Log In
Gainesville Gran Prix p/b Wrenched Bicycles - TT • Mar 7 2015
Clear, 56 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Harris High Country Devo p/b Pactimo 09:11.51
2 Willem Kaiser NGCA Team Mission Source 09:18.85
3 Michael Potter High Country Devo p/b Pactimo 09:30.23 Teammate Win: Carter Harris
4 David Walls High Country Devo p/b Pactimo 09:33.12 Teammate Win: Carter Harris
5 Alex Berry NGCA Team Mission Source 9:34.34
6 Zach Lutz ATLX 09:43.06
7 Eric Palacio L5Flyers p/b Preston Partnership 09:44.44
8 Tim Spackman 09:44.63
9 Christopher Mosier NGCA Team Mission Source 09:48.73 Teammate Top 5: Willem Kaiser
10 Robinson Jaramillo Team Kimklowski 09:50.52
11 James Todd Frazier Cycling Juniors 09:54.13
12 Calvin Cheung NGCA Team Mission Source 09:55.16 Teammate Top 5: Willem Kaiser
13 Caleb Smith AYC Devo Team 09:56.06
14 Jed Young PCP Race Team 10:07.15
15 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors 10:10.30
16 Evan Glowiak US Military Cycling Team 10:15.88
17 Andrew Weaver Finish Strong Elite Cycling Team p/ 10:17.50
18 Parker Haney AYC 10:57.71
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Eustace Depaula Racing 09:25.38
2 Philip Dewire Globalbike Racing 09:36.64
3 Colton Crallie Avista MS Education Foudation 09:40.30
4 Johnathan Spathelf Frazier Cycling 09:41.30
5 Spencer Miller ROLLFAST 09:45.87
6 Cooper Hammarlund 09:48.02
7 Mark Paton-ash Smyrna Bicycles 09:48.34
8 Dan Murray 09:51.52
9 Taylor Davis 09:52.26
10 Dylan Cantrell AYC Devo Team 09:53.56
11 Gabriel Mendez Frazier Cycling Juniors 09:58.44 Teammate Top 5: Johnathan Spathelf
12 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team 09:59.87
13 Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team 10:06.31
14 James Himstedt Prima Tappa p/b Mansfield Oil 10:10.13
15 Bruce Stauffer Finish Strong Elite Cycling Team 10:12.45
16 Michael Garrison NGCA Team Mission Source 10:12.89
17 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 10:17.72
18 Ben Mckenzie AYC Devo Team 10:20.43
19 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Preston Partnership 10:23.99
20 Phil Gillman Reality Bikes Ambassador 10:31.85
21 RL Hesson I AM Racing 10:33.72
22 Max Perethian Reality Bikes Ambassador 10:44.62
23 Holden Mccullough FACT 10:52.86
24 Blake Wilson Frazier Cycling 11:00.38 Teammate Top 5: Johnathan Spathelf
25 Tom Armes 11:50.03
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Mondor Alpha Bikes Race Team 09:42.69
2 Christian Knepper Reality Bikes Club 09:59.24
3 Jeffrey Burgoon Smyrna Bicycles 10:03.01
4 Jeff Moore 10:06.85
5 Tyler Campbell 10:08.91
6 Judd West Wrenched Bicycles 10:09.73
7 Ben Milcarek 10:12.01
8 Kumpol Sriprapa Team Mission Source / NGCA 10:22.86
9 Chris Robinson 10:26.85
10 Asa Kramer-dickie Team Mission Source / NGCA 10:29.94
11 Lukas Hooper 901 Racing 10:33.54
12 David Blalock 10:41.97
13 Robert Conlon Frazier Cycling 10:50.53
14 Kim Cantrell Biketown 11:36.85
15 Charles Ponder Reality Bikes Club 13:12.74 Teammate Top 5: Christian Knepper
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling Juniors 09:47.18
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling Juniors 10:32.47 Teammate Win: David Heath
3 Yukio Mariner Trace Bikes 10:58.42
4 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 11:40.79 Teammate Win: David Heath
5 Ben Mckenzie ISCORP Cycling p/b Smartchoice MRI 11:50.59
6 Lance Davidson NGCA Team Mission Source 11:58.80
7 Jordan Reid NGCA Team Mission Source 12:16.89
8 Ian Poore NGCA Team Mission Source 13:49.02
9 Joseph Briggs Frazier Cycling Juniors 16:15.72 Teammate Win: David Heath
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cross jr NGCA Team Mission Source 10:11.73
2 Logan Jones-wilkins 10:20.54
3 Grayson Wickel AYC 10:21.84
4 Shawn Watkins AYC 11:16.32
5 Adam Taylor Junior Flyers 11:55.74
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Pinholster Frazier Cycling Juniors 11:24.84
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors 12:04.25
2 Aidan Landrum Frazier Cycling Juniors 12:32.86 Teammate Win: Stephen Heath
3 Reece Latham NGCA Team Mission Source 12:37.43
4 Julien Ruhe NGCA Team Mission Source 13:30.52
5 Cameron Conlon Frazier Cycling Juniors 14:01.21 Teammate Win: Stephen Heath
6 Jake Neal Frazier Cycling Juniors 14:10.80 Teammate Win: Stephen Heath
7 Aidan Furman Frazier Cycling Juniors 15:51.98 Teammate Win: Stephen Heath
8 Andrew Conlon Frazier Cycling Juniors 16:17.96 Teammate Win: Stephen Heath
9 David Hills Frazier Cycling Juniors 16:43.99 Teammate Win: Stephen Heath
10 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors 16.46.42 Teammate Win: Stephen Heath
11 Cj Burford LoveFAR 17:54.84
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team 09:41.07
2 Nathan Hatfield Southern Crescent Cycling 09:52.76
3 Gabe Hipps Finish Strong Elite Cycling Team 10:06.66 Teammate Win: David Lee
4 Erik Peterson Finish Strong Elite Cycling Team 10:08.54 Teammate Win: David Lee
5 Charles Bennett LunaCycles Fietesmon Racing 10:53.56
6 Grady Gosselin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 11:09.80
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Stiel Carolina Cycling Team 09:17.86
2 Theron Colucci The Bicycle Doctor Masters Racing T 09:40.28
3 Jefferson Parker Crosstown Velo 09:44.17
4 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing 09:50.21
5 Tommy Jones Carolina Cycling Team 10:00.23 Teammate Win: Gordon Stiel
6 Jim Whitehead NGCA Team Mission Source 10:05.16
7 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling 10:07.15
8 Robert Watkins Myrtle Beach Bicycle Racing 10:31.19
9 Mark Jones Spin City 10:36.25
10 Thomas Sunday Forest Acres Cycling Team 10:49.60
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Beam Carolina Cycling Team 10:09.04
2 Brian Brown 10:22.04
3 Patrick Flautt 10:42.32
4 Steven Harker Reality Bikes Club 10:52.11
5 Charles Ponder Reality Bikes Club 12:26.34
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Rugg Battley Ducati-Spokes Etc p/b Distr 08:22.04
2 Frank Travieso 706P 08:36.35
3 Winston David Lupus Racing Team 08:37.70
4 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 08:38.24
5 Mike Stone Lupus Racing Team 08:42.66
6 Andrew Baker Team GHS GCM 08:43.90
7 Oliver Flautt Lupus Racing Team 08:49.16 Teammate Top 5: Winston David
8 Andrew Dahlheim SeaSucker/ Guttenplan Coaching 08:49.83
9 Stephen Vogel Kens Bike Shop - Hearts Racing 08:50.25
10 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 08:56.61
11 Brian Hill 706P 08:58.36 Teammate Top 5: Frank Travieso
12 David Forkner Greenlife-Subaru Benefiting Globalb 08:59.29
13 Brock Mason Prima Tappa p/b Mansfield Oil 09:02.91
14 Chris Uberti UCI CT: Astellas Cycling Team 09:03.21
15 Adam Koble 706P 09:06.44 Teammate Top 5: Frank Travieso
16 Timo Heister 09:07.41
17 David Flynn Hearts Racing Club 09:08.48
18 Robert Loomis Prima Tappa p/b Mansfield Oil 09:10.71
19 Austin Ulich 706P 09:11.84 Teammate Top 5: Frank Travieso
20 Devin Reavis High Country Devo p/b Pactimo 09:12.57
21 George Garvick High Country Devo p/b Pactimo 09:13.19
22 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo 09:16.29
23 Broderick Hartley VIE13 09:20.06
24 Josh Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb 09:21.55
25 Patrick Raines Hearts Racing Club 09:21.73
27 Ian Garrison Masters Cycling Systems LLC 09:22.41
28 Christopher Deluise 706P 09:23.19 Teammate Top 5: Frank Travieso
29 Conor Schunk Masters Cycling Systems LLC 09:23.63
30 David Goodman 706P 09:23.96 Teammate Top 5: Frank Travieso
31 Igor Rudalev Lupus Racing Team 09:24.60 Teammate Top 5: Winston David
32 Dillon Swaim Prima Tappa p/b Mansfield Oil 09:25.26
33 Doug Robinson Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 09:27.13
34 Justin Mcquerry Team NovoNordisk 09:27.41
35 Nathaniel Rowe Prima Tappa p/b Mansfield Oil 09:28.07
36 Forrest Howard High Country Devo p/b Pactimo 09:29.14
37 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo 09:29.83
38 Thomas Freckmann Prima Tappa p/b Mansfield Oil 09:30.79
39 Reid Mcclure Team NovoNordisk 09:32.34
40 Nathan Race Greenlife-Subaru Benefitting Global 09:38.42
41 Miles Hubbard High Country Devo p/b Pactimo 09:22.11
41 Kurt Wagner Outcast Racing Team 09:45.24
42 Justin Lowe Low Country Cycling Team/ J.Brown p 09:46.88
43 Micah Milne Masters Cycling Systems LLC 09:50.17
44 Fletcher Lydick 706P 09:52.80 Teammate Top 5: Frank Travieso
45 Joseph Tortorelli Scarlet Fire Racing 09:53.62
46 Said Assali Team Cycleton 09:55.60
47 Brandon Pruett Litespeed BMW 10:03.20
48 Darel Christopher Prima Tappa p/b Mansfield Oil 10:19.05
49 Larry Waters Prima Tappa p/b Mansfield Oil 10:43.83
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 24   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawn Hill NGCA Team Mission Source 10:25.65
2 Christine Grant NGCA Team Mission Source 10:54.22 Teammate Win: Dawn Hill
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeannie Ericson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 10:56.10
2 Madeline Pearce Taco Mamacita 11:07.40
3 Maria Danker Taco Mamacita 11:08.36
4 Michele Gillman Reality Bikes Club 11:11.05
5 Emily Bell Taco Mamacita 11:11.24
6 Allison Sowers 11:53.06
7 Amy Christian Taco Mamacita 11:59.13 Teammate Top 5: Madeline Pearce
8 Deborah Gibb Taco Mamacita 12:04.95 Teammate Top 5: Madeline Pearce
9 Stacy Robinson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 12:09.41 Teammate Win: Jeannie Ericson
10 Mary Isaac Taco Mamacita 12:10.40 Teammate Top 5: Madeline Pearce
11 Franci Pirkle Race City Cycling 12:17.10
12 Laura Torres FACT 12:20.99
13 Kerrigan Sunday FACT 12:24.72
14 Megan Thomas Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 12:24.72
15 Anja Conlon Frazier Cycling Juniors 12:32.09
16 Kimberly Fuller Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 12:37.80 Teammate Win: Jeannie Ericson
17 Kennedy Lambe FACT 12:45.26
18 Allyson Hurst FACT 12:49.36
19 Blair Brown Taco Mamacita 13:04.19 Teammate Top 5: Madeline Pearce
20 Isabella Nguy Frazier Cycling Juniors 13:51.83
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabelle Poore NGCA Team Mission Source 14:14.50
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keren Bennett EvoDevo 13:45.22
2 Esha Shakthy Frazier Cycling Juniors 14:02.21
3 Eleanor Israel Trace Bikes 14:31.37
4 Francesca Nguy Frazier Cycling Juniors 18:26.43
5 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 30:51.07
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne DOM360.COM 10:17.66
2 Megan Heath Frazier Cycling Juniors 10:36.33
3 Holly Beard R & M 10:36.33
4 Emily Tortorelli 0 10:37.09
5 Stephanie Rynas Taco Mamacita 10:42.15
6 Jennifer Wagner Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi 10:48.03
7 Maryann Riley FACT 10:53.16
8 Amy Floyd Argon 18 Racing 11:03.35
9 Abigail Aldridge PCP Race Team 11:08.16
10 Debbie Prouty PCP Race Team 11:15.06
11 Jacqueline Blair Hearts Racing Club 11:20.99
12 Ariel Burgess Argon 18 Racing 11:24.68
13 Julia Bryant Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 11:45.00
14 Kimberly Nelson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 12:07.00
15 Kim Campione Wrenched Bicycles
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat ?: 1