 Kyle Parrott Matrix/RBM
9 Brendan Sharpe Austin Bikes/ Mobil 1
10 Shaun Moffett Bike World Racing
11 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
12 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
13 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
14 Matt Brady
15 Larry Decicco Rockwall Cycling
16 John Ryan Team Winded
17 Caleb Hulsey 787 Racing
18 Frank Cusimano DNA Racing
19 Justin Stanley Dallas Bike Works Teammate Top 5: Jason Mccombs
20 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Jake Boone Matrix/RBM
22 Mark Rawlings GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
23 Matthew Gosling Team Party Time
24 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
25 Robert Lange Matrix/RBM
26 Michael Slaughter Rockwall Cycling
27 Mitchell Sides Alchemy Racing Team - Texas
28 Robert Snedden Rockwall Cycling
29 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
30 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
31 Kenneth Day GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
32 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
33 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
34 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant
35 Steve Dodge Dallas Bike Works Teammate Top 5: Jason Mccombs
36 Joseph Giardano GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
37 William Fiser GS Tenzing Teammate Top 5: Shawn Small
38 Sean Brown Wichita Falls Bicycling Club
39 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
40 Kyle anderson Park place dealerships PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Zachary Carlson Matrix/RBM
Finishers: Cat 2: 38   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Minard Bayou City Racing
2 Daniel Chappelear 787 Racing
3 Michael Mull 787 Racing
4 Said Assali Shama Cycles
5 Jacob Schofield Bicycle-Heaven
6 Danny Hayden FRESH Racing
7 Phillip Somers
8 Enoc Ishida Dallas BIke Works
9 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas
10 Beau Lee DNA Racing
11 Patrick Storer Tad Hughes Custom Fit Studio
12 Matt Centofonti Sun & Ski/Champion Core Racing
13 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14 Sebastian York Matrix Cycling Club
15 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team
16 Kelly Feilke ThinkFinance Racing
17 Squire Lawrence
18 Carl Stroud
19 Bobby Etheridge
20 Stewart Ericson Team Bicycles inc
21 Jay Hawkins Oklahoma City Velo Club
22 James Dubois Team Soler's Sports/Lifetime
23 Jason Whitson Alchemy Racing Team - Texas
24 Jon Blanton Rockwall Cycling
25 Dirk Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
26 Rick Francis Mirage
27 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
28 Charlie Roberts SimplexQ Racing Team
29 Nard Moseley KingRacingGroup
30 Eric Warden TBi - Dedicated Race Team
31 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
32 John Ehinger Plano Athletic Cycling Club/PACC
33 John Larson Dallas BIke Works
34 Dan Ronan Dallas BIke Works
35 James Gillum SimplexQ Racing Team
36 David Carter Corinth Cycling/Harden Dental
37 Will Hughes FRESH Racing
38 John Cowan Mirage
39 Kenneth Maclean GS Tenzing
40 Patrick Robinson 360 Racing
41 Jess Parker Team Air Assurance/Tulsa Connect
42 Garrett Hobbs Dallas Racing
43 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
44 Boyd Wallace Dallas Bike Works
45 Derek Berry SimplexQ Racing Team
46 Jason Ross Rockwall Cycling
47 Willem Van der gryp Sun & Ski/Champion Core Racing
48 Geoff Roper Team Party Time
49 Jason Davis GS Tenzing
50 Garrison Horton Cadence Cyclery
51 Connor Herrington KingRacingGroup
52 Tice Porterfield Dallas Racing
53 Jacob Wood Dallas BIke Works
54 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
55 Michael Herrick Dallas Bike Works
56 John Brown Team Bicycles Inc.
57 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Juniors
Finishers: Cat 3: 49   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Keppler Cadence Cyclery
2 Seth Cooke FRESH Racing
3 Danny Finlan Crest/RBM Cycling
4 R Les terrill Dallas BIke Works
5 Ian Moore Squadra Di Servitori
6 Joe Gonzalez PACC
7 Barry Potter Sun & Ski/Champion Core Racing
8 Johnny Cox LiftMaster-Tuneros Racing
9 Stanton Kruse FCS Cycling
10 Robert Plaskota LiftMaster-Tuneros Racing
11 Andrew Farmer DNA Racing
12 Scott Giancola McKinney Velo Club
13 Douglas Ray Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
14 Joshua Storm Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
15 Barret Richardson SimplexQ Racing Team
16 Brian Buchrucker Sun & Ski/Champion Core Racing
17 Michael Johnson DNA Racing
18 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
19 Christopher Dauwe Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
20 Anthony Marlar
21 Anthony Rosich Rozik
22 Bryan Boydstun
23 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
24 Joel Shewry Team Bicycles Inc.
25 Larry Crowson FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
26 Manuel Alba Nick Lopez Tailoring Cycling Team
27 Eddie Cadena McKinney Velo Club
28 Shawn Bentley
29 William Hughes FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
30 Michael Winders McKinney Velo Club
31 Rob Sandusky Matrix/RBM
32 Chris Guidry Team Air Assurance/Tulsa Connect
33 Eric Gomez Team Air Assurance/Tulsa Connect
34 Alan Rosenthal
35 Kent Mcquade Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
36 Mark Michael Hotter'N Hell Hundred
37 Kenneth Primer FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
38 Travis Gulbis Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
39 Connor Bazley Nac Velo-The Bike Shop
40 Bill Ketterer Mirage
41 Steve Sprinkle
42 William Plumlee Cadence Cyclery Teammate Win: Grayson Keppler
43 Emiliano Morales FG Law Racing
44 Josue Ramos Dallas Racing
45 Glen Dyson GS Tenzing
46 Andrew Jones Dallas Bike Works Teammate Top 5: R Les terrill
47 Demian Whitworth Corinth Cycling/Harden Dental
48 Brent Sears Team Bicycles inc
49 Alexander Link PACC
50 Bernave Velasquez Dallas BIke Works Teammate Top 5: R Les terrill
51 Daniel Tinklepaugh Matrix Cycling Club
52 Russell Grindstaff KingRacingGroup
53 Jose Cruz
54 Tim Jones
55 Thomas Baert Matrix Cycling Club
56 John Supplee Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Danny Finlan
57 Pieter Waters Pedal Pixies
58 John Harding International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 54   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Watling Crest/RBM Cycling
2 Chad Cloud
3 Christopher Scott Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
4 Chris Wright Cadence Cyclery
5 Rodger Nutt Cadence Cyclery
6 Hugo Scala Matrix Cycling Club
7 Eamon Oreilly
8 Billy Cook Bicycles Plus Racing
9 Hugo Scala
10 Chip Burrell Cadence Cyclery Teammate Top 5: Chris Wright
11 Joe Bianco Bicycle-Heaven
12 Ed kronenberger Bayou city racing Bayou City Racing
13 Ronald Lillis Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
14 Joe Self FRESH Racing
15 Kyle Payne Sun & Ski/Champion Core Racing
16 John Jordan
17 Matt Pike
18 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
19 Keith Whitehouse Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
20 William Cearley LiftMaster-Tuneros Racing
21 Jeffrey Noon
22 Carlos Garcia
23 Jeff Makohon
24 Jerry Profeta Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
25 William anderson ?
26 Michael Neinast
27 Chris Degenaars PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Matthew Carey Matrix/RBM
29 Gary Deserrano
30 Clint Richardson Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
31 Chris Williams
32 John Doerksen
33 Steven Chow Crest/RBM Cycling Teammate Win: Brandon Watling
34 Kevin Goins Sun & Ski/Champion Core Racing
35 Craig Bess
36 Kevin Witherstine
37 Marc Lequire Sun & Ski/Champion Core Racing
38 Ryan Moore
39 Jacob Levy KingRacingGroup
40 Ray Lleverino LiftMaster-Tuneros Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 31   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
2 Bryan Fawley Dallas Bike Works
3 Tristan Uhl ATC Racing
4 Logan Hutchings ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec Teammate Win: Heath Blackgrove
5 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec Teammate Win: Heath Blackgrove
6 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 Adam Koble
8 Geoff Godsey Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
9 Gabriel Baca DNA Racing
10 Juan Magallanes
11 Scott Veggeberg GS Tenzing
12 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC
13 John Trujillo
14 Colin Strickland Division One
15 Nicholas Coil Think Finance p/b Trek Bike Stores
16 Bob Cummings PARK PLACE DEALERSHIPS
17 Sam Croft
18 Allen Abell Bicycle-Heaven
19 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
20 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
21 Elkin Arteaga Dallas BIke Works Teammate Top 5: Bryan Fawley
22 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
23 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
24 Joseph Garcia Right Fit
25 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores
26 Beau Edwards Bicycle-Heaven
27 Evan Bybee DNA Racing
28 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity
29 Hector Rangel
30 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
31 Adam Mills Think Finance p/b Trek Bike Stores
Finishers: Cat 1: 28   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Thomas ThinkFinance Racing
2 Ash Duban Comanche Racing
3 Allison Atkinson ATC Racing
4 Ashlea Britton
5 Christina Koeppe Team TIBCO II
6 Courtney Bach ThinkFinance Racing Teammate Win: Andrea Thomas
7 Jennifer Prim
8 Tiffany Stewart Threshold Endurance & Wellness
9 Ashley Weaver MSU / Hotter'N Hell Hundred
10 ? Kathleen ThinkFinance Racing Teammate Win: Andrea Thomas
11 Sarah Lundeen FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan University of North Texas
2 Dann Arthur Dallas Bike Works
3 Penny Ficker Dallas Bike Works
4 Leila Kasprzyk Austin Flyers Women's Cycling
5 Rebecca Angeles ThinkFinance Racing
6 April Wright Dallas Bike Works
7 Lori Bergeron ATC Racing
8 Melissa Monosoff
9 Luciana Silva FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
10 Laura Herrick Dallas Bike Works Teammate Top 5: Dann Arthur
11 Kaylee Bazley
12 Christie Tracy Team ALS
13 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
14 Jeanne Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
15 Madison Curry Matrix Cycling Club
16 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Sterling ExergyTWENTY16
2 Christina Smith Rouse/Oogie Racing
3 Danielle Bradley Jubilee Subaru
4 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
5 Suzanne Goodwin McKinney Velo Club
6 Solymar Rivera PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Claire Mckenna Jubilee Subaru Teammate Top 5: Danielle Bradley
8 Sheri Rothe Jubilee Subaru Teammate Top 5: Danielle Bradley
9 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Top 5: Danielle Bradley
10 Michelle Hayner Velossimo Racing
11 Kim Jennings Jubilee Subaru Teammate Top 5: Danielle Bradley
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 4: 1