Log In
SRS #3: Asheville Road Race • Jul 20 2014
Series: SRS 2014
Clear, 70 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Emory Crosstown Velo
2 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
3 Dan Leroy Green Opporuntities
4 Bryan Hoy Crosstown Velo Teammate Win: Chris Emory
5 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team
6 Keith Gerarden Triangle Velo
7 Kenneth Poole Velosports Racing
8 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
9 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing
10 Peter Mathern Greenville Spinners Racing Team
11 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
12 Jay Westbrook Chainheart
13 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Win: Chris Emory
14 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute
15 Jeff Marshall Safe Harbor p/b Technico
16 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Win: Chris Emory
17 Yuans Halaixt TGCR
18 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
19 Jon Stang Crosstown Velo Teammate Win: Chris Emory
20 Chad Salla Team Energy Velo
21 Hugh Moran Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
22 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
23 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
24 Nicholas Clark Team Energy Racing
25 Todd Mion The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Ober Thru-It-All Cycling
2 David Hixson Team Gran Fondo
3 Adam Pinkston Chainheart
4 Pablo Santa cruz FloridaVelo
5 Kent Bostick visitknoxville.com
6 Greg Morgan Spinx
7 Mark Stein Florida Velo Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
8 Glenn Poupore SC Masters
9 Pfaff Armin Greiner-Sports
10 Alan Korhonen West Coast Cycle
11 David Moore Modry Evergreen
12 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
13 Thomas Ratajczak Asheville Bicycle Racing Club
14 Steven Kurth Treasure Coast Racing
15 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
16 Andrew Gamble Modry Evergreen
17 Richard Creed Mock Orange Racing
18 James Berry Spinx
19 Gary Jackson Velosports Racing
20 Daniel Wiggins
21 Jay Hissett Team CNC / Reser Bike
22 Philip Fisher Crosstown Velo
23 James Johnston Crosstown Velo
24 Thomas Broderick
25 Darrell Farlow NGCA - Team Mission Source
26 Thomas Mcguire Modry Evergreen Partners
27 Joe Lehner RTO National
28 James Mead Giordana Clif-Bar
29 Dean Lyons Boone Bike
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Forrest Howard High Country Devo p/b Pactimo
2 David Walls Asheville Youth Cycling JR Devo
3 Chris Cole
4 R Reid richesin Infinity Racing P/B Tom Williams BM
5 Timothy Killelea SCV / Village Volkswagen
6 Christopher Mcgovern Team Novo Nordisk Devo
7 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
8 Louis Turra TGCR
9 Nathan Spence James Bros Bikes
10 Paul Gregory Cyclus Sports
11 Kristopher Sally Upstate Junior Cycling/Les Amis Cal
12 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling
13 Dmitriy Ponuratov Team Novo Nordisk Devo
14 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
15 Alec Whyte Finish Strong Elite Team P/B GCB
16 Justin Lowe Gear Up cycles
17 Reid Rhodes Velosports Racing
18 Justin Schmidt Team Mission Source/NGCA
19 Christopher Mosier Mission source / NGCA
20 Aaron Trent Team Roger C. Peace
21 Jose Avila Village Volkswagen Elite Cycling
22 Myles Lietzke Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
23 Franklin Deese Cyclus Sports
24 Matthew Mcnees Cyclus Sports
25 Travis Gibbon Velobrew
26 Beatty Wolverton Les Amis/ Upstate Junior Cycling
27 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo Teammate Win: Forrest Howard
28 Jason Casteen Unilin MDF racing team
29 Frank Whittle Jamesbros bikes
30 Luke Caldwell Infinity Cycling
31 Carter Harris SV/BikeSource Racing
32 Jonathan Cucaz Finish Strong
33 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling
34 Josh Cates Cyclus Sports
35 Chris Withers team Safe Harbor p/b Technico
36 Ulugbeh Saidov Team Novo Nordisk Devo
37 Casey Stallard KBC U23
38 Josh Payne BHB
39 Brad Harman Safe Harbor p/b Technico, Inc.
40 Matt Ragan Drummond Racing
41 Todd Mosley Memphis Velo
42 Alan Laytham ST3 Cycling/Sarge Knives
43 Blake Johnson AYC Junior Development Team
44 Oliver Donkervoet Virginia Tech
45 Zach Maness KBC U23
46 James Brookshire Volharden
47 Connor Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
48 Eli Wemyss Treehouse Racing
49 David Keesler unattached
50 Mohit Ubhan Team Novo Nordisk Devo
51 Matthew Cross Tumult Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 42   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Spackman Globalbike Savannah
2 Jonathan Crawford
3 Zhan Khaw Duke University Cycling
4 Daniel Griffith Cadence120 Bicycles
5 Zach Lutz RS Tech p/b GrindStone Performance
6 Nathan Hatfield PCP Race Team
7 Eric Ropp Safe Harbor p/b Technico, Inc.
8 Cal Ford Massage Envy
9 Derek Johnson Rogues Racing
10 Bruce Stauffer Cycle Works
11 Dallas Handy high country development
12 David Fischer Globalbike Club Team
13 Tyler Dishmon High Country Development
14 Mark Zhu Rogues Racing
15 Mitchell Crofts Ms. Roses p/b Jay Brown Const.
16 Chris Guella SV/BikeSource Racing
17 Tyler Ramer University of North Carolina at Cha
18 Alex Petkus Pfoodman Racing
19 Jeffrey Farner budarz Duke University
20 Brian Levy SV/BikeSource Racing
21 Jed Young Globalbike Savannah Teammate Win: Tim Spackman
22 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
23 Walter Montoya TGCR
24 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
25 Eric Carlson Rogues Racing
26 John Farmerie Cycling Spoken Here
27 Trey Griffin PCP Race Team
28 David Smith
29 Caleb Smith AYC Devo team
30 Nick Dallesandro LCR
31 Timmy Supplee Massage Envy Cycling
32 David Lovett
33 Barrett Mitchell Ms. Roses p/b J. Brown Construction
34 Charlie Mckenzie AYC Junior Development Race Team
DNF Sherwood Cox
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Jasnoch
2 David Brennan ABRC
3 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
4 Hank Walls
5 Cary Gagliano Asheville Bicycle Racing Club
6 Chris Bifaro
7 Mark Miller unattached
8 John Glover Crosstown Velo
9 John Hicks CROSSTOWN VELO
10 Luke Mcmurtrey
11 James Daubs Velosports Racing
12 Tony Zaffino Velosports Racing
13 Clayton Griffin
14 Brian Robinson Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes
15 Mark Thompson PCP Race Team
16 Kevin Meechan Asheville Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Cary Gagliano
17 Bo O'farrell O'Farrell builders
18 Daniel Miller TEAM GB RACING
19 Jim Palmer Outspokin' Augusta Teammate Top 5: Kelly Edwards
20 Deane Gauthier Crosstown Velo
21 Brian Nunn Veloshine Racing
22 Sean Perry Go!/Sew Perry
23 Leon Cash
24 Timothy Blayney Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
25 Peter Cassidy Globalbike Charlotte
26 Christopher Benson Plan-x Racing
27 Martin Mauersberg SBR Racing
28 Jim Siemens ABRC Teammate Top 5: David Brennan
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Bernstein
2 Mason Caperton
3 Wilson Snell
4 Neil O'farrell
5 Jake Beck Mojo Cycles Racing
6 Max Kolisch UNCW
7 William Hunter Team Energy Velo
8 Jake Rosenbloum
9 Matthew Tomczyk
10 Tyson Cook
11 Christopher Kent Rize Energy
12 Steven Mcglothlin Cool Breeze Cyclery
13 Brandon Long Squadra Coppi
14 Kendall Calvin Cool Breeze Trek Team
15 Rob Johnson
16 Ryan Mccarthy Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Jake Beck
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Cogburn Team SmartStop
2 Nick Jowsey Greenlife-Subaru Benefitting Global
3 Stephen Vogel Ken's Bike Shop - Hearts RC
4 Chris Uberti Astellas Pro Cycling
5 David Flynn Ken's Bike Shop - Hearts RC
6 Jan Kolar Lupus Racing Team
7 Mike Stone Stan's NoTubes p/b Proferrin
8 Derek Schanze SeaSucker/Guttenplan Coaching
9 Brian Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin
10 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Tea
11 Timothy Jenkinson Starlight Custom Apparel
12 Miguel Bryon Hincapie Sportswear Development Tea
13 Alder Martz Hincapie Sportswear Devo
14 Benjamin Renkema Stan's NoTubes p/b Proferrin
15 Frank Travieso Team United HealthCare / The 706 Pr
16 John Delong Starlight Custom Apparel
17 Nolan Tankersley Village Volkswagen Cycling Team
18 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin
19 Artur Sagat Round Here Racing
20 Alex Kellum Ms. Roses p/b J. Brown - Champ Sys
21 Taylor Little High Country Development Team p/b P
22 George Garvick High Country Devo p/b Pactimo
23 Matthew Howe Happy Tooth Racing
24 David Goodman Team United HealthCare / The 706 Pr
25 Kurt Wagner Outcast Racing
26 Justin Lowe Low Country Cycling Team
27 Chad Capobianco Team United HealthCare / The 706 Pr
28 Miles Hubbard High Country Devo p/b Pactimo
29 John Loehner Stan's NoTubes p/b Proferrin
30 Brendan Sullivan CRCA/Lupus Racing Team
31 Zeb King Stan's NoTubes p/b Proferrin
32 Reid Beloni Greenlife-Subaru Cycling Team benef
33 Peter Haile Starlight Custom Apparel
34 Alan Starnes Clemmons Bicycle Racing
35 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
36 Daragh Campbell Team Novo Nordisk Devo
37 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding p/b yourke
38 Matt Lee Mock Orange Juice
39 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
40 Igor Rudalev CRCA /Lupus racing Team
41 Sebastian York AYC Devo Team
42 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
43 Caleb Welborn Greenlife Grocery/Subaru benefiting
44 Zack Kratche Ms. Roses p/b J.Brown-Champ Sys
45 Conor Schunk Finish Strong Elite Team
46 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo
47 Kaleb Naegeli Duke University
48 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team p/
49 Shane Braley Finish Strong
50 Nate Berry Happy Tooth Racing
51 Parker Kyzer Finish Strong
52 Jordan Oroshiba Super Squadra p/b Austin Bikes
53 Matthew Bruner Happy Tooth Racing
54 Christopher Deluise Team United HealthCare / The 706 Pr
55 Brian Sheedy Trappe Door
56 Rich Harper Ken's Bike Shop - Hearts RC Teammate Top 5: Stephen Vogel
57 Owen Mcdonnell Happy Tooth Racing
58 Sean Weddell High Country Devo p/b Pactimo
59 Corey Davis Starlight Custom Apparel
60 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
61 Josh Whitmore Greenlife / Subaru benefiting globa
62 Boyd Johnson Greenlife Subaru
63 Daniel Holt UCI PCT: Team Novo Nordisk
64 Kellen Goodell Ms. Roses pb J.Brown-ChampSys
65 Andrew Hodges Round Here Racing
66 Charkie Huegel Revolting Cogs
67 Jake Lanoux Super Squadra p/b Austinbikes
68 Justin Evans High Country Development Team
69 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team
70 Kyle Knott Starlight Custom Apparel
71 Andy Lougher Lupus Racing Team
72 Dylan Degan NGCA/Mission Source
73 Patrick Raines Ken's Bike Shop - Hearts RC Teammate Top 5: Stephen Vogel
74 Billy Raynor High Country Devo p/b Pactimo
75 Erik Broo Happy Tooth Racing
76 Keegan Gilder greenlife subaru
77 William Guillen Happy Tooth Racing
Finishers: Cat 1: 48   Cat 2: 27   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Daniel
2 Trevy Ramos
3 Karen Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
4 Paige Shook
5 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
6 Heather Riniker Team Alderman-OSP
7 Sybil Smith Tri-Cities Road Club
8 Michelle Campbell??? ST3 Cycling
9 Allie Wetzel Spokeswomen Syndicate Inc. p/b ParC
10 Annette Johnston Alderman - OSP
11 Sarah Guilbert SpokesWomen Syndicate
12 Ann Groninger Bike Law
13 Hannah Bauer Trillium Multisport
14 Isabella Brookshire TWENTY16 Junior Development Team
15 Amanda Calvird
16 Christi Britt Asheville Bicycle Racing Club
17 Stephanie Felty Beck Cycling
Finishers: Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Laughlin Magic Cycles
2 Jamie Dinkins unattached
3 Debbie Milne Finishstrong.org/pbGCB
4 Caroline Moakley PainPathways Racing
5 Jennifer Caicedo Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Cinthia Lehner Pain Pathaway
7 Chris Tommerdahl Happy Tooth Women's Racing
8 Sarah Matchett Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
9 Dawn Hill Team Mission Source / NGCA
10 Grace Chappell Happy Tooth Women's Racing
11 Tara Keefer
12 Suzanna Dupee Happy Tooth Women's Racing
13 Amy Floyd ST3
14 Gabriele Hauck Alderman - OSP
15 Susan Jones - morgan Zoom
16 Stephanie Cucaz PCP Race Team
17 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Project
18 Sarah Maloney Happy Tooth Womens Racing
19 Laura Calvin Trek Bikes p/b Cool Breeze Cyclery
20 Magdalena Cichon DelaFina
21 Jennifer Wakeman Team Zoom
22 Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
23 Anna Zuver PCP Race Team
24 Emma Caughlin Scarlet Fire presented by Matthews
25 Abigail Aldridge PCP Race Team
26 Rachel Starnes DelaFina
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat ?: 1